Ona

Diskuze

Domácí test CRP nám ukázal, že jsou antibiotika zbytečná. Není pro každého

Je vám už několik dní špatně. Máte rýmu, kašlete, bolí vás v krku, bojujete s teplotou a váháte, zda by vám už nepomohla antibiotika? To trápilo v posledních dnech i několik lidí u nás v redakci. Proto jsme si vyzkoušeli, jak funguje domácí test, který má z kapky krve odhalit bakteriální zánět podle hladiny C-reaktivního proteinu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

blábol, samý blábol. Dejte si osciloccoccinum nejlépe celá rodina vždy celé balení a budete v pohdoe...

0 0
možnosti

;-D jojo - protrepana voda a z ni vyrobene kulicky cukru jsou spasou lidstva ...

0 0
možnosti

no to opravdu ne .... ;-)

0 0
možnosti

No, test použitelný jen u některých druhů bakterií. Bohužel zrovna těch, se kterými si tělo umí docela dobře u člověka, který nemá poruchu imunity poradit. Přístroj příjde do cca 30 tisíc Kč a musí se nějak zaplatit. To, že test platí pojišťovny značí jen, že jde zase o jeden z bysnysů. Myslím, že se to boduje 25 Kč za jedno vyšetření, tak si to spočtěte. No a teď to hlavní, pokud je vaše tělo zasaženo například boreliémi, chlamydiémy a jinými gram negativními bakteriemi, tak tento test je zcela nepoužitelný. Bohužel, v daném případě, pokud nejste léčeni antibiotiky a po dostatečně dlouhou dobu, tak vám tyto bakterie doslova zničí život! Nemám rád, takové žvástavé články!

1 0
možnosti

B14e53n 63P19a21v51k25a

14. 2. 2015 9:20

jj, a rakovinu to taky neodhalí. Kdo by to byl řekl.;-)

1 2
možnosti

Ale houby, pro předepsání antibiotika má význam především výtěr, kultivace a specifický test. (ale, přiznejme si, kdo by se s tím dělal, že?)

Předepisování naslepo - CRP vám neřekne jaká máte antibiotika nasadit - tj. Dáme penicilín - nezabral? dáme ....  je stejně škodlivé jako kdybyste si antibiotika ordinovali / kupovali sami v lékárně podle reklamy a toho co vás momentálně napadne.

0 0
možnosti

Empiricky ... Se tomu rika .... A odvozuje se to podle toho Jake jsou nejcastejsi patogeny pro dany organ atd... Vytery a kultivace by se mely provest - ale temer nikdy se neceka na vysledek s nasazenim - kdyz ale roster neco jineho nez se predpokladalo - tak se antibiotika zmeni..

2 0
možnosti

Než tento test, tak stačí si koupit za cca 200,- Kč testovací proužky HeptaPhan, které Vám mimo jiné z moči zjistí jak zánět (bakteriální infekce), tak i tu virózu (přítomnost  menšího množství krve). Ráno se tak můžete bezbolestně otestovat Vy i Vaše dítě a za 60s víte jak na tom jste. Z vlastní zkušenosti se takto při nemoci celá rodina testujeme, než bychom zbytečně (v případě virózy) chodili k lékaři - manželovi vyšel zánět, který mu pak potvrdili i z krevních testů na pohotovosti, mně vyšlo, že bolest v krku je virového původu, a po stěru z krku taky byla. Proužků je tam hromada, takže kam se cenově hrabe domácí CRP ;-D.

2 1
možnosti

Tak takhle to rozhodně nefunguje.

0 0
možnosti

M31i96l36o54š 87N66e96r22a21d

13. 2. 2015 17:54

Tak mi z toho tak nějak vychází, že pokud nejste doktor, je vám celý slavný test na nic. Laik který chce z nějakého důvodu finančně  podpořit výrobce testu udělá lépe když mu částku za sadu pošle na účet a alespoň nebude mít rozpíchaný prst.

1 1
možnosti

A pokud jste doktor, tak je vám taky na nic. Protože CRP vám stejně neřekne na jakou skupinu antibiotik je zjištěné onemocnění citlivé.

0 0
možnosti

A co v případě,že sedimentace je zvýšená a CRP ne?

