Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Můj syn je autista, lidé to stále nechápou

"Co to mám za dítě, co jsem to za mámu?" říkala jsem si, když jsem byla na pokraji sil, protože Štěpán pořád jenom řval a nedal se zklidnit. Takové jsou autentické prožitky matky, jejíž syn je autista. Přečtěte si její příběh.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jana A.

Dobrý den

Tak jak se neúčastním diskusí, tak jsem se rozhodla také přispět. Mít postižené dítě musí být hrozné a mám to štěstí, že jsou děti zdravé. Jen jsme měli tu čest bydlet několik měsíců pod autistou. Já skončila na Lexaurinu a dceři znovu vybujela migréna, nejmladší dítě v noci nespalo. Celodenní křik, skřeky, dupání,mlácení do podlahy, to se na nás podepsalo.Díky bohu se odstěhovali. Jsem chápavá, ale ne natolik, aby někdo ohrožoval zdraví naše. Kdyby se neodstěhovali, museli bychom odejít my. Tak jsem chtěla zde napsat o chápavosti. Dokud někdo nepozná, co to je bydlet v blízkosti autisty, tak to opravdu nepochopí.

+1/0
26.9.2012 12:20

dropa

No toho Nora také dnes lidé nechápou...

Chápu, že to máte těžké, ale proč požadujete aby to mělo těžké spoustu jiných lidí a ještě vás utěšovali? ;-(

0/0
29.8.2012 12:47

Brony

Co s tím?

Jak to asi tak u autistů je vzděláváním a později ve věku dospělých se zaměstnáváním. Je to vůbec možné? To opravdu nevím.

0/0
26.8.2012 22:44

Dani.K

Re: Co s tím?

Pojem "autismus" je velmi široký. Lidé s VFA (vysokofunkční autismus) jsou schopní (často velmi) se vzdělat a s pomocí se začlenit do normálního života. Aspergerův syndrom se také řadí mezi autismus a také se aspíci většinou zařadí do normálního života (věřím tomu, jednoho aspíka mám doma :-)).

+1/0
26.8.2012 23:49

dixichick

Alternativni medicina muze pomoci

Tohle je vzkaz pro Stepanovy rodice,zkuste najit alternativni zpusob jak pomoci vasemu synovi.Na netu jsou adresy a doktori atd. Hodne stesti vasi rodine a vsem ve stejne situaci !VVVVVVVV

+1/0
24.8.2012 3:45

Braniik

Re: Alternativni medicina muze pomoci

alebo uškodiť.

+6/0
24.8.2012 9:00

dixichick

Re: Alternativni medicina muze pomoci, na to jsou dukazy !

Soudruhu skepticky doktore !? To jsou lzi,ze alternativni medicina muze uskodit. Bud jste naivni a ignorantni,nebo jeden z Nich,co se boji aby neprisli o '' praci '' Big Pharma.Klasicka medicina nevi co delat a jak lecit autism. Na netu je mnoho alternativnich moznosti.Nemluvte o necem cemu nerozumite,rozumbrado. HOWG !!!!!!!!!!

0/0
26.8.2012 6:03

opportunity

Re: Alternativni medicina muze pomoci, na to jsou dukazy !

No, hlavně se na tom pořádně vydělává, viz homeopatie.

+4/0
26.8.2012 10:51

JazzmineTea

Mně je teda

líto té starší dcery - jestli ji brácha kouše a ničí jí věci a vyžaduje zřejmě veškerou pozornost rodičů... že v sedmi letech pláče, že ho nenávidí... o pár let později třeba začne mít pocity viny, že ho nemá ráda - no prostě síla, fakt je mi jí líto :-(

A s tou integrací - stojí ten klučina o to být integrován?

+12/0
23.8.2012 22:06

Jarouch777

Re: Mně je teda

Ten klucina o to samozrejme nestoji, protoze je autista. Ale kdyby se to povedlo urcite by mu to prospelo. Na druhou stranu i kolektiv ostatnich deti by se mohl ucit tolerance ze je nekdo nemocny a jiny. Pak by ubylo takovych panu jako v tom autobuse.

0/0
24.8.2012 20:05

JazzmineTea

Re: Mně je teda

Myslíte jako že by se děti měly naučit tolerovat, že je někdo např. v afektu v hádce je schopen pokousat? A proč jako...? Reakce toho zmiňovaného pána v autobuse je samozřejmě nevychovaná, ale na druhou stranu si opravdu myslím, že např. různé speciální školky mají v takovýchto případech své místo...

