Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Donuťte depresi k ústupu

  1:00aktualizováno  1:00
Lidí s depresí přibývá. Mnohdy se potíže poprvé projeví právě na podzim. Tato duševní nemoc přitom může převrátit život naruby. Jejím hlavním příznakem je dlouhotrvající smutek, který se nedá přirovnat k pocitům, které čas od času zažije každý.
Oči - (c) profimedia.cz/corbis

Oči - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nemocný se nejhůře cítí po ránu.

Ač deprese mávají zejména s psychikou, ve skutečnosti jsou za nimi tělesné příčiny, konkrétně změny v metabolismu mozku.

Nemocní mívají nedostatek látky jménem serotonin, která se podílí na přenosu vzruchů.

Polovina bez léčby
O depresích se v posledních letech mluví stále častěji. Kolik lidí jimi skutečně trpí?

"Nelze to určit úplně přesně, ale víme, že lidé u nás užívají 400 tisíc denních dávek antidepresiv," vyčíslil psychiatr Filip Španiel z Psychiatrického centra Praha.

Odhaduje se však, že až polovina lidí se k psychiatrovi nebo psychologovi s depresí nedostane.

Navíc potíže netrvají u všech stejně dlouho, záleží na síle deprese - lékaři rozlišují tři stupně závažnosti. Zatímco u někoho i díky léčbě odezní po pár týdnech, neléčená deprese může trvat měsíce, výjimečně i roky.

Alespoň jednou v životě zažije depresivní poruchu deset až patnáct procent žen a pět až deset procent mužů. Světová zdravotnická organizace uvádí deprese mezi deseti nejčastějšími příčinami nemocnosti.

Pozor na alkohol
Sklony k depresím se často dědí - při velké dispozici pak stačí ke spuštění potíží málo, třeba pracovní stres nebo partnerské neshody. Navíc se vracejí opakovaně.

Naštěstí mohou lékaři nemocným nabídnout účinnou pomoc ve formě léků nebo psychoterapie.

Antidepresiva mohou předepisovat i praktičtí lékaři. "Je dobré vědět, že chvíli trvá, než se při jejich užívání obnoví rovnováha chemikálií v mozku," připomíná docent Jiří Horáček z Psychiatrického centra.

Podle něj zabírají antidepresiva napoprvé u šedesáti procent nemocných, u ostatních se musí zkoušet další typy. K dispozici jsou moderní preparáty s minimem vedlejších účinků v podobě sníženého libida a podobně.

Zvláštním problémem jsou deprese a alkohol: pití totiž zvyšuje riziko, že se projeví zděděné sklony k depresi.

A naopak, mnozí lidé s depresí si neuvědomují původ obtíží a tlumí obavy plynoucí z deprese alkoholem, nejdosažitelnějším "lékem" proti úzkosti. "Taková závislost se léčí mimořádně obtížně," upozorňuje Horáček.

Deprese trápí děti i dospívající
Nejen dospělí se potýkají s duševními problémy. Zatímco určitý smutek a vnitřní nespokojenost k dospívání patří, pokud překročí únosnou mez, je třeba potomkovi najít odbornou pomoc.

Zapomeňte na rovnici - deprese rovná se smutná nálada. Nebo přesněji, zapomeňte na ni v případě, že jde o děti a dospívající.

"S diagnostikou deprese je u téhle věkové skupiny docela problém, protože se projevuje úplně jinak než u dospělých," vysvětluje psychiatr Tomáš Novák z pražského Psychiatrického centra.

Když smutek nahradí podrážděnost
Zatímco pro dospělé je u deprese příznakem číslo jedna dlouhodobý smutek, trvající alespoň čtrnáct dnů, u mladistvých je to jinak. "Bývají podráždění, nerudní, objevují se problémy s výchovou," popisuje Novák.

Jenže takhle přece vypadá i běžný obraz dospívání. A Novák potvrzuje, že deprese mnohdy vypadají jako prodloužená nebo zesílená puberta.

Je v podstatě jen na rodičích, aby odlišili, kdy už projevy překročily únosnou mez odpovídající běžnému vývoji, a vyhledali radu u praktika nebo dětského psychologa - mohou se například zprvu poradit bez toho, aby potomka brali s sebou. 

Poznáte depresi u svého dítěte? - čtěte ZDE

Léky raději ne
Rodiče nicméně mají spíše tendenci problémové chování přičítat tomu, že se dítě chytilo špatné party nebo že zkouší drogy, a deprese je často nenapadne.

Situaci zároveň nezlepšuje ani fakt, že dospívající v této životní etapě nebývají příliš sdílní. "Je moc důležité případnou depresi odhalit, protože u dospívajících je hodně velké riziko sebevražd," upozornil Novák.

Bohužel, i léčba je u dospívajících svízelná, alespoň ve srovnání s dospělými, jimž pomáhají antidepresiva. Ta se donedávna dávala běžně i hodně mladým nemocným, ale v poslední době od toho lékaři ustupují.

