Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zastánkyně domácích porodů zemřela. Ještě před smrtí varovala vládu

Pro kritiky domácích porodů je smrt skalní zastánkyně této formy příchodu na svět, Australanky Caroline Lovellové, potvrzením toho, před čím roky varují. Šestatřicetiletá Lovellová totiž zemřela poté, co doma porodila svou druhou dceru. Opravdu je porod doma tak nebezpečný?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Peter Schlemihls

já doma rodím běžně

0/0
9.2.2012 10:16

stefi_ul

Re: já doma rodím běžně

hnedy, tlusty, smradlavy?? Ja nekdy taky, ale radsi mam, kdyz je to v klidu ;-);-)

0/0
9.2.2012 10:18

iVčera.iDnes.iZítra

Re: já doma rodím běžně

No jo...tam většinou život ohrožující komplikace nehrozí ani rodícímu...ani rozenému :-)

+1/0
9.2.2012 10:42

dogi4

O co jde?

Bylo to její rozhodnutí, takže po sobě zanechala šťastného vdovce a dvě šťastné siroty!

+2/0
9.2.2012 3:45

Smradlavej čmoud z komína

Re: O co jde?

no jen pokud je má kdo z čeho živit

0/0
12.2.2012 0:56

panbixby

Nechápu ty mamky.

Nechápu, proč - pro případ vždy možných - komplikací,

nevolí pro dítě a pro sebe veškeré dostupné medicínské zázemí.

Ne, nepochopím. je to  mých očích nemoudrý, zbytečný hazard.

+3/0
8.2.2012 11:12

Noirut

Re: Nechápu ty mamky.

Přesně tak. Když se něco nedejbože stane, v nemocnici je zázemí, kde se mohou postarat. Doma těžko. Přijde mi, že těm ženským hrabe. Chápu, že je to stres a domácí prostředí může mít na to pozitivní vliv, ale jinak je to jen horší varianta.

+1/0
8.2.2012 14:06

hotovson

Re: Nechápu ty mamky.

mozna to bude tim, ze jsi nikdy nerodil v porodnici :)

0/0
16.2.2012 9:38

A/D

řešení je jako obvykle

někde uprostřed. Zlepšit prostředí v porodnici tak, aby se tam žena cítila jako doma... Proč asi chce víc a víc žen rodit doma? Proč jdou do toho risku?

0/0
8.2.2012 10:16

dogi4

Re: řešení je jako obvykle

Skutečně víc a víc? Kolik porodů doma bylo třeba v loňském roce?

0/0
9.2.2012 3:46

captain cook

v danem pripade byla ona dama mimo

V australskych porodnicich neni zavedeny zelezny rezim jako kde dosud prezivaji tradice totalitni ery mediciny. Rodicky maji nejen moznost si pri predporodni konzultaci s lekarem zvolit metodu porodu, ale take jestli chteji rodit v rodinnem porodnim centru, koho z rodiny si privedou a kdo jim porod povede. Tato centra jsou soucasti nemocnic a pokud porod vede porodni asistentka, ma veskere potrebne zarizeni hned v predpokoji. Vedle toho ma pager a muze se spolehnout, ze v pripade emergence pribehne lekar s kvalifikovanou sestrou behem 1-2 minut a ze pokud treba, behem dalsi minuty muze byt rodicka pod narkozou a za dalsi minutu dite venku.

 Australsky lekar ani sestra si NEDOVOLI na rodicku zarvat, otcove bezne chodi k porodum uz asi 35 let a neplati za to, stejne jako muze prijit matka ci kamaradka rodicky. Prani rodicky postupovat neintervencne pokud to prubeh porodu dovoli, je personalem respektovan. Zavedeni oxytocinu je rodicce vysvetleno a je podmineno jejim souhlasem.

Atd.

+1/0
9.2.2012 7:37

mischplysch

Re: v danem pripade byla ona dama mimo

Fakt jo, až takhle to mají vymakaný?

