Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ženy a technika: vrtaček, bagrů ani počítačů se nebojíme

Občas se zblázníme do poměrně nepravděpodobného objektu. Třeba akuvrtačky, bagru nebo motorové pily. Věrně slouží, neodmlouvají a tiše čekají, až je zase budeme potřebovat. Co víc si přát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

studuji VŠ cenzorskou

a co tohle?

0/0
23.10.2011 21:41

studuji VŠ cenzorskou

Re: a co tohle?

...jejda

Rekonstruujeme dům a tolik nešikovných řemeslníků, co nám prošlo domem, to by brečel né jeden, ale rovnou dva ;-(

0/0
23.10.2011 21:44

kaksikymmenta

Re: a co tohle?

Tady už jde potom o to, že ti řemeslníci jsou prachsprostí fušéři a chtějí se jen napakovat.

0/0
23.10.2011 23:27

Hroznej puberťák

Re: a co tohle?

Jo, to je přesně důvod, proč si z těch řemeslných věcí dělám co nejvíc sám. Akorát to naráží na nedostatek času, to je ten největší problém.

0/0
24.10.2011 18:54

kaksikymmenta

Nebojíme...

...to vám věříme, že se nebojíte vrtaček a bagrů, ale tady jde o to, jestli s nimi umíte zacházet. Člověk by kolikrát brečel.

0/0
23.10.2011 10:07

t.varga

jo, a zapomněli jste napsat

že ženy jsou lepší řidičky R^

0/0
21.10.2011 14:21

kaksikymmenta

Re: jo, a zapomněli jste napsat

Opravdu?? Moje zkušenost tvrdí, že nikoliv. S autobusem Student Agency jsme jednou jeli do Liberce po objížďce, seděl jsem těsně za řidičem. Dojížděli jsme auto, které řídila žena, a řítila se mimo obec rychlostí 70 km/h. Zbrzdila celý autobus a její vinou se ještě za námi vytvořila kolona. Byla vyklepaná a nevěděla, co má dělat. Místo toho, aby zrychlila na oněch 90 km/h, zastavila na jedné odbočce do pole a nechala nás projet. Já nevím, že ženský mají pořád touhu si něco dokazovat. Ale jinak by asi nevznikly feministky.

Když se objevil vynález, vždy v tom figuroval muž. Kromě Marie Currie-Sklodowské neznám další jinou objevitelku. Takže technika patří do ruky výhradně mužům, říkejte si, co chcete. Rád se ovšem přesvědčím o opaku.

0/0
23.10.2011 9:51

IfčaX

Re: jo, a zapomněli jste napsat

A vy osobně jste podepsán pod kterým vynálezem? Nebo vám k pocitu, že jste lepší, stačí jen vědomí, že máte stejné pohlavní orgány jako většina vynálezců? (Na to jestli fakt umíte jezdit s bagrem se snad už ani neptám. :-)))

0/0
23.10.2011 10:14

kaksikymmenta

Re: jo, a zapomněli jste napsat

Řekla jste si o to. Autorem vynálezů sice nejsem, ale jako docent (není mi ještě ani 30 let) na naší univerzitě jsem autorem mnoha teorií, které přispěly k lepšímu a ekonomičtějšímu provozu MHD. Nejsem vyloženě technik, více se zabývám technologií.

0/0
23.10.2011 10:20

IfčaX

Re: jo, a zapomněli jste napsat

A ten hot-line k softwaru dělá mladý pan docent na vedlejšák? ;-) I vy brepto jeden...

0/0
23.10.2011 10:22

kaksikymmenta

Re: jo, a zapomněli jste napsat

Ano, mám to jako brigádu... Pracuju tam už od začátku svého studia a působení na univerzitě. Já bych odešel, ale ta práce mě baví a je to navíc jiný obor než doprava.

0/0
23.10.2011 10:26

lajika

Re: jo, a zapomněli jste napsat

nuž - nechci být zlomyslná, ale podle charakteru příspěvku bych se obávala, že to nebudou stejné pohlavní orgány jako má většina vynálezců. To budou, hádám, spíš menší pohlavní orgány než má většina vynálezců. (Čím menší pindík, tím větší komplex, to je dokázaný.......)

