Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Matky vydělávají až do 50 let méně než bezdětné ženy, zjistil průzkum

Pracující matky v České republice vydělávají téměř bez ohledu na věk méně než jejich kolegyně bez dětí. Teprve u žen starších 50 let se rozdíly dorovnávají a matky vydělávají o několik stovek měsíčně více než jejich bezdětné kolegyně. Naopak, platy otců jsou u nás v průměru vyšší než platy bezdětných mužů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ivo Patta

Ten příběh pracujících matek dětí má další dvě roviny

1. Od 1. 1. 1993 došlo k radikálnímu snížení daňového odpočtu z nákladů na výchovu dítěte v rodině z 53% na 12,5%. Tím jsme převedli dítě z kategorie „Dítě = investice do budoucnosti“ do kategorie „Dítě = spotřební zboží“. Již při dvou dětech se příjmy na jednoho člena domácnosti propadají hluboko pod hodnotu průměrného důchodu. Výsledek u porodnosti je podobný jako u tzv. Husákových dětí, jenže v záporných číslech. Když nepotřebuji vychovat děti jako podmínku slušného dožití, tak systém stimuluje bezdětnost či málodětnost, neboli je genocidní.

2. V průběžně financovaném důchodovém systému jsou důchody rodičů a prarodičů výhradně financovány z odvodů sociálního pojištění těch co pracují. Proto Ti, kteří si děti vychovali, z 80% sponzorují důchody bezdětných ze svých dividend, které mohou právem očekávat z vkladů do výchovy dětí. Na jednoho starobního důchodce je dnes přerozděleno, s přihlédnutím k průměrné délce dožití, 2 miliony korun z dividend těch, kteří děti vychovali.

+4/0
14.5.2012 23:49

opportunity

Doporučuji:

http://kvety.kafe.cz/zaujalo-nas/2012/5/13/clanky/socilozka-podpora-rodiny-je-u-nas-nejhorsi-v-evrope/

+1/0
14.5.2012 22:10

generál Failure

Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Měli v jedné mě dobře známé firmě na stejné pozici kluka a holku. Holka fakt chytrá, určitě chytřejší, rychlejší, pečlivější, pracovitější než ten kluk, takže dostala nabídku jít dělat project managera. Spousta práce a spousta peněz. Jenže to prý ne, chce se věnovat rodině, ta je pro ni daleko důležitější než práce. Dopadlo to tak, že project managera dělá ten kluk, má spoustu peněz a holka zůstala na své subalterní pozici. A oba jsou spokojení.

+3/0
14.5.2012 20:49

síma25

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

R^ píšu to o kousek níž, dnes už ženy nemají nižší platy za stejnou práci. Spíš je to o tom, že ženy často nemají ambice dělat lepší práci a tak zastávají nižší pracovní pozice. Kolik žen je ve firmách od vyššího namagementu po představenstvo a jednatele?

0/0
14.5.2012 21:23

JazzmineTea

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Nemají ambice nebo prostě když mají děcka, tak už nemají tolik času...

0/0
14.5.2012 22:03

opportunity

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Dítě většinou nemají samy. Ale málokdy je otec ochoten na sebe brát nákupy, vyzvedávání dětí a paragrafy. U muže se prostě nepředpokládá, že by mu dítě bránilo v práci a kariéře.

+2/0
14.5.2012 22:09

JazzmineTea

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Tak nákupy a vyzvedávání dětí by snad neměl být takový problém, pokud si člověk ty děti nepořídí s úplným de**lem...?:-)

+1/0
14.5.2012 22:17

opportunity

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Jenže většinou na poslední chvíli z práce klušou ženy, vidím to u družiny, je to tak 2/3 - 3/4. A taky se tím operuje - i tady v příspěvcích - že nezůstávají na přesčasy.

0/0
14.5.2012 22:23

JazzmineTea

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

No to máte bohužel asi pravdu...taky čekám, co se stane, až u nás doma uhodí ta realita :-)

0/0
14.5.2012 22:25

bokul

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Ze života mohu uvést... zaměstnavatel mne nechtěl vzít zpět do zaměstnání po rodičovské dovolené. Měla jsem na to nárok a chtěla jsem se vrátit, nedala jsem se. Nastoupila jsem, ačkoli hrozil tím, že si něvydělám ani na cestu do práce. Dítě do té doby zdravé jsem odstavila od kojení a začalo být nemocné. Manžel s nižším vzděláním měl 2 krát vyšší plat - takže kdo si vzal paragraf? Já... Dělala jsem doma, při hlídačence, co bylo v mých silách. Pro zaměstnavatele tedy ZDARMA. Nakonec přišly výčitky, že jsem si to nezařídila jinak a že mě nechá dělat za základ, dokud nezvednu obrat firmy o 50% (je to reálné? A pokud ano, v jakém časovém horizontu...).

