Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Blog: Maminka, nebo babička?

"Tak si to představte! Vy budete v přechodu, vaše dítě v pubertě a co chudák manžel? Pomyslela jste na něj vůbec? Vždyť z vás přijde do blázince!" Přesně tohle odpověděl gynekolog mé známé, když na prahu čtyřicítky zatoužila mít s novým mužem nové dítě a chtěla znát jeho názor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Robles

Připojím se k názoru, který napsal někdo níže

- pokud dojde spontánně k početí a vše je zdravotně vpořádku, tak buďme rádi za každé nové dítě. Demografické údaje nejsou povzbudivé. Nesouhlasím s umělým oplodněním - příroda dobře ví, proč  to nejde, a navíc problém se může přenést do další generace.

Tento blog odsuzuje starší rodiče, ale kde bere jistotu, že třicátníci své děti vychovají lépe? O tom, zda matka bude dobrá nebo špatná, nerozhoduje věk. U otců obdobně. Ani historicky mi to nepřipadá zvláštní - rodiny byly početné a poslední děti ženy rodily na konci plodného věku, tedy kolem čtyřicítky. To jen v poválečném období platil model - ve 18-20 svatba a do 30 odrodit dvě děti.

0/0
31.8.2011 16:11

Sekanice

dscs

Dscs mě už fakt rozčiluješ. Sice tady každý máme různé názory na to kdy je lepší děti mít, či ne, ale co to tady pořád omíláš o vraždění dětí? Jestli víš něco o nějaké vraždě dítěte, tak upaluj na Policii ČR a vsaď se, že tohle začnou okamžitě vyšetřovat. Jestli nemáš co by jsi tam předložil(a) jako důkaz, tak už jdi k šípku. Jinak to, že jsi níže psal(a), že máš UK, tak to si děláš srandu ne? I kdybys tam studoval(a) teologii, tak ti to nevěřím, neboť si myslím, že teolog se nerovná fanatik. Ale možná jsi nějaký fanatický kněz (omlouvám se všem slušným knězům), který sám děti nemá žádné a rád káže. Teď jestli to není vlastně hřích. Celibát. Záměrně neplodit děti. Kolik by jich bývalo mohlo po světě běhat, kdyby raději plodili :-). Uznávám, že je to argument blbý, ale stejnou argumentaci pro obhajobu tvých řečí o vraždě máš ty. Nechtít dítě = vražda.

0/0
30.8.2011 22:06

jan_bivoj

Pohled do historie

Od vzniku lidského druhu až do středověku platilo, že 15-leté dívce zbývá v průměru 15-20 let života. Takže, i když se její nejstarší dítě dožilo dospělosti (pravděpodobnost cca 50%), měla jen cca 50% pravděpodobnost, že se dožije dospělosti svého nejstaršího dítěte a narození svých vnoučat. O nějakém pomáhání nemluvě.

A tehdy to nikdo nepokládal za důvod nemít děti.

I když budeme předpokládat, že děti současné 40-leté matky se "pomamí" a budou mít děti taky ve 40, jejich matka je na tom stále zhruba lépe, než ta 15-letá v primitivní zemědělské společnosti - má zhruba 50% pravděpodobnost, že se dožije narození vnoučat, a o něco menší pravděpodobnost, že bude schopna s nimi pomáhat. Má ale téměř jistotu, že se dožije dospělosti svých dětí.

Proč by to dnes měl být důvod nemít děti, když to dřív nebyl?

0/0
30.8.2011 10:01

dscs

hm, sport

ten dokturke byl dobrej macho, kdyz pani serval, ze "chudak manzel"

0/0
30.8.2011 9:27

Klotilda

Mezi dětmi i bez těhotenství

Mezi čtyřicítkou a padesátkou,se člověk už tak zná a má tolik zkušeností,že se umí rozhodnout.Poradit se s gynekologem o tak zásadním kroku, je správné i ve dvaceti či třiceti.Jestliže doktor informuje o negativech,dělá svoji práci.V tomto věku má žena dvakrát opotřebovanější tělo než dvacítka,už absolvovala ledajaký zákrok,či operaci a sezobala různé pilule.Těhotenství ,porod a mateřství je fyzicky i psychicky náročný sportovní výkon a postupem času člověk, chtě nechtě, kondici ztrácí.Znám ženy které měly v tomto věku děti a pro okolí to byla zajímavá informace akorát v okamžiku novorozenec-stařena a pak už se tento věkový detail smáznul spoustou dalších životních detailů.Jestliže je tělo mateřství schopno a žena situaci vyhodnotí jako vhodnou,tak co by ne.Jiné je to ovšem s "umělými" těhotenstvími po přechodu.Tam si myslím,že je lepší být sousedka co ráda pohlídá,náhradní tetička či babička pro děti o které jejich rodiče nechtějí nebo nemohou pečovat nebo instruktorka pletení.

