Diskuze

Starší matky mají vyrovnanější děti a žijí déle, tvrdí vědci

Věk matek se po celém světě zvyšuje, Českou republiku nevyjímaje. Přestože s sebou nese mateřství v pozdějším věku vyšší míru rizik, podle vědců může pro děti znamenat přínos po psychické stránce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Sice chápu, že starší ženy jsou v mateřství vyrovnanější, ale věk 35 je moc. Sice věřím, že takové pozdní případy jsou a můžou být solidní, ale nějak "podezírám" tento názor ze sociálního inženýrství..

Dále mám problém s tím, že je to podáno z Dánského hlediska, protože v tomto směru mám k Dánsku dost zvláštní (anti)sympatie.

Rostoucí počet dětí v Dánsku mění jejich pohlaví - https://www.thelocal.dk/20161228/growing-number-of-kids-in-denmark-change-their-gender

Dánsko chce přilákat velké LGBTIQ události do Kodaně - https://www.thelocal.dk/20170420/danish-government-wants-to-attract-major-lgbtiq-events-to-copenhagen

0 0
možnosti

Ať jsou ty děti v dětství jakékoli, v dospělosti to budou mít dost nezáviděnihodné. Budou čistě sedvičové. Budou muset zvládat jak staré rodiče, tak vlastní rodinu. Fakt ideální vidina.

5 1
možnosti

"starší matky na tom byly lépe po psychické i sociální stránce během těhotenství" - A jak moc jsou výsledky zkreslené tím, že ženy s lepší "sociální situací" prostě častěji odkládají těhotenství na později?

3 0
možnosti

Jsem stará matka. Tedy až pro čtvrté dítě, které se mi narodilo ve čtyřiceti. Pokud bych to měla zhodnotit, rozhodně ničeho nelituju, jak tu někdo naznačoval. V těhotenství jsem neměla více problémů, možná spíš naopak. Podle mě záleží na celkové kondici, kterou jsem měla výbornou. Dítě možná víc rozmazlujeme, spíš bych řekla, že spoustu věcí neřešíme, protože už víme, že se vyřeší samy. Noční vstávání mi taky nevadilo o nic víc než u starších dětí, hormony to zařídí. Celkově bych řekla, že příroda ví, co dělá, pokud ve starším věku otěhotníte přirozeně, asi to tak má být a tělo na to ještě má. A pokud jde o ty bonusy v podobě delšího života, ještě nevím, ale můžu se těšit...

13 0
možnosti

No, ono v článku jde spíš o ženy, které děti nemají mezi 20-35 lety, ale až pak před čtyřicítkou.

Mám to podobně, jako vy. Ale to znamená, že to máme jinak, než ty "staré prvorodičky"

1 0
možnosti

...ženy jsou v lepší ekonomické i sociální situaci a díky životním zkušenostem se dokážou lépe vyrovnat s trochou stresu a nekomfortu.

To je ale pěkná blbost s tím stresem a nekomfortem. Setkala jsem se v praxi s tím, že je to právě naopak. Mladá maminka více věcí neřeší a ta starší /která neměla děti zamlada - aby nedošlo k mýlce/ je právě více stresovanější. A pokud se dají do nekomfortu zařadit i situace, kdy má matka pocit, že jí dítě omezuje v chození do fitka, za zábavou a dalším vyžitím, pak to neplatí i v tomhle bodě.

6 1
možnosti

Mám pocit, že když se napíše, že "vědci....." (doplň cokoli), mohu napsat jakýkoli blábol.

Mám plno kamarádek, které rodily 35+. Ani jedna není vyrovnaná a většina z nich je naopak velice nervózní, nevěří si a neustále se ptají i na věci, které by před deseti lety vůbec neřešily. Vše si nastudovaly na netu a teď jsou vykolejené, že to je jinak. Obrací se jich na mě plno.

Žiji ve státě (Austrálie), kde je trend mít první dítě ve 40. Všechny rodiny děti odkládají do školek a škol na 12 hodin. Udělají s nimi úkoly a děti se tam i navečeří. Rodiče prostě nemají sílu a ještě si libují, jak se tam o ně hezky starají. V důsledku toho pak děti nosí domů úkoly typu: "Tento týden si popovídej se svým rodičem, jaký jsi měl den." "Jdi si s rodičem zahrát na hřiště nějakou hru." apod.

A nakonec, sama jsem matka tří dětí. Dvě jsem měla před třicítkou, jedno v pětatřiceti. Rozdíl je bytostný. Tělo nemůže, mysl nechce a vše je mnohem náročnější a složitější, i když už vše znáte a víte. Není to o tom, že to nezvládnete. Zvládnete. Ale je totální blud říkat, že jste spokojenější a vyrovnanější. Je to prostě mnohem těžší a složitější. V soukromí dokonce plno z těch ženských i přizná, že ty děti (po 35) ani neměly radši mít. Ale to se nahlas říkat nesmí....

11 10
možnosti

Nezobecnovala bych ani jedním směrem. Jestli žijete někde, kde rodiče odkládají děti na 12 hodin do školky, pak je to smutné, ale je to extrém. A jestli jsou matky bezradně v péči o děti je to tím, že dnes že všech stran poslouchají co a jak musí správná matka dělat namísto toho, aby zapnutý mateřský instinkt a selský rozum.

4 0
možnosti
Foto

Pro delší život žen, které se staly matkami v pozdějším věku, existuje ještě jedno vysvětlení:

V době těhotenství se totiž některé buňky dítěte usadí v těle matky a dlouhodobě tam přežívají. Tyto buňky dokáží opravit některé defekty v těle matky. Významné je to právě v případě, kdy je matka starší a defektů k opravení už je více.

Více např. na http://casopis.vesmir.cz/clanek/mikrochimerismus

12 0
možnosti

a koho nebavi cteni Vesmiru, tady o tom nadherne povida prof. Cerny :) http://www.sciencecafe.cz/video/science-cafe-s-janem-cernym-o-mikrochimerismu/

0 0
možnosti

Ano, jen tak dál, chvalte staré matky a vyprávějte o tom, jak je to lepší. Děti starých matek jsou obvykle rozmazlené a matky jsou daleko více unavené. Pak jdou na rodičovské sdružení a v základní škole je to jako když přijde babička a ne matka. Po zdravotní stránce je daleko lepší mladá matka a také jsou děti normální. Starší rodičky mají daleko častěji postižené nebo děti s různými vadami a nemocemi. Mladé matky se o děti tolik nebojí.

5 25
možnosti

Jeden předsudek vedle druhého :-) Daleko důležitější než věk je zdraví matky. A jak kdo vypadá na rodičovském sdružení, to jako opravdu řešíte? ;-)

12 0
možnosti