Osobně si myslím, že paragraf si bere rodič, který je pro péči o nemocné dítě vhodnějším pečovatelem a pokud jsou rodiče "rovnocenní", pak ten, který má nižší plat... Ne každý si může dovolit platit chůvu z platu - v řípadě nemoci, resp. standardně.

0/0
16.5.2012 18:38

bokul

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Takže jak je to s těmi matkami? Bylo by lepší, kdybych se o dítě nestarala a dala ho do školky, tvářila se, že je zdravé?

Navíc školky většinou fungují tak, že jeden rodič dítě vede do školky, druhý ze školky. Takže ten, co dítě vyzvedává, většinou zařizuje nákup apod.

Je to poněkud složité téma, aby se to dalo vyřešit na několika řádcích...

0/0
16.5.2012 18:39

síma25

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

A já myslím, že většina žen to tak i bere: dávají přednost rodině a ve firmě nečekají takový postup jako kolegové, kteří pracují s větším nasazením, protože jsou si dobře vědomy toho, že samy upřednostňují rodinu.

To jen pár pomatených feministek občas začne vypyskovat, že je málo žen ve vedoucích pozicích, vymýšlejí kvóty a podobné broskvoviny. Já myslím, že ten model: žena se víc stará o rodinu, muž o peníze, vyhovuje spoustě jak žen, tak i mužů a snad každý rozumný člověk pochopí, že nemůže mít všechno.

+2/0
14.5.2012 22:11

opportunity

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Nevím, proč se předpokládá, že žena počítá s tím, že kariéru dělat nebude. Samozřejmě jsou ženy, které abice nemají, a jsou vyložené kariéristky bez dětí. A pak je spousta žen, které by prostě chtěly odpovídající místo v kariérním žebříčku, kvůli penězům i kvůli seberealizaci, ale uplatnit se jako žena je 10x složitější než uplatnit se jako muž.

+3/0
14.5.2012 22:15

JazzmineTea

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Ta vaše poslední věta to naprosto vystihuje, opravdu není možné mít všechno. R^ Ono asi nejdůležitější je se rozhodnout, z čeho si udělám v životě priority, a pak nelitovat...

0/0
14.5.2012 22:16

_m-

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

No vidíš, švagrová dělala pro kariéru všechno, o kluky se staral víceméně brácha. 10 let zastupovala vedoucího, neměla den nemoci nebo ošetřovačky - a když šel šéf do důchodu, tak na jeho místo vzali o 10 let mladšího mládence z venku se stejnou kvalifikací a Evě řekli - No uvědom si, ty máš děti, a on musí živit rodinu. Jo a pomááhej mu, ty jsi taková šikovná, on tomu ještě moc nerozumí.

Podotýkám že jde o příběh starý cca 12 let, nikoli pravěk.

0/0
15.5.2012 0:31

Yanajedna

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Jo, tohle je realita. :-/

0/0
15.5.2012 8:04

síma25

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Tak to je marast. Já jsem taková mírná povaha, ale tohle se mi stát, asi by tekla krev;-€

Jak jsem psala níž, je to o té vyjednávací pozici - já bych pohrozila odchodem. Kdybych ze dne na den skončila a ve výpovědní lhůtě si pilovala nehty, co by se stalo? Navíc když bych přešla ke konkurenci;-) Pro firmu by to byl průšvih. Pokud švagrová dělala deset let zástupkyni vedoucího, jistě znala know how té práce. Co ten novej, zvládl to sám, nebo mu pomáhala? Já bych se na něj vyflákla a nechala bych ho v tom vykoupat.

+1/0
15.5.2012 8:27

_m-

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Odešla, i když jí nabízeli stejný plat jako pan vedoucí. Ale moc si nepolepšila - ani finančně ani ve vztazích. jak dopadl pan šéf nevím, ale je fakt, že firma šla za cca 2 roky do kopru - ze srandy jsme říkali, že to bylo jejím odchodem.