0/0
29.8.2011 8:11

dscs

Re: Mezi dětmi i bez těhotenství

rozhodnout by se clovek mel pred tim, nez sexuje. rozhodnuti pro vrazdu miminka je nespravne

0/0
30.8.2011 9:19

jan_bivoj

Re: Mezi dětmi i bez těhotenství

Nemohu se zbavit dojmu, že sice možná má opotřebovanější tělo, než dnešní dvacítka, ale je v lepším stavu, než byly dvacítky po většinu lidské historie: dnešní čtyřicítka nezažila žádné hladomory, není podvyživená, nemá žádné parazitické nemoci, má víceméně všechny zuby, případné chronické nemoci má kompenzované, případné zlomeniny a jiné úrazy má dobře zhojené.

Po většinu lidské historie běžně rodily děti ženy, které byly podvyživené, měly parazity, chronické nemoci, špatně zhojené úrazy a s těmi zuby to bylo všelijaké.Samozřejmě, úmrtnost byla vysoká, ale dnešní lékařská péče je jiná. To, že při těhotenství podstoupí riziko smrti v řádu jednotek procent (víc to u 40-leté ženy běžně není), je přece svobodná volba té ženy. Jiné ženy zase jezdí na motorce a nikdo to neodsuzuje.

0/0
30.8.2011 10:07

Sekanice

Kdyby je měla dříve

Matka 40 - cítí se super má dítě. Všechno je ideální

Matka 50 - dítě 10, matka je v kondici stále stíhá, cítí se mladě, vše je super

Matka 60 - dítě 20, matka je stále ve výborné kondici, stíhá a dítě studuje, ona zvládá, je stále schopná a umí vydělat. Matka 70 - dítě 30, je na kariérním vrcholu, patrně má partnera, uvažují o rodině, matka je stále fit, vše je ideální

Matka 80 - dítě 40, patrně má doma již 1-2 děti ve školním, či předškolním věku,nebo miminko. Matka zcela "neočekávaně" začíná mít zdravotní problémy (připusťe, že v 80 je to možné :-), potřebovala by už jenom tak málo pomoci, jenomže malá vnoučata začínají se školou, rodiče se vracejí ke kariéře, pracují, nestíhají, chtějí mít čas pro své děti a potřebovali by taky jenom tak málo pomoci. Matka již moc nemůže, takže nepomůže, ale co by chtěli, když děti sami chtěli,ne? Jenomže protože jim nikdo nepomůže, tak se musí starat sami a na matku již nezbývá moc času i když se snaží.Komu se teď věnovat dřív.Malým dětem,matce?

+3/0
28.8.2011 22:41

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

Pokud by je měla třeba jen o 10 let dříve, vnoučata by již byla odrostlá a samostatná a její děti by zase měli spoustu času i pro ní. Takhle se prostě musí smířit s tím, že když chtěla děti jako starší, tak si musí pomoci dost často sama. A nebudou špatné její děti, které budou řešit dilema, kdo je momentálně víc potřebuje, zda jejich malé děti, či stará matka. Takže pořizujte si děti kdy chcete, nicméně doufám, že si to pak budete v těch 80 pamatovat, až budete samotné a budete mít sem tam i nějaký ten neduh. Patrně již nebudete mít partnera (statistiky jsou neúprosné). Nejspíš Vás budou malá vnoučata už i unavovat. Nevím proč Vám vadí článek autorky, pouze vyjádřila dnes nemoderní, ale svůj názor a i na něj má názor a částečně má i pravdu.

+3/0
28.8.2011 22:45

IfčaX

Re: Kdyby je měla dříve

No, hezké - ale vycházíte z předpokladu, že všechny děti zůstanou až do konce života bydlet  rodičům nablízku a budou ochotny se o ně starat a že jediným determinujícím faktem je věk.... Jenže pro kolik lidí jsou splněny ty první dva předpoklady aby vůbec pak došlo na ten třetí?

