Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Příběh Lindy: Rodiče na mně pořád něco vidí, nikdy se jim nezavděčím

Jmenuji se Linda a je mi 22 let. Druhým rokem studuji na vysoké škole biomedicínské inženýrství. Mnohem raději bych ale dělala něco jiného. Vždy jsem toužila být zdravotní sestrou. Tam, kde jsem dnes, mě prakticky donutili jít rodiče. Někdy si připadám jako loutka, u které tahají za provázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Saaayush

Totéž v bleděmodrém

Já zžívala bohužel to samé, až po tu maturitu vlastně doslova. Rodičům šlo taky jen o to, abych byla víc než ta co utírá starým dědkům zadky. Mě ale položila ta situace natolik na lopatky, že mě přiměla se v zájmu zachování duševního zdraví vzepřít a postavit se té neuvěřitelné zaslepenosti a manipulaci rodičů. Neustále se sice potýkám s následky patrnými hlavně na mém sebevědomí, ale už vím, že se s tím dá bojovat. Posunout se zase někam dál. Dokonce jsem našla podporu i u pacientů a odborných učitelek na praxi. Rodiče sice nezměníte, ale sama sebe ano. Držím palce, má to smysl! Nejste v tom sama. Jestli chcete, najdete si můj blog, kde se také tomuto tématu věnuju (jmenuji se Sandra Švorcová a blog mám zde na idnes.cz)

0/0
26.12.2011 14:42

franie

x

Takoví rodiče bohužel existují a je to katastrofa. Pokud si nejste jistá tím, zda je dobrý nápad na škole setrvat, je asi ideální zkusit si zajistit nějakou dlouhodobější stáž v oboru (alespoň na semestr; i za cenu přerušení studia), na technikách vetšinou takové možnosti bývají celkem dostupné. A ono se celkem jasně ukáže, jestli byste ten obor mohla dělat celý život nebo ne. Škola je jedna věc, ale konfrontací s praxí jasně zjistíte, co vás čeká a bude mnohem snazší se rozhodnout. Pokud rodiče neschvalují vašeho přítele a vy o něj opravdu stojíte, využijte možnosti podpory jeho rodiny a jděte si za svým, je těžké najít v životě nekoho, kdo se k vám hodí a nemusela byste mít příště takové štěstí.

0/0
2.11.2011 22:18

svarak_z_krabicaku_nesmazatelný

Konečně je jasno

"Příběhy jsou upraveny redakcí, vycházejí z vašich skutečných

problémů, s nimiž se svěřujete v Kavárničce, v partnerské poradně nebo z

dopisů, které posíláte na ona@idnes.cz, a respektují vaši anonymitu."

Takže si to cucaj z prstu, přesně jak si většina lidí myslela. Křišťálová lupa, to určitě. 8-o8-o

+1/0
26.10.2011 16:41

Saaayush

Re: Konečně je jasno

Vážně? Já naopak ze své špatné zkušenosti můžu říct, že to tak není. Bohužel i rodiče můžou takto ničit život.

0/0
26.12.2011 14:44

kykyriký

tak to vzdělání bych rodičům nevyčítala

vzdělání ještě nikdy nikomu neuškodilo a jestli touží  dělat sestřičku, tak na to jí bude stačit po promoci rekvalifakce. A až odpromuje tak má celý život před sebou. Nejsou sice ideální rodiče typu studenej čumák, ale dokud mně živí tak držim hubu a krok, dřív se jim muselo vykat...

0/0
26.10.2011 13:04

mamina2

Re: tak to vzdělání bych rodičům nevyčítala

Rekvalifikace na sestru trvá tři roky. Je to totiž bakalářské studium. Nebo vy znáte kratší cestu?

0/0
26.10.2011 13:34

svarak_z_krabicaku_nesmazatelný

Re: tak to vzdělání bych rodičům nevyčítala

Zavolat do Plzně. Sice nebude zdravotní sestra, ale být právníkem za půl roku taky není k zahození. :-P

0/0
26.10.2011 16:42

síma25

život je krátký

Život je příliš krátký na to, aby člověk mrhal časem na něco, co ho nebaví. Nedodělat vysokou školu může být ve výsledku to nejlepší rozhodnutí, které kdy udělala, pokud díky tomu bude šťastná, protože štěstí není o vzdělání, kterým by se rodiče jistě rádi chlubili, ani o výši platu, i když si to dnes spousta lidí myslí. Odstěhovat se od rodičů? Proč ne, věk na to dávno má, ale citlivě. Jsou to její jediní rodiče a ať jsou jacíkoli, jiné už nikdy mít nebude. Takže žádné hlasité bouchání dvěřmi (obrazně řečeno), výčitky a pálení mostů, jakmile spolu totiž nebudou bydlet, vztahy se výrazně uklidní samy.