Tak já nevím, proč se tady pořád někdo podivuje nad tím, že někdo v českých porodnicích není spokojený. Až tohle bude NORMA v české kotlině (hlavně ten poslední odstavec), tak těch domarodících po předchozích špatných zkušenostech v porodnici ubude.

Ale doma se bude rodit pořád, s tím je třeba počítat a změnit legislativu a ten hysterický antipostoj.

+1/0
9.2.2012 21:33

truthspeaker

hezký důkaz

že přirozený výběr ještě funguje, a když se někdo mermomocí snaží odmítnout vymoženosti, o které celé generace musely usilovat, nakonec se mu to povede a úspěšně se zlikviduje.

+1/0
7.2.2012 20:27

hariprasad8

Re: hezký důkaz

Dítě přežilo. Vy si to pletete. Naopak, na základě přírodního výběru by měli přežívat ti zdatnější, kteří se vyrovnají i s drsnějšími podmínkami. Porodnice jdou proti přirozenému výběru, za což jim patří můj dík. On přirozený výběr není vždycky úplně nejdůležitější kritérium. Ostatně dřív ženy tisíce let rodily i bez asistence a také to zvládaly. Samozřejmě úmrtnost byla o trochu větší, i menší komplikace mohly být smrtelné jak pro matku, tak pro plod. Můj názor je, že když to někdo chce podstoupit doma a nejsou známy žádné kontraidikace, proč ne. Jedna moje známá rodila i bez porodní asistentky, protože asistentka nedojela včas. Její sestra holčičku chytila do deky a bylo po porodu. Paní doktroka (FFUK) pak holčičku nosila na vyučování. Moc hezká. :-)

0/0
7.2.2012 21:47

venenum

Re: hezký důkaz

Zdatné dítě přežije a aušusová matka zemře - bez kojné by pochopitelně následně zemřelo i dítě (ale teď máme sušené mléko, takže se nic neděje). V nejhorším ho šoupneme do kojeňáku (než nám je zrušej). Paráda !!! :-P

+2/0
7.2.2012 22:58

Kočka14

Re: hezký důkaz

Kojnou si mohly dovolit jen movité matky a přesto většina dětí těch matek, které neměly mléko, stejně nezemřela.  Dnes máme mléko sušené, tehdy se dětem ředilo mléko kravské a častěji kozí a většina jich to přežila.

+1/0
8.2.2012 15:51

iVčera.iDnes.iZítra

Re: hezký důkaz

No dřív to možná fungovalo i tak, že vypomohla širší rodina a pokud byla v příbuzenstvu kojící máma, tak prostě kojila i dítě, kterému jeho máma zemřela. Můj děda za války ovdověl, moje babička zemřela při druhém porodu a děda musel moji mámu dát do kojeňáku, než se podruhé oženil (máminu starší sestru hlídala dědečkova švagrová). Doteď máme schované ústřižky o zaplacení Ústavu pro matku a dítě i celou korespondenci mezi dědou a kojeňákem, který dával pravidelný a dost kompletní raport o zdravotním stavu děcka (jak prospívá, jak přibývá na váze, pokroky, nemoci). Děda tehdy platil za kojnou tisíc korun měsíčně, což byly za války šílené peníze.

+3/0
8.2.2012 16:50

harcer

Jsem za porody doma

Alespoň by různé skupiny nepřízpusobivích netrpěli nevyžádanými zásahy porodníků8-o,a hlavně nežádali odškodné za něco co si sami zapříčinili Rv

+1/0
7.2.2012 13:49

Funso

Ironie

Přijde mi to stejně ironické, jako ten chlap, který protestoval na motorce za právo nenosit helmu při jízdě, při jízdě měl havárii na kterou zemřel a kdyby měl helmu tak by přežil. Ale vybral si sám svůj osud, ale proč by měli ostatní doplácet na její pitomost

+3/0
6.2.2012 22:29

mamagallista

Re: Ironie

Ta zena zemrela na infarkt.To nema s porodem nic spolecneho.

