Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Homeopatie není šarlatánství, pomáhá i kojencům, řekl lékař on-line

Skutečně homeopatie léčí, anebo pacientům pomáhá jen to, že věří v její léčebnou sílu. Podle doktora Jaroslava Čupery nemůže být o nějakém placebo efektu ani řeči. "Placebo efekt má až 40 procent klasických léčiv, ale homeopatii nepotřebuji věřit. Vím spolehlivě, že funguje. Vím, že zabírá i u kojenců, a nečekám, že ti tomu věří," řekl Čupera v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

A.C.Dupin

Věcná, soudruzi žurnálisti

Jak je možné, že homeopatie funguje, jen když se nikdo nedívá? Když se totiž hodnotí efektivita v klinických studií - a podotýkám, že za účasti homeopatů, takže výmluva o manipulaci s výsledky je v této souvislosti pouze trapným pokusem - tak vychází, že je stejně "efektivní" jako cukrová voda.

+1/0
8.3.2012 15:36

net.Xtreme se nevzdává

Re: Věcná, soudruzi žurnálisti

protože homeopatika (většinou) jsou jen cukrová voda...

0/0
8.3.2012 17:53

hariprasad8

Placebo efekt nebo něco jiného

Nevím, jak to funguje a je mi to fuk. Mě to pomohlo od "alergie" se kterou si doktoři nevěděli rady 40 let. Za půl roku je můj stav výrazně zlepšil. Protože to bylo drahé a bylo složité dojíždění, tak jsem v tom pak už nepokračoval. Co dodat. Když už si nebudete vědět rady, tak poběžíte za homeopatem. Do té doby budete nadávat, jaké jsou to nesmysly.

0/0
7.3.2012 23:24

opportunity

Re: Placebo efekt nebo něco jiného

Mě to taky pomohlo, ale akorát od peněz. :-(

+2/0
7.3.2012 23:30

Peeeeeep

Re: Placebo efekt nebo něco jiného

Dceři také homeopatika pomohla od exzemu.R^

0/0
8.3.2012 12:01

A.C.Dupin

Re: Placebo efekt nebo něco jiného

Dětské ekzémy mizí. Pokud se jí kolem puberty nevrátí, nebude mít astma nebo alergie a pokud budeš mít takových dcer sto a jejich skóre bude lepší než kdyby homeopatii nedostávali, pak by tvoje tvrzení mělo nějakou váhu. Takhle má tvoje tvrzení stejnou váhu, jako to, že jsem se svezl zelenou tramvají a zmizela mi chřipka...

0/0
8.3.2012 15:41

jurgen

Re: Placebo efekt nebo něco jiného

zelen leci - o tom neni pochyb .....;-)

0/0
9.3.2012 20:19

net.Xtreme se nevzdává

Re: Placebo efekt nebo něco jiného

Vidíš mě od alergie pomohl čas a Zyrtec...

0/0
8.3.2012 17:53

SurvivorType

..

Ad placebo efekt: velmi mě baví, jak v případě alternativních metod léčení nad nimi tradiční lékaři ohrnují nos s tím, že jde o placebo efekt, a přitom ten samý placebo efekt velmi zhusta běžně používají. Kde by byly ty tisíce klinických studií, kdyby se nevyužívalo skupiny, které se podává pouze placebo? V klinických studiích tedy nevědečnost a z vědeckého hlediska nemožnost vysvětlit placebo efekt nevadí? Ad homeopatie: pokud jde o placebo efekt, jak je možné, že ji úspěšně používají i veterináři ? Ad klasická medicína: její roztříštěnost bude její záhubou. V zásadě neumí léčit, ale tlumit příznaky, a to chemicky. Pokud umí něco vyléčit, dobrá, ale neumí udržet člověka zdravého.

0/0
7.3.2012 22:32

opportunity

Re: ..

Ale při testování lidé vědí, že mohou dostat placebo a počítá se s tím.

0/0
7.3.2012 23:30

net.Xtreme se nevzdává

Re: ..

Veterináři ji nepoužívají, jen pár šarlatánů a úspěšně proto, že předstírají, že vyléčili něco, co se vyléčí samo, případně páníčka přesvědčí, že symptomy, které pozoruje jsou vlastně normální chování...

0/0
8.3.2012 17:51

Juraj 1

Nejsou to šarlatáni!