0/0
25.10.2011 23:03

terezav

Re: život je krátký

:-/ ano po dvou letech studia na zdravotní sestru zjistí, že je to dřina a uvidí strhané sestry, které nemohou jet k moři protože na to nemají, nemohou dětem koupit, co by chtěli a jen živoří; to je super život; když má navíc, ať studuje, nebo alespoň dokončí to, co dělá, aby v případě, že jí sestra nebude uspokojovat měla návrat k výdělečné činosti /nejen k charitě - což práce zdravotní sestry v současné době je/

0/0
26.10.2011 12:19

mamina2

Re: život je krátký

Tak s tím, že by už měla dokončit, co teď studuje, rozhodně souhlasím. Jednak třeba zjistí, že si v tom oboru najde zajímavou práci a pak to opravdu může mít jako záložní možnost, kdyby vystudovala na sestru a zjistila, že ji to nebaví. A taky proto, aby nemusela plati za delší studium, kdyby nechala školy ve třetím ročníku a začala studovat znova. To může být zatraceně drahé už dnes, kdy jinak není školné.

0/0
26.10.2011 12:34

Asenath

A co když rodiče dítěti ve vzdělání brání

Rodiče, kteří děti nutí do studia asi příjemní nejsou. Co ovšem takoví, kteří snaživému dítěti ve vzdělání brání - gympl je na nic, tam nepůjdeš, opovaž se přihlásit. Pokud dítě i tak vystuduje vysokou školu, je mu to vytýkáno jako mínus, a dočká se jen posměšků. Z vlastní zkušenosti vím, že existují rodiče (se základním vzděláním), které dítěti s magisterským titulem řeknou: "Nikdy jsi nic nedokázal/a." V porovnání s tím mi nucení do vzdělání nepřijde zas tak hrozné. V dospělosti se snad každý může svobodně překvalifikovat.

0/0
24.10.2011 19:18

terezav

Re: A co když rodiče dítěti ve vzdělání brání

oba extrémy jsou špatné; rodiče, kteří brání dítěti ve vzdělání jsou taky trochu mimo...; to si fakt nedovedu představit

0/0
24.10.2011 19:52

Asenath

Re: A co když rodiče dítěti ve vzdělání brání

Věřte, i takoví existují :(

0/0
24.10.2011 20:52

mamina2

Re: A co když rodiče dítěti ve vzdělání brání

Tak taky záleží na tom, jaké je to magisterské vzdělání. Pokud je takové, že se s ním nedá sehnat práce, tak mají vlastně pravdu.

0/0
25.10.2011 9:11

chudacek.blbecek

Re: A co když rodiče dítěti ve vzdělání brání

Problém není v tom, jestli rodiče brání dítěti studovat nebo ho k tomu nutí. Problém je v tom, že ho nerespektují a nenechají ho svobodně rozhodovat. A je jedno, jaké jsou jejich osobní preference.

+1/0
25.10.2011 13:19

mcaris

Uff moc hezké

Rodiče každého z nás mají o životě svou jistou představu. Obzvláště mají představu o tom, jaký život by měli žít jejich děti. Skutečně, oni nejlépe "vědí" co je pro jejich dítě dobré a logicky se to snaži prosadit. Jako by jejich děti měly žít za ně jejich život, který by si přáli a možná na něj nedosáhli a nebo pouze chtějí, aby děti šly v jejich stopách. V každém případě to nedělají ze žádné zlosti či panovačnosti. Z tohoto článku vyplývá, že rodiče přesně vědí, co dělají a směřují dceru přesna na svou zajetou stezku. Stezku o které vědí, že je úspěšná a vědí, že pokud se na ní slečna vydá, a bude opravdu dělat víc než maximum, bude úspěšná. Netvrdím však, že bude šťastná. Možná ano, možná ne. To záleží ve výsledku na ní. Rodiče však soudí úspěch a směr vývoje jejich dcery pouze ze svého omezeného pohledu na svět. Z bezpečí, které skýtá cesta, kterou oni sami šli. Můj názor je, postarat se o sebe finančně,odejít od rodičů, ale školu nevzdávat. Sestřičku můžete dělat kdykoli....

