Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nechci děti. To však neznamená, že jsem méněcenná nebo divná

Žen, které z vlastní vůle nemají děti, přibývá. Přesto o svém rozhodnutí nahlas raději moc nemluví. Předsudků proti nim je tolik, že tohle téma je pořád tak trochu tabu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sellina

Flamy

Zase takový nesmyslný flejmy, proč prostě nedokážete respektovat názor ostatních? Ještě se mi nestalo, aby dobrovolně bezdětné ženy kritizovaly matky, že děti mají. Naopak "zasloužilé" matky mají potřebu se vyjádřit za každou cenu a nejlépe svůj světoborný názor každému vnutit, protože ONY jsou ty správné. Ať si každý žije podle svého. !

+1/0
31.5.2012 10:05

dieuetdroit

taky

nechci deti, ale nemam potrebu se kvuli tomu s nekym sdruzovat. Je to vyhradne me rozhodnuti, ma zalezitost a nikomu do toho nic neni. Nevidim jediny duvod, proc bych kvuli tomu mela mit nejaky klub. To si tam jako povidaji a ujistuji se navzajem o tom, jak je to dobre? Maji nejaky pocit menecennosti? Chapu, kdyz si matky vymenuji zkusenosti ohledne deti, chapu fanousky sportu, filmu, serialu atp, ze se sdruzuji, ale nejaky no kidding club, to je na urovni mentalne zaostalych jedincu, co maji potrebu si honit ego na tom, ze jsou "jini". Asi tak jako radoby feministky, co jim vadi, ze muzi dokazi byt i galantni. Ja jsem rada sobestacna, asi jsem feministka, ale kdyz mi chlap podrzi dvere, pomuze v divadle do kabatu, tak si zaslouzi mily usmev.

+4/0
19.5.2012 18:38

Miluše15

Re: taky

Pokud něco nechápete, tak co se třeba podívat, o čem se dobrovolně bezdětné baví? A ne tady dštít síru o mentálně zaostalých jedincích. To mi přijde dost ubohé a vyvolává to ve mně otázku, kdo že má potřebu honit si na webu ego.

0/0
19.5.2012 19:23

_m-

Re: taky

Promiňte, ještě jsem se na ten web nekoukla ale asi to udělám. Ale zatím netuším o čem tak výjimečném se DB mohou bavit, aby na to musely mít vlastní fórum. Jedině o tom, jak je skvělé nemít děti, protože ostatní témata mohjou mít společná matky 5 dětí i nematky - cestování, vaření, knihy, hudbu, politiku, módu,, kosmetiku, hledání zaměstnání, vyšívání křížkovým stehem............

+3/0
19.5.2012 20:04

Miluše15

Re: taky

O tom už se tu psalo. Dětní probírají starosti kolem dětí. Bezdětní se baví třeba o tom, jak odrážet všetečné dotazy (a urážlivé poznámky) okolí na téma dobrovolná bezdětnost, jak se vypořádat s úbytkem kamarádů, kteří se druží s jinými dětnými apod. Snad uznáte, že jako rodiny s dětmi si hledají jiné rodiny s dětmi, protože mají podobný životní styl, stejně tak to můžou mít bezdětní. To samozřejmě nijak nevylučuje, aby se dále družili i dětní s bezdětnými, přece to nejsou nějaké dva oddělené světy.

A ostatně - není mi úplně jasné, proč Vás tak trápí, že se někdo baví na webu na téma DB. Nemáte-li Vy potřebu se o tomto tématu na webu bavit, je to jen Vaše věc. Neměla byste ale a priori urážet lidi, kteří tu potřebu mají, nebo je to jen prostě baví. Ještě když jste se na tu stránku ani nepodívala. Nechci, aby má odpověď vyzněla tvrdě, ale vážně mi vadí plošné urážení kohokoli, ještě bez bližší znalosti věci,

0/0
19.5.2012 21:43

iVčera.iDnes.iZítra

Re: taky

Tak jsem se ze zvědavosti mrkla a můj dojem je takový, že je to web určený především k tomu, aby si tam utlačovaní bezdětní dospělí mohli postěžovat na neustálé útoky cizích dětí na svou osobu. Jak už jsem tu jednou psala na začátku diskuze, vím, že jsou nesoudné matky, které své děti nezvládají a nechají je obtěžovat široké okolí (ale takové vadí i nám, co děti máme, a koneckonců za to nemůžou ty děti, ale jejich mámy), nebo se všetečně pletou do života jiným a snaží se je přesvědčit, že "správný" život prožijete teprve tehdy, když budete mít děti.