1 0
možnosti

Sedimentace je nespecifické vyšetření, jejíž zvýšená hodnota může poukazovat nejen na zánětlivý proces, ale i na onemocnění nádorová, autoimunitní nebo stavy spojené se změnou počtu krvinek. Bohužel i CRP nepatří mezi specifické vyšetření a jeho zvýšení též může směřovat nejen na zánětlivé, ale i autoimunitní,nádorové či jiné nemoci. Pro zánět je nejcitlivější hladina prokalcitoninu.I když ta může být zvýšená např.u polytraumat či pooperačních stavů. Diagnozu nelze stanovit pouze na základě jedné nebo dvou hodnot. Jsou k tomu nutné minimálně anamnestické údaje pacienta, příznaky nemoci, výsledky vyšetření a kvalitní vyhodnocení výsledků.

3 0
možnosti

J80a44n 71F30r30o60l13í93k

13. 2. 2015 15:43

Takové samoléčitelství bych nezvolil. Moje lékařka se rozhoduje na základě kompletního vyšetření a loni mě antibiotika předepsala až po poslechu plic. Prostě její znalosti nemám a také je nehodlám nahrazovat nějakými amatérskými pokusy.

1 0
možnosti

Trošku jste mě zmátl tím "kompletním vyšetřením" a "až" po poslechu plic... kdybyste napsal, že doktorka je zkušená a potřebu antibiotik pozná "už" po poslechu plic, bez nějakého složitého vyšetřování,  to by mi ta věta smysl dávala. Takhle nějak ne... :-/

0 0
možnosti

Já nevím, jestli dnes už fámy kolem nadužívání antibiotik nejsou u nás, v ČR, až moc přehnané. Jestli se z antibiotik naopak nestal zbytečný strašák. Sama patřím k "Husákovým dětem" a pediatr mi až do šesti let, než jsme ho vyměnlili -- a tenkrát to bylo velmi složité -- cpal penicilin na každou rýmičku. Důsledkem u mě byla dlouholetá resistence vůči penicilinu. Je mi jasné, že podobnou zkušenost má asi spousta lidí mé generace.

Pak jsem antibiotika léta neužila, a když jsem skoro ve třiceti dostala příšernou angínu, tak mi po té letité vynechávce "obyčejný" penicilin zabral výborně a uchránil mě od hrozícího zánětu srdečního svalu a revmatické horečky.

Na druhé straně -- pediatrička, která má v péči moje dítě, nikdy nenasadila antibiotika bez CRP testu. Ani jednou. Celkově mám dojem, že dnes jsou lékaři v tomto oparnější, nevěřím, že antibiotika předepisují rutinně, bez přemýšlení, jako před 30 roky. Ale někdy jsou opravdu nutná -- nebo ne nutná, ale přispívají ke snadnější léčbě a eliminují dodatečný rizika. Ale názory lidí kolísají od jednoho extrému k driuhému, takže když kývnete u svého dítěte na užívání antibiotik, jste v mnohých očích rázem hrozný, nezodpovědný padouch. Což je stejný extrém jako bezmyšlenkovité nadužívání antibiotik; a znovu je to případ dokazující, že extrémy málokdy vedou k něčemu pozitivnímu.

3 0
možnosti

B22e77n 34P77a66v47k87a

13. 2. 2015 14:26

To víte že je z toho hysterka. Žádný normální praktik si nepíše ATB jak na páse, to by se nedoplatil v regulacích. To spíš pacienti jsou občas na hlavu. Ale až jim to sleze na srdce, tak by prstíčkem určitě šťourali.

Co se týče rezistentních kmenů na ATB, tak to je oblast nemocniční a s ambulantní má kulové pomalu společného.

Hau! Hysterii a CRP;-D

0 0
možnosti

Opačná zkušenost.  14 dní jsem se cítila blbě, bolesti v krku, záchvaty kašle. CRP kupodivu nízké - 8  Přesto stěry z krku našly "hemofila" a přišla antibiotika jak vyšitá.

3 0
možnosti

J17a85n 80P85ř53i72k67r94y16l

13. 2. 2015 14:30

Přesně tak. Je třeba si uvědomit, že se jedná jenom o test založený na statistice hodnot C-reaktivního proteinu u zvolené skupiny lidí. Nikdy nebude bohužel na 100% platit CRP nízké = virová infekce, CRP vysoké = bakteriální infekce. V mnoha případech to tak bude, znám mnoho případů, kdy to tak nebylo (u vás i u mne). Ten lékař, který pacientům tvrdí, že CRP vždy průkazně indikuje bakteriální infekt, káže bludy. Je to jenom jedna z kostiček stavebnice, která až po složení nakonec ukáže, kterým směrem se vydat ...

4 0
možnosti