Ona

Diskuze

Hůř než my jsou na tom s finanční gramotností jen Slováci a Mexičané

My Češi patříme mezi nejméně finančně gramotné národy na světě. Bez ohledu na inteligenci nerozumíme smlouvám, které uzavíráme, a klidně je podepisujeme bez čtení. Nevíme si rady se spořením ani s úvěry, takže se není čemu divit, že tolik lidí vytlouká klín klínem a dluhy řeší tím, že si vezmou další půjčku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Smouvy jsou leckdy tak šroubovitě psané, že jim těžko rozumí i finančně gramotný člověk. Já bych hledala chybu jinde...

0 0
možnosti

P38e44t81r 91N22o98v77á90k

22. 4. 2014 12:38

kazdy je zodpovedny sam za sebe

pokud nechce uver nevezme si ho

pokud chce a najde si protistranu at si uzaviraji smlouvy co chteji

(treba za RPSN 1% nebo 10000% je to jejich vec)

cist psat pocitat predpokladam umi vetsina

a najit si na netu kalkulacku take http://1url.cz/1aq1

0 0
možnosti

Proč je tenhle přitroublej článek v rubrice "OnaDnes" a v rubrice "Finance" je další perla: "Češi jsou prý úvěroví experti. Jak jste na tom vy? Otestujte se" ?

1 0
možnosti

Česi a Slováci sú na tom zle s finančnou gramotnosťou ? Tak to by som chcel vidieť toho Nemca, Šwajčiara, Američana,...ako by dokázal vyžiť z 350 EUR mesačne, platiť nájom, nachovať deti, obliekať ich, stravovať,.... Garantujem Vám, že im by tá finančná gramotnosť bola platná menej ako tá česká alebo slovenská nám. Aj my by  sme vedeli finančne machrovať, šetriť,..keby sme zarábali ako tam. Šetriť môžu len tí, ktorým niečo ostáva, ale pre tých, čo žijú z ruky do huby alebo od výplaty do výplaty neostáva nič iné, len sa modliť, aby neprišli nejaké neočakávané výdaje.

2 1
možnosti

I22v62a87n 26S71t80e92c94h

22. 4. 2014 8:06

Ideální situace vzít si od ING půjčku na cokoliv ;-D

0 0
možnosti

K nadpisu: možné to je. Nemyslete si ale, že to je problém jen starší generace. Uvedu Vám vlastní zkušenost. Před rokem jsem zaskakovala jedno pololetí na obchodní akademii, výuka informatiky. Když podle plánu došlo na Excel, měli už z loňska základy Excelu za sebou. Posadili mne náhodou do kabinetu s kolegou, který jednu ze skupin učil matematiku. Zrovna brali geometrické řady a složené úrokování. Samozřejmě jsem probrala a procvičila fukce, týkající se finanční matematiky. Dělala jsem s nimi také příklady kolem hypoték a dalších půjček. Aby viděli, že se to dá dělat i bez vestavěných funkcí, tak jsme rozepsali na jednotlivé měsíční splátky, sledovali jsme úrok a úmor, měnili vstupní parametry(doba splácení, úroková míra apod) a sledovali, co to dělá s hodnotami. Jasně byl vidět případ dlouhové pasti apod. Udělala jsem s nimi dost variant a plno slovních příkladů, aby to jen tak nezapadlo.Myslíte, že jsem nějak uspěla? Z 15 studentů ve skupině vždy tak tři pilně pracovali a uvažovali. O zbytku škoda mluvit. Na moje domluvy mi řekli, že to stejně dělat nebudou, že jsou na ekonomce, aby měli maturitu. Tak co pak chcete po ostatních. Kolega matematik jen útrpně pokyvoval hlavou. Problémy školství zde nechci ventilovat, mne se už nijak netýkají, ale zároveň se nedivím, když si úplné socky vezmou půjčku od Providentu nebo podobných.

1 0
možnosti

Je opravdu dojemné, jakou starost mají banky o naši finanční gramotnost, když každého ojebou, kde mohou!;-O Stále vysoké poplatky, téměř nulové zhodnocení úspor a přepálené úroky z půjček...