A pak jsou nesoudní dospělí, které otravuje jakákoli známka dětské přítomnosti, a kterým by jejich matky (tak mě napadá: co si asi myslí o svých matkách?) měly občas připomenout, že i oni byli svého času dětmi se vším, co k tomu patří...jen si to bohužel nepamatují...

Chtělo by to víc tolerance od obou stran. Ovšem zmíněný web zrovna ukázkou tolerance jaksi není :-)

+1/0
19.5.2012 22:26

Miluše15

Re: taky

Myslím, že se v zásadě shodneme. Chce to toleranci z obou stran. Nevnucovat děti ostatním, ale současně chápat, že děti normálně patří k životu jako jakákoli jiná skupina. Že nejsou ani míň, ani víc než jiné skupiny - jen mají určitá specifika daná věkem.

Na web Nokidding chodí různí lidé, někteři dokonce i děti mají. Myslím, že je to spíš reakce na současný kult dítěte, kdy v souladu s principy volné výchovy by dětem mělo být dovoleno vše. Jak už jsem psala, tohle vadí i řadě dětných, včetně prakticky všech mých dětných kamarádek. Samy totiž vidí, že tenhle kult ("je to dítě, tak může úplně všecho a nikdo mu nesmí nic říct, aby nebránil svobodnému vývoji jeho osobnosti") se nakonec obrátí právě proti těm dětem. To už je ale na jinou debatu.

Hezkou neděli.

0/0
20.5.2012 10:02

_m-

Re: taky

Mně to netrápí, ani jsem o existenci tohoto vebu netušila, jen jsem zareagovala na vaši poznámku. A to ,že dětní si hledají jiné dětné tjsem taky netušila - já mám kamarádky z mládí pořád stejné bez ohledu na to, jestli jsou vdané, rozvedené, mají děti nebo ne - mojí spolubydlící z koleje jediný syn zahynul v 19 letech a na babinec chodí stejně jako další dvě svobodné bezdětné a stejně jako další, která má 3 děti a 5 vnoučat. prostě tam řešíme úplně jiné věci.

Jestli jste moji poznámku vzala jako urážku tak se omlouvám, nebyla tak myšlena. A znovu to ve mě vyvolává pocit, že problém je spíš ve vaší hlavě, než ve vašem okolí. Což taky nemyslím jako urážku, já mám v hlavě taky lecos. Dobrou noc :-)

+1/0
19.5.2012 22:28

Miluše15

Re: taky

Vy jste netušila, že dětní si hledají dětné? No a od čeho by pak byly všechny ty maminkovské a rodičovské weby? Mně to přijde docela normální, že když je člověk v určité životní situaci, hledá si lidi, kteří v ní jsou taky, aby mohl "konzultovat". To dotyčnému samozřejmě nijak nebrání udržet kontakty z dřívějška, i když to, že ty kontakty zůstanou zcela nezměněny po celý život, je (nejen kvůli dětem) spíše výjimka - v tom máte opravdu štěstí.

Má reakce byla dána tím, že mně opravdu vadí navážení se do jakékoli skupiny. Zdůrazňuju to jakékoli, čili stejně bych reagovala, kdyby tu někdo bez rozlišení urážel všechny matky, děti, gaye, Eskymáky, nebo kohokoli. A ano, v tomto je problém skutečně v mojí hlavě, že mám potřebuzastávat se lidí, na které se útočí. Ale změnit to nějak nechci. Přece jen když nám všem bude všechno jedno, nemusí to dobře skončit. Hezký den.

0/0
20.5.2012 10:09

honda_mrkos_pajdusakova

Re: taky

Heleďte, možná by stálo za to si to vlákno přečíst znova. Původní příspěvek (a ani ten nijak urážlivej nebyl) psal někdo jinej, _m- k tomu jenom přičinila naprostou věcnou a slušnou poznámku. Takže jedinej, kdo tu zcela neadekvátně prská, jste vy.

Sdružujte se kde chcete, ale taky se občas nedivte, že když se nějaká skupina (jakákoliv) chová jako stádo blbů,že se do ní taky bude někdo skupinově navážet.

0/0
20.5.2012 10:56

Miluše15

Re: taky

Aha, takže psát o mentálně zaostalých jedincích není urážlivé? OK, zřejmě máme trochu jiná měřítka. A neshodneme se zjevně ani v jiných věcech. Osobně nechápu, v čem se podle Vás dobrovolně bezdětní chovají jako stádo blbů. V tom, že si dovolili zřídit si web a tam se mj, bavit i o dobrovolné bezdětnosti (přesně o tom webu bylo celé vlákno)? OK, berete-li to tak, jsme dle počtu různých zájmových webů soudíc národ blbů. Co s tím už naděláme.

