Nemoci prezidentů. Jsem vyrovnaný génius, hájí své zdraví Trump

  10:00
Patologický narcismus, demence, Alzheimerova porucha, těžká paranoia. To všechno jsou diagnózy, které odborníci i laici přisuzují Donaldu Trumpovi. Reálné důkazy pro ně nemají a konzervativnější vědci tvrdí, že z etického hlediska by bylo lepší mlčet. Přesto se teď ve Státech nemluví skoro o ničem jiném.
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna 2018) | foto: Profimedia.cz

„Celý život jsem měl dvě výhody: psychickou vyrovnanost a to, že jsem opravdu chytrý… Nepopsal bych se jen jako chytrý, ale jako génius. A navíc velmi vyrovnaný génius!“ Slova, která v sobotu na Twitteru zveřejnil americký prezident Donald Trump, se od té doby stala skoro ikonickými. Pro jeho příznivce jsou dalším argumentem, proč je Trump dobrý prezident; odpůrci se jim smějí. Chladným nechávají málokoho.

Trump tweety reagoval na obsah knihy „Fire and Fury: Inside the Trump White House“, která minulý týden rozpoutala skandál. Neautorizovaný popis toho, co se údajně děje za zavřenými dveřmi Bílého domu, považují prezident i jeho administrativa za vylhaný a plný zavádějících informací. Autor knihy, uznávaný americký žurnalista a spisovatel Michael Wolff, přitom tvrdí, že vycházel z více než dvou set rozhovorů s lidmi z prezidentova blízkého okolí.

Cituje například bývalého Trumpova poradce Steva Bannona, který mluví o pokoutných schůzkách prezidentova syna s představiteli ruské vlády nebo o tom, že byl Trump od začátku na vládnutí nepřipravený a nekompetentní. Jeho schopnost vládnout ale zpochybňuje i sám autor, který vyjádřil pochyby o jeho psychické kondici.

„Všichni si až bolestně uvědomovali, jak se čím dál častěji opakuje. Už dříve dokázal během pouhé půlhodiny slovo od slova, výraz od výrazu třikrát zopakovat stejnou historku – teď se totéž dělo během deseti minut. Podobné to bylo i s jeho tweety – prostě nedokázal přestat říkat ty stejné věci, pořád dokola.“ I tak Wolff popsal atmosféru kolem prezidenta v eseji pro Hollywood Reporter, ve kterém vysvětluje, jak kniha vznikala.

Může Trump ohrozit osud lidstva?

Podezření na to, že by prezident Spojených států mohl čelit nejrůznějším psychickým obtížím, už vyjádřili další novináři, dokonce i lékařští odborníci. Bandy Lee z Yale School of Medicine například v prosinci svolala brífink, na kterém ke dvanácti členům a členkám Kongresu promlouvala o potenciálních rizicích, která může nést Trumpovo chování.

Asistující profesorka Lee se dlouhodobě zabývá studiem násilí a jeho prevencí. Spolu s dalšími lékaři, zejména psychiatry, se prý rozhodla zaměřit právě na Donalda Trumpa, protože u člověka tak mocného jako on „se jedná o reálné nebezpečí“. Tak to aspoň řekla Guardianu.

Prezident podle ní už ukázal, že je verbálně agresivní, chlubil se vlastními sexuálními útoky a na veřejných shromážděních k násilí nepřímo vyzýval. Navíc ho fascinují zbraně a válka; nemá „záklopku“, pokud jde o provokaci, jako když se na Twitteru vysmíval Kim Čong-Unovi a Severní Koreji. „To všechno nejsou jen znamení, že je nebezpečný, ale že je schopný toho nejhrůznějšího násilí, které může rozvrátit existenci celého lidstva,“ varuje Bandy Lee.

Loni v říjnu se postarala o vydání knihy nazvané „The Dangerous Case of Donald Trump“, ve které se k jeho psychickému nastavení vyjádřilo 27 odborníků a odbornic včetně filozofa a kognitivního teoretika Noama Chomskyho nebo legendárního psychologa Philipa Zimbarda. Trumpa v esejích označují mimo jiné za patologického narcistu, sociopata nebo člověka, který trpí těžkou paranoiou.

Slibuje prohlídku, výsledky zveřejnit nemusí

Ve světle obou knih a nových (často neověřených) informací, které se objevují, mluví čím dál více odpůrců Trumpa o tom, že je pro zastávání prezidentského úřadu zcela nekompetentní. Některé znaky v jeho chování, například zmiňované opakování stejných slov, vět a historek nebo zapomnětlivost, prý můžou poukazovat také na demenci nebo Alzheimerovu chorobu.