+1/0
6.2.2012 23:23

pesimistka7

Re: Ironie

Těžko říct. Porod je přecejen "malinko" namáhavá činnost... Nicméně je možné (nikoliv jisté, ale ani vyloučené), že v porodnici, kde je více lidí a "kapku lepší" vybavení, mohla přežít.

+6/0
7.2.2012 9:27

venenum

Re: Ironie

Budete se divit, ale infarkt či jiné selhání oběhové soustavy má s porodem obvykle společného hodně ;-)

+7/0
7.2.2012 9:37

IfčaX

Re: Ironie

Tak "obvykle" ne... spíš ve výjimečných případech. Zatím ještě pořád v počtu infarktů vedou muži, u kterých je souvislost s porodem dost nepravděpodobná. ;-)

Jasně, zátěž porodu tomu nejspíš přispěla a v nemocnici by nejspíš neumřela. Ale je i kvanta jiných zátěžových situací, při kterých nikdo v nemocnici není (a často tedy takový infarkt končí smrtí)... zrovna tady je ta souvislost s bezpečím či nebezpečím domácího porodu poměrně malá.

Ale že je milion jiných, vyhraněně porodních komplikací, které mohou být doma těžko zvládnutelné, to souhlasím... ale zrovna tento případ není příliš typický. A kdyby nešlo zrovna o aktivistku za domácí porody, byla by to jen další čárka ve statistice úmrtí na oběhové potíže - nijak mediálně zajímavá.

+2/0
7.2.2012 9:57

venenum

Re: Ironie

Váš argument s muži svědčí o tom, že vůbec nevíte, oč kráčí. Zkuste si nastudovat, proč nemůžete muže se ženami srovnávat ;-) Možná pak zjistíte, že vaříte z vody.

.

Hovořit o úmrtí mladé ženy jen jako o čárce ve statistice vyžaduje jistou otrlost, která mě dost zaráží, matko Rv

+1/0
7.2.2012 22:51

IfčaX

Re: Ironie

No, zkuste si, otče, třikrát přečíst, co jsem napsala... a připomenout si, co jste napsal vy předtím a nač to tedy byla reakce... a pak možná pochopíte, oč kráčí, vy.

+2/0
7.2.2012 22:58

venenum

Re: Ironie

Musím nutně reagovat na všechny nesmysly ? Opravdu nestačí hlavně ten, že souvislost infarktu s porodem je více než zřejmá ???

+1/0
8.2.2012 21:20

IfčaX

Re: Ironie

Já nemluvila o tom, že máte reagovat. Pouze, že máte číst. Bohužel opravdu pouze reagujete na nesmysly, místo na to, co jsem napsala. Ale to máte fuk asi.

+2/0
9.2.2012 20:05

venenum

Re: Ironie

Tak ještě jednou - Já píši:"...infarkt či jiné selhání oběhové soustavy má s porodem obvykle společného hodně"

Na to Vy odpovídáte. "Tak "obvykle" ne... spíš ve výjimečných případech. Zatím ještě pořád v počtu infarktů vedou muži...."

.

Ještě jednou totéž, ale jinak, abyste lépe pochopila: "Není obvyklé, aby 36 letá žena zemřela na infarkt. V souvislosti s porodem se to ale může stát."

Dodám, že i vrabci na střechách si štěbetají o tom, že ženu před infarktem chrání její hormony, a to až do menopauzy. Proto statistiky mužů a žen ve fertilním věku nelze srovnávat.

+2/0
9.2.2012 23:25

IfčaX

Re: Ironie

Tak ještě jednou - vy píšete "infarkt či jiné selhání oběhové soustavy má s porodem OBVYKLE společného hodně".

A já si dovolím trvat na tom, že je to nesmysl. Úmrtí na infarkt jsou hodně častá. V souvislosti s porodem z nich bude ... kolik? Zlomek promile?

Ano, že v tomto konkrétním případě zrovna ten infarkt určitou souvislost s porodem měl, to ano. Ale dovoluji si tvrdit, že to byl velmi výjimečný případ - a nikoli obvyklý, jak tvrdíte vy. Rozumíme si?