A ad nicky - vzhledem k dukátovému systému není zas až tak výjimečné, že sem někdo píše pod různými weby. Nebyl-li to tento případ, moje chyba. Ovšem za těmi reakcemi si stojím, mně prostě nepřijde vhodné nazývat jakoukoli skupinu en bloc urážlivými slovy, zvlášť když o té skupině skoro nic nevím. Máte-li Vy to nastavené jinak, OK, byť mi to přijde smutné.

0/0
20.5.2012 16:16

Godja

no a?

Podle komentářů zřejmě nejsem jediná, komu některý argumenty přišly přinejmenším přihlouplé. Nehledě na to, že většina z nich nepochopila, proč na ně ostatní hledí jak hledí. Myslim si, že většině lidí je jedno, jestli maj nebo nemaj děti, ale kdybych já dítě měla a nějaká ženská mi vmetávala do očí, jak je mít dítě špatný. jak kvůli němu nemůžu mít kariéru, koníčky, chodit do přírody... Tak se buď zasměju jak je hloupá, nebo na ní čumim jak na blázna.

Chtějte třeba 100 dětí, nebo nechtějte žádný. Ale prokristovy drahý rány, dámy, nikoho to NEZAJÍMÁ. Přijde mi, že jediný, kdo o týhle problematice mluví sou jen ony.

Taky by sem mohli dát článek o tom, jak sem se rozhodla, že nebudu nosti věci s flitrama. A je nám mnohem víc. Mohli bychom založit klub a každýmu o tom říkat.

+2/0
19.5.2012 16:22

pajenka1

nechci děti

Věřím že u části žen prostě mateřské pudy nejsou a je dobře , že tlaku společnosti mít dítě nepodlehnout.Ta největší část ale tvoří lidé kde komfort a sobectví je silnější než dát něco ze sebe a" investovat " do dítěte.

+1/0
19.5.2012 8:14

Alka-pone

Normální

Fakt miluju, jak všichni operujou s tím, co je a co není normální. Tak co to tedy je "normální". To jako že třeba 80% obyvatel ČR má tmavé vlasy, takže mít vlasy blond nebo zrzavé není normální? A nebo je to tak, že "můj názor = norma" a zbytek lidí, kteří se mnou nesouhlasí, není normální?

0/0
17.5.2012 16:34

_m-

Re: Normální

No ono je rozdíl mezi tím CO je normální a KDO je normální. Normální třeba je heterosexualita - protože ta je nutná k přežití druhu. Normální je rozmnožovat se - protože to je nutné k přežití druhu. Normální taky je v noci spát a ve dne vykonávat činnost nutnou k obživě protože v noci je tma a ve dne světlo. Normální je mít dvě nohy, dvě ruce a uši které slyší a oči které vidí.  A tak by se dalo najít 1000 podmínek normálnosti.

Nikde ale není psáno, že každý člověk musí splňovat všechny tyhle podmínky. osobně si myslím, že takových lidí je tak strašně málo, že jsou vlastně nenormální.

Jsem od narození  úzkostlivá a vztahovačná, což značně zužovalo okruh mých známých i mých aktivit. Tak jsem se okolo 25 let rozhodla, že budu kašlat na to, co je normální, co je přijatelné a co na mně říká okolí. Dalo to dost práce a trvalo to hezkých pár let, než jsem tuhle svou "normu" dokázala nejen proklamovat,ael skutečně přijmout. Takže dneska sice jsem "náká divná", ale nevadí mi to a mám klid.

+1/0
17.5.2012 16:54

Alka-pone

Re: Normální

Jé, tak to já jsem něco podobnýho ;-D Už na škole mezi spolužákama to nebylo jednoduchý. Nechodí na diskotéky, poslouchá vykopávky (jo, šedesátý léta a pořádný rock prostě miluju) a víc než kluci ji zajímá letecká technika - diagnóza od spolužáků: "Není normální". Možná proto jsem tak háklivá na tohle slovo, ale taky mi je už dneska u zadku, kdo si co o mně myslí.

0/0
17.5.2012 17:09

_m-

Re: Normální

;-)

0/0
17.5.2012 17:18

Cévní chirurg Řehoř

Re: Normální

Tahle paní ve skutečnosti jen obhajuje svou namyšlenost.

+1/0
18.5.2012 13:43

skywolf

Bez zdravotnich duvodu

Pokud zena proste nechce mit deti, aniz by k tomu mela nejaky dobry duvod (napr zdravotni), tak je to jeji rozhodnuti.

