Diskuze

Co jste měla na sobě? Výstava ukazuje oblečení obětí znásilnění

Nová výstava s názvem Co jste měla ten den na sobě? v bruselské čtvrti Molenbeek rekonstruuje oblečení a příběhy obětí znásilnění. Exponáty vycházejí z reálných příběhů a snaží se vyvrátit stále přežívající mýtus, že oběť si násilný akt přivodila sama třeba tím, že byla vyzývavě oblečena.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

To přece nemůžou myslet vážně. Co měla oběť znásilnění na sobě. No, nahá nebyla. Tak co ?! Je to běžné normální oblečení

1 0
možnosti

Situace kolem znásilnění je s širší definicí a pojetím znásilnění zajímavá. Pokud totiž za znásilnění považujeme jakýkoli sexuální akt, který se uskutečnil bez souhlasu oběti (tedy i v době intoxikace, ve spánku..), případně proti její vůli, aniž bychom požadovali přímý a aktivní odpor oběti tak, jak se to řešilo kdysi, tak prý jsou muži oběťmi znásilnění ze strany žen mnohem častěji, než se myslelo. Snad 7% mužů obecně uvedlo, že někdy zažili znásilnění ve formě vnuceného sexuálního aktu ze strany ženy - buď ve formě soulože nebo přijatého, či vykonaného orálního sexu.

Navíc v posledních letech, když u mužů v USA odpadá ten stereotyp, že muž může a chce vždy a muži tam začínají být citlivější na to, jak číst neverbální komunikaci ženy, jak získávat její aktivní souhlas, ale tím i na svá práva odmítnout sex, tak prý 43% vysokoškoláků uvedlo, že se někdy stali obětí nežádoucího sexuálního styku, kdy v 95% případů byla pachatelem žena.

Pokud by se začalo hlásit a poctivě trestat i toto u žen, tak je možné, že se celkově změní pojetí znásilnění z trestného činu, které typicky páchá muž, na trestný čin, které typicky páchají obě pohlaví.

Viz třeba: https://www.usatoday.com/story/opinion/2014/09/22/rape-cdc-numbers-misleading-definition-date-forced-sexual-assault-column/16007089/

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
3 0
možnosti

Zajímavá výstava, ono pár obrázků řekne víc, než 1000 slov v tomto. Byla by fajn k tomu i statistika z toho vzorku.

Jinak i při dobré vůli si neumím představit, jaké to je být žena, které hrozí znásilnění. Přirovnání ke znásilnění od mužů třeba ve vězení tomu podle mne moc nepomáhá - to už není přirozené prostředí, s těmi muži bych nechtěl mít sex nikdy a za žádných okolností a celkově je to jiné, než když podle statistik hrozí ženám znásilnění nejčastěji od lidí, které znají a jsou jim nějak blízcí nebo při běžných činnostech.

Takže si to pro sebe přirovnávám k napadení fyzickému. To jsem zažil několikrát a v mládí jsem ho vídal často mezi sebou, je rozdíl mezi vítanému tréninku a nevítanou rvačkou a i když to není tak intimního charakteru, je to nejbližší, co si umím reálně představit.

Při napadení se obvykle do určité míry řeší i to, jak se oběť napadení do situace dostala. Tedy pokud například holohlavý skinhead v typicky skinheadském oblečení vleze do cikánské hospody, pustí Orlíky a kolem sebe bude házet provokativní hlášky předtím, než bude napaden a zbit tak, že skončí v nemocnici, tak je sice oběť, nikdo nezpochybňuje vinu agresorů, ale stejně se to, proč a jak provokoval bude řešit a podle mne k tomu i soud přihlédne.

Takže z tohoto hlediska nesouhlasím s kategorickým tvrzením, že je jedno, co měla žena na sobě, zda byla opilá, co s tím mužem případně předtím podnikla a co mu řekla... Protože znásilnění je závažný trestný čin, ale třeba vražda je horší a i u vraždy se řeší, co měla oběť na sobě, co dělala... A ano, rodině oběti se to moc líbit nemusí - stejně jako to, že partner oběti nebo i rodiče zmizelého dítěte mohou být mezi prvními podezřelými, což je samozřejmě také dost traumatizuje. Jdou tam různé zájmy proti sobě.

Na druhou stranu - zrovna v tom oblečení se podle mne lidé u obětí znásilnění často babrají zbytečně moc a dost necitlivě. Mělo by jít jen o vyloučení možných extrémů, ne o podsouvání možné viny.

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
2 0
možnosti

Ty červené dětské šatičky mě teda děsí :-(

6 0
možnosti

Jestli to měla být taky jedna oběť, tak je mi z toho úzko :-( Strašné, že se takové věci dějí... Nikdy nepochopím, že může někdo znásilnit malé dítě :-(

2 0
možnosti

V Molenbeeku na oblečení nezáleží. Kucí vopálený berou všechno co má puls

4 9
možnosti

ta otazka mi evokuje jinou ve smyslu: a vy jste nemela pas cudnosti?

6 0
možnosti

Mně to zas připomnělo případ, kdy nějaká znásilněná novinářka, když už tomu nemohla zabránit, tak aspoň donutila násilníka, aby si vzal kondom, aby nic nechytla. A soudkyně to pak označila za souhlas s pohlavním stykem a že se nejedná se o znásilnění.

4 0
možnosti

A to nikdy nemívá oběť nějaké vyzývavé šaty? Že tam nic takového nevidím. Že by drtivou většinu násilníků vzrušovaly takové hadry? Neříkám, že každá znásilněná je oblečená vyzývavě, ale nejde náhodou už zase o manipulaci?

Určitě jsem proti zbytečné viktimizaci znásilněné, ale dotaz, co měla dotyčná na sobě, je snad naprosto legitimní, ne? Nebo ho snad zakážeme?

3 24
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
21 0
možnosti

Dobrý. Vyvracet mýty je potřeba. Jakékoliv.R^

31 2
možnosti

Vyvracení mýtů by to bylo, kdyby byla na "výstavě" statistika, kdo ta znásilnění spáchal. Zda Evropan nebo někdo odněkud jinud.

2 6
možnosti

J68i38r68i 41P52r17a83j90z

17. 1. 2018 18:29

Nevím mě se to nelíbí. Stále se v tom rýpají. Pro mě to meetoo naprosto zdiskreditovala a změnilo se to v hnus.

2 24
možnosti

ale ted se rýpají v důležitém a k věci

14 0
možnosti