+1/0
28.8.2011 23:45

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

To vůbec ne. U nás samotných je to tak, že každý bydlíme úplně jinde a to od poměrně mladého věku a u svých dětí předpokládám, že také půjdou do světa obzvlášť v dnešní době. Nicméně jednou na to, že budete řešit to, jak pomoci svým rodičům, aby jste se necítil jako hyena a protože prostě pomoci budete chtít dojde a to samé budou řešit i vaše děti a přeci jen máte pro ty rodiče volnější ruce, když už máte alespoň větší děti. Těžko budete pravidelně lítat např. z Anglie, či jezdit přes půl republiky pravidelně s úplným mrňousem, nebo malým školákem, ale dokážete to, když už Vás vaše děti nebudou potřebovat atd...V podstatě starší maminky vystavují svým dětem tomu, že se jednou budou možná muset jako ty hyeny zachovat, i když nebudou hyeny podstatou. Jen to nedokážou nakombinovat tak, aby Vám zvládli pomoci apod. Ale stát se to samozřejmě nemusí, můžete mít obrovské štěstí a ještě ve 100 letech být naprosto soběstačná. Já skutečně ve svém okolí vidím, že tohle se ukáže až za těch 20 let

0/0
29.8.2011 9:19

IfčaX

Re: Kdyby je měla dříve

Přiznám se, že zvládat péči o nemohoucí rodiče pravidelným létáním z Anglie ani ježděním přes půl republiky, si neumím představit. Ani bez mrňouska, ani s ním.

Před pár týdny mi zemřela teta, o kterou jsme pečovali. Jsme početná rodina, ale i tak na každého minimálně dvakrát týdně pár hodin vyšlo. Kdybychom nebydleli všichni v okruhu do pěti kilometrů od jejího domu, ani při nejlepší vůli by to prostě nešlo zvládnout... A jak jsme kdo měli staré děti, bylo celkem fuk. Podíleli jsme se všichni, jak jen to šlo -jak  já s velkými dětmi, tak ty mé děti,  stejně jako můj bratr s dvojčaty v první třídě (vlastně musím upřímně přiznat, že na něj  vyšel největší podíl). Tohle se zorganizovat i s péčí o děti dalo. S ježděním přes půl republiky ne.

Poslední dny, kdy už nestačila péče a bylo třeba tlumit bolesti, byla v hospici a i tam jsme celé dny nastřídačku byli - a podle sester tam ještě nikoho, o koho by příbuzní takhle pečovali, neměli. Že by všichni ti ostatní měli děti ve vysokém věku?

0/0
29.8.2011 12:32

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

Ale já taky nejsem v zásadě proti tomu, aby žena měla děti klidně i dost po 40, když se na to cítí, ale je rozdíl, když už třeba předtím nějaké děti má a nebo i pochopím, když nebyl vhodný partner, či to prostě nešlo a ona celá léta dítě chtěla apod. Co se mi ale opravdu nelíbí, když si žena záměrně dítě dlouhodobě nepořídí a pak najednou když už má pocit, že má vše a tak trochu se nudí, tak jí napadne pořídit si miminko, ale přitom řeší prioritně hlavně sebe a nebo pokud si ho pořizuje s tím, aby pak jednou někoho měla, protože k dispozici jí to dítě prostě pravděpodobně kvůli tomu, co jsem psala nebude..A zase nemám nic proti tomu, když někdo dítě nechce vůbec, ale pokud už žiju stylem bez dětí, O.K. je to v pořádku, ale prostě jsem proti tomu, když si někdo ve 40ti pořídí dítě jen proto,že se chce cítit mladší apod. To co popisujete jsme s rodinou zažili před lety s babičkou a jak píšete dalo se to zvládnout díky tomu, že babička měla dost dětí na to, aby pak některé z nich, či vnou

0/0
29.8.2011 21:28

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

čat se u ní vždy mohlo prostřídat. Pokud by měla jedno a to zrovna bylo daleko, tak už to prostě řešit nejde. Já mám ale někdy opravdu pocit, i z těch reakcí tady, že některé ženy si tím jen dokazují své mládí a nechtějí slyšet o rizicích a všech důsledcích které z toho plynou. Znám ženy, které mají jako starší třeba 3tí dítě a ty se dost bály jak to všechno dopadne a rozhodně netvrdily, že to je pitomost, že ta rizika nejsou. Prostě u starších žen jsou a o ničem jiném článek není...Ale je to na každém a je to jeho věc a není tedy třeba to stále předkládat jako jediný správný model, který Vám zajistí štěstí. Mám i kamarádku, která hodně po 40 do 3tího šla, byť sama váhala a hodně a bylo to spíš velké přání manžela a protože pak podlehla,tak mě neustále přesvědčovala jak je to super a abych do toho taky šla,ale bylo to jen proto,aby v tom nebyla sama :-) a taky potřebovala někoho, kdo by měl stejné "problémy", protože ostatní byly buď o dost mladší,či v práci,či řešily pubertu dětí atd.