Pak ji ale zacnu posuzovat presne podle stejnych kriterii jako posuzuji muze (s ohledem na rozdilne fyzicke moznosti), coz normalne nedelam (nerad se rozciluju...)

0/0
16.5.2012 23:53

?_?

Re: Bez zdravotnich duvodu

A co když má daná žena psychickou chorobu a sama si uvědomuje, že kdyby měla děti, mohla by se jeji nemoc dědit, případně by vlivem psychické choroby mohla ve vyhrocených chvílích dítěti ublížit. Nebo je na tom psychicky tak, že hrozí riziko sebevraždy a děti si "sobecky" nepořídí proto, že je v budoucnu nechce připravit o matku. Psychickýma nemocma se lidi moc nechlubí, radši taková žena pronese, že dítě nechce a víc to neřeší.

A když chlap úpěnlivě touží po dítě, posuzujete ho jako ženu? ;-)

+1/0
17.5.2012 10:40

ppeppe

Já nechápu jednu věc

Proč, když děti nechtěji, si k tomu zakládají klub? To se celou dobu baví o tom, jak je to skvělý děti nemít? Na to, že je mít nechtějí, to docela řeší, ne? Mně to přijde jako póza. Kdybych děti opravdu nechtěla, tak bych přeci o nich ani nepřemýšlela, věnovala bych se koníčkům, cestování, kariéře, partnerovi, a tak. Ale zakládat klub k něčemu, co nechci ... Nechápu.

+3/0
16.5.2012 14:39

veš na pleši

Re: Já nechápu jednu věc

Podívejte se do diskuse a pak to pochopíte. Je příjemné najít někoho, kdo se cítí stejně jako hledající, nemusíte mu nic sáhodlouze vysvětlovat a můžete si popovídat o svých pocitech bez neustálého připomínání, jak si to jednou rozmyslíte, nemáte toho pravého nebo budete akorát jíst Lexaurin ve společnosti dvou koček.

+1/0
16.5.2012 14:47

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

A nenapadlo Vás, že dobrovolně bezdětné na tom webu řeší to samé, co řeší jiné skupiny se společným znakem na jiných webech? Tedy třeba společné problémy, které dobrovolná bezpečnost přináší (jako je nepřátelství společnosti, dotěrní spolupracovníci, ipertinentní dotazy apod.). Ale i řadu jiných témat. Konec konců, můžete se sám či sama podívat.

+2/0
16.5.2012 14:47

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

No, dobře, ale o jakém společném znaku je řeč? Založíme klub nezahrádkařů, na základě společného znaku, že nemáme zahradu a máme tím pádem společný problém, že ředkvičky musíme kupovat a ještě posloucháme kecy o tom, proč ty hnusy z Tesca jíme a impertinentní poznámky o naší neschopnosti a lenosti?

A nemám pocit, že bych toto přirovnání nějak přehnala - přinejmenším na malé vesnici se vám takových řečí dostane možná častěji než bezdětné ženě (tam se nakonec tak nějak předpokládá, že děti asi mít nemůže, tak dost lidí z domnělého soucitu raději drží zobák).

+4/0
16.5.2012 14:54

veš na pleši

Re: Já nechápu jednu věc

A ono neexistují třeba kluby či diskusní fóra odpíračů masa apod.? Kdyby se do vegetariánů někdo opřel stejně (jako že opírá), máte tu podobný klub hned. A zkuste si přečíst, co dokážou vegetariáni napsat třeba o pojídačích masa.

+1/0
16.5.2012 15:03

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

Jo, tak to nějak myslím. Že běžný bezdětný člověk asi nebude cítit potřebu se takto sdružovat. "Odpírač dětí" už asi ano... a zatímco bezdětnost mi přijde jako normální, proklamovaný odpor k dětem (nejen k tomu mít je sama) mi normální nepřijde. Čili paralela s těmi vegetariány - asi tak stejný rozdíl, jako v přístupu "nejím maso" a "každý masožrout je vyvrhel".

+3/0
16.5.2012 15:23

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

Hm, tak to úplně není. Souhlasím s tím, že proklamování odporu k dětem nebo rodičům je extrémní a krajně nevhodný (stejně jako proklamování odporu k jakékoli jiné skupině, třeba dobrovolně bezdětným). Neplatí ale, že by se "sdružovali" jen odpírači. Když tak se podívejte sama na web nokidding - uvidíte, že jsou tam lidé různí, rozhodně ne samí nepřátelé dětí.