0/0
24.10.2011 13:36

illes

Re: Uff moc hezké

Sestřičku nemůže dělat kdykoliv. Jako biomedicínská technička nikoliv, musela by vystudovat třeba dálkové tříletý bakalářský obor s daným zaměřením a ještě poté chvíli trvá než je možné aby byla registrovaná sestra, tudíž samostatná. Je to v podstatě horší než ta

biomedicínská technička. A pak musí doživotně honit kredity, ve svém volném čase a za své peníze, pokud je nemá o registraci nemilosrdně přijde a jde na plat absolvatky, tak to někdy chodí.

0/0
25.10.2011 18:39

mamina2

Re: Uff moc hezké

Fascinuje mě, kolik lidí si tu myslí, že zdravotní sestru může dělat kdokoli. Vždyť to je kvalifokovaná práce, na kterou bylo třeba odpovídající vzdělání snad odjakživa. Rozhodně nejmíň posledních 60 let nemůže sestru dělat kdokoli. Natož dneska.

0/0
26.10.2011 8:08

illes

Re: Uff moc hezké

Nevím, já jsem snad jasně popsala jaká dnes vede cesta k tomu být zdravotní sestrou, protože do vzdělávání nelékařských zdr. pracovníků trochu vidím, také se mně týká.

Sestrou opravdu nemůže být kdokoliv po rekvalifikaci. Musí mít příslušný obor dnes vysokoškolský, byť bakalárský tříletý, což je základ. Poté musí mít praxi a může se nechat

registrovat, až tímto úkonem získá samostatnost a vyšší plat. Pak získává body v rámci

celoživotního vzdělávání, když to nestihne o registraci příjde a tím je zase nesamostatná, i když je třeba lety praxe zkušená sestra. Nikde není horší bič na vzdělanost jako u NLZP.

0/0
27.10.2011 13:48

illes

Re: Uff moc hezké

Mám pocit, že ani lékaři na tom nejsou tak jak my. Oni si sice udělají dokonce dvě atestace, ale pak už jim je nikdo jen tak jejich samostatnost nevezme. Jen kvůli tomu, že jim chybí

třeba dva body v rámci celoživotního vzdělávání. Prostě samostatnými již zůstávají. My ne.

0/0
27.10.2011 13:52

mamina2

Re: Uff moc hezké

Ale jak je vidět, lidi mají o kvalifikaci sester divnou představu.

0/0
27.10.2011 14:16

qawadar

Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

U nas neni obvykle, aby si vedci zili na vysoke noze a jeste najimali chuvu hned po revoluci, to mozna par podnikatelu melo. To je okopceno nekde z ameriky.

+1/0
24.10.2011 13:01

mamina2

Re: Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

Přesně, to je pravděpodobně vymyšlené. Navíc nesedí i ten věk. Je jí 22 let a studuje druhým rokem biomedicínské inženýrství?

0/0
24.10.2011 14:49

Trisws

Re: Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

Jak nesedí? Šla o rok později + povinná 9. třída, maturovala ve dvaceti, tj. druhý ročník VŠ a 22 let naprosto bez problémů.

0/0
24.10.2011 15:26

mamina2

Re: Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

Jenže biomedicínské inženýrství je magisterský obor, ten druhý ročník odpovídá dřívějšímu pátému a studentům je tedy tak 24. Ve 22 letech teprve končí bakaláře.

0/0
24.10.2011 15:32

pasta-di-puppi

Re: Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

Pokud má ten magisterský obor v kuse, tak nevidím důvod, proč by nemohla být ve 22 ve druháku. Nebo může být ve druháku bakalářského stupně.

Jo a mimochodem znám člověka, který dokončil práva ve 22. Magistra.

0/0
24.10.2011 18:38

mamina2

Re: Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

Magisterské obory v kuse už jsou dnes tak leda na medicíně a na právech, možná pedáky. Na technikách už nejmíň 5 let ne.

Ten váš člověk byl cizinec? U nás se objevují Rusáci, kterým není ještě ani 18 a už mají maturitu. Ti pak teoreticky mohou končit ve 22 magistra, zvlášť jestli je jen čtyřletý, což taky teoreticky je možné. Češi asi jen v úplně výjimečných případech, to  by museli jít do školy v necelých šesti a ještě přeskočit nějaký ročník.