0/0
16.5.2012 20:07

bokul

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Možná by na závěr patřila ještě mluvnická otázka - jak by to dopadlo, kdyby byla chlap, že?

+1/0
16.5.2012 18:41

opportunity

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

No vidíš, a spousta lidí má opačnou zkušnost. Třeba takovou, že na tu vyšší funkci dosadí chlapa, protože 1. musí živit rodinu, 2. holka se musí starat o rodinu...

+2/0
14.5.2012 22:02

_m-

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Jo, ta věta mě většinou vytáčela víc, než skutečnost - Neber si to tak, on musí živit rodinu. A já jsem sakra se svými penězi dělala co?

+1/0
15.5.2012 0:28

opportunity

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

R^

0/0
16.5.2012 19:31

michamal

Re: Co se dá dělat, takhle ženy fungují.

Znám to z vlastní zkušenosti. Teď se vracím po mateřské do práce a nechci tam být do noci, jako tomu bývalo před dítětem. Manžel je šikovný, ale dítě jsme si nepořizovali proto, abych ho viděla jen chvilku ráno. Vzhledem k tomu, že nejspíš stejně budu muset pracovat do sedmdesáti, tak na budování kariéry bude ještě dost času. To hlavní, co mě na našem státu strašně irituje, je fakt, že nejen že není schopen zajistit dostatek míst v obecních školkách, ale ani neexistuje snaha a vůle přijmout pořádné zákony pro podporu zakládání školek firemních. Ta současná pravidla jsou pro zaměstnavatele tak imbecilní, že se divím, že firemní školky vůbec někde existují. Ale to se radši budou léta hádat kvůli nesmyslům jako kvóty pro počet žen ve vedení podniků nebo politických funkcích.

0/0
15.5.2012 10:29

klarauhl

jak byl pruzkum zpracovan?

A zohlednil pruzkum vzdelani a postaveni bezdetnych zen a tech, co deti maji? mlade bezdetne jsou treba casteji vysokoskolacky, ktere vetsinou vydelaji vic, nez treba mlada maminka prodavacka. Navic od urciteho veku tech bezdetnych tolik nebude a zas to muze byt kvuli kariere avyssim prijmum. A pak ta nejasna poznamka s castecnycmi uvazky.. to je zase kvalitni poctenicko...:-/

0/0
14.5.2012 18:46

Dark5

Re: jak byl pruzkum zpracovan?

Aneb vsechno nahazeme do jedne skrinky, tam to protrepeme a vypadne uplnej nesmysl...klasika kristalove lupy, vytrhnout jednu informaci, ktera ma jeste priciny uplne jinde...Rv

0/0
14.5.2012 22:50

Radka.seznam

Od padesáti

Od padesáti mají nízký plat obě skupiny žen... :-/ Pokud tedy o práci nepřišly zcela.... ;-€;-O

+2/0
14.5.2012 18:01

průzkumák

A co takhle daně?

A co kdyby autor (ka) taky napsali, že zhusta si slevu na děti uplaťnují tatínci, protože js to výhodnější pro celou rodinu? Není to částečně taky v tomhle???:-/

0/0
14.5.2012 17:57

IfčaX

Re: A co takhle daně?

V čem by to mohlo být výhodnější, kdo tutéž částku dostane?

(A pokud se porovnávají výdělky, tak obvykle v hrubé částce, tj. bez ohledu na nějaké daňové odečty.)

+1/0
14.5.2012 18:05

iVčera.iDnes.iZítra

Re: A co takhle daně?

Když jde ženská na mateřskou, tak si slevu na dani vyřídí otec, protože ona přece určitou dobu vydělávat nebude. Málokdo to pak mění. Tím spíš, pokud plánují další dítě / děti a matka zůstane na mateřské nebo po nějaké přestávce s další mateřskou počítá.

0/0
14.5.2012 19:35

terezav

Re: A co takhle daně?

sleva na dani na děti je pro všechny úplně stejná, nezávisí na výši platu

0/0
14.5.2012 19:29

halagajda

Njn...

...ja tedy tento problem nemam, ale zase to bude tim, ze v zemi kde jsem je materska max rok. Na jednu stranu dlouha materska je super, ale na druhou- pro zamestnavatele silena zatez...

+2/0
14.5.2012 17:55

síma25

Re: Njn...