+2/0
24.8.2012 22:05

Idina

Jdou autisti "utlumit"?

Obdivuji rodiče, co vychovávají jakkoliv postižené dítě. A v tomto příběhu mě zaujala situace z letadla. Jako cestující si nedokážu představit několikahodinovou cestu se řvoucím dítětem. Přiznám se, že např. i při cestě autobusem mi vadí křičící mimina, i když vidím, že se je matka snaží uklidnit. Ale v letadle není kam uniknout, nelze vystoupit dřív... Proto by mne zajímalo, zda třeba rodiče, starající se o autistu, mají k dispozici nějaké léky nebo prostředky, které dítě nějak zklidní, nebo utlumí, jestli je to vůbec možné?

+4/0
23.8.2012 19:01

opportunity

Re: Jdou autisti

V dospělosti to často nejde jinak. Ten člověk je velký, silný, většinou s ním zůstane jen stárnoucí matka...

0/0
26.8.2012 10:51

judy12

Že integrace nejde?

Bylo mi smutno už při čtení článku, ale z některých příspěvků je mi fakt do pláče. Jde o nevědomost. Na druhé straně mají ti "kritici" asi veliké štěstí, že mají děti zdravé a nemusí podobné problémy řešit. Já mám to štěstí také, ale zároveň mám úctu ke všem rodičům, kteří vychovávají dítě s postižením. Sama jsem asistentkou pedagoga v mateřské škole u chlapce s autismem a mám tedy osobní zkušenost, že to jde zvládnout. Vyžaduje to 100% pozornost a dobrou přípravu, využití jiných prvků komunikace, pochopení a trpělivost. Ostatní děti ve školce jsou schopné přijmout mezi sebe "jiné" dítě a možná tak jednou budou tolerantnější než my dospělí.

+5/0
23.8.2012 11:19

avlyslakecod

Re: Že integrace nejde?

100% není na světě nic :-(

+1/0
23.8.2012 21:35

culka

Ten neomalený chlap....

...není to ten, co na mě pořvával včera v restauraci, že on jakživ haranty do hospody nebral, protože ho zřejmě vytočilo, když jsem se s dětmi přesunula do jiné části podniku poté, co on a jeho dvě průvodkyně nakráčeli do jinak prázdné restaurace v mrtvou hodinu, sedli si hned vedle nás a začali nám hulit pod nos?

+1/0
23.8.2012 10:16

roedor

Re: Ten neomalený chlap....

děti nemají v hospodě co pohledávat:-P

+7/0
23.8.2012 10:23

Toranoko

Re: Ten neomalený chlap....

taky je nebrala do hospody, ale do restaurace ;-)

+2/0
23.8.2012 16:36

prdící had

Re: Ten neomalený chlap....

svět je plný neomalených chlapů :-/ a v čr je koncentrace ještě větší...

+4/0
23.8.2012 11:53

ticho padne

a chápat přece nemusí

autismus je těžká vývojová porucha a i ve formě PAS se lidé,kteří jí trpí jeví ostatním minimálně zvláštně...,ale zvláštní nám připadají i spousty lidí bez poruchy...různých hlupáků mezi námi je víc než dost...problém je spíše jinde,pokud ve veřejném prostoru narazíte na jakoukoli zmínku o autismu je tam vždy podepsána APLA...mám s touto organizací osobní zkušenost a ne dobrou,všem vřele doporučuji prostudovat na jejich stránkách výroční zprávy...to je opravdu něco,pro jediného zaměstnance a spol. je autismus zlatý důl a všechny zprávy ve veřejném prostoru skvělý PR ,vždyť existují z příspěvků z veřejných peněz..a to pouze ! Dokola opakují,že je zde vysoká poddiagnostikovanost a že ostatní psychiatři a psychologové neumí autismus nebo PAS správně určit...,a vytváří si takový malý monopol , no proč ne,když to přináší tak velký profit...víte,u nás vše funguje,jak diagnostika ,tak následná psychologická péče i programy inkluzivního vzdělávání a integrace postižených dětí a APLA padne

+3/0
23.8.2012 9:03

Ewerell64

Re: a chápat přece nemusí

A můžete upřesnit jakou "ne dobrou" zkušenost s APLou máte?

A máte v ČR nějakou alternativu k APLe? Teda jako profesionální (!) organizaci s rozsahem působnosti po celé ČR. Organizaci která dělá něco pro osvětu kolem autismu, organizaci která se nesnaží za každou cenu vytřískat z rodičů peníze, organizaci která nepřipomíná sektu.