1 0
možnosti

Problém není u bankovních, ale hlavně u nebankovních úvěrů. Banka si klienta prověří, nebank půjčí skoro každému, jenže si za to nechá pěkně zaplatit.Kecy o vysokých poplatcích, když jsou momentálně nejnižší úroky z hypoték, jsou mimo. Lidé jsou blbí, když si nedokážou spočítat, o kolik úvěr předraží (viz autobazary).

2 0
možnosti

Toto je problém všetkých postkomunistických štátov!

0 0
možnosti

J87a40n 54H53u45r33k36a

21. 4. 2014 1:56

zase tradiční blábol typu máme bezdomovce a půlku národa v exekuci protože neumí šetřit nerozumí účtům bankovním produktům atd....ne že není z čeho protože zaměstnavatel nezaplatil popřp.neplatil sociální zdravotní atd. a stát vyměřil 300 násobek na pokutách a tím poslal x lidí na dno o exekutorská mafie nedovolí vzpamatovat se...mzda 80 procent národa je kolem 10000 Kč a když se nenaučili vyžít naši moci páni s násobky mzdy jak chcete vzdělávat lidi kteří setsakramensky musí otáčet s rozvahou každou korunu...naopak naše finanční gramotnost je na neuvěřitelné úrovni když dokážeme živit cizí státy a jejich příslušníky coby berla jejich ekonomiky a náš stát se a to je div divoucí už dávno nepoložil

7 2
možnosti

Průměrná mzda je u zaměstnanců cca 26 000,- Udává se, že zhruba 60% z nich na ní nedosáhne, ovšem do statistiky nejsou zahrnutí podnikatelé, kteří mají většínou vyšší výdělky a kterých zároveň není málo. Vaše procenta jsou vycucaná z prstu a úplně mimo. Drtivá většina exekucí je vedená proti lidem, jenž nejsou schopní splácet spotřebitelské úvěry na kraviny typu TV, dovolená, mobil...a pak případně na podnikatele, kteří si vzali podnikatelskou půjčku k rozvoji podnikání. Co se týše prvního případu, pokud si někdo není schopen spočítat, jestli má na splátky, tak nemá mít plnou odpovědnost k právním úkonům => neměl by být svépúrávný. případ druhý, tedy podnikatelské úvěry jsou sice rizikovým krokem, ale mohou mít ve výsledku kladný efekt (a nbo také ne, následuje exekuce). Z toho všeho mi vyplývá jedno. Člověk by měl za svá rozhodnutí néstzodpovědnost a nenechávat se poue vodit za ručičku od instituce, které říkáme stát.

9 2
možnosti
Foto

Co se týká úroků a různých údajů ve smlouvách a jejich následné interpretace, zdá se, že ani různí tzv. odborníci nemají jasno a neshodnou se, takže to nebude ani tak otázka finanční gramotnosti jako spíš neexistence právního státu...

6 0
možnosti

Nikdo vás nenutí si úvěry a půjčky brát. Je to jen vaše svobodné rozhodnutí. Vy musíte vědět, jestli to zvládnete uplatit...

1 2
možnosti

"Smutná statistika má příčiny v nedávné minulosti. Protože před revolucí skoro nikdo nic neměl a neexistovaly žádné bankovní produkty, nebylo třeba se vzdělávat ve finančnictví."

I pred revoluci lidi meli majetek. Akorat nebyli zvykli, ze jim bude nekdo dennodenne proplachovat mozek reklamou, aby si koupili produkty, bez kterych se neobejdou, pripadne nebudou svetovi.

Nebyli zvykli na zahranicni banky a lichvarske spolecnosti, ktere se s nich bez jakychkoliv skurpuli snazi stahnout kuzi na uverech.

Nebyli zvykli, ze "zarucene vyhrali 2 miliony", ale aby si vyhru mohli vyzvednou, musi si objednat zbozi za tisic korun.

Na hamiznost a "corporate greed". Penize se staly modlou a meritkem uspechu, ci neuspechu. A za mnohe s toho muze stat, ktery k tomu vytvoril prostredi, kde mnoho veci je nemoralnich, nicneme "v mezich zakona". Ano muzete argumentovat, kazdy sveho stesti strujcem, pripadne komu neni shury dano, nicmene ne vsichni lide jsou chytri, a stat by je mel pred temi nejvetsimi prasarnami chranit zakonem. Ale to bu v Parlamentu nesmeli sedet zkorumpovani poslanci, kteri jdou na ruku zajmovych skupinam.

15 4
možnosti