No to je fakt. Ale myslím, že je to zátěž i pro maminky - stačí jedno dítě a návrat do práce po třech letech je někdy šok, člověk za tři roky hodně zapomene, ve firmě se toho spousta změní... Nedej bože když má dvě tři dítka po sobě, to už je pak mimo úplně. Kdyby tady byly cenově dostupné jesle na úrovni, myslím, že hodně matek by volilo kratší variantu mateřské. Dnes si jesle může dovolit jen velmi dobře vydělávající žena, aby se jí to vyplatilo.

+1/0
14.5.2012 18:56

JazzmineTea

Re: Njn...

Nevím, znám několik holek, které se vrátily po mateřské do práce, chvíli jim trvalo, než se rozkoukaly, ale pak pohoda...je fakt, že to nebyly třeba it specialistky, tam to bude asi složitější. Každopádně než šupnout roční dítě do jeslí, to bych si možná radši žádné "nepořídila", přijde mi to hodně hodně brzo (pouze osobní názor, nikomu ho necpu).

0/0
14.5.2012 22:10

síma25

Re: Njn...

Máte pravdu, že každá ten přechod z mateřské zpět do práce zvládá jinak a v každé profesi jsou taky hodně odlišné podmínky. Já jsem to nemyslela tak, že by se měla mateřská zkrátit a děti plošně nacpat do jeslí, jen že by bylo fajn, kdyby byla ta možnost pro matky, které by o to stály. Dneska je problém i se školkou - ve státních nejsou místa a soukromá stojí 8k měsíčně. Ten světový model se zkrácenými úvazky je super, je škoda, že u nás tohle téměř nejde. Každé dítě je jiné a myslím, že žena by měla mít možnost sama rozhodnout, kdy se chce vrátit do práce a změnit to kdykoli během rodičovské a ne jako teď, že se to musí plánovat předem. Copak někdo předem ví, jak bude dítě samostatné, zdravé a tak?

+1/0
14.5.2012 23:30

JazzmineTea

Re: Njn...

Jo, ty školky a úvazky mě taky štvou. Teď zrovna školka - dítě nevzali ve 3 letech (to mně až tak nevadí, bude druhé, tak stejně budu doma), ale nedostalo se tam ani dítě od paní, která potřebuje nastoupit v září do práce (takže bude zřejmě muset platit těch 8-10k). Navíc mezi těma školkama není naprosto konkurence, takže nemají proč se snažit o nějaké kvalitní služby a každá matka (aspoň tady u nás) je ráda, že je vůbec ráda...:-/

0/0
15.5.2012 8:37

terezav

Re: Njn...

možná jste v zemi, kde není absolutně žádný problém umístit dítě v jednom roce do jeslí či nějaké preschool; v Čechách si to mohou dovolit jen lidé s opraavdu nadprůměrným příjmem; na západě si to může dovolit matka s normálním příjmem i matka samoživitelka; třeba v UK je naprosto běžné, že má matka samoživitelka doma au pair a rodinu v pohodě uživí; zde něco takového nepřichází v úvahu; jo, dokud se budou poltici starat jen o svá korýtka a budou kašlat na lidi, tak se toho asi nedočkáme; a co se týká umístění dětí v předškolních zařízeních, tak už jen provozní doba 08:00-16:00 /max 17:00/ s pohrůžkou 3x přijdete pro dítě po pracovní době a voláme sociálku vychází matkám naprosto vstříc

+1/0
14.5.2012 19:35

VBL

Re: Njn...

V UK - matka samozivitelka bezne doma au pair a v pohode uzivi ? ..... nektera, nikoliv bezne.

Pro zajimavost  cena soukrome skolky v UK,  asi 50 km na sever od Londyna:

www.kindersmill.co.uk/page_viewer.asp?page=Our+fees&pid=19

+1/0
14.5.2012 22:03

Albert.Pes

No, mít děti se nevyplatí...

... to je jasný. Aspoň teda do určitýho věku (ale i pak je třeba počítat s tím, že často pět dětí neuživí jednoho rodiče...). Stejně tak se finančně nevyplatí chodit do hospody, jezdit na lyže, kouřit, jezdit na drahý dovolený... A víte co? Polibte mi zadní ústa. Stejně si děti pořídím, takovej jsem já nevýslovnej blbec.

+3/0
14.5.2012 17:12

Baxaras75

No a co je na tom divného?

