Diskuze

Škubánky s mákem a jiné levné dobroty, které nám vařila babička

Opravdové domácí jídlo, které člověka vrátí o desítky let zpátky a na které se mu sbíhají sliny už při vyslovení jeho názvu, nemusí být drahé. To věděly i naše babičky, které připravovaly ty nejúžasnější dobroty a ještě jim zbylo na to, aby nám šouply bankovku na přilepšenou, když jsme se vraceli domů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Sacharidy a tuk, bílkovin minimum. V malém množství jako dezert OK, jako hlavní jídlo je to chudé a přitom kalorické. Prostě plnidlo žaludku a tukových buněk.

7 1
možnosti
AV

A přitom na tom předchozí generace vyrostly.

0 0
možnosti

Chápu, že škubánky někomu chutnají, pro mě jsou však odjakživa jednou z nejhorších "nočních můr", co se jídelníčku týče (spolu s koprovkou se na žebříčku mého osobního jídelního hororu dělí o první místo).

To ale není důležité. Důležitější (a pro mě poněkud alarmující) je podobnost tohoto článku s tím, co s ohledem na jídelníček psával protektorátní tisk (konkrétně např. List paní a dívek).

V kostce řečeno šlo o doporučování "hospodárných pokrmů" (např. jak zavařovat ovoce bez cukru a sladit kompot až při podávání, a to nejlépe jakousi náhražkou, ne cukrem, neb ten "stejně není zdravý; jak upéct bábovku bez vajec...); příp. tehdejší filmové týdeníky horující pro sběr "vysoce výživově hodnotných" kaštanů (přičemž tuto jejich vysokou výživovou hodnotu rozpoznali až moudří nacisté, zatímco za předchozích, nemoudrých, režimů, se jimi krmily ledat tak srnky či domácí zvířectvo). Také jsem slyšela o jednom horlivém českém kolaborantovi, jenž koncem války, kdy už ani ty brambory nebyly k dostání, pobíhal po městě v rajtkách a lepil po nárožích plakátky o jejich "škodlivosti".

Suma sumárum je to vše podle principu "z nouze ctnost". Mně osobně se tento princip dost oškliví. Nejsem bůhvíjak náročný strávník, natožpak "kulinární snob", když mám hlad, spokojeně si namažu chleba sádlem, a nazdar. Ale učiním tak proto, že MNĚ to chutná, že JÁ to tak chci. Ne proto, že mě někdo pobízí ke skromnosti.

A jen tak na okraj: První a třetí z uvedených receptů nepovažuji za "levné" ani "jednoduché" (už jen kvůli poměrně obsáhlému soupisu ingrediencí). Levné, bepracné a časově nenáročné je koupit kilo mrkve a podusit ji na másle; koupit kousek hovězího a udělat obyčejnou pečínku; nastrouhat pár brambor a udělat placky či bramborák; atp.

2 6
možnosti
AV

Ingrediencí spousta, ale většina z nich patří do kategorie "je doma". Nebo rozhodně bylo u našich babiček.

Babičky tak asi byly naučené proto, že to byla ta "z nouze ctnost", ale jak já se na tahle jídla u babičky vždycky těšila!

0 0
možnosti
MK

Než skubanky, tak radši bramborové sisky s makem.

1 1
možnosti
EP

E56v27a 33P45e81l28c61o84v86á

16. 9. 2017 13:43

Já to mám naopak. Raději ty škubánky. Ale každému co jeho jest. :)

2 0
možnosti
ZZ

Úplně jsem na to dostala chuť... ;-)

5 0
možnosti
Foto

Já jsem na to taky dostal chuť.;-D

2 0
možnosti
MM

Já teda znám bramborový placky vyválený vhodnější do tenka a poražených na sucho. Sádlem se potírají až hotové. Trochu se bojím, že ty z receptu budou tuhý a žvejkavý.

8 1
možnosti
KV

přesně tak, a my jsme je pekli na plotýnce na plynovém vařiči...opéct, omastit sádlem, a pak na sladko nebo na slano.

Někdy jsme stejným způsobem opékali brambory, ty jen se sádlem.

Samostatnou kapitolou jsou palačinky, lívance, bramboráky...ty už se smažily.

A párkrát za dětství si pamatuju koblížky, smažené po jednom v malém smalťáčku....mňam.

Byly to super chvíle, odbírali jsme to vždycky jak se to postupně smažilo...nedělní snídaně, nebo někdy i k večeři.

1 0
možnosti
JB

Celé dětství jsme rostli na levných jídlech. Přišla jsem o zuby ve 42 letech. Táta jako válečný invalida pobíral důchod 350kč a maminka uklízela a měla 700kč. Díky tátovu rybaření jsme se mohli krmit rybami a slepicemi, když kapra vyměnil za slípku. UF!

13 1
možnosti
BU

hmm, a spousta lidi bude tvrdit, ze jsme se za komancu meli lepe.... ach ta pamet naroda.

11 0
možnosti