Jana Horváthová | foto: Petra Pikelová, MF DNES

Dlouho jsem se styděla, že jsem Romka, říká ředitelka Muzea romské kultury

  • 163
Dědeček Jany Horváthové, ředitelky Muzea romské kultury v Brně, byl první Rom, který u nás vystudoval vysokou školu. Má ji i tatínek a ona taky. Za svůj původ se dlouho styděla. Nakonec se za Roma provdala, i když ji od toho neromská maminka odrazovala.

Už od základní školy i na gymnáziu měla hrůzu z

vizitka

- Jana Horváthová se narodila před 43 lety v Brně.
- Vystudovala gymnázium. V roce 1990 promovala z historie a později z muzeologie na filozofické fakultě v Brně.
- Krátce pracovala v Romské občanské iniciativě v Praze , spoluzakládala Muzeum romské kultury v Brně, kde je od roku 2003 ředitelkou. Pracovala pro Českou televizi jako dramaturgyně, redaktorka, moderátorka a scenáristka.
- Vydala několik publikací, např. Kapitoly z dějin Romů, a řadu odborných článků.
- Je vdaná, manžel je kardiochirurg. Má dcery Eriku (18) a Natálii (10).

toho, že když se začnou vykládat vtipy o cikánech, že na ni někdo ukáže a řekne, že je taky cikánka.

Za svobodna se jmenovala Holomková a styděla se své typicky romské příjmení, přestože Holomci byli výluční Romové, kteří byli integrovaní už před válkou a nemají se prý za co stydět. "Ale to jsem tehdy nevěděla," říká a dodává, že nechtěla být ztožňována s lidmi, o nichž se říkalo, že jsou špinaví a zaostalí.

Cizí děti na ni občas pokřikovaly cikánko, ale rodičům si nikdy nepostěžovala. "Pro děti je asi těžké se ve svých problémech vyznat a pojmenovat je," uvažuje dnes. Její rodina se za svůj původ nikdy nestyděla, ale přesto se s Romy nestýkala. "Děti na mě volali, poznali, že jsem jejich, ale já se před nimi styděla."

Na gymnáziu těžce nesla, že je nejhůře oblékaná holka ve třídě. Nosila přešité staré věci a maskovala to intelektuálskou pózou, jako že jí na tom nezáleží. "Dělala jsem všechno proto, abych svůj původ maskovala, třeba upjatým oblečením. Byla jsem vzorné dítě. Ve škole šprtka, věděla jsem, že musím umět víc než ostatní děti a taky že nesmím udělat krok vedle. Souviselo to i s otcovým disidentsvím," vzpomíná v rozhovoru pro magazín ONA DNES.

cikán

Slovo cikán má dodnes hanlivý nádech. Nemělo by se používat, pokud necitujeme z beletrie nebo archivů. V pramenech se objevuje od jedenáctého století, kdy církev nabádala proti kacířům, Acinganům, protože dělali ‚ďábelské‘ věci, totiž věštili osud. Z Acingana pak vznikl cikán. Slovo Rom je starší, zřejmě má indický původ a sami Romové si ho pro své označení vybrali a používají ho.

S vysokou školou získala sebevědomí. Vzdělání se stalo jejím štítem proti hloupým lidem. Díky prospěchu brala nejvyšší stipendium a začala se lépe oblékat.

"A pak také za mnoho vděčím svému vyučujícímu profesorovi, historikovi Ctiboru Nečasovi, který publikoval zásadní díla o dějinách českých Romů. Z jeho popudu jsem v archivech začala pátrat po historii našeho rodu i Romů obecně a stud potom nějak sám vyhnil," říká.

Čtěte v pondělním
magazínu ONA DNES

Jana Horváthová

Jak se seznámila se svým manželem a jakým mýtům o Romech musí dodnes čelit? Rozhovor s Janou Horváthovou čtěte v pondělním magazínu ONA DNES.

,