Ona
Marihuana pomáhá například při roztroušené skleróze nebo epilepsii. Ilustrační foto.

Marihuana pomáhá například při roztroušené skleróze nebo epilepsii. Ilustrační foto. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Droga jim dokáže pomoci. Komu konopí prospívá?

  • 71
Nechutenství, silné bolesti i křečovité stavy: v mnoha případech konopí zabírá lépe než dostupné léky. Škála jeho užití je opravdu široká.

Nechutenství

Odmítání potravy se může objevit v důsledku nemoci nebo její léčby. Velmi častý je výskyt nechutenství u chemoterapie či AIDS. Jindy může být onemocnění trvalého rázu, jako třeba mentální anorexie.

Z malého počtu kontrolovaných pokusů vyplynulo, že povzbuzení chuti k jídlu nastává při denních dávkách 5 až 10 mg THC, případně je možné příjem zvýšit na 20 mg/den. Při vyšších dávkách však byl pozorován efekt přesně opačný. Zvýšenou chuť k jídlu potvrzují také rekreační kuřáci marihuany.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění: imunitní systém napadá vlastní tkáně organismu. Dochází k poškození myelinových obalů, které vyživují a chrání nervy, až se zpomalí či znemožní vedení nervových impulzů.

Pacienti s touto nemocí často vyhledávají k léčbě svých bolestí právě konopí. Při nebolestivých křečích ve svalu užívají často konopné masti vyrobené podomácku (z konopí s vyšším podílem THC, než jsou zákonem povolené tři desetiny procenta). Na bolestivé křeče pomáhá čokoláda s konopím, kouření či inhalace marihuany. Konopí zmírňuje nespavost způsobenou vysokými dávkami kortikosteroidů (například při započetí léčby).

Parkinsonova choroba

Nejčastější degenerativní onemocnění nervového systému postihující miliony lidí na celém světě. Odumírají při ní buňky v oblasti mozku nazývané bazální ganglia a přestávají produkovat dopamin - látku, která se účastní přenosu vzruchu mezi jednotlivými nervy. Nedostatek dopaminu je příčinou postupující ztuhlosti, třesu a ztráty svalové koordinace.

Oficiální studie o účinku konopí sice ještě neproběhly, nemocní však potvrzují, že jim pomáhá při bolestech, zpomaluje průběh nemoci a zlepšuje psychickou kondici. Konopí by však neměli kouřit či inhalovat, spíše žvýkat.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida postihuje asi 1 % obyvatelstva, není to tedy nemoc nijak vzácná. Jde o onemocnění imunitního systému. Právě ten napadá klouby, nezvratně je poškozuje a vyvolává v nich chronickou bolest. Jinými slovy, naše imunita začíná považovat kloubní tkáň za cizorodý prvek a snaží se ji zničit. Klasické je postupné a plíživé zhoršování obtíží s občasnými záchvaty prudkého zhoršení. Kloubní problémy obvykle začínají ranní ztuhlostí, která při cvičení poměrně rychle vymizí.

Marihuana je při revmatismu účinná právě kvůli potlačování bolesti, ale zmírňuje i zánětlivý proces v těle. Vhodné jsou zejména konopné masti.

Zelený zákal

Zelený zákal neboli glaukom je onemocnění, při němž se zvyšuje nitrooční tlak, což může způsobit poškození zraku až úplnou slepotu. Vysoký nitrooční tlak devastuje oční sítnici, protože brání jejímu zásobení krví. Vyšší riziko zeleného zákalu mají především pacienti s cukrovkou.

Řada studií prováděných již několik let ukázala, že konopí snižuje nitrooční tlak v průměru o 25 až 30 %, někdy až o 50 %. První výsledky se dostavují po dvou týdnech, kdy nastává někdy až dramatické zlepšení. Léčebný účinek přinášejí nejen cannabinoidy, ale v menší míře i další složky rostliny.

Epilepsie

Epilepsie je neurologický stav, který postihuje přibližně 1 % lidí. Typy záchvatů rozlišujeme podle stupně rozšíření poruchy v mozku - od selhávání vědomí nebo křečí až po grimasy nebo záškuby na polovině těla. Někdy se projeví jen zvláštními pocity. Běžnými příčinami jsou úrazy hlavy, hormonální nerovnováha a virózy. Někdy může epilepsii spustit také nedostatek spánku, nízký obsah cukru v krvi, stres nebo nuda.

Konopí pomáhá asi u 60 % pacientů, snižuje frekvenci i intenzitu záchvatů, ale neohrožuje zdraví nebezpečnými vedlejšími účinky jako v případě klasických léků.

,