O účinku  látky 1000x a víc ředěné se nebavme. Tomu se dá prostě věřit nebo ne.  Je tu jiný zásadní rys. Pokud lékař věří v účinnost léčby, přejde jeho víra i na pacienta a dílo je dokonáno. Zabírá to hlavně na psychosomatické nemoci, já léčím třeba zlomeniny a tam je účinek podobný svědcené vodě.

Proč tomu věří lékaři? Protože jsou za to prachy. 200 kč za vyšetření od pojišťovny možná a 1000 kč na ruku ihned je ten rozdíl. To se pak pacienti nedivte, je to fakt zázrak. Bezvadný. Rychlý. Účinný. ;-D

+3/0
7.3.2012 21:16

p.Janoušek

Re: Nejsou to šarlatáni!

Podle mého názoru nejde o šarlatánství a myslím si ,že spousta přírodních způsobů léčení je účinna ať už jd eo homeopatii,čínskou medicínu či ayurvédu. Poslední dvě jmenované byli dokonce vyvíjeny několik tisíc let. A pokud jde o peníze tak si ymlsím ,že zase takový rozdíl tam nebude. Lékař uznávající klasickou medicínu je placen hlavně farmaceutickou firmou které ho zkrze své reklamy sponzoruje a platí mu výlety do zahraničí tzv seance a pod. Homeopat aspoň řekne kolik chce a nedělá troubu nějaké farmaceutické firmě ,která zkrze něj zneužívá neznalost pacientů a pumpuje do nich léky které mnohdy ani nezabírají. Je všeobecně známo,že dnes jsou nové léky jen objevovány jen úpravou starých aby se na ně dal uplatnit několikaletý patent a lék opět vydělával a klasický lékař za úplatu předepisuje tyto léky a tváří se že chce člověku pomoci. Jediný kdo zbrojí proti alternativním medicínám jsou ony farmaceutické firmy ,protože jim uchází jejich zisk a jejich nenasytnost se stala neúnosnou!

0/0
11.3.2012 13:25

net.Xtreme se nevzdává

Je to šarlatánství...

A na stav kojence má podstatný vliv stav okolí, především matky...ale co, prostě místo subjektivních pocitů máme dvojitě (či trojitě) slepé testy, není nic jednoduššího než je provést a homeopatii vyzkoušet...

+1/0
7.3.2012 20:19

marat12345

Re: Je to šarlatánství...

Oni to vyzkoušeli a ty co dostali placebo se cítili líp. Tak se zbytek peněz na testy vrazil do reklamy a ovce kupujou a kupujou..!

Ale Oscillococcinum zabírá na chřipku, to je fakt! Když ho nasypeš do čaje s citronem, kterým zapiješ Paralen....;-D

+2/0
7.3.2012 21:16

A.C.Dupin

Re: Je to šarlatánství...

To nic není:

- dostal se mi do ruky "homeopatický" lék na chřipku, ve kterém bylo vedle proklamovaných přeředěných extraktů i 200 mg kyseliny acetylsalicylové jako "pomocné látky"

- podobná perla existovala v Německu - jakési kapky do nosu na rýmu obsahovaly homeopaticky ředěný extrakt z nosní sliznice králíka, který měl rýmu. Preparát byl skutečně klinicky účinný - musel totiž obsahovat konzervant (z legislativních důvodů - právě kvůli tomu králíkovi). Výrobce použil solidní dávku kyseliny benzoové - jenže ta má sama jistý alfa-mimetický účinek, který zajišťoval ústup rýmy (vasokonstrikce cév ve sliznici a tím se snížila i sekrece).

+1/0
8.3.2012 15:55

A.C.Dupin

Re: Je to šarlatánství...

Studií bylo neuriekom od malých až po rozsáhlé a kvalitně navržené. Zajímavým zjištěním byl fakt, že homeopatika fungují jen v malých studiích, ze který ma první poučený pohled vyčnívají manipulace s výsledky. Se zlepšující se kvalitou studií a rozsahem zkoumaných osob klesá rozdíl mezi placebem a homeopatiky k nule. A to se dělaly i studie podle "profilu příznaků", aby se předešlo námitce, že homeopaté neuznávají biologii a zejména patobiologické diagnózy - i v těch nula od nuly.

To, že homeopatie nefunguje, lze pokládat za jeden z nejlépe zdokumentovaných faktů moderní medicíny. Kdyby se jednalo o farmaceuty vyrábějící skutečné léky, pravděpodobně by byly jejich firmy v konkurzu, jejich představitelé před soudy a jejich zaměstnanci by byli pronásledováni lidskoprávnímu hujery ze sousedství. Ovšem v případě homeopatie je tomu jinak - homeopatika mají u EMEA i u FDA generální pardon z dokazování účinnosti při registraci léků.