„Vědci už určili, že pokud něčí rodiče nebo sourozenci trpěli Alzheimerem, spadá tento člověk do rizikové skupiny. Právě Trumpovu otci Fredovi, jehož fotografie zdobí zeď v Oválné kanceláři, přitom diagnostikovali Alzheimerovou chorobu, když mu bylo něco přes osmdesát,“ uvádí CNN.

Jedná se o další z neprověřených teorií, ale CNN upozorňuje i na to, že Donald Trump je nebere na lehkou váhu. Kromě toho, že slova o vlastní mentální nestabilitě hlasitě vyvrací, se rozhodl podstoupit lékařskou prohlídku – první „přiznanou“ od té doby, co svůj úřad převzal. Nemá přitom žádnou povinnost její výsledky zveřejnit.

Čeští prezidenti a kandidáti

O tom, zda by měli o svém zdravotním stavu mluvit, mluví zákon jen nejasně. Podle internisty Pavla Kotíka, který pečoval o Václava Havla, je sám politik zodpovědný za způsob, jakým o svém zdraví informuje. „(Lékaři) mohou říci jen to, co si přeje dotyčná osoba. Bez souhlasu nic jiného,“ řekl iDNES.cz.

Miloš Zeman o svém zdravotním stavu pravidelně informuje. V úterý lékařské konzilium oznámilo, že je „v dobré psychické i fyzické kondici“.

Michal Horáček na svém webu zveřejnil tři obsáhlé lékařské zprávy.

Na webu Mirka Topolánka je k nalezení stručná lékařská zpráva a doplňující informace.

Ostatní kandidáti na prezidenta informace o svém zdravotním stavu nepublikovali.

Pokud jde o to, jak rozsáhlý přístup by měli občané mít k informacím o zdraví svého prezidenta, neexistují žádná jasně daná pravidla. Jedná se o docela zapeklitou etickou otázku, a to nejen ve Spojených státech. Mezi tamními vědci pak vzbudila určitý rozkol i zmiňovaná kniha Bandy Lee a jejích kolegů.

Jedni se odkazovali na etický kodex Americké psychiatrické asociace, ve kterém se říká, že by psychiatři neměli komentovat duševní zdraví veřejných představitelů, pokud je sami neprohlíželi. Skupinka vědců napříč obory naopak toto pravidlo přezkoumala a prohlásila za zastaralé. Pokud lékaři vyjádří obavy o budoucnost státu, dá se to podle nich kategorizovat jako „povinnost informovat“.

Lincoln měl deprese, Reagan Alzheimera

Tady ovšem etické dilema nekončí. Psychicky nemocné lidi už naše společnost neodsouvá na druhou kolej ani za dveře léčebných institucí. Chodí do práce, zastávají vysoké funkce a mívají stejně kvalitní a úspěšný život jako jejich „vyrovnanější“ spoluobčané. I v případě, že by Trumpa trápily jisté psychické trable, nemusí to být důvod k tomu, aby odstoupil.

Ostatně sám Abraham Lincoln podle dobových zdrojů trpěl „melancholií“, dnes bychom řekli klinickými depresemi. John F. Kennedy i Richard Nixon brali léky na úzkostnou poruchu. Trochu jiný byl případ Ronalda Reagana, u kterého – podobně jako u Trumpa – existovalo podezření, že se jeho psychické zdraví zhoršuje s věkem.

Předtím, než ho v 73 letech podruhé zvolili, nechal se dobrovolně vyšetřit. Tělesně i duševně prý byl v naprostém pořádku. O jeho zapomnětlivosti, výpadcích a problematickém vyjadřování se přitom v té době mluvilo s podobnými pochybami jako dnes s ohledem na prezidenta Trumpa. Že trpí Alzheimerovou chorobou, Reagan přiznal až v době, kdy byl v prezidentském důchodu, v roce 1994.

Autor:
  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena si vysnila plastiku prsou v Turecku, život se jí změnil v horor

25. března 2024  7:59

Třiatřicetiletá Stephanie Briggsová z Velké Británie roky šetřila na operaci, po které měla mít...

Jedno ze siamských dvojčat se dočkalo svatby, druhé se vdávat nechtělo

28. března 2024  14:27

Čtyřiatřicetiletá Abby Henselová z USA se vdala už v roce 2021. O sňatku ovšem promluvila až nyní....

Intersexualita pro mě byl šok, říká žena bez ženských pohlavních orgánů

28. března 2024  8:45

Alyssa Ballová byla od mala vychovávána jako dívka. Ve skutečnosti ale úplnou dívkou nebyla. Pravdu...

KVÍZ: Oslavte den učitelů. Poznejte známé kantory a procvičte si znalosti

28. března 2024

Den učitelů se letos potkal s prázdninami, a k tomu ještě s přípravou na velikonoční svátky. Jestli...

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...