Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zákaz tělesných trestů? Týden mlčení je horší, tvrdí psycholog

Jen máloco podléhá takovým emocím a polemikám jako diskuse o fyzických trestech dětí. Zakázat je provždy zákonem, jak se o tom nyní opět uvažuje? Nebo nechat volbu na rodičích, či ustanovit, co je ještě "přípustné" a co už ne... Psychologové mají jasno: zákaz nic nevyřeší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wwwand

Trestat se musí včas a důsledně!

Rodiče! Co se týče výchovy a trestů jako její složky je třeba důslednost a racionálnost. A začít se musí včas!

Co tím myslím?

1/ Děti jsme vychovávali hned od narození - prostě jsme jim já i manželka dávali najevo, že některé jednání nebudeme tolerovat. U malého miminka stačí lehké "plácnutí" klidně i přes plenu, nejde totiž o to mu způsobit bolest, ale dát najevo že tohle se nedělá a že trest vždy přijde. Čím dřív s důslednou výchovou přijdete, tím dřív nejsou žádné tělesné tresty zapotřebí. U nás konkrétně myslím že už asi od 3 let jsme vlastně žádné nepoužili.

2/ Společný postoj - tedy NE že já dítě plácnu a žena se přižene s ťuťu-ňuňu. Dítě je skvělý diplomat a když vycítí, že by se u druhého rodiče našla skulinka, tak toho hned využije. Na to opravdu platí jen plná souhra obou partnerů, a to i v případě že s rozhodnutím ne úplně souhlasím. Ale to pak se řeší zvlášť mimo doslech dítěte. Dítě prostě musí jasně vědět, že co řekne tatínek nebo maminka tak to platí a nejede tudy vlak.

0/0
1.2.2012 15:28

leonita

Re: Trestat se musí včas a důsledně!

S druhým bodem souhlas, a k bodu prvnímu - jako "taktika" dobrá, ale proč proboha dávat dítěti najevo, že se něco nedělá, plácnutím?? To, že po tom třetím roce (jak píšete) nemusíte žádnej trest použít neznamená, že dítě chápe, co a proč dělá nebo nedělá špatně, ale protože má prostě a jednoduše strach. A to mi teda jako OK moc nepřipadá Rv

0/0
5.2.2012 18:01

s(h)arka

bych někdy raději držela pár facek než ty politický úvodníky

a rozbory, co jsem udělala a neměla a nebo neudělala a měla, kam koukám, co si myslím...zlatejch pár facek....;-)

0/0
30.1.2012 13:32

leonita

To mi zas hnulo žlučí...

Výroky "pana psychologa" Klimeše jsou opravdu hodny zarámování, jak tenhle člověk může někomu "radit" ;-O Kdykoliv se k čemukoliv vyjadřuje, mám opravdu velké "výhrady".

Takže shrnuto a podtrženo z článku: Tělesné tresty by se neměly zakazovat, protože psychické tresty jsou horší. No to je mi objev! To jako znamená, že když přestanu dítě fyzicky trestat, nutně přijde trest psychický? Co to je za logiku??

Ano, je pravda, že jsou děti hodnější a jsou děti zlobivější. Ale problém je řešit tresty a neřešit celostní přístup k dětem, výchovu jako takovou. Já svoje dítě netrestám - ale neznamená to, že u nás vládne nějaká volná výchova a dítě si dělá, co chce. Máme jasně nastavená pravidla, která jsme nevytvořili pro dítě, ale s dítětem. Nejsme nad něj povýšení a nechováme se jako bachaři. Když poruší pravidla, je vystaveno přirozeným důsledkům.

0/0
29.1.2012 18:53

leonita

Re: To mi zas hnulo žlučí...

A nejdůležitější je mluvit a mluvit - SPOLU, né na dítě svrchu. U nás to nese své ovoce.

Každému bych doporučila kurz nebo alespoň knihu Respektovat a být respektován - to je odpověď na vše..

+1/0
29.1.2012 18:53

llynx

Matka mě mlátila otec používal metodu deprivace

Teď se bavím jen s matkou a s otcem nemůžu být ani vteřinu v jedné místnosti, protože mě začne hrozně bolet hlava a začnu být flustrovaný jen z jeho přítomnosti.