Z hlediska zamestnavatele je materska dovolena 3-4-5 let ldy zena ztrati pracovni navyky, utece ji obor, zapomene praci a vrati se jako clovek, jehoz teziste zajmu navzdy opustilo sferu zamestnani a kariery. Za to jí má jako dorovnat mzdu a pozici na uroven lidi co tam tech 3-4-5 let makali, ziskavali praxi a kvalifikaci? Na zaklade ceho? Toho ze umeji hlidat deti, prat pleny a kojit? Prosim, to je bezesporu take kvalita ale pro zamestnavatele zcela irelevantni.

+3/0
14.5.2012 17:02

aaiv

Re: No a co je na tom divného?

Z hlediska státu by ovšem bylo spravedlivé říci rodičům: vychovali jste si někoho, kdo vám bude přispívat na důchod. Koho vychovali bezdětní, kteří statisíce utracené rodiči pro děti spotřebovali jen pro sebe?

+5/0
14.5.2012 17:31

síma25

Re: No a co je na tom divného?

Jenže stát není zaměstnavatel (obvykle).

Nicméně, mít nebo nemít děti u normálních lidí není rozhodnutí ekonomické.

+1/0
14.5.2012 18:58

aaiv

Re: No a co je na tom divného?

Ani o jednom nebyla řeč; jde o reakci na názor nahoře.

0/0
14.5.2012 19:15

síma25

Re: No a co je na tom divného?

Jenže on o koze a vy o voze: Baxaras píše o tom, co znamená pro zaměstnavatele návrat ženy z mateřské a že pro něj její nově osvojené dovednosti stran přebalování a kojení nejsou důležité. Vy píšete o tom, co to znamená pro stát. Proto ta poznámka o tom, že stát není zaměstnavatel. Zaměstnavateli je šumpytel, jestli má žena děti, nebo ne, důležité je to hlavně pro stát. Ale to je pořád dokola jen ekonomická stránka věci - jak se komu hodí, že má žena děti. Pro ni je to něco úplně jiného, než prachy a co si o tom myslí stát, či zaměstnavatel, je jí nejspíš ukradené.

+1/0
14.5.2012 19:28

Balvann

Re: No a co je na tom divného?

Rodina (s děcky) je základ státu a ani milion bezdětných to nezvrátí...

0/0
14.5.2012 22:16

skywolf

Rozdil v platech je uz davno prekonany.

Obe pohlavi berou mzdy umerne tomu, kolik casu a energie venuji praci, jake povolani si vybraly a jake karierni rozhodnuti udelaly.

+1/0
14.5.2012 16:09

Radka.seznam

Re: Rozdil v platech je uz davno prekonany.

To je nesmysl... V Praze pracují obě pohlaví dlouho, ale ženy jsou za to podstatně hůř honorované... Nikdo si dnes nedovolí vzít ani neschopenku, natož hlídačenku na dítě...

+4/0
14.5.2012 16:52

tabasco

Re: Rozdil v platech je uz davno prekonany.

to není pravda. to, že se ženy bojí, není přece vina mužů. to, že si žena neřekne o plat, o který si říká muž, není vina mužů.

+1/0
14.5.2012 17:17

Radka.seznam

Re: Rozdil v platech je uz davno prekonany.

Ženy se o něj říct nebojí, ale ony ho nedostanou... Firma raději zaměstná muže než ženu, protože se předpokldá, že muž se o děti nestará... ;-O;-€

+2/0
14.5.2012 17:58

generál Failure

Re: Rozdil v platech je uz davno prekonany.

Ano, jistě :-) Na přijímacím pohovoru při dotazu na požadovaný plat uchazeč zvolá "čtyřicet tisíc". Ale ne, to nejde, na téhle pozici vám můžeme dát maximálně 28, na to personalista.

 

Druhý případ: cosi nesměle kníkne "no ... žeby ... snad ... teda ... já myslím tak osmnáct tisíc". Personalista musí zasáhnout a upozornit, že pod dvacet tisíc by to vypadalo opravdu hloupě a nabídne tedy tuto částku.

 

Schválně, jestli někdo pozná, kdo z nich byl kluk a kdo holka ;-D

0/0
14.5.2012 20:55

síma25

Re: Rozdil v platech je uz davno prekonany.

Ještě bych doplnila, že po tom zvolání "40!" a ledové sprše o 28 následuje debata typu:

personalistka: "No, třicet bysme možná dát mohli..."

uchazeč: "Pod 35 nejdu"

A nakonec si plácnou někde na 33.

Chjo, asi jsem vážně chlap;-D

0/0
14.5.2012 21:18mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.