0/0
29.8.2011 21:42

jan_bivoj

Re: Kdyby je měla dříve

Já si nemůžu pomoct, ale když vidím demografii naší země, tak jsem šťastný za každé dítě, které se narodí, a dostane aspoň trochu slušnou výchovu.

Možná, že by mohlo být šťastnější, kdyby si ho maminka pořídila o 10 let dřív, ale přijde mi ujeté říkat, že žena musí své štěstí (ať už ho vidí v cestování, diskótékách nebo v čemkoli jiném) 100% podřídit svému ještě ani nenarozenému dítěti.

Podle mne má právo na nějakou rovnováhu, která může být jak v tom, že se po mateřské vrátí na 25% do práce, tak v tom, že si to dítě pořídí později.

A nechápu rozdíl v tom, jestli chce dítě (a) aby udělala radost babičce, (b) aby manžel měl dědice, (c) protože se na ní kamarádky dívají, že je divná nebo (d) aby se cítila mladší.

Důležité IMHO je, jakou péči a pozornost dítě dostane po narození, ne jaký byl důvod před narozením.

0/0
30.8.2011 10:20

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

Já moc nevěřím tomu, že když někdo záměrně odkládal děti na období až bude mít vše, že pak bude nějak extra ochoten se dítěti věnovat, pokud by ho mělo brzdit v jeho dalších aktivitách, ale to jsou samozřejmě vyjímky, většina si děti pořizují proto, že opravdu chtějí.Tady jde ale o to, že skutečnou pravdou je, že od tý 40 nahoru jsou prostě nepopiratelně vyšší rizika jak pro matku,tak třeba i genetických vad dítěte apod. To je důvod proč to zvážit a proč nad tím přemýšlet a nedoporučovat to jako naprosto běžnou a normální záležitost. Rodit třeba první dítě po 40. To, že je pak na světě dnešní člověk déle ve starém a nemocném těle,zatímco dříve umřel o 30 let dříve tento fakt nezmění. Prostě stárneme a tělo už má své chyby a nejde předstírat, že ne i když obal můžete nalíčit, vycvičit, zplastikovat apod. Sám jste někde psal, že třeba i vy budete mít dítě po 40, nicméně už máte i teď ne? Takže když vy tu třeba nebudete, bude mít stále starší sourozence atd.

0/0
30.8.2011 21:33

jan_bivoj

Re: Kdyby je měla dříve

Prosím, nepodsouvejte mi něco, co neříkám. Rizika tam samozřejmě jsou, jenomže rizika jsou všude. A ta, která zatím kdokoli dokázal v diskusi demonstrovat, jsou i kolem 45 let věku matky v řádu jednotek procent, stejně jako riziko, že se 40 letá matka nedožije alespoň střední školy svého dítěte.

A podle mého názoru rizika v tomto řádu je třeba ošetřovat (detailnější vyšetření, životní pojištění apod.), ale je absurdní je brát jako důvod to dítě nemít.

Když se dívám kolem sebe, tak mi nepřipadá, že by zdravotní stav lidí kolem 60 byl nějak zvlášť špatný.

Oproti tomu, když se podíváte na archeologické nálezy ze středověku, tak to je fakt maso: podvýživa, nezhojená nebo špatně zhojená zranění, poškození v důsledku parazitů... Jsem přesvědčený, že dnešní 40 je v průměru zdravější, než středověká 20.

0/0
30.8.2011 22:26

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

Tak to jistě,neboť ve 30 byla babička, nebo již nežila.

0/0
31.8.2011 19:39

jan_bivoj

Re: Kdyby je měla dříve

A kdy byl tenhle názor moderní?

Od počátku lidské historie ženy rodily děti od dosažení dospělosti až do okamžiku, kdy to dál nešlo.

Ještě v 50. letech 20. století bylo běžné mít dítě po čtyřicítce. Zpravidla ne první, ale i první děti se našly. Máme takový případ v rodině, a rozhodně to nikomu ze zúčastněných neublížilo.

