Diskuze

Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný samotnými politiky. V poslední době však u nás tato tradice skomírá, tak si ho připravte doma sami. Tato volba nikdy nezklame.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Mně připadá velká škoda maso do guláše osmažit zvlášť. Vždycky smažím v hrnci společně s cibulí. Jednak, tím přijdete o chuť, a jednak přiděláte další kus mastného nádobí. A ani jedno z toho přece necheme, proto vaříme guláš.

0 0
možnosti
MK

A nejdůležitější věc - guláš je nejlepší druhej den, ohřívanej.

0 0
možnosti
KF

Mám od táty (a to jen pan kuchař) malou vychytávku a tou je zázvor (koření, ne čerstvý). Stačí špetka na závěr, guláš má díky tomu ostřejší šmak, ale nepřebije ostatní chuť.

2 0
možnosti

Jakkoli pokrmy připravené podle všech uvedených receptů budou patrně chutné, dovolím si (jakožto osoba, v jejiž kuchyni je perkelt/guláš nejčastěji připravovaným pokrmem -- a to proto, že je časově velmi málo náročný a jednoduchý jak facka) uvést pár svých "mouder".

Předně -- guláš (i perkelt) v podstatě není nic jiného než "poddruh" ragú či toho, čemu angličtina říká (mj.) "stew". Tedy v podstatě "všechno na kousíčky" -- maso, zelenina, koření... plus dušení, a to spíše pomalé. Jinak řečeno: můžete "do toho" naházet leccos, jen se to nesmí překombinovat.

Základem obou pokrmů (perkelt i guláš) je maso (hovězí, vepřové, drůbeží, rybí, skopové -- možné jsou i kombinace; s dovolením vypustím vegetariánské, např. fazolové modifikace) plus cibule (příp. i česnek), paprika, rajče.

Rozdíl mezi perkeltem a gulášem spočívá především v tom, že perkelt, co se hustoty šťávy týče, spoléhá právě na to, co se přirozeně vydusí ze všech uvedených ingrediencí; pokud možno se vůbec nepodlévá vodou (což se ale velmi odvíjí od kvality masa), takže šťávy není mnoho. Guláš je původně spíše hustá polévka, správně by se měl podávat v hlubokém talíři a ideální přílohou je pečivo; podlévá se a na rozdíl od perkeltu se zahušťuje -- chlebem či bramborou, NIKDY však moukou.

Další kapitolou je tokáň, kde paprika (teď myslím tu čerstvou, ne práškové koření) zůstává, ale místo rajčat se dává majoránka (hodně majoránky, na ní je ten pokrm založen).

Napsala bych ještě více podrobností (včetně konkrétních jednoduchých receptů), ale byla by z toho už tuplem litanie. Asi by se ovšem slušelo dodat, že mé "perkeltové/gulášové" prozření nastalo, když mi maminka "do výbavy" věnovala pár (za hlubokého socialismu vycházejících) "sešitů vaření"; jeden z nich byl zaměřený na maďarskou kuchyni -- a byl pro mě celkově nejužitečnější. Ona sama se těmi recepty (ten sešit je někdy z 60. let) nikdy moc neřídila... já to zkusila, a nelituji.

4 0
možnosti
VM

Vcelku zajímavé recepty, nicméně osobně bych do toho hovězího guláše nakonec dal majoránku.

2 0
možnosti
LH

L55u32b97o48š 79H14a83n39u51s

17. 10. 2017 9:42

Cože??? Píšou hovězí guláš bez majoránky????8-o8-o8-o To je barbarství!

Mimochodem, celej ten recept je úplně špatně. Kdo to kdy viděl, dávat do základu mouku a společně s masem dusit. Nakonec by v z toho vznikla smrdutá připálená hmota s tvrdým masem.

7 0
možnosti