0/0
25.10.2011 9:16

DrJ87

Re: Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

Biomedicínské inženýrství je i bakalářský obor, jeho fakulta sídlí na Kladně. Bakalář z biomedicíny je tu již cca 7-8 let.

0/0
25.10.2011 13:31

mamina2

Re: Jo mimochodem je to cely vymysleny pochopitelne

Fakulta biomedicínského inženýrství sídlí na Kladně, ale jak se můžete přesvědčit na jejich stránkách, obor Biomedicínské inženýrství vůbec nenabízí. Ten se dá studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT a je až navazující. Název fakulty není název oboru, na lékařských fakultách taky studují i budoucí sestry a nedá se říct, že proto můžete být lékařem už za tři roky.

0/0
25.10.2011 13:48

MayaMoya..

Bývalý přítel měl to samý doma...

neuvěřitelně autoritativníé rodiče, kteří mu linkovali život. Mě absolutně nebrali, nebyla jsem pro ně (ne pro něj) dost dobrá. Vydržela jsem s ním 3 roky, ale on byl jak v nůžkách. Bál se jich a zároveň na nich visel. Přestože byl schopnej a chytrej, tak mu neustále říkali, že nikdy nic nebude, že jeho bratr je lepší...a na druhou stranu nikdy nesměl udělat něco, co by chtěl on. Byla to děsivá schizofrenie. Jeho otec byl technik a bývalý lampasák. Donutil svého syna jít na vojnu, i když o to ten kluk vůbec nestál. Musel studovat jimi vybranou VŠ, do 20ti mu vybírali přátele. Kluk se pak najednou vzchopil, a utekl před nima na druhou stranu Evropy. Tam se chytil v oboru, který vždy chtěl dělat a je spokojenej. Do Čech jezdívá tak cca 1 za rok a myslím, že návštěva u jeho papínků mu vždy řekne, že udělal dobře, když utekl.

+4/0
24.10.2011 12:49

danax

ne každej může mít skvělé rodiče...

pracujte s tím, co máte

0/0
24.10.2011 12:26

chudacek.blbecek

Re: ne každej může mít skvělé rodiče...

Jinými slovy utečte.

0/0
25.10.2011 13:21

OrpheusF1

odjet do světa

prostě na rok odjeďte někam na druhý konec světa, mezitím budete mít čas dospět, osamostatnit se a naučit se vážit si sama sebe. Rodiče si třeba také uvědomí, že tím, že prasí Váš život ten svůj už neopraví.

+2/0
24.10.2011 12:00

Labruna

I kdyby byli rodiče zlatí,

měl by si každý potomek jít co nejdříve svou vlastní cestou a řešit si  svoje věci sám včetně studia, práce, bydlení, partnera, peněz atd. - i za cenu případného strádání a neúspěchu. Schvalování či neschvalování partnerů dospělým dětem považuji za obzvlášť nevkusné a ponižující (pokud onen partner není přímo vrah nebo úchyl) a pro dítko by to měl být jasný signál k opuštění rodičovského hnízda.

+4/0
24.10.2011 11:41

MadYsha

Re: I kdyby byli rodiče zlatí,

Přesně tak, správný rodič má dítě naučit, jak procházet životem a jak si poradit, ale samotná rozhodnutí za něj dělat nemá (tedy od určitého věku, samozřejmě), nebo za něj něco řešit.

+2/0
24.10.2011 11:47

MikeXH

Rada pro život - pryč od rodičů

Čím dále, tím lépe. Mám to ověřeno na sobě a rodiče mne jen brzdili v rozletu a rozvoji mé osobnosti. Odstěhoval jsem se od nich v 19ti, udělal 2 vysoké školy a dneska jsem maximálně spokojen s svou prací a životem. S rodiči se vidím jednou za 1-2 měsíce.

+3/0
24.10.2011 11:31

Duke._._Nukem

Re: Rada pro život - pryč od rodičů

ty jsi utekl uz v devatenacti a oni v tak nizkem veku brzdili v rozletu...,hmm.Jinak priste napis,ze mas min. ctyri vysoke skoly,plus miliony na konte samozrejme.Ty dve ma na idnes uz kazdy druhy..:-)

0/0
24.10.2011 14:40

Výstřik do tmy VI.

Pryč odtamtud!