Děkuji za odpověď.

+2/0
24.8.2012 11:34

pettttt

Re: a chápat přece nemusí

to mohu...předně předesílám,že hovořím o APLE Praha..a ta ne dobrá zkušenost ?! v podstatě na objednávku vytvořila paní Thorová z mého úžasného syna dítě s Aspergerovým syndromem a ona to musí vědět, neboť jak  přede mnou prohlásila" je nejlepší vývojový diagnostik v této zemi" no není..:-) ,ale stát to stálo na 9000,- měsíčně příspěvku..a o jakém třískání peněz tu mluvíte ? v APLE se za diagnostiku platí hotově....a sektu nepřipomíná,protože je to tunel na veřejné peníze,pročtěte si výroční zprávy a prostou matematikou zjistíte kolik,dle Vás,tito osvětoví pracovníci berou peněz...nic proti,vydělávám víc ...jen to je trochu v nepoměru k platům psychologů a psychiatrů,těch druhých,ne nejlepších... pohyboval jsem se v prostředí lidí profesně se zabývajících psychiatrií a psychologií i vzděláváním postižených..a APLA se netěší vůbec dobré pověsti,není se co divit,je třeba vyrobit mnoho aspíků

+1/0
24.8.2012 18:34

pettttt

Re: a chápat přece nemusí

když jdete žádat o příspvěvky...pozoruhodné je,že toto o.s. nemá takřka žádné donátory až na slavného Pavla Béma , a město Praha je velmi významný sponzor,v řádu desítek milionů...víte i tento článek na který jsem reagoval je jen umné PR,nic víc...maminku nikdo nechápal,ale když zašla do APLY ,tak se jí ohromně ulevilo,naprosto stejný dopis jsem obdržel před pár lety..stejná slova i obsah a přitom jen velká umná lež jak dostat ZTP a příspěvky..pročtěte diskuzi a zjistíte jak skvěle si rodiče se zkušenostmi vedou a bez "osvěty" fajn se to čte a jen jim tleskám....

APLA není osvěta,jen to  dobrý job pro pár lidí...těch nejlepších nebo si vážně myslíte,že nikdo další není schopen diagnostikovat autismus nebo PAS ?? asi ne,protože APLA to říká...a oni to musí vědět...

+2/0
24.8.2012 18:51

MadYsha

Lidi přestávají chápat, co je to tolerance

Tolerance je, že si někdo bude stěžovat v autobuse, a když mu paní vysvětlí, že dítě je autista, a že se omlouvá, ten člověk to bez řečí nebo nadávek skousne. Tolerance je, že něco přežijete, i když se vám to nelíbí.

Neznamená to, že by měl skákat do stropu radostí, nebo mu ten řev měl přestat vadit, či že má povinnost paní chápat nebo dokonce litovat!

Paní to má těžké, ale já jí za to nemůžu. Stejně tak lidi v autobuse nemůžou tušit, že dítě je nemocné - protože 99% ostatních dětí řvoucích v autobuse prostě není. Ale nechat si dvě hodiny kopat do sedačky nebo řvát do ucha od každého haranta v MHD jen proto, že by náhodou mohl být nemocný, řešení fakt není (ten pán z článku byl už neomalený).

+17/0
23.8.2012 8:31

svi,utec

Integraci tohohle dítěte do normální školky?

Paní si dělá legraci, ne? Ve složení dva dospělí - dvě děti nejsou schopni doma zajistit, aby neprokousl ruku sestře (starší, tzn větší a silnější) a aby ji neustále nenapadal, ale šup s ním do školky mezi dvacet dalších, kde s nimi všemi bude jedna učitelka a jedna asistentka, ať si dětičky užijou, protože integrace je nade vše a nikdo mi mého autistu nebude diskriminovat?

Jako, ani já bych nechápala - prostě pokud nelze pomocí kombinace léků a speciálních technik zacházení s dítětem dítě zpacifikovat tak, aby nebylo pro okolí nebezpečné, tak nemá v MHD ani ve školce co pohledávat.

+15/0
23.8.2012 7:08

zlatoluna

Re: Integraci tohohle dítěte do normální školky?

Muze. Jednak do skol a skolek vetsinou chodi s tzv. asistenty, ktery se jim venuji a davaji na ne pozor. Za druhe treba nas syn ma take asi trosku sklony k autismu (na potvrzeni cekame) a v kolektivu se chova bezvadne, akorat doma kdyz je sam na sebe tak vsechno lita.