(Tvrzení, že v souvislosti s porodem se může stát jinak neobvyklá věc, tj. že šestřicetiletá žena zemře na infarkt, bych nerozporovala - jenže to je úplně jiná věta než ta úvodní!)

+3/0
10.2.2012 14:57

venenum

Re: Ironie

TO NEOKECÁTE ;-) - já totiž odpovídám na glosu uživatelky mamagallista 6.2.2012 23:23 : "Ta zena zemrela na infarkt.To nema s porodem nic spolecneho."

Moje odpověď : "Budete se divit, ale infarkt či jiné selhání oběhové soustavy má s porodem obvykle společného hodně." je tedy zcela na místě.

.

Příště sledujte vlákno ;-) !!

+4/0
13.2.2012 18:24

IfčaX

Re: Ironie

Myslím, že to slovo "OBVYKLE" neokecáte vy. ;-D Ale snažíte se, což o to.

+1/0
13.2.2012 18:53

venenum

Re: Ironie

ach ta ženská logika.....

Rv

0/0
17.2.2012 22:12

nocenka

Re: Ironie

Hezký příklad demagogie, nic lepšího tam nemáte?

0/0
14.2.2012 15:41

ippokorny

Re: Ironie

infarkt může začít i na zubařském křesle.

0/0
7.2.2012 11:18

venenum

Re: Ironie

to porod taky

0/0
7.2.2012 22:53

mischplysch

Re: Ironie

Tak ono se to takhle "ironicky" může přihodit i skalní zastánkyni porodu v porodnici, že se jim tam něco nevyvede a dopadne to tragicky. Akorát toho nebudou plné české a jiné noviny.....

+3/0
7.2.2012 15:11

venenum

Re: Ironie

pořád má ale šanci se z toho dostat dřív než stihne umřít během převozu

+3/0
7.2.2012 22:54

mischplysch

Re: Ironie

Jenvněkdy, někdy může být výhra porod doma a někdy porod v porodnici. Statisticky to vychází zhruba stejně.

+1/0
8.2.2012 12:50

venenum

Re: Ironie

Statistika je k ničemu - dítě rodí skutečná , nikoliv abstraktní průměrná žena. Pokaždé jiná. Nikdy nemůžete na 100% vědět, co se stane.

+4/0
8.2.2012 21:23

mischplysch

Re: Ironie

Ano a i ta skutečná občas zemře v porodnici a pak je to bohužel jedna z té statistiky, stejně jako ta, co může umřít doma.

A to máte pravdu, nikdy nemůžete vědět na 100%, co se stane. Můžete najít taky dost případů, kdy vás nebo vaše dítě poškodí v porodnici. Tohle ale mnozí bagatelizují a nechtějí o tom slyšet, umírá se jen doma a jinde by se se to nestalo.

+2/0
9.2.2012 21:37

venenum

Re: Ironie

Při porodu můžete umřít všude, v nemocnici jsou ale schopni zvládnout i takové případy, které v kuchyni nebo ložnici nevyřešíte. Existují ale komplikace, které jsou tak závažné, že je nedokáží vyřešit ani v těch nemocnicích.

.

Cituji Dr.J.Štětinu, RP 8.2.2012, str.6: "...V padesátých letech byla úmrtnost dětí při porodu 50 - 65 na 1000 porodů, ročně umíralo při porodech 40 - 60 matek. ..... V roce 2010 zemřelo 348 novorozenců při 102 211 porodech ....... a 9 matek....."

+4/0
10.2.2012 14:44

mischplysch

Re: Ironie

Zase na druhou stranu v kuchyni nebo v ložnici vám někdy zbytečně u normálně běžícího porodu nepodají oxytocin, nepíchnou vám vodu, nepopohánějí a pak zase nezpomalují (a pak nakonec zachraňují), nenutí vás ležet na zádech nebo v pololeže, nenechají vás delší dobu bez dozoru, jak se to v porodnici občas stává, jste pod stálým dozorem. Taky vám nebudou skákat na břicho, což může mít za následek závažné komplikace. Někdy k tomu důvod je, ale ne vždy se to dělá jen v těch opodstatněných případech.

