Dospívající, kteří začnou sexuálně žít později, mají bezproblémovější pubertu.

Dospívající, kteří začnou sexuálně žít později, mají bezproblémovější pubertu. | foto: Profimedia.cz

Dřívější sex svádí ke kriminalitě, varovali vědci

  • 75
Teenageři, kteří začnou se sexuálním životem výrazně dřív než jejich vrstevníci, inklinují v dospělosti k větší kriminalitě. Ukázala to nová studie, v níž experimentátoři sledovali po dobu šesti let 7000 dospívajících.

Výsledky, které zveřejnil server Science Daily, jasně prokázaly, že u těch, kteří začali se svým sexuálním životem výrazně dříve než jejich vrstevníci, se v následujícím roce zvýšil počet kriminálních činů a delikvencí o dvacet procent.

V následujících šesti letech, po které vědci respondenty sledovali, byl počet spáchaných trestných činů a výtržností o celou polovinu menší u dospívajících, kteří se začátkem sexuálního života počkali.

Neschopnost přizpůsobit se
Mezi dospívajícími, kteří se výzkumu zúčastnili, bylo devět procent těch, kteří zahájili svůj sexuální život výrazně dříve než jejich vrstevníci. Právě u této skupiny pak vzrůstal výskyt takových aktů jako je vandalismus, nelegální graffiti, ničení cizího majetku, krádeže, prodej a užívání drog.

„Nechceme tím říci, že předčasné zahájení sexu nutně vede k delikvenci,“ říká Stacy Armourová, spoluautorka studie, která působí na katedře sociologie na univerzitě v Ohiu. „Mezi těmito dvěma jevy existuje však zjevná souvislost.“ Vědci přitom brali v úvahu i takové faktory jako socioekonomický status, rodinnou situaci, vzdělání, rasu a další.

„Závěry také ukazují na důležitost pravidel a norem mezi určitou věkovou skupinou. Ten, kdo začne sexuálně žít příliš brzo, už tímto činem dává najevo, že není ochotný nebo schopný přizpůsobit se skupinovým normám. Navíc příliš mladí lidé často nejsou schopni ani unést psychické a sociální důsledky sexu,“ upozorňuje socioložka.

Pocit dospělosti
„Praktikování sexu vede u mladistvých k pocitu, že jsou dospělí, a že tedy mohou dělat prakticky cokoli. Mezi to bohužel často spadají právě delikventní činy.“ Tento negativní vliv byl přitom u respondentů patrný po celé dospívání i časnou dospělost. Zvýšený počet trestných činů byl velmi zřetelný ještě u inkriminované skupiny ve věku okolo šestadvaceti let.

Na druhou stranu výzkum ukázal, že dospívající, kteří začátek sexuálního života odložili na pozdější dobu, si byli schopni vybudovat lepší přátelské vztahy a vůbec síť sociálních kontaktů. Ta jim potom účinně pomáhala vyrovnat se lépe s problematickým dospíváním, které u nich probíhalo bezproblémověji.