0/0
16.5.2012 15:42

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

No, nevím. Ještě jsem se nesetkala s návrhy, aby nezahrádkáří platili vyšší daně či nedostávali důchod. Taky jsem se nesetkala s tím, že by nezahrádkářům byla vytvářena nějaká kolektivní identita - jako že jsou hnusní, sobečtí, že si nepořídili zahrádku jen proto, že jsou pohodlní, nebo kariéristi. Navíc nezahrádkáři jsou v této společnosti jako celku většina - v jedné konkrétní vsi možná ne, ale odtamtud se jde v nejhorším přestěhovat. Před nepřátelstvím vůči bezdětným ale neutečete, to prosakuje celou společností. Kdyby podobné nepřátelství vzniklo třeba proti těm nezahrádkářům, nepochybuju o tom, že by dříve nebo později taky začali hledat jeden druhého. Konečně by totiž byl někdo, komu by pořád nemuseli vysvětllovat, proč proboha nemají zahrádku, když nic lepšího na světě není. A kdo by se třeba zajímal o to, jací jsou doopravdy a nezaškatulkoval si je automaticky do krabičky s nápisem "hnusná egoistická kariéristka", jen řeknou, že nechtějí (ne nemají, ale dokonce nechtějí) děti

+5/0
16.5.2012 15:04

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

Tak každopádně s vašimi dojmy nesouhlasím. Ano, jsou lidé, co kecají do života kdekomu kvůli kdečemu. U bezdětných si najdou za cíl tu bezdětnost. Ale fakt si nemyslím, že je to "nepřátelství prosáklé celou společností".

Jasně, pokud bezdětná  prohlašuje, že ona není žádná chodící děloha a jak pohrdá laktačkami, asi se jí toho nepřátelství dostane, ale kdo si v tomto případě začal?

Znám spoustu pohodových bezdětných ženských. Pravda, jen u jedné vím, že to bylo z vlastního rozhodnutí, u těch zbylých ne - a necítím potřebu se po důvodu ptát. Ani jednu by sdružování v takovémto spolku nenapadlo. Mají spoustu jiných zájmů než jen "nemít děti" a podle těch také nacházejí přátele a spřízněné duše.

Takže když si trochu zaškatulkuji a zanálepkuji - přiznám se, že nevěřím tomu, že žena, která cítí potřebu se takto sdružovat, je sama  se svým stavem nějak zvlášť vyrovnaná.

+4/0
16.5.2012 15:17

veš na pleši

Re: Já nechápu jednu věc

A to myslíte, že ženy i muži, kteří si povídají v podobném klubu, už nemají jiný zájem, než ventilovat svou bezdětnost? 8-o

Už Vám někdo někdy řekl, že jste zvrácená nelidská zrůda kvůli tomu, že nechcete jíst zeleninu ze supermarketu?

0/0
16.5.2012 15:23

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

Nemyslím, že nemají jiný zájem. Jen nechápu, jak stav "něco nemít" může někdo nazývat zájmem.

Kdyby mi někdo řekl to, co jste ocitovala, tak se s ním možná pohádám, ale pravděpodobně si pomyslím, že dotyčný člověk je vyšinutý a pustím to z hlavy.  Ale určitě kvůli tomu nepůjdu do klubu.

+2/0
16.5.2012 15:25

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

Bezdětnost samozřejmě není "zájem". Je to určitý životní postoj. To, že se DB mají potřebu sdružovat, vyplývá z toho, že tento postoj není v naší společnosti brán jako legitimní a normální. A tak DB mají občas potřebu si popovídat s někým, kdo je na tom stejně jako oni a rozumí jim. To samozřejmě neznamená, že se sdružují jenom tam. Většina DB má kamarády jak mezi bezdětnými, tak mezi dětnými.

+1/0
16.5.2012 15:30

ufonek007

Re: Já nechápu jednu věc

Je to prostě stejně absurdní jako kdybyste založila klub "příznivců ponožek v sandálech". Zajímavé že to ještě nikoho nenapadlo? Přitom ta nevraživost "normálního" okolí vůči těmto lidem je stejná, ne-li ještě větší. A taky je to životní postoj!!!! :-P A není to v naší společnosti bráno jako legitimní a normální. Takhle by si "příznivci ponožek v sandálech" mohli konečně popovídat s někým, kdo je na tom stejně jako oni a rozumí jim.