Tohle vše může, ale samozřejmě nemusí vést k některým komplikacím, které by zase nemusely (i dkyž někdy mohly) nastat doma. Porod doma i v porodnici má své plusy a mínusy.

Ale jistě jsou komplikace, které v obyváku nevyřešíte.

+2/0
10.2.2012 15:07

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Ironie

Podle jaké statistiky?

+3/0
9.2.2012 20:14

mischplysch

Re: Ironie

Stačí zagooglit :-)

0/0
9.2.2012 21:38

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Ironie

Jo, pár jsem jich našla. Třeba v jedné vycházely domporody vcelku dobře, než jsem si tam přečetla, že dodatečně vyloučili domporody koncem pánevním (2 úmrtí z 80 porodů) a všechny kongenitální vady a taky mrtvě narozené děti, které zemřely ještě před započetím porodu. Nemusím snad říkat, že z nemocničních porodů tyto případy nevyřadili. I přesto s tímto znevýhodněním vyšly porody v porodnici lépe. Je pravda, že domporody z nich vyšly jako taky relativně bezpečné, ale až po zmíněné manipulaci dat. V jiné statistice zas z domporodů vyřadili ženy, které rodily déle než 24 hodin. Asi by příliš narušily statistiku v neprospěch domporodů. Nepochybuju, že měly vyšší počet urgentních sekcí, nižších Apgar skóre i jiných komplikací. Kterou z těch statistik jste měla na mysli?

+3/0
10.2.2012 7:27

mischplysch

Re: Ironie

Měla jsem na mysli ty, kde srovnávají srovnatelné a nemanipulují s daty. I takové se dají najít, kdo chce najde :-)

0/0
10.2.2012 8:35

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Ironie

Já jsem chtěla a nenašla jsem. Můžete mně s tím pomoct?

+3/0
10.2.2012 8:58

mischplysch

Re: Ironie

Pokud máte opravdu zájem najít informace, tak stačí zajít na diskuze o domácích porodech třeba na baby-cafe, nebo rodina.cz. Je toho plný net.

Konkrétně tady se toho dá zjistit dost a o statistikách jsou tam i diskuze, nebo stačí dát dotaz a informované "militatntí čarodějnice ze sekty" vám rády dají kvanta odkazů.

Žádné odkazy sem dávat nechci, tohle nejsou diskuze, kde se lidé chtějí většinou informovat, ale jen vylít žluč a ventilovat frustrace a nenávist, čímž nemyslím přímo vás.

+1/0
10.2.2012 14:31

dropa

Doufám, že pro výpočet různých dávek

se bude přihlížet ke spoluvině. Stejně jako např. při nepřipoutání se v autě a následném zranění...

+2/0
6.2.2012 17:55

onebigfoot

A jak se rodilo pred tim nez byly nemocnice?

Psychologie 101: Pani porodnici porod doma nedoporucuji, boji se ze by mohli prijit o profesi.

Porod neni zalezitosti mediciny dokud se zalezitosti mediciny nestane. Riziko existuje, takze jsme naplanovali porod v domacim prostredi, ale jenom 5 minut od kvalitni nemocnice. Nastesti je Kanada malinko civilizovanejsi (alespon co se porodu tyce) nez Cesko, takze porodni baba ma privilegia i k pouziti nemocnice, a doktori s ni spolupracuji kdyz je potrebuje.

V civilizovane zemi by si mel kazdy delat co chce, pokud tim neomezuje nekoho jineho. Takze at si kazdy rodi kde chce, doufejme se zvazili vsechna rizika a pozitiva s tim spojene. Stat ani jini burani do toho nemaji co kecat, na druhe strane jim zadna nemocnice nedluzi porodni asistentku, to at si laskave zaridi sami. Kdyz jedu lyzovat, tak taky po statu nechci aby prede mnou jel asistent s balikem slamy abych nenarazil do stromu, ale do mekkeho.

+7/0
6.2.2012 4:29mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.