+2/0
8.3.2012 15:49

prngrr

Příbalový leták:

Nežádoucí účinky: nejsou (není z čeho)

Co se děje při předávkování: nic (možná sežrat toho 2 kila - bude těžký žaludek)

Co když sní léky dítě: nic se neděje (viz. předchozí, podle hmotnosti dítěte, škodí i menší množství homeopatik)

0/0
7.3.2012 19:40

prngrr

Jak se homeopaticky opít:

1) Napusťte vanu studenou vodou a přidejte malý panák vodky. Vodu vypusťte a znovu napusťte. Zopakujte to 6x a poté naplňte láhev. Získáte 6x destilovanou homeopatickou vodku

.

2) Jeďte do krkonoš a do potoka stříkněte kus koňaku. Za dva týdny jeďte do Děčína, v Labi naplňte láhev a získáte výborný homeopatický koňak ;-D

+3/0
7.3.2012 19:10

Fany_Prazska

Princip ředění nese ohromné peníze.

0/0
7.3.2012 18:12

Fany_Prazska

Re: Princip ředění nese ohromné peníze.

http://www.vojtechkodet.cz/admin/files/PDF/Homeopatie-lecba-nebo-okultismus.pdf:

Při tom se u nás prodává preparát na chřipku Oscillococcinum s potencí K200. Jeho „aktivní ingredience" je připravována 40 denní inkubací malého množství jater a srdcí čerstvě zabitých kachen - Anas Barbariae. ... Vydání časopisu U.S. News & World Report z 17. února 1997 si všímá toho, že pro celoroční produkci tohoto přípravku je potřeba jedna jediná kachna a přitom výnos z jeho celoročního prodeje v roce 1996 činil 20 miliónů dolarů. Časopis nazval tuto kachnu „dvacetimiliónovou kachnou“."

Vydání časopisu U.S. News & World Report z 17. února 1997 si všímá toho, že pro celoroční produkci tohoto přípravku je potřeba jedna jediná kachna a přitom výnos z jeho celoročního prodeje v roce 1996 činil 20 miliónů dolarů. Časopis nazval tuto kachnu „dvacetimiliónovou kachnou“."

0/0
7.3.2012 18:20

opportunity

Re: Princip ředění nese ohromné peníze.

Že je to z kchních jater jsem věděla, ale 40 denní inkubace (FUJ) a ředění z jediné kachny - to je novina ;-D Kdyby kachní játra opravdu zabírala, tak si raději udělám paštiku. Ale ta játra prostě na chřipku nezabírají.

+1/0
7.3.2012 18:31

opportunity

Docela sranda.

Co takhle vzít flašku vodky a postupně ředit, protřepat - nemíchat až na 15CH. Můžu se tím potom účinně ztřískat? ;-D

+1/0
7.3.2012 18:04

jurgen

Re: Docela sranda.

ale musis trepat poradne ............;-D

0/0
7.3.2012 18:22

nakej_nick

Re: Docela sranda.

jistě, ale je nutné místo vodou ředit lihem

0/0
7.3.2012 18:29

opportunity

Re: Docela sranda.

R^;-D

0/0
7.3.2012 18:32

net.Xtreme se nevzdává

Re: Docela sranda.

Na to bylo velmi vtipné video na youtube;-)

0/0
7.3.2012 20:21

Psychotic17

.

"Její kritici upozorňují, že stále chybí dostatek studií, které by homeopatii zrovnoprávnily s tradiční medicínou."

Skvěle volená slova. "Není zrovnoprávněná" zní mnohem líp než "Neví se, jeslti funguje".

+4/0
7.3.2012 17:40

prngrr

Re: .

nebo pravdivěji - ví se, že je to podvod

+3/0
7.3.2012 19:12

Fany_Prazska

Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Katolíci nejsou sekta, ale regulérní církev, ve které jsou lidé duševně příčetní. ;-)

Vyjádření karmelitána a bývalého exorcisty Vojtěcha Kodeta: http://www.vojtechkodet.cz/admin/files/PDF/Homeopatie-lecba-nebo-okultismus.pdf

 

K námitce, že to účinkuje i na nemluvňata a na zvířata, která nemohou tušit, že jim to má pomoci, a že to proto tedy není placebo metoda: Pokud léčivě působí nesmyslně mnohokrát naředěná a protřepaná látka, tak to není kvůli naředění a protřepání, ale kvůli úmyslu, se kterým ji homeopat vyrábí. Přesouvá se to celé do transcendentní roviny. V homeopatikách působí jakési nadpřirozené síly, ale nemáme jistotu, že jsou od Boha. Obávám se, že kdokoli užívá homeopatika, otevírá se působení zlých sil, i když na ně nevěří. Je to velký byznys s lidskou důvěrou na nesprávném místě. Ďábel si nad tím mne ruce.