Takže Váš názor, že děti se mají odrodit do 30 nebo 35 let, byl moderní tak v 60.-80. letech 20. století, a to byla společnost tak zdeformovaná, že se tam fakt nechci vracet. Vy ano?

0/0
30.8.2011 10:40

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

Jistě i moje babičky měly svoje 5té děti někdy kolem 40.Jenomže mě jde o to, že dnes se razí teorie "nevadí,že děti nemáte až do vysokého věku, protože vždy se pak můžete nechat uměle oplodnit např. Vám nepřipadá na hlavu postavený, že žena v době,kdy děti mít může je za žádnou cenu nechce a pak když už je mít nemůže, tak vyvádí psí kousky, jen aby otěhotněla? Umělá oplodnění,znovuobnovování cyklu,nebo prostě se jí jen nechtělo a najednou ve vyšším věku je nešťastná a hrozně dítě chce za každou cenu.Opravdu si myslíte, že v tom nehraje roli sobeckost? Když někdo děti nemá a nechce,v pořádku. Ale ne, že si pak ve 45 vzpomene a já ho budu litovat, že si prošvihl svůj čas...Nemluvím o případech, kdy to nešlo, nebyl partner, je to 3 tí dítě v pořadí,nehoda apod. Tvrdit, že není pravda, co říkají gynekologové o tom, že alespoň do 35 to první dítě by bylo O.K. se mi nelíbí.Je to tak a ano je na každém, zda to tak chce, či ne. Nicméně namlouvat někomu, že rodit ve 40 je bez rizik je hloupost.

0/0
30.8.2011 21:42

jan_bivoj

Re: Kdyby je měla dříve

Sobeckost vidím nejvíc u těch, které mi v 30-35 říkají "já mám dvě děti, já už mám odrozeno". Klidně by mohly mít ještě další dítě. A kdyby na to měla být nějaká norma, tak by ještě další dítě mít měly, protože 2 děti na plodnou ženu k udržení populace nestačí.

Jinak znovu opakuji: nepodsouvejte mi to, co neříkám. Já netvrdím, že těhotenství ve 40 je bez rizik. A netvrdím, že je správné ho odkládat.

Jenom říkám, že i ten(ta) kdo udělal chybu a pak si uvědomil, má plné právo to dítě mít, a není správné mu(jí) to jakkoli vymlouvat nebo dokonce ji kritizovat za to, že to dítě chce.

0/0
30.8.2011 22:34

Sekanice

Re: Kdyby je měla dříve

Já vám nechci nic podsouvat, jestli to tak vyznívá, tak se omlouvám. Já jen říkám svůj názor. Zrovna tak mě se třeba zase nemusí líbit, právě to, co jste zmínil, že by žena kolem 35, která má 2 děti měla mít další....To je právě to, o čem se bavíme. Dnes se ženám s dětmi po 35 pořád říká, že by ještě děti mít měly, zatímco velká část žen ještě ve 40 třeba nemá žádné a pak se rozhodne, že do jednoho půjde a proč mám od ní poslouchat (jen příklad), že já jsem sobecká, když už po 40 při dvou dětech do dalšího jít nechci, neboť to vnímám jako rizikové... Její uvažování je samozřejmě jiné, protože ona dosud žádné nemá a teď po něm touží. Rizika si nepřipouští, možná ani neumí představit. Zase něco jiného je, když už má děti a pak prostě zatouží po 3tím,nebo to nešlo a najednou se ve 40 poštěstí, nebo se to tak prostě sejde a ona si ho chce nechat. Nevidím ale nic špatného na tom, že jí lékař na dotaz řekne, že je to prostě rizikovější, než v mladším věku atd...

0/0
7.9.2011 22:09

jan_bivoj

Re: Kdyby je měla dříve

A tohle je podle Vás důvod to dítě nemít?

Podle mne jsou relevantní první dva řádky.

Ve 20 může dítě studovat na druhém konci světa a s maminkou si bude leda mailovat a telefonovat.

Ve 30 či 40 může dítě být odstěhované za prací/partnerem a žít na druhém konci světa a s maminkou si bude leda mailovat a telefonovat. Nebo se může odstěhovat maminka.

