Diskuze

Ohluchla jsem po zánětu mozkových blan, říká sympatická servírka Anna

Jaký je tichý svět neslyšících? Na to jsme se zeptali Anny Kounovské (27), která pracuje jako servírka. Prozradila nám, jak se neslyšící učí mluvit, jak vnímají hudbu i to, na jaké bariéry nejčastěji naráží ve společnosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VV

V rozhovoru je několik nepravd. Jako jednu z největších vidím tu, že český znakový jazyk nemá zápis. Má. Běžně se učí ve školách, např. na FF UK.

0 1
možnosti
Foto

Škoda, že se nikdy nepíše o lidech, kteří přijdou o sluch během života. Mateřským jazykem jim zůstává český jazyk a znakový jazyk je pro ně zcela cizí. A nerozumí najednou ani vlastní rodině, přijdou o práci, jinou neseženou, z větší části přijdou i o přátele... Přitom v ČR je asi 0,5 mil osob s postižením sluchu a z nich dejme tomu 95 % komunikuje česky. Jenže to není, vidět, není to "akční" jako znakování, a tak se o tom nikde moc nepíše/nemluví. Přitom jde o nějakých 490 000 z 500 000, z nichž největší část tvoří nedoslýchaví, zejména vlivem věku.

16 0
možnosti
LJ

Zajímalo by mě, jak to mají neslyšící s humorem na neslyšící. Manželka je nedoslýchavá, ale se sluchadly slyší relativně dobře a vždycky mi říká: Neštvi mě, nebo si tě vypnu! :-D

16 1
možnosti