Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobré manželství hojí rány, dokázali vědci

  1:00aktualizováno  1:00
Epidemiologické údaje potvrzují negativní vliv stresu na celkový zdravotní stav jedince. Stresový děj může být spuštěn mnoha způsoby. V psychosociální oblasti jednak významnými životními událostmi, jednak každodenními nepříznivými situacemi.

snubní prsteny, manželství | foto: Profimedia.cz

Základní sociální pole, na němž se stresové vlivy uplatňují, nacházíme v rodině, v zaměstnání a v oblasti zájmů i zálib.

Podle inventáře životních událostí, který v šedesátých letech minulého století sestavili T. Holmes a R. Rahe, se nejvýznamnější, a tedy také nejzhoubněji působící události odehrávají právě v rodině (úmrtí partnera = 100 bodů, rozvod = 73 bodů, rozvrat manželství = 65 bodů, úmrtí blízkého člena rodiny = 63 bodů, sňatek = 50 bodů, úraz nebo vážné onemocnění = 53 bodů).

Manželstvím k depresi
Jestliže je rodinná problematika potenciálním zdrojem tak vysoko vyhodnocených stresových vlivů, je při optimálním chodu rodina rovněž zdrojem kvalitní podpory a schopnosti chránit zdravotní stav.

A naopak: špatná kvalita rodinných vztahů by mohla mít na tento stav zásadní vliv - a řada epidemiologických i klinických studií to dosvědčuje.

Prokázalo se, že v nešťastných manželstvích je 25krát častější výskyt depresí, že manželský stres zhoršuje prognózu žen po prodělaném infarktu myokardu, že tento stres zhoršuje průběh řady dalších onemocnění a že souvisí s mnoha nemocemi ve vyšším věku.

Oddělení molekulární virologie, imunologie a lékařské genetiky spolu s psychologickým oddělením Ohijské státní univerzity v USA se již mnoho let zabývá problematikou hojení ran ve vztahu k řadě dalších biologických i psychosociálních faktorů, jakými jsou věk pacientů, imunitní charakteristiky, bolest, stresové vlivy a deprese.

Poslední, hojně citovaná práce této skupiny dává v rámci opakující se příčinné souvislosti za pravdu aforismu Ingrid Bergmanové: Štěstí v manželství záleží na dobrém zdraví a špatné paměti. V psychosociální oblasti především na schopnosti zapomínat na utrpěné křivdy i na touhu je pomstít.

V citované práci se autoři rozhodli ověřit hypotézu, že nepřátelské partnerské vztahy negativně ovlivňují hojení ran, neboť působí jak na místní, tak na systémové imunitní parametry.

Ve studii bylo vyšetřeno celkem 42 manželských párů ve věku od 22 do 77 let, jejichž manželství trvalo průměrně 12,5 roku. Páry nastoupily s časovým odstupem celkem dvakrát k 24hodinové hospitalizaci.

Hojení uměle vytvořených ran, způsobených prudkým odtržením standardizované lepicí pásky přiložené na kůži, sledovali vědci v den pokusu a v následujících dnech.

Při hospitalizaci účastníci nejprve vyplnili dotazníky týkající se sledovaných postojů a byla jim odebrána krev pro stanovení koncentrace prozánětlivých cytokinů, další odběry byly provedeny druhý den ráno.

Potom manželé diskutovali o tom, co by každý z partnerů rád na sobě změnil, a druhý partner mu při tom poskytoval sociální podporu. Výzkumný tým sledoval a vyhodnocoval jejich chování z vedlejší místnosti přes dvoucestné zrcadlo.

Druhá jednodenní hospitalizace měla obdobné uspořádání, pouze s tím rozdílem, že předmětem diskuse byla "horká" témata, na která měli manželé zásadně rozdílné názory (peníze, příbuzní aj.).

Po konfliktním uspořádání diskuse se způsobené rány hojily pomaleji a také produkce těch cytokinů, které působí pozitivně v místě poranění, byla nižší než po rozhovoru zahrnujícím sociální podporu.

Páry, které měly vyšší úroveň nepřátelského chování během obou sezení (29 procent celého vzorku), vykazovaly pomalejší hojení ran (asi 60 procent ve srovnání s páry, jež postupovaly navzájem vstřícně).

Manželé s vysokou mírou nepřátelství po srovnání se vstřícnými páry měli také druhý den po konfliktní diskusi vyšší hodnoty jednoho ze škodlivých cytokinů (plazmatického TNF alfa) než po rozhovoru zahrnujícím sociální podporu.

"Byli jsme překvapeni, jak vysoce citlivé je hojení ran i na tak malou stresovou zátěž," prohlásila hlavní autorka výzkumu Janice Kiecolt-Glaserová.

"Výsledky naší studie mají mnohem širší význam, protože zvýšení plazmatické koncentrace prozánětlivých cytokinů hraje podstatnou úlohu při rozvoji a udržování chorob, které se objevují ve vyšším věku, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes II. typu, osteoporóza, artritida a další včetně některých nádorů."

Autoři poukázali také na to, že zatímco experiment byl časově limitován na dobu dvakrát 10 minut, manželské hádky doma mohou trvat celé hodiny.

Autor MUDr. Radkin Honzák, CSc., působí v Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty UK a v Institutu klinické a experimentální medicíny. Článek v nezkráceném znění vyšel v červencovém čísle časopisu Vesmír.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Další z rubriky

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Bez paruky bych nevyšla, říká Petra. Před šesti lety onemocněla alopecií

Paruku z pravých vlasů vytvořili Petře, která již šest let trpí alopeciích, v...

Paní Petra přišla před šesti lety kvůli nemoci o všechny vlasy, což pro ni jako ženu byla těžká rána. Postupně si...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz