Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Jít, či nejít na všechna vyšetření? Rozhoduje těhotná

Těhotenství je dnes tak trochu maraton po doktorech. Všechna ta vyšetření mnohdy stresují a raději bychom na ně ani nešly. Máme na to právo. Stejně jako rozhodnout o osudu svého nenarozeného dítěte v případě špatného výsledku testu. A právě ta potenciální nutnost volby je snad nejvíc stresující.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Politicky korektní lež

Pane zuchnický- dám příklat

1) matka si postižené dítě nechá

2)matka půjde na potrat, poté znovu otěhotní a narodí se jí zdravé dítě.

V čem je situace a) lepší než situace b)?

+1/0
11.11.2011 19:14

Zuchnicky

Re: Pane zuchnický- dám příklat

Toto není chat a není nutné zakladat na každou vaši jistě originální myšlenku nové vlákno...

.

Myslíte v čem je lepší 1) než 2)? hmm, tak to je opravdu na těžké zamyšlení...

0/0
11.11.2011 21:33

Politicky korektní lež

Re: Pane zuchnický- dám příklat

tak jinak. vezmeme li v potaz všechna fakta, která situace je lepší a proč?

0/0
11.11.2011 21:36

Politicky korektní lež

4 Zuchnicky

"JEDINÝ způsob jak standardně ukončit těhotenství je porod "

Souhlasím a dodávám porod ZDRAVÉHO dítěte.

tedy v případě, že žena čeká postižené dítě, bohužel si může vybrat jen mezi dvěma nestandardními ukončními těhotenství. s tím, že pokud si dítě ponechá, může se v té nestandardní situaci patlat zatraceně dlouho.

0/0
11.11.2011 15:58

Zuchnicky

Re: 4 Zuchnicky

Nejste příbuzná s paní xena123? Ta taky vidí jen 2D u vás to jsou dokonce jen 2 možnosti! Ale svět není černobílý. Dokážete vymyslet alespoň 5 možností?

+1/0
11.11.2011 16:52

Politicky korektní lež

Re: 4 Zuchnicky

Jiné možnosti ukončení těhotenství...mno asi to chcete více specifikovat.

Nu dobrá tak 5 možností  spontánní potrat, umělý potrat, porod hlavičkou, porod koncem pánevním a císařský řez.

a pak ještě porod s kleštěma.

0/0
11.11.2011 18:51

Zuchnicky

Re: 4 Zuchnicky

Heh, no koukám že máte smysl pro humor... Myslel jsem jiné možnosti než dítě zabít nebo se o něj celý život starat...

+1/0
11.11.2011 21:34

Politicky korektní lež

Re: 4 Zuchnicky

já jsem ale mluvila o možnostech ukončení těhotenství. a porod postiženého dítěte není standardní situace

.....

no nic, ještě je možnost třeba ho dát do ústavu. a pak je ještě milion možností komu ho hodit na krk, za předpokladu že k tomu bude dotyčný svolný. a nebo se můžu s někým vystřídat. ale asi nebudu mítmoc lidí na střídání. takže pokud bude žít déle objetuji mu několik let svého života (což není málo), ale mezitím mě může opustit partner nebo můžu zazdít svou kariéru. a i když partner bude stát při mě a bude si budovat kariéru, tak mě pak těžko vystřídá, aby ch já po několika letech nastoupila do práce za pár šupů, když mám živit celou rodinu.Pak ho taky můžu dát do babyboxu, brzy zemře nebo mi rupnou nervy a zabiju ho sama. anebo třeba spáchám sebevraždu. Možností je opravdu mnoho.

.....

Každopádně reálné možnosti bývají tři - potrat, celoživotní péče, ústav. a nevím jesstli ho porodit s tím, že ho pak dám do ústavu je úplně optimální.

0/0
11.11.2011 21:47

xena123

Pro Zuchnického-Cena života

Tak schválně zkuste definovat cenu života. já bych jí definovala takto:

Cena života má dvojí rozměr. Cena pro toho, kdo ten život žije a cena přínosu pro ostatní. Cena pro toho kdo ten život žije spočívá v tom, co pozitivního(zcela dle subjektivního názoru) zažívám a co ještě můžu zažít. Cena pro ostatní je pak v tom, co umožním zažít ostatním. Takže zajisté má smysl třeba zachránit tonoucího, protože mu umožním ještě mnohé zažít a svoje možnosti zažít tím nikterak neumenším. Stojí mne to trochu času a mokré oblečení. Péče o těžce postiženého  člověka, který nemůže stejně nic je ovšem něco jiného. Svoje možnosti umenším značně, a ten postižený stejně nic nemůže. Získaná hodnota je v takovémto případě záporná.

Navíc tím že zvýším možnosti jednomu, můžu snížit možnosti zažívat druhému. Nebo mám jen omezené prostředky pomáhat a ty je třeba využít maximálně efektivně. Tj. pro toho, komu přinesou největší zvýšení možností zažívat. pokr

+3/0
11.11.2011 10:35

xena123

Re: Pro Zuchnického-Cena života

to se týká rozhodování, zda trávit čas plnohodnotně se zdravým dítětem, nebo přibrat postižené a značně omezit aktivity toho druhého. anebo toho, zda jít na potrat a nemít raději zdravé dítě.

Ale možná vymyslíte lepší definici.

0/0
11.11.2011 10:37

Zuchnicky

Re: Pro Zuchnického-Cena života

"plnohodnotně se zdravým dítětem, nebo přibrat postižené a značně omezit aktivity toho druhého"

no to je přesně ta vaše plochá logika, zisků a ztrát - vycházející z vaší komického axiomu, že jen zdravé dítě může prožít plnohodnotný život - zkuste zajít třeba na paraolympiádu ;-)

.

"zda jít na potrat a nemít raději zdravé dítě." nějak se ve vaší logice ztrácím - jaké dítě vlastně chcete??

+1/0
11.11.2011 16:43

Politicky korektní lež

Re: Pro Zuchnického-Cena života

tak taky jde o to, abych prožila plnohodnotný život já. A dítě závodící na paralympiádě asi nebude úplně z nejtěžších případů. nicméně záleží jakou optikou nahlížíme na tu plnohodnotnost. Onono pokud to berete jako plnohodnotnost z hlediska možností postiženého, tak ta plnohodnostnost není zas nic moc. někteří paralympici jsou borci. to jsou ale ponejvíce lidé po úrazech, nebo třeba deaflimpici. Ovšem třeba ti co sedí v křeči na  a htrají bocciu- to už není sport- to je jen protože dneska je moderní podporovat postižené a pohled na ně je dost nechutný

A celkem upřímně, já raději zdravé sportovce.

.

"

"zda jít na potrat a nemít raději zdravé dítě."" tím byla zcela zřejmě myšlena volba jít na potrat a mít raději jiné zdravé dítě- ale to vy moc dobře víte.

+1/0
11.11.2011 19:11

Zuchnicky

Re: Pro Zuchnického-Cena života

No myslím, že teď už je každému naprosto jasné o co VÁM jde.

+2/0
11.11.2011 21:38

Politicky korektní lež

Re: Pro Zuchnického-Cena života

Myslíte abych prožila plnohodnotný život. Ano- na tom není nic špatného. mimoto bych se dokázala obětovat třeba pro zdravé dítě. ale abych se obětovala pro nějakého léžáka, ze kterého stejně nikdy nic nebude tak to ani náhodou.

V takovém případě půjdu raději na potrat a dám raději šanci dítěti zdravému. nebude to pozitivní jen pro mě, ale i pro to zdravé dítě, které by se jinak nenarodilo a i pro manžela a babičky a dědečky.

a to te´d abstrahuji od toho, že některé postižené děti se třeba dusí a mají křeče a takové dítě bych ušetřila trápení.

+2/0
11.11.2011 21:52

Toranoko

Re: Pro Zuchnického-Cena života

no, nekterym lidem mozna prijde pohled na vas dost nechutny, to je totiz vec osobniho vkusu. Myslite, ze byste mela radeji nebyt ? :-)

+1/0
15.11.2011 13:34

xena123

Re: Pro Zuchnického-Cena života

Jenže ona se o svoje bytí zřejmě postará sama. A také asi málokomu přijde těžký spastik krásnější než zdravý člověk. Každopádně pokud se někdo starat chce a naplňuje ho to, ať se klidně stará. Ale moralisti by neměli nikoho nutit, aby se o takové dítě staral, nebo zrazovat ženu, která čeká postižené dítě od toho, aby šla na potrat.

+2/0
15.11.2011 15:45

Zuchnicky

Re: Pro Zuchnického-Cena života

Dvojí rozměr? Takže vlastně žijete v takovém svém 2D světě.

.

Nepracujete v bance? nebo v nějaké investiční skupině, nebo snad máte vlastní firmu?

.

Mluvíte pořád ještě o dětech nebo popisujete vlastní investiční portfolio? (Zkuste o mokrém tričku vykládat té utonulé učitelce a instruktorovi. A pak si zajděte na návštěvu za nějakými lidmi, kteří se o postižené děti reálně starají, třeba se vám rozšíří obzory a přibude nějaký ten rozměr ;) )

+1/0
11.11.2011 16:49

Politicky korektní lež

Re: Pro Zuchnického-Cena života

Mno- tak já si při tom zachrańování představila spíš rybník a někoho kdo prostě neumí plavat. Budiž. V případě co popisujete vy je to ale spíš přirovnání k loterii- zde asi zachrańující špatně odhadli pravděpodobnost výhry, nicméně výhra byla reálná. V některých případech je péče o postiženého však sázkou, kde vsadíte strašně moc, přestože víte, že nic nevyhrajete. (jinak jste jistě pochopil, že to bylo myšleno jako přirovnání)

a já si radši vyjdu někam s rodiči, co se starají o děti, který hrají s mým synem v oddílu fotbal. To mi přinese mnohem více.

0/0
11.11.2011 18:58

Toranoko

Re: Pro Zuchnického-Cena života

O kolik postizenych jste se starala ? Kolik jich osobne znate ?

To, ze "nemuze stejne nic" je vas osobni nazor, ja s postizenymi prisla do styku a muzu vam rict, ze oni opravdu spoustu veci mohou. Napriklad zazivat radost, cistotu citu, apod. Takze tohle vase "trideni" nevypovida nic o hodnote jejich zivota, ale opravdu jen toho vaseho

+1/0
15.11.2011 13:33

xena123

Re: Pro Zuchnického-Cena života

Jak kteří. Někteří mohou žít skoro normálně, jiní jsou na tom tak blbě, že nemají ani ty city.

Každopádně kdo se starat chce, ať se klidně stará. Ale moralisti by neměli nikoho nutit, aby se o takové dítě staral, nebo zrazovat ženu, která čeká postižené dítě od toho, aby šla na potrat.

+1/0
15.11.2011 15:47

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Pro Zuchnického-Cena života

"Přijít do styku" je něco zcela jiného než se o někoho celodenně a vlastně celoživotně starat. Psychicky je to nesmírně náročné. A fyzická náročnost se stupňuje s věkem a hmotností postiženého - pokud jde o kombinované postižení jak mentální, tak tělesné. Víte, když se Vám narodí zdravé dítě, tak počítáte s tím, že se naučí komunikovat, jíst, chodit, samo oblékat, zavázat si tkaničky od bot, pak škola atd. U postiženého se některých z těchto pokroků nebo všech (podle míry postižení) prostě nedočkáte. Nic Vám nedává právo odsoudit ženy, které se rozhodly pro interrupci po zjištění, že čekají postižené dítě. Já jsem naštěstí před takovou volbu postavena nebyla, ale to ze mě lepšího člověka nedělá.

+4/0
15.11.2011 16:00

studuji VŠ cenzorskou

a co tedy chceme?

Myslím, že systém prenatální péče je v ČR docela vymakaný. A koho to stresuje, tak toho si nedovedu představit, jak se pak stará o narozené dítě. ...někdy bych ráda vyměnila péči o naše ďábly za sezení v čekárně ;-D ;-D

0/0
10.11.2011 23:14

ormbunke

9 x prohlidka + 1 x ultrazvuk

Ziji mimo CR a jsem v 37. tydnu s 2.ditetem. V prvnim tehotenstvi jsem mela 11 prohlidek (posledni 2 mesice 1 x za 2 tydny). Nyni podruhe je to dohromady 9 prohlidek za cele tehotenstvi. Pokud je vse v poradku, tak se clovek ke gynekologovi vubec nedostane (ja jsem zadneho nastesti nepotrebovala - a to ani pri porodu). Od zacatku do konce se o vas stara vyskolena porodni asistentka.

Jen 1 ultrazvuk za celou dobu tehotenstvi (dalsi nejsou placeny pojistovnou). Vim, ze mam stesti, ze jsou moje obe tehotenstvi bezproblemove, ale i tak jsem stastna, ze nemusim behat po doktorech jako to dela spousta mych kamaradek v CR. Myslim si, ze tehotenstvi neni nemoc a jeden velky ultrazvuk ve spravnem case (kolem 18. - 20 tydne) odhali pripadne nemoci a pak proste staci. Clovek by mel vice verit svemu telu a naucit se naslouchat - intuitivne vycitite, kdyz se deje neco neobvykleho. To je alespon muj nazor a moje zkusenost do teto diskuze...

+2/0
10.11.2011 22:08

Labirinto

Re: 9 x prohlidka + 1 x ultrazvuk

Plácáte nesmysly. Tady jsou placeny dva ultrazvuky standartně. To není zas tak až moc. Nejdříve šíjové projasnění a pak velký. Ostatní jsou dle potřeby. To, že je tu tak malá "úroda" postižených dětí nebo úmrtí je i díky dobré péči. A při vší úctě, já jsem šťastná, že jsem mohla chodit k opravdovému lékaři. Já měla těhotenství rizikové - chtěla bych vidět, zda i tak byste dělala ramena, to už totiž sranda nebyla. Když je vše OK, to se to žvaní!

0/0
12.11.2011 9:48

breberucha

Re: 9 x prohlidka + 1 x ultrazvuk

To, zda je plod postižený či ne je v první řadě věc genetiky. Je nicméně pravda, že díky všem ultrazvukům atd se rodí méně postižených dětí, ale to souvisí hlavně s tím, že mnoho žen zvolí předčasné ukončení těhotenství, pokud zjistí, že je něco v nepořádku. Dřív se na mnohé vývojové vady nepřišlo a proto se rodilo více dětí postižených, i když samozřejmě jsou případy, kdy u zdravého plodu nastanou komplikace při porodu a dítě pak trpí nějakou formou postižení (a to i v dnešní době). 

Dnes máme trochu opačný problém. Lékaři dokážou zachránit dítě od 26 tt s dost malou hmotností (tuším kolem 600g), ale mnoho těchto dětí trpí nějakou formou postižení, často velmi vážnou, protože se zkrátka narodili příliš brzy. Dříve by tyto děti umřeli.

Pravdou je, že žádné vyšetření není na 100 procent schopné vyloučit vývojové vady, stejně tak jako že většina těhotenství a porodů probíhá bez problémů, i bez vyšetření. Otázkou je, jak se každý z nás k tomu postaví.

+2/0
12.11.2011 22:12

iVčera.iDnes.iZítra

Re: 9 x prohlidka + 1 x ultrazvuk

Možné postižení dítěte NENÍ jen záležitostí genetiky. Plod může být v době organogeneze vystaven negativním účinkům např. ionizujícího záření, nevhodných léků, alkoholu, drog... Kdybyste měla pravdu, pak by tyto vlivy byly nepodstatné.

Opravdu neexistuje vyšetření, které na 100 % vyloučí veškeré genetické a vývojové vady. Z hlediska těch genetických se dělá prvotrimestrální screening (ten by měl odhalit 95 % vad), z hlediska vývojových ten "velký".

+1/0
13.11.2011 8:21

wrah

CTG

Počítačová tomografie, neboli spousty rentgenů snímaných počítačem do 3d snímků? 2* týdně? No už se ani nedivím, že se v takzvaně "vyspělých" zemích rodí, to co se rodí. Již před desítkami let se vědělo, že mimina jsou obzvláště náchylná k poškození radioaktivním zářením.

0/0
10.11.2011 20:58

Brundi

Re: CTG

ctg neni rtg. Srdecni ozvy plodu snima ultrazvukove, kontrakce mechanicky.

+1/0
10.11.2011 21:26

sarah123

Re: CTG

CTG je kardiotokografie, ne pocitacova tomografie.

+1/0
10.11.2011 21:43

Zuchnicky

Re: CTG

TT - trapný trol Rv:-P

0/0
10.11.2011 23:10

net.Xtreme se nevzdává

Radši jít

Ale někoho nutit je podle mě nesmysl.

0/0
10.11.2011 19:35

xena123

lepší je vyšetření podstoupit

jednak se tím dá předejít komplikacím a jednak je v případě závažné vývojové vady těhotenství ukončit

+2/0
10.11.2011 16:39

Missorka

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Ne každý o ukončení těhotenství stojí, takže odmítnutí testů je zcela v kompetenci matky. Bohužel dost často matka ani neví, že nějaké vyšetření proběhlo (třeba dnes již zastaralé tripple testy).

+4/0
10.11.2011 16:40

terezav

Re: lepší je vyšetření podstoupit

a vy si nedokážete zjistit, kdy se tripple test dělá nebo co obsahuje (předpokládám, že jste dostala žádanku na odběr)? ano, tripple testy jsou nepřesné a proto se s nima nemusíte stresovat, protože realita je něco jako loterie...

0/0
10.11.2011 17:02

skoda-lasky

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Ale i kdyby si to zjistit dokázala, tak přeci to nic nemění na povinnosti lékařů informovat pravdivě pacientky o testech, které se mají provádět, i o jejich rizicích.

0/0
10.11.2011 17:06

terezav

Re: lepší je vyšetření podstoupit

no tak já nevím, ale mě třeba doktorka informuje, naprosto bez problémů

+1/0
10.11.2011 17:36

Brundi

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Kdyz jsem (po absolvovani prvotrimestralniho kombinovaneho screeningu) odmitala tripple testy, tak "informace" moji lekarky probehla asi v tomto duchu: "ale mela byste jit, jde prece o vase miminko!!". Toz tolik k te nestrannosti a nemanipulativnimu pristupu nasich lekaru... :-/

+2/0
10.11.2011 21:20

skoda-lasky

Re: lepší je vyšetření podstoupit

To je smutné, ale bohužel asi ne úplně výjimečné. Ono to nemusí ve Vašem případě být jen o tlačení ženy do standardních testů, ale třeba o neznalosti té lékařky - třeba se zasekla někdy před 15 lety a neví, jaká jsou rizika, jak vágní jsou výsledky a že existují nějaké alternativy. Což je asi ještě horší, než kdyby Vás do toho vědomě tlačila.

0/0
10.11.2011 21:41

Brundi

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Ja opravdu nevim. Tuto lekarku jsem si nasla na doporuceni, hodnoceni na ni byla hodne dobra. Je relativne mlada, takze bych ocekavala, ze povedomi mit bude. Jeste parkrat behem tehotenstvi jsme mirne vzajemne narazily na nejaky drobny rozpor. Jeji pristup je hodne medicinsky konzervativni, muj asi (z pohledu konzervativniho lekare) ponekud moc alternativni, ackoliv zadna extra zelena matka nejsem. Komunikuju rozhodne slusne a umirnene. Vzdy vystoupila dost razne proti, a pak to tak nejak nesikovne trosku brala zpet, ze samozrejme se me nechce dotknout a desit me, ze je to na mne, ale ze lekari vedi, co delaji a delaji to vse v mem zajmu... Fakt nevim. U tretiho ditete si na to mozna zvyknu. :-)

+2/0
10.11.2011 21:49

Missorka

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Já taky tripply odmítla. Nicméně kdybych nebyla informovaná, normálně by mi tu krev v rámci poradny vzali a moc se s tím nepárali...

+2/0
10.11.2011 19:07

roedor

Re: lepší je vyšetření podstoupit

až na to, že i přes "objevení" závažné vývojové vady a přesvědčování k potratu už se narodilo docela dost úplně zdravých dětí. Lékaři stále nejsou všemocní a chybují...

+4/0
10.11.2011 16:41

xena123

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Mno já bych možná preferovala nechat dítě narodit a případně přistoupit k euthanázii- jenže to bohužel není právně možné.

+1/0
10.11.2011 17:11

Zuchnicky

Re: lepší je vyšetření podstoupit

8-o

trošku blázen, co?

0/0
10.11.2011 17:55

net.Xtreme se nevzdává

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Tak je nesmysl zabíjet zdravé dítě...a u některých genových poruch bych ti nepřál se starat o trpící dítě, co má čas omezen na několik dní až let, navíc s pěkně ošklivým terminálním stádiem...

+3/0
10.11.2011 19:37

wrah

Re: lepší je vyšetření podstoupit

Možná ta paní mluvila právě o tom. O možnosti okamžité  eutanazie pro extrémně poškozená děcka, a o volbě pro "jen" těžce postižená. Jedinou otázkou je: Kam by patřil pan Hawking? Který je sice tělesně postižen tak, že to snad více nejde, ale současně je to génius, co se duševních schopností týká.

0/0
10.11.2011 21:02

Politicky korektní lež

Re: lepší je vyšetření podstoupit

No, u hawkinga se ale choroba projevila až v dospělosti.

Kdyby byl takovýhle od narození, stěží by se stal vědcem.

+1/0
10.11.2011 23:34

Zuchnicky

Re: lepší je vyšetření podstoupit

koukám, že máte patent na rozum ;-D vaši jistotu bych bralR^

0/0
11.11.2011 0:06

Zuchnicky

Re: lepší je vyšetření podstoupit

"Tak je nesmysl zabíjet zdravé dítě" tak stačí jednoduchá negace:

... - je smysl zabíjet nezdravé dítě.

Si tu připadám jak mezi dobytkem...

+1/0
10.11.2011 22:04

Politicky korektní lež

Re: lepší je vyšetření podstoupit

jen těžké případy. A to co píšete není negace.

negace by byla, že má smysl zabíjet zdravé dítě.

A jaksi takhle to otáčet neplatí vždy.

Když napíšu, že lidé co nemají peníze chodí ošklivě oblečeni, tak to automaticky neznamená, že ti co je mají, chodí oblečeni krásně.

Ale v některých případech euthanazie smysl má. Nebo má smysl, aby kvůli jednomu těžce postiženému člověku (který možná i sám trpí), trpělo ještě několik dalších, a to bez jakékoliv naděje na vyléčení?

+1/0
10.11.2011 23:40

Zuchnicky

Re: lepší je vyšetření podstoupit

No to byla dvojitá negace ;) resp. logický důsledek, který jak píšete sice nemusí automaticky vyplývat, ale na to co autor příspěvku psal se přímo nabízí.

Jak vy tak autorka evidentně netušíte, co eutanazie znamená a zaměňujete ji tady s klasickou vraždou (za což někteří eutanazii můžou taky považovat, ale o tom tato diskuze není). Sám tomu nasazujete korunu "(který možná i sám trpí)", čímž přiznáváte, že to vlastně ani nevíte a docházíte tak k závěru, že by to vlastně byla vražda kvůli pohodlí jiných.

Vaším příspěvkem zase trochu víc chápu výroky typu "Politici jsou jen odraz společnosti." vzhledem k tomu jak pokroucené máte s paní výše vnímaní základních principů lidské společnosti. A hezky to dokresluje konzumní tendence dnešní rádoby demokratické společnosti ve stylu průměr definuje kvalitu, podprůměr je odpad. Třeba se ještě dočkáte doby, kdy si otevřete eshop, naklikáte si parametry (barva očí, výška, pohlaví, atd.), pak už jen kreditku a zaplatit - záruka 14let na vrácení zboží.

0/0
11.11.2011 0:24mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.