Malťte svoje děti.

0/0
29.1.2012 11:38

novojicinak

...měli by se

zaobírat svýma průšvihama, maj jich beztak až dost!

0/0
29.1.2012 9:33

novojicinak

POKUD NÁM

stát chce kecat do výchovy, tak chci aby nás zbavil i zodpovědnosti a povinnosti za ně cokoliv platit!!!

+2/0
29.1.2012 9:30

Leinad

Re: POKUD NÁM

Formální odpovědnost nemáš. Klidně pošli čtrnáctiletého kluka na čorku.

0/0
4.2.2012 21:37

cimbálbimbál

Já teda nevím,

ale jestli někomu připadne divný, že byl seřezanej jako žito za lhaní, měl by nejspíš navštívit psychiatra. Ledacos se dá řešit domluvou, nebo "zařváním", ale lhaní, podvádění, zlodějina a šikan NE. Neříkám, že já jsem byl lepší, spíš naopak a do dneška si pamatuju, že se to nemá, protože jsem měl prdel modrozelenou. Určitě to nemám tátovi za zlý, to jsem spíš nenáviděl "pohovory" a zákazy. Ikdyž ty většinou následovaly hned po výprasku. A mydlil mě imrvére. A v podstatě jsem mu za to vděčnej. Synka tluču minimálně, ale co se mi osvědčilo, je donutit ho aby se omluvil. Celkem to funguje. Nemá až tak tvrdou palici jak jsem měl já.

+4/0
29.1.2012 8:22

libor.okg

Tresty

Máme malého klučinu je mu 5 a půl roku a je hyperaktivní. No někdy s ním vydržet je nad rámec všech únosných mezí a prostě už musí přijít nějaká na zadek. Ale patřičně po té vysvětlení. Mamina křičí a já nekřičím a občas plácnu a vysvětlím. A myslím, že je to učínější plácnout a vysvětlit jak křik.

+1/0
28.1.2012 23:12

petr_leicester

dle meho nazoru

tak uplne normalni rodic umi vyhodnotit situaci (prohresek) a jedna dle vlastniho uvazeni. Nekdy je potreba vyprask, nekdy staci facka...nekdy poradne vynadat,,,nekdy domluva.  Je to ruzne, ale vzdy s cilem vychovat z potomka (ktereho milujeme) radneho cloveka. Vetsina se ridi modelem ktery zazila kdysi za mlada. Mimodek to kopirujeme a navyky ktere takto ziskame (nevedomky) si prineseme do sve rodiny v dospelosti.

0/0
28.1.2012 23:00

bosorrka

Jedno plácnutí přes zadek

je leckdy účinnější a méně flustrující, než hlasité scény. Rodič něco stále opakuje, zvyšuje hlas, vysvětluje, ale dítě několikrát neposlechne ve stejné věci, až ta jedna přes zadek (ale pozor na míření, nesmí to být silné, nebo do páteře, ledvin..) to spraví a je klid. Pro oba.

Psychologové ještě radí, když dítě střihne herecký hysterák ho dát do vany a osprchovat studenou vodou. Podle mě by stačila vlažná ;-)

+2/0
28.1.2012 21:20

DahliaPinata

Re: Jedno plácnutí přes zadek

Při hysterické scéně, kdy dítě mlátí hlavičkou o podlahu, opravdu pomůže studená sprcha. Jednou to stačilo, dítě si to dobře zapamatovalo a příště se včas uklidnilo. A každé dítě je jiné. To, že se zrovna vaše dítě tak moc nevzteká a jiné ano, vůbec není způsobeno tím, že jste lepší rodič. Mé první dítě bylo vcelku poslušné a hodné. Matky, které za sebou vlekly usoplené řvoucí vzteklé dítě jsem považovala za neschopné do okamžiku, než se z mého mladšího dítka vyklubal podobný kousek.

