Dr. Diehl: Můžeme jíst více a přitom vážit méně

  14:20aktualizováno  14:20
Na pozvání Sdružení Život a zdraví přijel na dvoudenní návštěvu Prahy jeden z předních amerických průkopníků zdravého životního stylu Dr. Hans Diehl. Ten se ve svých knihách snaží upozornit na skutečnost, že mnozí pacienti s vysokým krevním tlakem či ischemickou chorobou srdeční mohou zmírnit projevy těchto onemocnění nebo dokonce přestat užívat léky v průběhu několika týdnů. Musí ovšem změnit nebo alespoň zjednodušit své stravovací návyky.

"Lidé by měli být opatrní, aby si neosvojovali vše, co přichází z Ameriky. Dost mě tento trend trápí, protože americká strava je tou nejbizarnější, jakou kdy lidstvo vymyslelo," řekl Dr. Diehl na tiskové konferenci v Praze, kde byla také prezentována kniha Dynamický život, jenž je výjimečná tím, že je na rozdíl od ostatních převedení knihy do cizích jazyků zasazena a strukturována do ryze českého prostředí.

Své zkušenosti Dr. Diehl věnoval tvorbě programu CHIP (Coronary Health Improvement Program). Tento program se zabývá vzděláváním lidí trpících civilizačními chorobami - nadváhou, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu nebo srdečními onemocněními -, jak efektivně změnit životní styl, aby se jejich zdravotní stav zlepšil. Zájemci o tento program jsou na jeho začátku podrobně vyšetřeni a seznámeni s vlastními výsledky. Poté následuje třicetidenní kurz, kdy lidé každý večer chodí na dvě hodiny do speciálního centra, kde jsou školeni. Na konci terapie jsou testy zopakovány, aby si každý mohl udělat obrázek, jaké změny jeho zdravotní stav zaznamenal. Podle Dr. Diehla je důležité konzumovat potraviny bohaté na živiny a vlákniny s malým množstvím tuku, soli a kalorií. Nezbytnou součástí zdravého životního stylu je také pohyb a emocionální vyrovnanost.

Program CHIP, který je v Americe pořádán ve spolupráci s prominentními nemocnicemi, vznikl před deseti lety a každého jeho běhu se účastní 500-1000 lidí. Za dobu jeho existence se programu zúčastnilo přes 30.000 lidí z USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu.

Dr. Hans Diehl, původem z Německa, několik let pracoval jako vědecký pracovník kardiovaskulární epidemiologie na univerzitě Loma Linda v jižní Kalifornii, kde také získal doktorát v oboru preventivního lékařství s důrazem na zdravý životní styl. Na této univerzitě také založil Institut životního stylu. V současné době působí jako šéfredaktor časopisu Lifeline Health Letter a často přispívá i do jiných časopisů zaměřených na zdravotní prevenci. Během své lékařské praxe napsal knihu To Your Health, která se téměř okamžitě stala bestsellerem.

Hans Diehl podepisuje svou novou knihu

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při plastických operacích

Ilustrační fotografie

Když se lidé chystají na plastickou operaci, očekávají, že budou krásnější. Někdy však přijde po zákroku velké...

OBRAZEM: Randím jen s hubenými muži, chlubí se morbidně obézní žena

Nikki Baker

Osmadvacetiletá Američanka Nikki Bakerová váží 190 kilogramů, ale tento fakt jí prý ani trochu nekomplikuje partnerský...

Sedmiletý David žije díky novým játrům od dospělého dárce

David (na snímku s rodiči) byl prvním dítětem, které dostalo od projektu Jsem...

Davidu Švestkovi je teprve sedm let a už strávil v nemocnici více času než mnozí lidé za celý život. Narodil se s...

Najdete na iDNES.cz