0/0
30.8.2011 9:52

viise

Bledá závist

Autorka je zamindrákovaná buď tím, že není schopná mít žádné dítě, nebo si tzv. "neužila mládí", protože si děti pořídila už ve dvaceti a teď zjistila, že je stará na začátek kvalitní kariéry. Taky možná závidí čtyřicítkám, co vypadají na třicet a cítí se ještě mladší vedle svých malých dětí. Buď jak buď, zamyslet by se nad sebou a nad svým diktátorským tónem měla ona a ne čtenáři.

+4/0
28.8.2011 18:23

Sekanice

Re: Bledá závist

Co to povídáte? Nenávistně vyznívá spíš Vaše reakce. Popravdě mě už také otravují články typu všechny ženy ve věku 40-55 si honem pojďmě pořídit miminko, neboť dnes je to in a budeme vypadat mladší. Je to stejně protivné, jako když se ptal někdo dokola mladé holky, kdy už bude mít miminko. Jen se to dnes obrátilo a těmito dotazy jsou otravovány ne 20tky, ale 40tky....Ať si má děti kdo chce, kdy chce, ale popravdě pokud už do toho jde a chce to, tak zase na druhou stranu proč by měl někdo padat na zadek, že do toho v tom věku šla? Prostě je to tak a co to pořád řešit a proč když některá ve 40 dítě chce, má pocit, že jiná to musí chtít taky? Třeba ta jiná je naprosto spokojená s tím, že si děti pořídila o 10 let dřív a má nárok na to, aby jí to ve 40 nesedělo, zrovna tak jako třeba Vám se nechtělo mít děti před těmi 10-20 lety. Vy jste je nechtěla tehdy, ona to nechce teď. Stejně diktátorsky můžou totiž vyznívat zase články o tom, že si je v pozdním věku máme pořídit všechny atd.

+2/0
28.8.2011 22:15

IfčaX

Re: Bledá závist

Ale tady to přece bylo naopak, ne? Nikdo autorce nepředepisoval, že musí chtít taky - to ona má pocit, že když nechce ona, tak nesmí chtít ani nikdo jiný, jinak je nerozumný a nezodpovědný atd.

+2/0
28.8.2011 23:42

Sekanice

Re: Bledá závist

Stejným stylem jsou psány články v opačném smyslu. Tedy pořiďte si všechny děti po 40tce... Ono jak jinak chcete vyjádřit svůj názor. Vždycky se někoho dotknete.

0/0
29.8.2011 9:21

dscs

Re: Bledá závist

presne. a mozna i zavidi

0/0
30.8.2011 9:20

lajika

hm

příklad ze života "jak je kamarádka ráda, že už neměla další dítě, musela by, chudák, řešit, kam půjde do školy, což je v padesáti o tolik tolik obtížnější než v pětadvaceti." (!)

Několik manipulativních nicneříkajících útržků statistik (autorka si zjevně s prostudováním skutečných čísel hlavu nelámala).

Tvrzení, že zatímco Honzík se svými třicetiletými rodiči dovádí, jiné dítě s rodiči padesátníky, chudák, nedovádí. No - osobně znám lidi, co nehnuli zadkem v osmnácti, nehýbají jím ve třiceti a nebudou to dělat ani v padesáti. Pak znám lidi, co aktivně sportovali vždycky a aktivně sportovat budou. Ono - s šestiletým dítětem se na Hindúkuš taky nevydáte, takže naopak, padesátník a pěti až desetiletík se aspoň nebudou navzájem zdržovat. A že později už rodič dítěti nebude stačit? Kolik čtyřicetiletých rodičů stačí ve sportu svým osmnáctiletým dětem? Takže závěrečný argument je z celého článku nejpitomější. Jinak je samozřejmě konina i celý ostatek.

+4/0
28.8.2011 16:18

dscs

Re: hm

hlavne, sport - rodice... copak neni moznost treba sportovnich oddilu, sportu s kamarady? pro me je role rodice o necme jinem nez o tom, ze matka ci otec ubehnou 1500 m za stejny cas jako adloescent

ale je to oblibena vymluva

0/0
30.8.2011 9:21

Amálka

Laciný název, laciný obsah.

Netuším, co  přesně jste chtěla svým blogem sdělit...

Pár údajů, zavádějící interpretace a ve finále propagace mládí a  odsouzení žen, které se rozhodly stát maminkami v pozdějším věku. Je to každého volba.

Těhotenství a porod jsou do určité míry riskantní v každém věku. V mládí je na tom bezesporu lépe tělo, ve zralém věku zase emoce a psychika. Co je lepší?