+1/0
16.5.2012 16:31

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

Vy si opravdu myslíte, že tohle se dá srovnávat? Tedy že rozhodnutí o tom, zda mít či nemít děti, je na stejné úrovni jako rozhodnutí o tom, zda si vzít do sandálů ponožky? Pokud ano a pokud jsou nositelé ponožek vystaveni stejnému tlaku jako bezdětní (lidé je na webu nenávostně osočují, politici jim chtějí sebrat důchody apod.), pak ano, očekávám, že si brzy založí svůj "klub". A já je na něj mileráda přijdu podpořit, protože ponožky, to je moje.

+1/0
16.5.2012 16:58

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

Moc nechápu, jak můžete nesouhlasit s dojmy, ale budiž. Troufám si tvrdit, že člověk, který není v pozici DB, těžko pozná, jak se společnost k DB chová. Ale pročtěte si schválně tuto diskusi a zamyslete se nad tím, jestli by článek o lidech, kteří nemají zahrádku, vzbudil stejný počet odsuzujících a nepřátelských reakcí (a promiňte, když lidé píšou o DB, že jsou hnusné, sobecké, neatraktivní, psychicky labilní aj., tak to nepřátelské je).

Souhlasím, ževykládat něco o dělohách a laktačkách, je blbost. Je to stejný nesmysl, jako vykládat o dobrovolně bezdětných, že jsou ošklivé sobecké zrůdky.

Jak víte, že se Vaše známé nesdružují s jinými bezdětnými? Myslíte, že by Vám to nutně vykládaly? Ostatně sdružování v tomto případě znamená, že tu a tam zajdou na společný web, ne že mají nějaké hnízdo a tam od rána do večera řeší bezdětnost. Navíc komunikovat s jinými bezdětnými a přitom se ještě bavít a družit se spoustou jiných lidí podle jiných zájmů se přece nijak nevylučuje.

+1/0
16.5.2012 15:37

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

Tak kdybych soudila z reakcí v diskuzích, kde mi kdo do čeho vynadal... tak jsem z pocitu nepřátelské společnosti už asi v pěti klubech, to je fakt. ;-D (Jo, i do vysloužilých mamin, co na ně jejich starej bezpochyby se*e a ony nemaj nic jiného, čím se prsit, než děti.)

Máte pravdu s tím, že to o svých známých nevím. Ale vím, že svoji bezdětnost nepovažuji za o nic významnější charakteristiku, než je třeba barva vlasů či co - takže si to sdružování prostě neumím představit. I když je fakt, že o existenci klubů zrzavých či plešatých jsem už taky slyšela - ale předpokládám, že to jsou spíš recesní akce.

+1/0
16.5.2012 15:52

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

No jo, společnost se prostě celkově stává agresivní a odnáší to kdokoli, kdo se nějak liší.

Myslím, že většina dobrovolně bezdětných svou DB s přáteli - zvláště dětnými - moc neřeší. To ale nutně neznamená, že - jak píšete - jí přikládají stejný význam jako barvě vlasů. Totiž i kdyby nakrásně chtěly, někdo jim dříve nebo později dost důrazně připomene, že to není to samé - mít zelené vlasy je divné, ale snesitelné, nechtít děti je strašlivé, záškodnické, sobecké, rozvratnické a já nevím, co ještě. Myslím, že ideálem většiny DB by právě bylo, aby společnost přikládala tomu, že nechtějí děti, stejnou váhu jako tomu, jak barevné mají vlasy. Jenže tak to bohužel není.

A to sdružování. Jak jsem už tady psala, jeho podstatou je to, že ti lidé občas napíšou na web (a někteří se čas od času sejdou).

+1/0
16.5.2012 16:03

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

Ale jo, ale... "společnost" jsou nakonec vždycky konkrétní lidé. Když umažete kecy na diskuzích, tak myslím, že ty situace, kdy by bezdětné někdo do očí vmetl něco o strašlivé záškodnické sobeckosti, spočítáte na prstech ruky. Možná toho bude fakt míň, než kolik si toho v dětství užila taková průměrná zrzka. 

Často je to opravdu dáno tím, že dotyčná v představě své vlastní výjimečnosti, i zcela běžné situace takhle vztahovačně vnímá - nebo dokonce provokuje.

Jo, vím jako "nadprůměrnědětná" houby - ale moje "služebně nejstarší" kamarádka je bezdětná, svobodná, k tomu pocházíme z vesnice o pár stovkách obyvatel. Není divné, že jí se nikdy žádná taková hrůza nepřihodila? (Resp. nikdy ne tak intenzívně, aby to vůbec jako hrůzu vnímala.)