0/0
23.8.2012 19:33

Laponštinářka

Re: Integraci tohohle dítěte do normální školky?

A jak víte, že zrovna ten Štěpán z článku se bude ve školce chovat bezvadně? Zejména, když nesnáší svoji vlastní sestru, cestu autem, autobusem, letadlem? Je rozdíl, jestli má dítě "asi trošku sklony k autismu", nebo je agresivní, nezvladatelný a nesnáší situace, kdy je kolem víc lidí. Takové dítě bych ve školce nechtěla, ani kdyby měl náhubek. Možná by to pro něj bylo prospěšné, ale co chudinky ostatní děti? To se mají nechat otloukat, nechávat si rozbíjet hračky, být svědky záchvatů řevu a vzteku jenom proto, aby se naučily,  že "ten chlapeček za to nemůže"? PS. Na základní škole jsem věčně seděla vedle smradlavých, agresivních blbečků, že prý mám na ně dobrý vliv. Dost dobře jsem nechápala, proč mám od nich do sebe věčně nechávat dloubat kružítkem. Jó, vlastně jsem se měla naučit být toleratní!

0/0
27.8.2012 18:23

teplýbonz

Autistické sklony

Máme tři děti z toho dvě lehce dementní a jedno s autistickými sklony. ( To není úplně to samé co autismus). Co jsme si vysloužili "skvělých" rad jak děti vychovávat je neskutečné. Protože na úplně první pohled je vše v pořádku, tak si o nás jako rodičích lidi mysleli samé "pěkné" věci. V tak vyhraněné podobě, jak je popisováno v článku, to u nás ale vyhrocené není. Celá ta situace mi nyní pomáhá k tomu, že už sám neodsuzuji lidi ve svém okolí, když má někdo v blízkosti nezvladatelné děti.

+4/0
23.8.2012 6:47

dixichick

Tohle je pro maminku a celou rodinu Stepana a ostatni......

Podivejte se na video You Tube - America's got Talent - 2008  David Militello.David ma taky Asperger a je ted fajn. Na tom videu je mu 9 let. Drzime palce Stepanovi a vsem ve stejne situaci,vzdycky je nadeje........... Hodne Stesti !VVVVVVV

+1/0
23.8.2012 3:16

bubakovababa

může cholerik

vychovávat autistu?? Nemůže a co pak??

0/0
22.8.2012 23:25

skokánek

Re: může cholerik

no zrovna ideální spojení to není,mám takového manžela,jsou jak dva kameny

+1/0
22.8.2012 23:31

bubakovababa

Re: může cholerik

přeji pevné nervy .

+1/0
23.8.2012 0:00

Sarulinka

Musi

to byt honicka, s autistou/autistkou. Je mi jich a jejich pribuznych lito. To jak jim funguje mozek je neco neskutecneho, My (zdravi) muzeme 'vypnout', udelat si poradek ve vsech a ze vsech tech stimuli co jsou okolo. No oni nemuzou, jejich vnimani je ve stalem pozoru, nedokazi si srovnat, ze na ne nekdo mluvi, pritom se nejak tvari, neco vyzaduje a podobne. Samozrejme se lisi mirna forma od te silnejsi, ale stejne, sakra je mi jich lito....

0/0
22.8.2012 22:59

skokánek

Re: Musi

ale ne,není důvod k lítosti,oni nevědí,že by měli být politováníhodní,mě stačilo přijít na to,že s malou musím jednat jako s chlapem,který neumí zároveň chodit a žvýkat (čest výjimkám),minimum gest a mimiky,krátké věty o pěti slovech,případně ukázat obrázek

+3/0
22.8.2012 23:17

hermína

Re: Musi

to používám na manžela ;-D

(Ale on některé rysy chování autistického spektra má a v dětství a mládí si dost vytrpěl. Typický je u něj vztek z toho, že někomu - třeba mně neporozumněl slovní obrat nebo nějakou formulaci.)

0/0
22.8.2012 23:27

skokánek

Re: Musi

taky to má řešení,nechat si jeho slovy zopakovat to co jsem řekla,i když dospělého chlapa to asi vytočí ještě víc než to že nerozuměl;-D ten vztek,to taky zažíváme,už to ani moc neregistruju

0/0
22.8.2012 23:30

hermína

Re: Musi

I dospělému chlapovi pomůže ujištění, že chyba není u něj, ani u mě, že se jen nesešel způsob řeči a zkusím to vyjádřit jinak. Celé dětství ho obviňovali (rodiče, škola), že chyba je u něj, že nechápe. Časem v něm i vyrostl pocit, že mu to lidi dělají schválně - mluví tak, aby nechápal. Vada nebyla tak velká, aby si toho někdo všiml.

