Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrá nálada brání rýmě

  0:01aktualizováno  0:01
Pozitivní emoce mohou zvyšovat naši odolnost vůči běžnému nachlazení a rýmě. Jak píše ve svém lednovém čísle časopis Psychologie dnes, vyplývá to z nové studie Sheldona Cohena z Carnegie Mellon University v USA. Výzkumu se zúčastnilo 334 dobrovolníků.

Vědci je v průběhu tří týdnů sedmkrát ve večerních hodinách kontaktovali telefonem a prostřednictvím rozhovoru zjišťovali, jakou mají náladu.

Tázaní měli za úkol zhodnotit, jak se v průběhu uplynulého dne cítili. Mohli si vybrat ze šesti možností tři z oblasti pozitivních emocí (energie, well-being, klid), tři pro emoce negativní (deprese, úzkost, hostilita).

Po této úvodní fázi aplikovali autoři výzkumu každému z účastníků viry způsobující rýmu přímo do nosu. Poté byl každý účastník sledován po dobu pěti dnů, zda u něj propuknou příznaky nachlazení.

"Lidé, kteří skórovali nízko v pozitivním emočním stylu, onemocněli třikrát častěji než lidé s vysokým skóre v oblasti pozitivních emocí," uvádí Cohen. Následovalo podrobnější zkoumání toho, jak naladění ovlivňuje průběh onemocnění.

Lidé s příznaky nachlazení měli za úkol každý den pomocí čtyřbodové škály přesně hodnotit příznaky nachlazení ucpaný nos, kašel a bolesti hlavy. Výzkum ukázal, že negativně naladění lidé uváděli více příznaků, než by odpovídalo objektivním ukazatelům.

Naopak lidé s pozitivními emocemi uváděli méně příznaků onemocnění, než by se dalo očekávat na základě objektivního posouzení jejich zdravotního stavu. Pozitivní emoční styl byl také u účastníků spojen se zdravější životosprávou a nižšími hladinami adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu - tří tzv. stresových hormonů.

Tato zjištění však podle autorů studie nevysvětlují spojitost mezi pozitivními emocemi a odolností vůči nemoci. Dospělí lidé mají rýmu v průměru 2-5krát za rok, děti v průměru 7-10krát. Podle Cohena může nasměrování k pozitivním emocím vést u člověka k snížení rizika nachlazení a rýmy.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...Najdete na iDNES.cz