+1/0
16.5.2012 16:14

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

Víte, ono to není jen o tom, co Vám kdo vmete do očí (i když i to stává). Jde i o to, že když je nějaká skupina dlouhodobě označovaná za škůdce společnosti a nikdo s tím nic nedělá - a ani ona sama se nebrání - je pak, když přijdou problémy a hledá se obětní beránek, první na ráně. Potřebuje Kalousek zas někde škrtat? Tak co třeba sebrat důchod bezdětným? Stejně jsou to megery jedny hnusný sobecký, který nikdo nemá rád. A tak až se vypořádáme s Romy, dojde na ně, protože ti první se množí moc a tyhle zase vůbec. Je to jen příklad, ale chci Vám vysvětlit, že člověku prostě nemůže být jedno, jak se na  skupinu, k níž patří (skupiny, jejíž příslušníci toho nemají moc co společného kromě jedné věci), dívá společnost.

Jako "nadprůměrně" dětná byste to mohla znát. Moje nelepší kamarádky má čtyři děti - a denně má na talíři, že je příživnice, hloupá husa apod. Není. Prostě se vidí v rodině. A je lepší, že ona má 4 děti a já žádné,než kdybychom obě měly povinně dvě - na ni málo, na mě moc.

+1/0
16.5.2012 16:26

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

No, právě. Mám tři děti, které jsem teda v mládí sekala jak baťa cvičky, takže nějakou dobu jsem všude chodila s chumlem kolem kolen... a nikdy jsem situaci, že bych měla cokoli na talíři, nezažila. I proto si myslím, že lidi jsou kolikrát spíš zbytečně vztahovační, než že by šlo o skutečné nepřátelství společnosti. 

Jo, vzpomínám si, že na jednom srazu ze základky mi jedna exspolužačka řekla, že by v životě neřekla, že já jako vysokoškolačka, od jakživa premiantka, mám tři děti a jiná spolužačka - Cikánka - jen jedno, že by to čekala přinejmenším naopak... ale zasmály jsme se tomu všechny tři a dodneška na to vzpomínám, jako na povedený vtípek a ne jako na osobní útok.

+1/0
16.5.2012 16:42

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

Já bych řekla, že současná česká společnost je hodně netolerantní a agresivní a že to rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Romové, staří lidé, dobrovolně bezdětní, invalidé apod. - ti všichni nejsou "normální", ti všichni vadí. Nebýt k tomu lhostejný mi nepřijde jako přehnaná vztahovačnost, ale spíše jako jakási "občanská bdělost", i když to slovo asi zní docela divně.

+1/0
16.5.2012 17:01

IfčaX

Re: Já nechápu jednu věc

Já vám rozumím... ale přesto jsem přesvědčena o tom, že kdybyste se odstřihla od internetu, najednou zjistíte, že té netolerance a agresivity je o 99% méně, než se vám předtím zdálo...

Spíš tady to splývání reality a virtuality, tendence brát vážně každého kecku, co kváká na netu (kam se nakonec sebekriticky řadím taky), je asi větší problém současné - nejen české - společnosti než nějaká agresivita a netolerance. Naopak si myslím, že po této stránce je zrovna současnost daleko nejlepším obdobím v celé historii lidstva.

+2/0
16.5.2012 17:10

_m-

Re: Já nechápu jednu věc

Nezlobte se, ale jak tak čtu diskuzi, tak mám pocit, že hlavní problém máte sama v sobě. Mám několik bezdětných kamarádek, dokonce i bez partnera - a že by měly problém nějakého tlaku společností jsem nepostřehla. Že jsou lidi rypáci je fakt, ale je jen na vás, co si připustíte a nad co se povznesete.  já jsem se vdávala pozdě a můj manžel měl byl "jenom" vyučený (já mám VŠ), pracovali jsme v jednom podniku. Umíte si představit, co jsem si musela vyslechnout - počínajetím - "jak se můžeš s někým takovým zahodit" až po " nojo, stará panna. brala z nouze co zbylo" . Co si vyslechl on bylo podobné. Náš mladší syn trpí Tourettovým syndromem - další voda na mlejn klepen a pomlouvačů. Starší má taky velký problém - Kdybych se tím měla trápit, tak už visím na futrech.

Prostě na ně kašlu. Na soucitné dotazy jak se mám jsem s úsměvem odpovídala že skvěle,  a lidi to hodně brzo přestalo bavit. A já se mám fakt skvěle, ne furt, ale většinou.