Nebo ty obrázky. Pomůže poslat odkaz na wiki, icq je u nás žhavé pořád ;-D Informace si rád přečte, to má možnost si to vstřebat po svém a svým tempem a nevidí u toho mimiku a jiné matoucí prvky.

Já jsem trochu cholerik a všechno si beru osobně. Šílená kombinace, asi si seženu literaturu o zacházení s autisty.:-)

+1/0
22.8.2012 23:38

skokánek

Re: Musi

jj,vidím to na malé,povídám a povídám a najednou přesně v těch očích vidím,že ztratila nit a netuší co po ní chci,vždycky si říkám,že to že mě slyší ,vidí a kývá hlavou neznamená,že rozumí

0/0
22.8.2012 23:48

hermína

Re: Musi

týjo, já mám doma autistu a vzala sem si ho dobrovolně!

Ale je báječnej a city mu jdou vyjadřovat pořád, v tom se povedl.

0/0
22.8.2012 23:50

skokánek

Re: Musi

a mě nic nenapadá;-D tak si jdu lehnout,dobrou noc:-)

0/0
22.8.2012 23:53

hermína

Re: Musi

dobrou.

vaše mládě bude taky jednou mít přiměřeně normální život. Vidíte, najsou se magoři, co žijou dobrovolně s (zvládnutelnými) autisty.:-)

0/0
23.8.2012 0:23

Ninus

Re: Musi

Jde se s vámi spojit i nějak jinak, než přes diskusi? Chtěla bych se zeptat na pár věcí:-)

0/0
22.8.2012 23:38

skokánek

Re: Musi

já toho moc nevím,jen to co mám vyzkoušené a otestované na mláděti:-)

0/0
22.8.2012 23:43

hermína

Re: Musi

a já se zkusím naučit nevnímat a přecházet ten vztek, strašně mě to vytáčí.

0/0
22.8.2012 23:39

Sarulinka

Re: Musi

Slo my o vsechny, nejen samotne autisty, ale i jejich rodice, pecovatele a podobne. Extremni pripady, kdy rodina musi zit oddelene, neustale ve strehu etc...nekdy si zkratka my 'normalni' nevazime toho, ze nam ten mozecek funguje tak, jak ma....

0/0
22.8.2012 23:40

skokánek

Re: Musi

a třeba je to obráceně,možná jejich mozek,který vyžaduje řád,posloupnost ,nemá problémy s technikou a nezaobírá se city je v pořádku a my jsme ta zanikající vývojová větev člověka,všechno v přírodě je podřízené evoluci a člověk že by nebyl:-)

0/0
22.8.2012 23:45

Sarulinka

Re: Musi

Treba jo, ale snad ne...dobrou:-)

0/0
23.8.2012 0:01

elliška

Rodí se autisté rodičům - "sovám"?

Jedna věc mi docela vrtá hlavou. Nikdo prý neví, proč se rodí stále více dětí autistů. Rodiče bývají inteligentní lidé, kteří většinou pracují "hlavou". Je možné, že se děti-autisé rodí rodičům "sovám", kteří v noci pracují a spí pak za světla - ve dne? (Zdá se, že by to mohlo souviset s nedostatečným množstvím melatoninu v těle rodičů. Melatonin se tvoří při spánku za tmy.). Nejsem lékař, jenom "pozorovatel" a toto spojení mně prostě logicky napadlo. Může někdo z rodičů, kteří zde psali o svých dětech-autistech, napsat zda je to tak, zda jsou sovy a spí za denního světla? Moc mě to zajímá, Děkuji.

0/0
22.8.2012 22:55

skokánek

Re: Rodí se autisté rodičům -

já sova,manžel skřivan,možná by to mohlo mít souvislost v těhotenství

0/0
22.8.2012 22:57

Ewerell64

Re: Rodí se autisté rodičům -

Já sova, manželka skřivan (ale speciální podruh - spí v průměru 9,5 hodin denně). Tak a teď hledejte souvislosti ;-D. Kluk je asperger, holka mladší je "běžná" - po mě sova.

0/0
22.8.2012 23:56mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.