"Ukázalo se totiž, že efekt podávání antidepresiv není u této skupiny tak výrazný, ba dokonce se objevilo podezření, zda naopak nezvyšují riziko sebevražd," konstatoval Novák.

Potvrdila to i zámořská studie stará několik málo let: podle ní je efekt, který léky přinášejí nemocným, menší než riziko, že se jejich stav zhorší.

Když už se pro ně lékař rozhodně, je třeba nemocného bedlivě sledovat. Většinou se však psychiatři snaží situaci vyřešit pomocí psychoterapie.

Nejmenší nemocní
Ještě jinak se projevuje případná deprese u malých dětí. Klasickou sklíčenost u nich rovněž nehledejte.

"Bývají hyperaktivní, mají problémy s udržením pozornosti, pobíhají, někdo by řekl, že prostě zlobí," popsal docent Jiří Horáček.

Pokud se vaše dítě chová právě takhle a tyto potíže jsou nové, případně máte-li navíc depresi v rodině, vyhledejte raději odbornou pomoc. Naštěstí čím menší dítě, tím vzácnější tahle nemoc je.

Depresí u mladistvých je přitom víc než dříve a tento fakt nelze podle Nováka přičítat pouze lepší diagnostice.

Na psychickém stavu dětí a dospívajících se odráží stav celé společnosti - mimo jiné to, že rodiče nemají na děti tolik času, doba je hektická a zvyšují se nároky na výkonnost.

To vše může například zvyšovat pravděpodobnost, že se projeví deprese, k níž má dítě vrozené sklony.

Příznaky deprese

• sklíčenost, pocit beznaděje, bezdůvodné obavy a úzkosti, pesimismus, tyto pocity jsou velmi intenzivní a trvají nejméně dva týdny v kuse

• neschopnost radovat se ze zážitků a věcí, které dotyčného dříve těšily, nezájem o sebe, práci, rodinu

• nesoustředěnost, nerozhodnost, špatná paměť

• myšlenky na sebevraždu

• nechutenství a hubnutí, výjimečně naopak přejídání se, zejména sladkostmi

• poruchy spánku, problémy s usínáním, nespavost, opakované probouzení v noci a velmi často se také vyskytuje brzké probuzení

• spánek nepřináší osvěžení

• ztráta zájmu o sexuální život

• ztráta energie a únava, nechutenství a váhový úbytek

• zpomalení pohybů, někdy naopak pohybový neklid

• u lidí s depresí se často vyskytují různé bolesti (bolesti hlavy, zad, bolesti na hrudi), zažívací obtíže, závratě, pocity dušnosti nebo bušení srdce. Deprese může napodobovat třeba příznaky žaludečních vředů nebo infarktu a až důkladné lékařské vyšetření ukáže skutečnou příčinu pacientových obtíží

Jak se léčí deprese

Antidepresiva - působí přímo na příčinu deprese a dodávají mozku látky, které mu chybějí. Neúčinkují okamžitě, nestačí tedy spolknout pilulku, ale je třeba je užívat dlouhodobě, aby se hladina chemikálií v mozku ustálila.

Léky proti úzkosti - neléčí přímo depresi, ale mohou ztlumit úzkost, která někdy depresi provází. Jejich účinek lze přirovnat k lékům na bolest. Pozor, jsou návykové.

Psychoterapie - pomáhá člověku uvědomit si podstatu vlastních psychických problémů, jde například o rozbití kruhu černých myšlenek. Studie ukázaly, že psychoterapií se dají v mozku lidí s lehčími formami deprese navodit stejné změny jako při podávání antidepresiv. Psychoterapii musí vést školený odborník.

Kraniální magnetická stimulace - nová metoda léčby, vhodná například pro těžší formy deprese nebo pro lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou užívat antidepresiva.

Elektrokonvulze - elektrické šoky, které pomáhají u těžších forem deprese.

Autoři:


Nejčtenější

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Máslo nám moc neprospívá, tělo se bez něj obejde, ale chutná nám

„Máslo naše tělo v jídelníčku vůbec nepotřebuje,“ uznává výživová odbornice společnosti STOB Hana Málková a dodává, že ho jíme, protože nám chutná. A tak je to...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Meditace umí zmírnit deprese, předcházet infarktu i posílit imunitu

Prastará technika pořád funguje a vědci objevují nové a nové důvody, proč nám vlastně meditace prospívá. Nejen že redukuje stres a zlepšuje náladu, prospívá...  celý článek

čtení
Čtení knih přináší výhody. Budete lépe spát a zlepšíte si paměť

Trávit volný čas čtením zajímavé knihy je v dnešní přetechnizované době pro mnoho lidí přinejmenším neobvyklé. Existují však i zdravotní důvody, proč byste se...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut
Nestíháte? Tyhle účesy zvládnete za 5 minut

Nestíháte rande, pracovní schůzku nebo hodit děti do školy? Máme pro vás tipy na účesy, které budete mít hotové do 5 min... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.