Když už jste u těch statistik.... věděla jste, že se starším maminkám rodí výrazně inteligentní děti?

+7/0
28.8.2011 11:49

_m-

Re: Laciný název, laciný obsah.

;-)R^

0/0
28.8.2011 11:57

lajika

Re: Laciný název, laciný obsah.

Lépe bych to nevyjádřila

0/0
28.8.2011 16:19

Gmurr

Re: Laciný název, laciný obsah.

R^R^R^V

Vyborne receno! Z te zenstiny jen kape tupa nenavist k ostatnim zenam.

0/0
28.8.2011 19:29

Sekanice

Re: Laciný název, laciný obsah.

Víte, ale ono statisticky je to skutečně tak, jak autorka píše. Já osobně vůbec nic nemám proti tomu, pokud některá žena chce mít dítě jako starší už třeba k dětem, které má, nebo se to tak vyvrbí, nebo to prostě léta nešlo atd., důvody jsou různé, ale opravdu mě nebaví ten dnešní trend. Každá starší maminka, která již děti má a jde do toho ve 40 znovu, či později o tom skutečně přemýšlí i z pohledu autorky, protože to prostě rozdíl je. Pokud o tom nepřemýšlí, tak prostě do té doby žádné dítě ještě neměla a proto nemůže porovnávat a proto máte pocit, že článek je nenávistný. Takže pokud dítě třeba ve 40 ano, ale pouze pokud to tak život prostě přinesl, třeba i první. Pokud si ho ale pořizuje žena proto, že má pocit, že se to nosí a chce se tím cítit mladší, tak je to velká sobeckost. Za 10 let totiž může vidět všechno docela jinak. V okolí jsem se s tím setkala naživo.

+2/0
28.8.2011 22:24

dscs

Re: Laciný název, laciný obsah.

premysleni je ok, ale ona jaksi elegantne obchazi to, ze doslo k zavrazdeni nenarozeneho ditete kvuli pohodli jedne zeny

0/0
30.8.2011 9:22

jan_bivoj

Re: Laciný název, laciný obsah.

Autorka píše, že po 40 (nebo 45) je "obrovské riziko".

Nárůst rizika autismu z 1% ve 20 na 1,5% ve 40 je sice možná 50% nárůst, ale to riziko je stále velmi malé, rozhodně ne obrovské. 

Takže údaj je hrubě zavádějící. 

V diskusi jsem autorku opakovaně žádal, aby uvedla, pro jaké nemoci nebo poškození je to riziko "obrovské", ale nic neuvedla, ačkoli na moje reakce reagovala.

0/0
30.8.2011 10:26

Sekanice

Re: Laciný název, laciný obsah.

Výrazně inteligentní děti? A to jste četla prosím kde? Spíš jsou starší maminky na své děti tak hrdé, že se domnívají, že jsou jejich děti výrazně inteligentněší,ne? S mými dětmi chodí do třídy řada spolužáků od rodičů různého věku a garantuji Vám, že pravidlo starší rodič - inteligentnější dítě jsem nějak nepostřehla :-). Ale je fakt,že dneska již nemáme extrémně brzy dítě snad už nikdo, takže máme pravděpodobně všichni doma malé inteligenty :-D

0/0
29.8.2011 21:54

_m-

Re: Laciný název, laciný obsah.

Taky jsme tohle četla v nějaké vědecké studii - na netu to nedohledám, četla jsem to před 30 lety - když jsem se domnívala, že jsem starší matka (v 27 letech).

0/0
29.8.2011 23:50

aby diskuse neměly sysl

Re: Laciný název, laciný obsah.

Nebyli to náhodou britští vědci?

0/0
30.8.2011 2:39

dscs

Re: Laciný název, laciný obsah.

je tomu tak, vi se to uz dlouho

0/0
30.8.2011 9:22

jan_bivoj

Vážené a milé matky kolem 40

Je mi špatně z čtenáře/ky "dsc", který/á opakovaně podsouvá, že v příběhu došlo k potratu, aby mohl/a dotyčnou odstoudit.

Je mi ale také špatně z gynekologů, kteří podobnými argumenty přesvědčují ženy ve věku mezi 40 a 50, aby se rozhodly dítě nemít, nebo si ho nechat vzít. V nočním postu jsem myslím demonstroval dostatečně jasně, že v otázce věku dožití to není. Moje osobní zkušenost je, že většina dnešních šedesátnic je ještě fyzicky i psychicky velmi v pohodě, byť samozřejmě mohou být výjimky, takže v zdravotním stavu to také není.