0/0
24.10.2011 13:51

Lord Havelock Vetinari

Re: jo, a zapomněli jste napsat

Je možné že měla technický problém, se kterým by nebylo dobré jet rychle, spíše však ne. Občas by to chtělo mít na autě světlo říkající 'Promiňte, nevím kam jet a každý spolujezdec říká něco jiného' nebo 'Omluvte nižší rychlost, neznám to tady' atd. . Jinak, z objevitelek si bez googlování vzpomenu na první programátorku Lovelace, fyzičku Lise Meitner, a jednu židovku, co objevila myslím že snímkování šroubovice DNA, nevzpomenu si na jméno.

0/0
23.10.2011 22:55

kaksikymmenta

Re: jo, a zapomněli jste napsat

Objevitelky sice jsou, ale objevitelů je mnohonásobně více. :-)

0/0
23.10.2011 23:27

o.kostal

Zena a technika k sobe nejde.

Neznam ani jednu jedinou zenu, ktera by se v technice vyznala do efektivni hloubky. Spousta zen je v technickych oborech, to ano, ale jsou tam na miste?

Mam tolik zkusenosti se zenama v technickych oborech, ze rikam, NAPROSTO NE! Zeny nemaji co delat v technickych oborech. NEMAJI NA TO! Muzou se tvarit, muzou se pretvarovat, muzou si o sobe myslet nevim co, muzou hrat divadlo - ale jen chvilku. Zeny rozumi technice pouze na povrchni urovni, ale reseni skutecnych problemu nezvladaji.

0/0
20.10.2011 22:12

Lord Havelock Vetinari

Re: Zena a technika k sobe nejde.

Kterých technických oborech konkrétně? Na architektuře jsem si všiml, že logičtí talenti s dobrým vkusem i břídilové bez vkusu a odtržení od reality jsou mezi chlapci a děvčaty zastoupeni docela rovnoměrně.

+1/0
20.10.2011 23:54

jural

Re: Zena a technika k sobe nejde.

A co ma spolecneho architektrura s technikou?

0/0
21.10.2011 18:55

Lord Havelock Vetinari

Re: Zena a technika k sobe nejde.

Je třeba umět vyřešit a spočítat požární bezpečnost, technická zařízení a inženýrské sítě, spočítat statiku a umístění výztuže do betonu nebo síly v příhradovině, dimenzovat a navrhnout kanalizaci, umět deskriptivu a matiku, naučit se pokud možno realistické 3D vizualizace, vyřešit pozemák, prosvětlení stavby, mechaniku zemin, založení stavby, tepelnou fyziku, popřípadě udělat schéma železniční vlečky. A k tomu musí výsledná stavba dobře vypadat a být funkční a logická. To jsou tak věci, na které jsem si vzpomněl a mohly by vypadat technicky. No v praxi většinu z těch věcí spočítá někdo jiný, ale umět bych to měl.

0/0
23.10.2011 21:57

kaksikymmenta

Re: Zena a technika k sobe nejde.

S tím souhlasím. Moje máma neumí zapnout ani počítač a to jí není ani 50 let. Moje paní domácí už dokonce brouzdá po internetu na Mozille, ale už nechápe, proč se při otevření prohlížeče objeví zrovna Seznam. Říkám jí, ať si v klidu projde nastavení a možnosti. A ptá se mě, kde že to najde. Z toho jsem usoudil, že ženy jsou líné si něco přečíst, nezvládnou si přečíst ani pitomé popisky u ikon a klikají, kde se jim zachce. Pracuji jako technická podpora jednoho softwaru. Volá mi paní, že jí něco nefunguje. Ptám se jí, jakou verzi toho programu má. Nedokázala se ani podívat do rohu okna, kde je napsáno jméno programu, verze a typ licence. Takže souhlasím s vámi, pokud ženský už jednou rozumí technice, je to jen povrchně a hrají na nás divadlo.

0/0
23.10.2011 10:06

Lord Havelock Vetinari

Re: Zena a technika k sobe nejde.

Když budu objektivní, tak můj tatík to samé- když mu nezprovozním thunderbirda, není schopen si ani zkontrolovat maily, i když jsem mu říkal aspoň desetkrát, jak se to dělá. Neumí ani základní práci se složkami ve Windows. Přitom je inženýr a kdysi se učil na mendelce to stejné programování, co později já na gymplu- akorát on na strojích s děrnými štítky, já na počítačích s win95 a xp. Matka je podobný případ, ale někdy aspoň projevuje snahu se něco naučit a zapamatovat si to, byť to zanedlouho zapomene stejně.

Vysokoškolští vyučující, co mají několik titulů před jménem i za jménem, ale tři čtvrtě hodiny z přednášky stráví pokusem o spuštění videa a projektoru, jsou kategorie sama pro sebe.

0/0
23.10.2011 18:28

kaksikymmenta

Re: Zena a technika k sobe nejde.

Odevšad je vidět ta technická negramotnost jak u mužů, tak u žen. Ale, a to se nechci žen nějak dotknout, je větší procento ženských, které technice vůbec nerozumí. Pokud je Váš otec inženýr a není zase tak starý, mohl by projevit svůj intelekt jako tehdy při studiu a dělat si poznámky. Skutečně to pomáhá. Jenže Vám jako každá osoba řekne, že si to zapamatuje. Ba ne, nezapamatuje. Mámě jsem aspoň třicetkrát vysvětloval, jak se mažou nepotřebné fotky z foťáku. Můj táta byl to samý. Sednul si k počítači a koukal. To je vše.

0/0
23.10.2011 21:34

Lord Havelock Vetinari

Re: Zena a technika k sobe nejde.

Myslím, že je za tím prostě nedostatečná motivace se něco naučit. Proč si to udělat sám a řešení si vygooglovat, když potomek vyřeší jakýkoliv problém dvěma kliknutími.

0/0
23.10.2011 23:16

kaksikymmenta

Re: Zena a technika k sobe nejde.

Přesně tak. Proto lidi ve svém okolí učím přemýšlet. Umíš číst? Tak si to přečti, v klidu, nikam nespěchej. Já tady nebudu věčně, abych za tebe pořád něco dělal. Ale pořád slyším výmluvu: "Víš, kolik toho mám a kolik toho musím stihnout? Já mám myšlenky úplně na něco jinýho." Ta motivace jim rozhodně chybí. Dnes jsou lidi čím dál línější. Jak se dlouhodobě zabývám dopravou, tak sleduju, že jízdní řády jsou mnohem čitelnější a jednodušší než kdysi. Ale stále více narážím na to, že moderní člověk se v nich prostě na zastávce nevyzná. To už ale odbočuju...

0/0
23.10.2011 23:33

kaksikymmenta

Re: Zena a technika k sobe nejde.

A s těmi vyučujícími máte taky pravdu ;-D. Vzpomínám si, kdy jeden profesor, kterého jsme všichni viděli poprvé, začal přednášku slovy "Ale já nevím, jak se to pouští." koukaje na počítač s projektorem. Ani nepozdravil. Dnes je tento pán poslanec PČR. :-) Ale i přesto ho tady na univerzitě máme rádi.

0/0
23.10.2011 21:34

lajika

Re: Zena a technika k sobe nejde.

do efektivní hloubky..." :) i vy jeden! že vy si jednou opacknete o vlastní formulace....

0/0
24.10.2011 13:52

TondaN

no,mezi námi děvčaty..

připínací pinďoury taky zvládáte,tak co;-D;-DR^

+1/0
20.10.2011 17:49

danax

bagr jsem ještě nezkoušela.... vím o elegantnějších zábavách

aaale jednou jsem si v návalu boje rozbrousila připojovací kabel....

0/0
20.10.2011 16:46

Lord Havelock Vetinari

Re: bagr jsem ještě nezkoušela.... vím o elegantnějších zábavách

A jak to dopadlo? U nás kdysi jedna osoba při laborkách přepálila hadici od bunsenova plynového kahanu plamenem právě z toho kahanu. Výsledek byl...fascinující. Nebo přinejmenším zajímavý.

0/0
23.10.2011 20:54

trikacka

Už se ani smazané příspěvky neoznačují jako smazané?

To mám autorku, která v jednom příspěvku horlí, že se některé ženy nebojí bagrů a vrtaček a k tomu připojí, že se jiné bojí maflu a rozbrusky, za to "umělecké" dílko (navíc formálně nevyhraněné) pochválit?;-€

0/0
20.10.2011 12:55

studuji VŠ cenzorskou

to psalo poněkud věci neznalé mládí?

které nemůže tušit, jak v padesátých letech byly ženy bagristky, jeřábnice - místo kostýmku montérky a holiny.A žena, co se chtěla prezentovat jako žena, byla nepřítel režimu. Jsem moc ráda, že doba taková není a já se nemusím prezentovat jako chlap. a vůbec mi nevadí, že těžší práce dělá muž a já mám na krku svoje "ženské" povinnosti. ...jasně, jen tak z plezíru si vrtačku klidně koupím ;-) A bagrovat jsem také zkoušela...ale moc mi to nešlo 8-o

+1/0
20.10.2011 11:09

popenec

Re: to psalo poněkud věci neznalé mládí?

mám papír na to, že umím svařovat plamenem i elektrikou, pracovat na obráběcích strojích, kovat ručně i strojně. To vše mi dopřáli soudruzi jako dceři nepřítele režimu koncem 70.let. Na stavební průmyslovku, kam jsem chtěla z rodinné tradice jít, se tehdy přijímaly děti kádrů, neboť na stavbách se dal šmelinou ještě víc vylepšit rodinný rozpočet.

Nelituji ale, uměla jsem si rozpohybovat i Trabanta a při životě na venkově mne jen tak něco nerozhází.  ;-D

+1/0
20.10.2011 12:06

Tommy Gun

Re: to psalo poněkud věci neznalé mládí?

Mít na něco papír a ovládat to v praxi není totéž.

0/0
22.10.2011 13:04

tomprochazka001@email.cz

Nevím

No já nevím. Nejdřív vyjde článek tohoto typu, který říká, jak si prakticky každá žena může smontovat skoro co chce a hlavně bez pomoci chlapa. Jak je to super, že žena není závislá na "silném" chlapovi. Další článek je o tom, že ženy by chtěly, aby se k nim muži chovaly galantně, otevíraly jim dveře a podávaly upuštěný kapesníček. To si ale trochu protiřečí. Myslím, že my, muži, se klidně přizpůsobíme oběma extrémům, ale chtěli bychom slyšet poslední slovo. Jak to tedy chcete?

0/0
20.10.2011 10:21

ignacius01

Re: Nevím

pokazdy jinak ;-D  a hlavne se nesmis ptat, protoze damy jsou preci senzitivni

+1/0
20.10.2011 10:35

Hroznej puberťák

Re: Nevím

Mluv za sebe, já se žádným extrémům přizpůsobovat nebudu :-P

0/0
20.10.2011 10:42

studuji VŠ cenzorskou

Re: Nevím

asi tak !

0/0
20.10.2011 11:04

kluvi

Re: Nevím

;-)

0/0
20.10.2011 11:10

Lukas1000

Re: Nevím

Zde plati ono okridlene ... zena nevi co chce a neda pokoj dokud to nedostane ...

0/0
20.10.2011 11:36

chrobaktruhlik

Re: Nevím

...  Jak to tedy chcete?  a kolikrát ? ;-)

0/0
20.10.2011 11:38

danax

všechno....

dokážete to?

0/0
20.10.2011 16:48

valhala

Re: Nevím

Jsem žena a nemyslím si,že je dobré napodobovat muže. Můj manžel mi vždycky říká,ať zůstanu pěkně křehká a drobná a každým coulem žena. Já se v této roli cítím dobře a přirozeně a mužské práce přenechám ráda mužům a klidně se budu patlat s těstem v kuchyni. Nemám moc síly a svému muži s autem,na zahradě...asi jen těžko pomůžu.Navíc k tomu nemám ani technické vlohy.

Takže nyní ti odpovím za sebe:Jsem žena a vypadám jako žena,mám 50 kilo a dlouhé vlasy a chci,aby se ke mně muži chovali jako k ženě,galantně a něžně. Své ženské práce si udělám klidně sama a mužské práce přenechám mužům a necítím rozhodně žádnou diskriminaci.

0/0
20.10.2011 17:56

BíláKočkaPřevlečenáZaTrpaslíka

Re: Nevím

R^R^R^R^R^

kez by to takle "cejtily" vsechny:-)

0/0
21.10.2011 8:48

IfčaX

Re: Nevím

Koukám, že i zahradu jste přesunula k mužským pracem, na něž žena nemá síly :-)

Takže spíš než klasický model rozdělení na ženské a mužské práce to dělíte na silného tahouna a křehkou princeznu k opečovávání. Aby bylo jasno - to nekritizuju! V dnešní době těch typicky mužských prací fakt moc nezbylo a nevidím důvod, proč by teda tím pádem měla žena dělat všechny dříve ženské práce sama. A proč by tedy nebyla křehká drobná - což si dřív v "tradičním" rozdělení rolí mohly dovolit pouze příslušnice vyšších tříd. Ty ostatní "každým coulem ženy" musely utáhnout víc než kůň...