+1/0
29.1.2012 11:36

bosorrka

Re: Jedno plácnutí přes zadek

To chápu. Docela mě děsí, že bych takové dítě měla, musí to být hodně náročné a dochází asi i na tu studenou vodu.. Když takové dítě vidím, nekritizuji matku, ale děkuji bohu, za to že moje je klidnější ;-)

0/0
29.1.2012 11:40

mamina2

Re: Jedno plácnutí přes zadek

Měli jsme to podobné. Celkem bezproblémové první dítě a strašně tvrdohlavé druhé. Ne, obecně zlobivé, ale když se zasekla, tak s ní nic nehlo. Nepomohlo nařezat, to byste ji museli zabít, nepomohla ledové voda, dřív jsme ztratili nervy my, protože ona by snad radši umrzla, než přestala. Naopak, každý trest její zarytost jen zvýšil. Nakonec jsme se s tím naučili žít, snažili jsme se konfliktům předcházet a když už k tomu došlo, nechali jsme ji být. V pozdějším věku jsme si dodatečně vysvětlili, co bylo špatně, ale jedině tak, že jsme měli jednu "naši" hodnou a druhou "cizí" zlou, která k nám občas dochází. Nakonec ta "naše hodná" sama rozhořčeně zkritizovala, co ta "zlá" provedla. 

Dneska už je dospělá, úspěšně studuje e nejsou s ní vůbec žádné problémy. Ale dodnes si dokáže stát za svým.

0/0
30.1.2012 14:40

jita

Re: Jedno plácnutí přes zadek

Jo dítě se vztekne, švagrová slibuje a studená sprcha je až večer, kdy se dítě diví, za to je trestané, protože si to už dávno nepamatuje. Takhle z dítka vyrůstá člověk, který nemá hranice - oni mu ty hranice nastavují tak, že pokud neotravuje, může si dělat co chce. Když jsem jednou byla svědkem toho, že dokud se máma nekoukala na tv nevadilo, že chlapec dělá kravál v obýváku a potom co máma usedla na pohovku a chtěla se umrtvit televizí na něj začala ječet, že takový kravál přece dělat nesmí(dělal ho už asi hodinu a to bylo dobré), synovec si z ní tak okorát dělal šprťouchlata. Když jsem řekla, co mi na tom vadí, byla jsem špatná já - ona má svůj rozum, je jí 40 a nepotřebuje, aby jí někdo radil a já tomu nemůžu rozumět, když děti nemám(byla hnusná, jsem neplodná). V rámci dobrých vztahů se nechám seřvat, ale už to dlouho trpět nebudu a potom se asi nebudeme moc dlouho bavit.

0/0
22.2.2012 8:43

velky bratr

Cilem vlady je vychova rozmazlenych zmetku

A tomu odpovida i postoj zakonu k vychove. Je to totez jako socialni davky, ktere tu v prebujele mire zavedl se slovy o volnem trhu a svobodne spolecnosti soudruh Klaus.

Vlada se zjevne snazi docilit toho, aby podil parazitu prevazil podil tech, kteri na parazity pracuji a doslok socialnim bourim. Tim se omezi populace a usnadni zavedeni tvrdeho totalitniho rezimu.

0/0
28.1.2012 16:17

jhk2

Re: Cilem vlady je vychova rozmazlenych zmetku

řečeno kratce - pane vy jste v.l

0/0
28.1.2012 17:47

JazzmineTea

Znám jedny jediné rodiče,

kteří synovi v životě ani jednu netřepli a vše s ním odmalinka řeší domlouváním. Roste jim z něj dost nevychovaný kluk, který ve vztahu k rodičům, tedy hlavně k matce, nemá naprosto hranice a řekla bych, že jen velmi malý (pokud nějaký) respekt. Svým chováním dost otravuje i lidi kolem. Je to pro mě trochu odstrašující příklad.

+7/0
28.1.2012 15:40

mischplysch

Re: Znám jedny jediné rodiče,

No on je asi problém v tom, že mu nejspíš ty hranice nenastavují a dovolí mu vše, praktikují teda volnou výchovu.

Můžete děti nebít a přitom jim nedovolit vše a hranice jim určit a narozdíl od téhle rodiny "vychovávat".

Na druhou stranu jsou bité děti a můžou být klidně bité i dost, které jsou nevychované a bez respektu k rodičům jako ten váš příklad. Takže problém není v tom "nebití", ale v té "nevýchově", prostě něco v té rodině selhává a j jedno jestli děti mlátěj, nebo jen promlouvají klidným hláskem.

+3/0
28.1.2012 19:07

JazzmineTea

Re: Znám jedny jediné rodiče,

Tak určitě je to složitější problém, on tady ten klouček zrovna má díky Bohu poměrně klidnější temperament, takže pokud by se rodiče rozhodli ho aspoň občas vpodstatě jakýmkoliv způsobem usměrnit, mnohé by se změnilo :) Jednou nebo dvakrát jsem zažila, že na něj citelněji zvýšili hlas, prostě stačilo ho TROŠIČKU seřvat, v prvním případě seděl jak pipka a jenom koukal, a v tom druhém odešel do svého pokoje, kde setrval, dokud se za ním nedošla maminka (d)omluvit...

0/0
28.1.2012 20:45

meerkat

clovek,

ktery dokaze uhodit dite jeste k tomu vlastni, to nema hlave poradku.

+1/0
28.1.2012 14:00

pingu1

Re: clovek,

metla vyhani deti z pekla..:-P

0/0
28.1.2012 14:30

JazzmineTea

Re: clovek,

Máte děti?

0/0
28.1.2012 15:25

velky bratr

Re: clovek,

Clovek, ktery se vzda prirozenosti neni clovek a do lidske spolecnosti nepatri. Stejne jako uceni napodobou jsou i fyzicke tresty normalni - a oboji stat zakazuje.

+1/0
28.1.2012 16:19

Profesionální neúplatný diskutér

Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

V podstatě tu obhajujete týrání dětí. Řešíte jen tresty, řešíte jen potrestání dětí. Neřeší se příčina trestu. Zmlátit dítě je snadné, ale příčina obvykle leží v "rodičích", v jejich neschopnosti výchovy. Namlátit by si především měli rodiče, včetně psychologa a spol.

+3/0
28.1.2012 13:27

průzkumák

Re: Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

Dovolím si s vámu nesouhlasit. Dítě potřebuje mantinely a na rovinu, když mu tisíckrát řeknete, že na spoprák nemá sahat a přesto sáhne, plácnutí na zadek si pamatovat bude. A co se týče domluv, moje dcera je úplně stejná jako já, takže domluvy a promluvy jedním uchem dovnitř druhým ven a tak holt někdy není jiného řešení než na zadek. Ovšem facku NIKDY!!! Když já byla malá, řešila to moje máma všechno domluvama, byly to dvouhodinové proslovy a jediné, co ze mě nakonec vypadlo, bylo: "Už jsi skončila?" Zato ty dva výprasky, co jsem od ní dostala si budu pamatovat do konce života ;-) A nakonec jsem mámě v dospělosti řekla, že mě měla řezat víc. Samozřejmě nesouhlasím s tím, aby bylo dítě modré jako slíva, to je pak kontraproduktivní ,ale plácnutí přes zadek podle mě je výchovný prostředek.

+7/0
28.1.2012 14:33

Profesionální neúplatný diskutér

Re: Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

Co to je "plácnutí přes zadek", a co to je "výprask" kterým se oháníš?

Přesto tvrdím, opět je to chyba dospělého, že ho dítě neposlouchá.

0/0
28.1.2012 14:52

velky bratr

Re: Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

Anpo, je to chyba dospeleho, ktery nedokazal spravne nastavit mantinely, odmeny a trsty. Tedy obvykle dospeleho, ktery odmitl dite kdykoliv prastit.

+2/0
28.1.2012 16:20

Profesionální neúplatný diskutér

"Už jsi skončila?"

"Už jsi skončila?"  .... vsadím se, že tuto větu jsi mnohokráte slyšela právě od své matky .... Prostě jsi jen kopírovala její chování ..a ona tě za to zmlátila. Pěkná výchova.

0/0
28.1.2012 15:03

mischplysch

Re: Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

Jako batole synka hrozně lákaly horký kamna, kdybych ho za to plácala, tak si stejně nebudu jistá, že když budu z dohledu, tak zvítězí to pokušení nad strachem z bití.

Nechala jsem ho pod dohledem trochu na kamna šáhnout, zjistil, že se na ně šahat nedá a bylo po problému. Hodně z takových situací má i jiná řešení, než se tady traduje.

No a dvouhodinové proslovy, to teda matku obdivuju že dokáže vést tak dlouhý monolog na jedno téma a vás, že jste něco takového vydržela, nedokážu si to představit, to je trochu extrém. I domluvy se dají udělat krátké a účinné, jen se na to musí jinak, než slovním průjmem. :-)

+1/0
28.1.2012 15:15

Profesionální neúplatný diskutér

Re: Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

Dcera tu matku přestala poslouchat právě proto, že už nemohla poslouchat ty hodinové domluvy ...;-)

0/0
28.1.2012 15:17

JazzmineTea

Re: Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

Jasně, fyzický trest je v podstatě poslední možnost a s kamny i jinde se to dá řešit bez něj. Zase na druhou stranu takové zdrhání malého dítěte na silnici se nedá "pod dohledem nazkoušet", takže třeba tady si myslím, že přiměřené plácnutí po zadečku skutečně vydá za tisíc slov...

+7/0
28.1.2012 15:29

fitzie

Re: Pan psycholog a celá redakce ONADNES by se měla jít léčit

lepší by bylo děti rovnou odebírat z rodin a zajistit jim správnou ústavní výchovu vedenou odborníky.

bohužel, historie ukazuje, že výsledky dokonalé ústavní výchovy bývají statisticky významně horší, než výsledky nedokonalé výchovy v rodině.

+7/0
28.1.2012 15:39

Sjuzzzz

Mlčení

Za nejhorší trest na světě považuji mlčení. Jako malá jsem hodně zlobila a výprasky jsem si zasloužila. Možná jsem na sebe jenom chtěla strhávat pozornost, protože mi připadalo, že starší sestra je protěžovaná. Několikrát se stalo, že se mnou mamka nemluvila i měsíce! Když jsem se jí něco ptala, neodpovídala. Říkala sestře, co mi má říct. K obědu mě volal taťka nebo ségra. Bylo to hrozné a frustrující.

+7/0
28.1.2012 11:47

hermína

Re: Mlčení

tohle nechápu. Mlčení mi přijde jako vyjádření uražení a naštvání, tedy citové pochody matky. Ty by snad měla ovládat. Nebo spíš láska k dítěti by měla po minutách maximálně hodinách převážit nad rozlobením se.

Cítí taková matka potřebu mluvit s dítětem a vší silou se ovládá, aby nemluvila a tím "vychovávala"? Nebo se skutečně chová jako uražená madam?

0/0
28.1.2012 15:34

tayger

No kdybychom

měli vychovávat děti podle odborníků, tak to je tichá domáctnost prakticky neustále. Přitom dát dítěti na zadek je mnohem rychlejší metoda, aby si dítě uvědomilo, že takhle ne.;-D

0/0
28.1.2012 11:47

velky bratr

Re: No kdybychom

Krom toho, zejmena u malych deti bude problem se spojenim tydenniho mlceni s konkretni epizodou, s konkretnim aktem z jejich strany.

0/0
28.1.2012 16:22

luban12

Vychovali jsme s maželkou tři děti,

máme pět vnuků. Pokud se někdo rozhodne,že bude mít děti,tak si musí uvědomit,co to obnáší. Děti potřebují hlavně čas,který jim rodiče musí na výchovu věnovat. Dát místo své přítomnosti dítěti peníze je dnes běžné, rodiče se tak svých rodičovských povinností zbavují. Pak se diví, jak je možné,že z dítěte vyroste nezvladatelná osoba.

+7/0
27.1.2012 22:23

Profesionální neúplatný diskutér

Re: Vychovali jsme s maželkou tři děti,

R^

0/0
28.1.2012 13:28

mischplysch

je ještě jedna možnost

Nepoužívám ani tělesné tersty, ani mlčení, ani nic z toho, co pan psycholog napsal. Hranice děti mají, nedělají si co chtějí.

Autor zapomněl na třetí možnost, ono to totiž nemusí být buď a nebo a podel mých zkušeností mnozí rodiče, co tělesné tresty používají ještě přidají tresty psychologické.

+2/0
27.1.2012 18:36

_m-

Re: je ještě jedna možnost

Děti, které jsou poslušné aniž by byly trestány jsou výjimky.