A, mimochodem, gynekolog smí podle § 5 zákona 66/1986 Sb. přerušit těhotenství jen (i) z podnětu těhotné ženy, nebo (ii) ze zdravotních důvodů s jejím souhlasem. To znamená, že pokud ji "ukecává" (ani se mu to nemusí povést) argumenty, jako ty z článku, tak na něj trestní zákoník pamatuje v § 162 pamatuje IMHO až 5 roky vězení, protože vztah pacientky a gynekologa lze IMHO považovat za vztah určité závislosti (pokud ne, tak až 2 roky).

0/0
28.8.2011 10:34

jan_bivoj

Takže

Takže, doufám, že, pokud otěhotníte, narazíte na osvíceného gynekologa, který takové kecy mít nebude.

Ale, pokud ano, kromě toho, že ho vyměníte, zvažte, jestli ho nenavštívíte ještě jednou s partnerem (abyste měly svědka) a poté ho neudáte policii. Myslím, že by si to za své hulvátství zasloužil. Pokud žije spořádaným životem, tak odejde s podmínkou, ale určitě si uvědomí, že zašel příliš daleko.

+2/0
28.8.2011 10:36

Gmurr

Re: Takže

R^R^!!

Tomu rikam argumentace. !!

0/0
28.8.2011 19:30

dscs

Re: Vážené a milé matky kolem 40

to je mi lito, ze je vam spatne z toho, ze upozornuju na to, ze kvuli pohodli jedne zenske prislo o zivot dite - ono je to v tom clanku tak nejak zaobaleno, aby se asi otupilo ostri te vrazdy..

mne prijde na "spatne" zabiti, no.

0/0
30.8.2011 9:24

Si.mo.nka

Já měla dítě ve 40 a jsem za to šťastná

Několik let jsem žila v Bruselu a mám spoustu kolegyň a známých, které otěhotněly na prahu 40. Tam se nikdo nad tím tedy nepozastavoval...Já měla dítě také ve 40 letech (to už jsem žila v Praze), teď mi bude 46 roků, vůbec nelituji a ani nepláču, že bych měla míň energie než když mi bylo 20. Syna si s manželem užíváme, cestujeme i s ním a přinesl nám do života plno radosti. Manželovi bude 50, ale ani jednoho z nás by nenapadlo, že brzy umřeme, že nestihneme synovu maturitu..Ano stát se může v životě cokoliv, ale to i mladším.... Oba jsme aktivní a ne nějací zastaralí páprdové a myslím, že držíme s mladými krok. A i kdybychom jednou nestíhali, aspoň vím, že budeme moct dopřát synovi dobré vzdělání, protože teď už na to máme finanční prostředky. Ve dvaceti jsme je neměli. Navíc jsme oba už vybouření a nelitujeme, že jsme kdy o něco přišli. A pak mám ještě příběh kamarádky, která potkala dobrého chlapa až v 38 letech.. Myslím, že je každého věc, kdy má dítě. Hlavní je, že mu dá lásku.

+3/0
28.8.2011 10:16

jan_bivoj

Re: Já měla dítě ve 40 a jsem za to šťastná

Držím Vám palce, stejně jako všem ostatním.

Nenechte se zviklat a, pokud budete chtít, pořiďte si ještě další.

Já měl to štěstí, že jsem potkal tu pravou hodně před třicítkou, takže první dítě máme, když jí je 30, ale chceme velkou rodinu, takže je docela dobře možné, že nějaké dítě přijde až po její čtyřicítce. No a co.

+1/0
28.8.2011 10:39

darmo

lépe číst

Pro dscs: co takhle zkusit lépe číst? V článku není nic o potratu. Nebo se už má za vraždu považovat i pouhé "nepočetí"???

+2/0
28.8.2011 7:44

Ravenek

Re: lépe číst

Jiste, je to nadherny fanaticky pristup, souloz bez ucelu poceti je vlastne vrazda. A masturbace genocida.

0/0
28.8.2011 8:56

dscs

Re: lépe číst

v clanku prave potrat zmineny je. jenze to tam neni receno takto, autorka clanku je asi pomerne zdatna manipulatorka, kdyz ctenar nabyde dojmu, ze k vrazde vlastne nedoslo

0/0
30.8.2011 9:25mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.