+1/0
7.3.2012 17:39

nakej_nick

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Sláva, konečně víme s jistotou, že to funguje!

0/0
7.3.2012 17:43

Fany_Prazska

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Jistotu o tom, co přesně v homeopatii a dalších okultních praktikách funguje, budete mít až po smrti. Ale to už bude pozdě.

0/0
7.3.2012 17:52

Fany_Prazska

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Podívejte, nakej_nicku, já Vám přeju všechno dobré, nechci Vás nijak strašit. Jak se rozhodnete Vy, tak to budete mít.

Vzpomněla jsem si kvůli této diskusi na Karla Čapka, který se hádal se svým tátou o existenci Boha. Jeho tatínek byl lékař, hodný a zároveň vyloženě materialisticky založený člověk. Karel Čapek mu říkával: "Počkej, tati, ty budeš otrávenej, až umřeš a uvidíš, že jsi furt." :-)

0/0
7.3.2012 17:56

nakej_nick

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Existence posmrtného života záleží na mém rozhodnutí? ;-)

Nebo to mám chápat tak, že jsem se rozhodl skončit v pekle?

0/0
7.3.2012 18:02

Fany_Prazska

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Na Vašem rozhodnutí záleží, jestli po smrti budete v Boží blízkosti, nebo budete zakoušet věčnou prázdnotu bez Boha. Jinak též peklo. Musíte se prostě spolehnout na své svědomí. Při Velké noci - mši večer na Bílou sobotu - se modlíme i za lidi, kteří v Boha nevěří, ať žijí dobře "podle svého svědomí, aby k Bohu nakonec došli". :-)

0/0
7.3.2012 18:24

nakej_nick

Už jsem se nad tím zamýšlel, ale nemůžu si vybrat mezi 1 a 3

Nově příchozí hříšník je v pekle provázen Luciferem. Ohromná chodba a v ní několikery dveře. Satanáš otevře první dveře a hříšník spatří velikánskou místnost plnou lidí, všichni jsou v družné zábavě a alkohol všech druhů teče proudem.

Další veliká místnost, muzika všech možných stylů a na parketu se vlní tisíce lidí.

Pekelník otevře další dveře, za nimiž je opět ohromná místnost. Podlahu místnosti tvoří velikánská postel na níž si lidé užívají sexuálních radovánek ve všech možných i nemožných pozicích.

Na závěr prohlídky satanáš otevře poslední dveře na konci chodby. A za těmi dveřmi se hříšníkovi ukáže děsivý výjev. V místnosti je ohromný kotel vařící se smůly, všude kouř a sirné výpary. V kotli plavou zubožené postavy snažící se vydrápat z kotle ven a na okrajích kotle stojí pekelníci, kteří vidlemi srážejí nebožáky zpět do vařící smůly. Hříšník se s údivem ptá Lucifera: "Mohl bys mi nějak vysvětlit tuto místnost?"

"Ále, to jsou křesťani. Oni to tak chtějí...."

0/0
7.3.2012 18:32

Fany_Prazska

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Další porce skepse: http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=5869&id_c=113043

+1/0
7.3.2012 17:44

nakej_nick

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Ale jinak dost dobrý článek, škoda že do toho montuje ty démony apod.

+1/0
7.3.2012 17:49

Fany_Prazska

Re: Z hlediska katolické víry JE homeopatie okultní metoda.

Z článku P. Vojtěcha Kodeta, odkázaného výše:

„Celá tato oblast v sobě skrývá dvojí nebezpečí. Na jednu stranu tyto praktiky budí zdání

nezávadnosti či přímo užitečnosti. Na druhou stranu se právě kvůli tomuto zdání šíří magie mezi milióny

lidí, kteří jsou v této oblasti vesměs neznalí a ani si neuvědomují, s čím vlastně přicházejí do

kontaktu…"

0/0
7.3.2012 18:01

Jostik

Bohužel jsem nestihnul položit dotaz,

každopádně by mě opravdu zajímalo, jaký je rozdíl mezi vodou ve které je jedna molekula původní látky, a obyčejnou vodou. A nikde jsem nenašel moc informací o tom, jak konkrétně testy homeopatik vypadaly. Spousta lékařů totiž věnuje "alternativním" pacientům velikou pozornost, proberou kompletní fyzický a psychický stav, rodinné problémy a tak, zatímco péče o běžného pacienta končí napsáním receptu, takže možná zde bych hledal úspěch homeopatik, a případně i lepší výsledky než u předepisování placeba.