+5/0
27.1.2012 18:37

hermína

Re: je ještě jedna možnost

nojo, ale plácnutí nebo dvě tři rány je něco jiného než výprask na holý zadek třináctileté slečny. stejně jako 10 minut klečení anebo 2 hodiny ve sklepě. a mlčení v řádu dnů? co je to za cvoky?

a tyhle rozdíly zákony nikdy nemůžou odlišit.

+2/0
27.1.2012 18:46

opportunity

Re: je ještě jedna možnost

R^ přesně. Moje dcera dostala asi 10x jedno plácnutí, a mnoho z nich si pamatuju ještě dnes. A negnorovat ji déle než desítky minut - nechápu, jak to mohli vydržet týden, to musí být duševně chudí lidé.

+1/0
28.1.2012 9:56

JazzmineTea

Re: je ještě jedna možnost

Já to taky nechápu.

0/0
28.1.2012 15:32

tayger

Re: je ještě jedna možnost

Naši předkové s tím problém neměli, to až my, rozmazlenci moderní doby. Nicméně v té době se 13 už pomalu považovalo za dospělost, takže k nějakému posunu došlo. Každopádně, pokud nenásleduje trest, dítě si rychle zvykne, že si může dělat co se mu zlíbí.

+1/0
28.1.2012 11:50

jita

Re: je ještě jedna možnost

Existovala jedna studie, kde psychologové zkoumali jak moc špatný vliv na děti mají tělesné tresty. Ne zmlácení, nebo výprask, ale spíš jen to plácnutí, kdy dítě ví přesně za co to je a rodič se kontroluje, aby ho nepřemohl vztek. Prý do 12 je to velmi prospěšné a potom už to nemá smysl.

Dnes vidím, že rodiče nechávají malé děti dělat si co chtějí a potom to řeší až a nástupem do školky nebo školy. Ve skutečnosti dítě se musí vychovávat od narození - nejdůležitější část  výchovy je v tom, že před nimi nebudeme dělat to co nechceme, aby samy dělaly. Takže např. říkat před cizími jedno a potom dělat druhé je učí lhaní a pokrytectví a první na kom to vyzkoušejí jsou sami rodiče.

0/0
22.2.2012 8:52

mischplysch

Re: je ještě jedna možnost

Moje zkušenost je jiná, zažila jsem to i v Anglii, kde rodiče děti nikdy nebili a děti byly vcelku vychované a slušné. V té rodině jich bylo opravdu hodně, takže to nebylo o vyjímečných dětech.

I v okolí pár takových rodin je, takže to jde i jinak, než je tradiční výchova s bitím tady. Jen je to náročnější a chce to dost přemýšlet, něco si i přečíst a nejet v těch zajetých vzorech, co máme z dětství. Asi jsou děti, na které neplatí nic a je třeba plácnout, ale není jich zas tolik, aby bylo potřeba plácat skoro každé dítě, jak to u nás funguje.

Moje děti nejsou třeba vyloženě hodné (ale ani nejsou náročné a nezvladatelné) a 100% poslušné a to po nich ani nechci, nechci roboty, co poslechnou každý rozkaz bez debaty. Chci, aby spolupracovali a aby poslechli, když je to opravdu třeba.

+1/0
27.1.2012 18:53

hermína

Re: je ještě jedna možnost

s tím z části souhlasím. na druhou stranu se mi věčné diskutování s dítětem 1-6 let starým zdá zbytečné a nefukční. dám příklad.

kamarádka se vrátila z anglie, jako au-pair vodila děti do školy (8 a 11 let) téměř za ruku a toho mladšího cvičila v chození po chodníku a přecházení ulice. říkala, že u menších to bylo ještě děsivější, risk, že se vysmeknou a vletí do silnice byl velký. u nás v rodině se děti právě za to nezastavení u kraje silnice a u přechodu i plácly po zadku, zakřičení bylo běžné. za takovéto zastavení 3 leté paličáka uprostřed parkoviště nebo přechodu i víc na zadek. troufnu si říci, že v předškolních letech jsme chodili bezpečně vedle dospělého a do školy už zcela sami.

+4/0
27.1.2012 19:01mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.