+2/0
16.5.2012 17:12

Miluše15

Re: Já nechápu jednu věc

Myslím, že už bych se opakovala, tak jen stručně. Já jsem DB a problém s tím nemám. Navíc je to jen jedna z mnoha složek mé identity, takže většinu času opravdu řeším jiné věci. Současně mi ale není jedno, že tahle společnost kouká na DB skrz prsty. Jasně že na futro se kvůli tomu nepověsím, ale taky mi nepřijde správné nad tím mávnout rukou s tím, že jsou to blbci. V demokratickém systému totiž o směřování rozhoduje většina. A pokud menšina, jakákoli, nebude dávat pozor, může se jí snadno stát, že se na ní ta většina bude hojit, až jí poteče do bot.

+1/0
16.5.2012 17:25

ZuzaC

Re: Já nechápu jednu věc

To je pravda, i když já, ač tedy skutečně dobrovolně bezdětná (54 let) jsem velmi negativně naladěná vůči různým militantním sdružením bezdětných, kteří se o dětech a o rodičích nehezky vyjadřují. Mně děti nevadí, naopak, jsou milé, roztomilé, živé, je v nich budoucnost, nevadí mi ani v restauraci - což třeba někteří odpůrci dětí kritizují, že tam není klid apod. ...... nejsem nijak nepřátelsky naladěná, prostě vlastní jsem mít z různých důvodů nikdy nechtěla, ale agresívní vyjádření na adresu rodičů a dětí mi vyloženě vadí, ačkoliv velká část populace mající nebo propagující děti, resp. mateřství a rodičovství dost často až agresivní je. To je pravda, protože řeči o nenormálnosti bezdětnosti - tedy zvláště u žen - jsou v podstatě agresívní, přesto mi to vadí i na opačném pólu.

+2/0
16.5.2012 21:00

ufonek007

Re: Já nechápu jednu věc

Prostě "nemaj koule" na to, aby v tom byli sami, to je celý. Samozřejmě ony ty narážky okolí moc příjemné nejsou, taky tomu čelím, ale zakládat kvůli tomu nějakou "filosofickou platformu" či klub "zoufalců" to je fakt padlý na hlavu.

0/0
16.5.2012 16:06

lendre

Furt samé děti

Já teda nechápu, proč se jako argument pořád říká, že když nebudeš mít děti, tak pak budeš sama stará a nebude tě mít kdo navštívit apod. Já teda znám x případů, kdy na rodiče děti totálně prdí a nenavštíví je jak je rok dlouhý, nechtějí jim půjčovat ani vnoučata atd. Takže si nemyslím, že to, když bude mít někdo děti je záruka stáří bez samoty. Naopak ti rodiče se pak trápí, že je děti zklamali a přemýšlí, kde udělali ve výchově chybu atd. Takhle když je pár zvyklý bez dětí celý život, tak je už nemá co nepříjemně ve stáří překvapit.

Navíc mě točí neustálé stěžování některých matek na to kolik je děti stojí peněz a nervů a co jim zase provedli a jak moc stojí jejich kroužky, tábory a další věci peněz. To si přeci měli uvědomit už předtím, že dítě hold stojí peníze a budou je život minimálně do 18 let. Jenže ty ženské jsou takové, že vidí jen představu miminka a neuvědomují si, že z toho prcka jednou vyroste dospělý člověk, které bude mít i jiné potřeby než jen - jíst, čůrat a kadit:)

+6/0
16.5.2012 12:13

Gina7

Re: Furt samé děti

Asi tak. A potom nechapu ty "matky" pro ktere je jejich dite evidentne pritezi. Pravidelne v samoobsluze potkavam jednu takovou. Kazdy muze mit spatny den, ale tato zena se na sve deti stale jen utrhuje, nikdy jsem ji nevidela ze by se na ne usmala nebo se s nimi normalne bavila. To je porad jen "neotravuj, dej mi pokoj, zmlkni".

A deti ma dve. To nezjistila uz po tom prvnim, ze ji pece o deti vylozene otravuje?

To uz je potom podle me lepsi, kdyz nekdo na rovinu prizna, ze deti nechce a nema je.

Chudaku nechtenych a zanedbavanych deti je dost.

+3/0
16.5.2012 13:51

Miluše15

Re: Furt samé děti

No a právě takové ženy - spolu s muži, kteří své děti vidí půlhodinky večer mezi fotbalem a hospodou - mají nejvíc řečí o tom, co by měly dělat dobrovolně bezdětné. Všichni by přece měli žít jako ony. Zlá na své děti, netolerantní ke druhým - ale samozřejmě "normální" a společensky strašně hodnotná, protože porodila.

+8/0
16.5.2012 14:00

kočka

Re: Furt samé děti

R^

0/0
16.5.2012 14:48mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.