0/0
7.3.2012 17:09

nakej_nick

Re: Bohužel jsem nestihnul položit dotaz,

1) Rozdíl je mnohem větší než mezi vodou, ve které není žádná molekula původní látky, a obyčejnou vodou

2) Testy vypadaly různě, jisté však je, že nevypadaly jako vědecké testy. Viz otázka Existuji nejake studie (nejlepe dvojite slepe), ktere by homeopatickou

lecbu povazovaly za (vyrazne) uspesnou?

0/0
7.3.2012 17:19

Ginny

Nevěřím

Jardu si pamatuju z dob studií, jsem ráda, že se mu daří a vypadá pořád stejně. Nicméně na homeopatii nevěřím, po několika negativních zkušenostech ji zavrhuji. Ne proto, že nevím, jak funguje. Ale protože prostě nefunguje.

+3/0
7.3.2012 16:23

javaho

Re: Nevěřím

A "Jarda" vymýšlí? 8-o

0/0
7.3.2012 16:27

_m-

Re: Nevěřím

Ta konkrétní na tebe. Což neznamená ,že na tebe by fungovalo něco jiného a to tvoje na někoho jiného. já teda homeopatii taky  neužívám, ale vím, že hlavní a prvotní rozdíl mezi homeopatií a klasickou medicínou není v tom, že homeopatie "léčí čistou vodou", ale v přístupu k pacientovi.

+1/0
7.3.2012 17:10

opportunity

Re: Nevěřím

Takže pokud zabere, tak je to tí, že funguje, a pokud nezabere, neznamená to, že by nefungovala, ale že je špatně vybrána. Hm...

+1/0
7.3.2012 18:07

_m-

Re: Nevěřím

Vím o tom málo, ale asi tak - správný léčitel nebo lékař vybírá homeopatikum přímo pro tebe. Taky to není homeopatikum vyroblé v nějakém koncernu a prodávané v lékárně. A dávkování vybere taky přímo pro tebe. Když synek bojoval se svými démony zkoušel i homeopatii. Zabralo třetí homeopatikum. Kdyby to bylo o placeboefektu tak by snad zabralo to první, protože tomu věřil, plně se na to upnul. Naopak po dvou zklamáních už propadal skepsi.

 No fakt je, že se mu ulevilo, takže jak jemu tak mně je celkem jedno proč. Dneska už nic z toho zase neužívá.

0/0
7.3.2012 18:33

SurvivorType

Re: Nevěřím

Promiňte, ale to je tedy nahrávka na smeč, to nemůžete myslet vážně.....Tak já trpím od dětství (přes 20let) na velmi časté infekty HCD, výtěry vždy ukázaly zlatého stafylokoka a streptokoka pneumonie. Celé dětství do mě rvali penicilin a pendepon, později další druhy antb (mimojiné Doxybene!). Nezabrala žádná nikdy. ŽÁDNÁ NIKDY!  Popravdě řečeno: s nimi nemoc trvala a probíhala NAPROSTO STEJNĚ jako bez nich. Takže použiji-li Vaši logiku, tak mám veškeré právo tvrdit, že po negativních zkušenostech antb zavrhuji protože prostě nefungují. Zajímalo by mě, jak by se na mě díval lékař, kterému bych toto sdělila poté, co by mě operoval!

0/0
7.3.2012 22:42

Peeeeeep

Re: Nevěřím

Homeopatika buď zaberou nebo nezaberou záleží na mnoha okolnostech. Ale proč je nezařadit mezi jednu z možností léčby? Buď to vyjde nebo ne - a pak zkusím něco jiného.

0/0
8.3.2012 12:05

A.C.Dupin

Re: Nevěřím

Potření tygří krví a krokodýlím trusem také může nebo nemusí zabrat. A na rozdíl od homeopatie to má tradici dlouhou tisíce let...

+1/0
8.3.2012 16:09

1dan

zánět průdušek

Mám 8mi měsíčního a 2,5 letého syna.Oba mají vleklý zánět průdušek, bez teplot. Lze podpořit léčbu homeopatiky?

0/0
7.3.2012 16:07mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.