0/0
21.10.2011 15:22

valhala

Re: Nevím

No,to jsme si příliš nerozuměli. Měla jsem na mysli ,což je nyní pro naši zahradu aktuální,výkop kolem baráku a srovnávání terénu...;-D Na to fakt nestačím. Jasně,kytičky,zelenina,tráva,trhání ovoce..tak o tom nelze ani hovořit,to sem tedy nepočítám. Jinak věř,že jsem toho v životě už zvládla dost,včetně nesmírně namáhavé své profese,kde jsem nechala zdraví..

0/0
22.10.2011 11:05

IfčaX

Re: Nevím

Však jo. A i kdybyste na tu zahradu ani nesáhla, neviděla bych na tom nic špatného. Jen mi přijde zvláštní, kolik lidí za typicky ženskou vlastnost považuje "křehkost". Přitom být křehké si ženy můžou dovolit až posledních pár desítek let - a to ještě zdaleka ne všude. "Tradiční" rozdělení rolí hodnotilo, jak moc je ženská "do tahu" - křehkost byla jen pro šlechtičny.

0/0
23.10.2011 10:21

valhala

Re: Nevím

Dříve bylo vše jiné. I tak si myslím,že muži vždy od žen očekávali jistou něhu,pohlazení,křehkost. No je pravdou,že dříve to měly ženy nesmírně těžké. Takřka každý rok byly těhotné,dřely na poli a na statku,kolikrát porodily někde venku pod hruškou..Ale také umíraly na komplikace spojené s porodem,jako krvácení,horečku omladnic,umíraly v hojné míře i děti...Myslím,že dnes nám je lépe a že my ženy si můžeme jistou dávku křehosti dovolit. Nehledě na to,že stjně jako my ženy máme rády mužné chlapy,ne žadné křehulky,tak to funguje i z druhé strany,muži mají rádi ženy,jež nezakrývají své ženství chlapáckým chováním,neurvalostí,agresivitou...

0/0
23.10.2011 12:34

kluvi

:-)

Na rozdiel od sebestredných puberŤákov dolu vomne článok vyvolal príjemný pocit a úsmev.

Tú akuvrtačku naozaj chápem. Keď som si ju kúpil, tak som stále ešte nemal dosť predstavivosti ako ju použiť. A to sa človek nadrie keď šroubky v inštalašných krabiciach šroubuje ručne a ACU leží vedľa na zemi. :-D

Takže teraz s ňou už točím i kľuku heveru na auto. :)

Dobré ránko.

0/0
20.10.2011 10:14

roman36c

Re: :-)

Tohle jsem nepochopil. Já jsem si akušroubovák koupil před tím, než jsem dělal sádrokartonové podhledy. Tyto šroubováky nejsou ani tak určené na klasické šrouby, ale na samořezné - tj. vruty. Na instalační krabice, kde otáčím maximálně pětkrát v předem vyfrézovaném závitu fakt není akušroubovák potřeba. Tam nejde o sílu, ale spíš o cit.

0/0
20.10.2011 10:36

kluvi

Re: :-)

Tak som práve premýšľal i ja. :)

A potom zistil, že načoto keď sa tá ACU dá použiť i na to. A keď mám tých šroubkov povedzme  100 tak to celkom poteší. Aby som predišiel otázke, tak napríklad zásuvka má tých šroubkov min 5. Takže 75 šroubkov. K tomu svetlá povedme ten zbytok. A čas't z nich je potreba dotiahnuť/povoliť i viackrát.

Čo sa týka jemnosti, tak na to je to nastavenie momentu tiež dobré. Je to rýchlejšie a menej pracné.

Píšem šroubkov aj keď sú tam skrutky. V slovenčine výraz vrut neexistuje. :)

Ale bavíme sa len o tom preto že človeka často ani nenapadne čím si ulahčiť život. :)

0/0
20.10.2011 10:54

Hroznej puberťák

Re: :-)

Nastavení momentu je hodně dobrá věc, zvlášť když má někdo akuvrtačku/šroubovák s utahovacím momentem 40Nm :-)

0/0
20.10.2011 11:03