Takhle jsem zmizel z domu ve čtrnácti, dvacet let jsem na svých vlastních nohách a už se nemůžu dočkat, až svý povedený rodiče s patentem na rozum pošlu do důchoďáku.:-)

+1/0
24.10.2011 11:30

terezav

Re: Pryč odtamtud!

to je hodně smutný; škoda, že si někteří rodiče pořizují děti a pak se o ně nepostarají

0/0
24.10.2011 11:35

Duke._._Nukem

Re: Pryč odtamtud!

terezko,nesmis mistnim pohadkarum vse verit.Kdyby totiz utekl od rodicu ve ctrnacti,tak by se brzo vratil domu za asistence policie.Kazdy,kdo by mu nejak pomahal se vyskytovat mimo domov by pachal trestny cin a tento pohadkar by k tomu nemel ani obcanku.Takze priste radim mene pouzivat city a zapojit rozum..:-)

0/0
24.10.2011 14:56

terezav

Re: Pryč odtamtud!

asi mas pravdu:-)

0/0
24.10.2011 19:49

xs123

Vymyšlené od a do z

Jako nic ve zlém, ale biomedicinské inženýrství je škola na zdravotní sestru - nebo spíše bratra, který by měl rozumět přístrojům ve zdravotnictví. Dokázat je třeba i udržovat, nebo případně opravit, atd. Takže by slečna v podstatě měla být spokojená, když chtěla být zdravotní sestrou.

+1/0
24.10.2011 11:24

filc

Re: Vymyšlené od a do z

V ramci CVUT se jedna o vyvoj techto zarizeni a z clanku je jasne, ze Linda chodi na CVUT.

http://fbmi.cvut.cz/uchazeci/co-je-bmi

0/0
24.10.2011 11:29

cckk

Re: Vymyšlené od a do z

jestli na tu skolu ma tak je jedine dobre ze ji k tomu rodice dokopali tiu zdravotni sestru muze delat ikdyz bude studovana doktorka s bonusem na vic kdykoliv bude moct delat i tu doktorku!!

+1/0
24.10.2011 11:36

mamina2

Re: Vymyšlené od a do z

Ona nebude doktorka, bude inženýrka a sestrutaky nebude moct dělat. Tohle studium je asi těžší, ale je úplně jiné a sestru nemůže dělat člověk prostě s nějakým diplomem.

0/0
24.10.2011 14:52

terezav

Re: Vymyšlené od a do z

cože??? biomedicínské inženýrství není studium na zdravotní sestru; ano, týká se to hlavně zdravotních přístrojů, jenže neznamená to jen údržbu, můžete klidně pracovat pro firmy, které přístroje vyrábí, pracovat na jejich vývoji; tento obor je dosti perspektivní a na rozdíl od zdravotních sester se tito lidé dokáží velmi dobře uživit /pokud nejsou úplmá paka/

+2/0
24.10.2011 11:37

illes

Re: Vymyšlené od a do z

Chyba. Biomedicínské inženýrství není obor pro všeobecnou zdravotní sestru. Je to obor příbuzný, ale především technický. Má vytvářet a starat se o technické zázemí zdravotnického zaříení, ale nestará se o pacienty a neprovádí sesterské zdravotní úkony.

0/0
25.10.2011 18:45

Kahlan Amnell

Ambiciózní rodiče nezávidím,

hlavně takové, co ve  svém životě něco nestihli a jejich potomek to má napravit. Já měla klid, školu jsem si vybrala střední i vysokou, nikdo se mi do vzdělání nestrkal. Byla jsem ta chytrá v domácnosti, ale stejně nebyl klid, protože vždycky se najde něco, co by člověk rád dělal jinak než rodiče.

Odstěhovat se je nejlelpší nápad, rodiče pak budou vděční za každou návštěvu.

+1/0
24.10.2011 11:19

kvak.nořič VII

rodice vyfakovat stejne jako vyfakovali oni ji

a jit si po svem...

+3/0
24.10.2011 11:13

Labruna

Rodiče chápu v tom,

že si přejí, aby jejich dítě mělo co nejlepší vzdělání - zvlášť když vědí, že je dítko dostatečně chytré, aby to zvládlo. Otázka je, jakou formou toto své přání řenášejí na potomka. Pokud je všechno vynucené a přikazované a potomek nemá možnost takové plány spoluutvářet, ale pouze "poslušně plnit", pak je to špatně. Jinak každému mladému člověku prospěje co největší samostatnost  v organizování vlastního života - i za cenu značného uskrovnění, nepohody, ba i existenční nouze.

+3/0
24.10.2011 10:59