Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Jídelníček v těhotenství: zapomeňte na hermelín

Dejte si rybí tuk, buráky a mléčné výrobky, ale na devět měsíců zapomeňte na sushi, některé druhy sýrů nebo jídlo v konzervách. Provedeme vás po nástrahách těhotenského jídelníčku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JazzmineTea

Aha

Tak snad abysme v těhotenství cpaly jenom kapustu, to bude nejbezpečnější - není náhodou nějaký výzkum i o matkách, které se živily pouze zeleninou a ničím jiným? To je jasné, že si v těhotenství nedám třeba tatarák, ale jinak podle mě je možné prostě normálně jíst...

0/0
4.10.2011 19:07

Dantos

hermelín & troubelín

chjo, to byl článek snad z donucení ... Rv

0/0
26.9.2011 21:32

dwarf

Autoři tohoto článku

patrně nikdy neslyšeli o sushi se zeleninou a tofu (bez ryby), a tak zatrhnout sushi komplet a je to.

A taky by mě zajímalo, jestli v americe nedělají kontroly na obsah rtuti v mořských rybách ... v případě nadlimitního obsahu by se takové ryby neměly dostat do obchodů. S ohledem na zdejší nebezpečný zvyk očkování novorozenců (vakcíny rtuť obsahují), je semtam nějaká ta ryba v těhotenství nejenom neškodná, ale ještě navíc žádoucí.

Co se týká doporučení konzumovat mléčné výrobky 6x denně 8-o - tak to už zavání obecným ohrožením. Autoři by měli přehodnotit svůj vlastní jídelníček, neboť jejich výstupy jsou opravdu tristní!! ;-(

0/0
10.9.2011 0:45

cool_cat

Buráky

Paní redaktorka je trochu pomýlená. Buráky se v těhotenství naopak nedoporučují z důvodu obsahu plísní. Jíst je jenom proto, aby na ně dítě jednou nemělo alergii, je úplný nesmysl. Alergie na buráky, to je opravdu velký handicap, tak pozor na to! ;-D (nemluvě o tom, že pojídáním buráků v těhotenství naopak můžete u dítěte tu alergii vypěstovat)

+1/0
13.8.2011 19:04

plukovnikoneill

Asi takto

při první dceři jedla moje přítelkyně vše - sýry, chinu,mexická jídla, občas se napila piva, pila džusy,kafe, mlíko,prostě vše, jako před těhotenstvím - narodila se zdravá krásná holka, v 9 měsících začla chodit, v roce a půl i obstojně povídat, má dobrou motoriku a kohokoliv potkáme, nevěří,že jí jsou tři roky, protože by jí tiply více. NO, a při druhé dceři - dalal na rady těhotenských knížek a co z toho vzniklo? Pořád nějaké problémy v těhotenství, dcerka v roce a půl už tak nějak začíná chodit, mluvit se jí stále nechce..

A teď vážně - myslím,že je úplně jedno,co dělá těhotná, co jí a tak - protože u každého těhotenství a dítěte je to jiné. Takže holky, jezte  a pijte co uznáte za v hodné,ale pamatujte na jedno - nic se nemá přehánět [>-][>-]

+1/0
13.8.2011 9:07

Nahodicka

Re: Asi takto

R^ si myslím totéž :-). Pokud jí člověk nějak přijatelně před těhotenstvím, tak podle mě není nutné nějak výrazně měnit jídelníček. Spíš měnit podle toho, jestli Vám je z něčeho špatně apod. a nepít alkohol + nekouřit, jinak si myslím, že je vše ve zdravé míře povoleno. Pokud jí někdo jenom hermelí, nebo buráky, tak by to asi omezit měl :-), ale jestli si vezmete misku buráků nebo si dáte hermelín na chleba s máslem, tak tím rozhodně dítěti neuškodíte.

+1/0
13.8.2011 22:22

macarát

Dobrý

suši manželka nejí ani normálně, takže to velké omezení není.

0/0
12.8.2011 22:53

newcoast

PR

článek "Pinat buter" myslím tím tu hmotu z buráků co je jako máslo.Dámy jezte na co máte chuť,buďte hlavně spokojené v těhotenství a uvidíte,přestože odborníci radí něco jiného v jídle, budete mít to nejkrásnější miminko na světě.Vím o čem mluvím skoro každý den vidím maminky jak si odnášejí miminka jen ty otcové to focení před východem z porodnice moc nezvládají.:-)

0/0
12.8.2011 22:24

Agrippa

Re: PR

Pinat buter?? ;-D

0/0
12.8.2011 23:04

PepaRUM

Hermelín nejezte,

budete mít plesnivý dítě. Taky nejezte syrečky, to potom bude dítě strašně smrdět.

+7/0
12.8.2011 19:58

Jana11

Ryby a rybí tuk

Ehm... a co když mám kvalitní za studena lisovaný rybí tuk. Můžu ho teda jíst? A co kvalitní ryby? Ty pro změnu jíst nemůžu? Co je v takové rybě a není v rybím tuku? Chybí mi tu ještě vhodná značka rybího tuku :-).

0/0
12.8.2011 19:02

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Ryby a rybí tuk

Nějak si nedovedu představit technologii lisování ryb za studena za účelem získání kvalitního rybího tuku... Řekla bych, že získávání živočišného tuku se lehce liší od získávání tuku rostlinného. Mno a potom ještě rybí maso krom toho tuku obsahuje kvalitní bílkoviny, které jsou pro vývoj děťátka taky dost důležité

0/0
12.8.2011 20:11

Pajus

Re: Ryby a rybí tuk

Lisování ryb za studena ;-D;-DR^

+1/0
12.8.2011 21:45

veverkaciperka

Re: Ryby a rybí tuk

No tam se jaksi nelisujou celý ryby, ale hlavně tresčí játra. ;-) Ty stačí nechat stát, a ony ten tuk samy pouštěj.

0/0
16.8.2011 11:46

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Ryby a rybí tuk

Mě tam jenom pobavilo to slovní spojení "kvalitní za studena lisovaný rybí tuk" - a na to jsem reagovala :-)

0/0
16.8.2011 13:13

dwarf

Re: Ryby a rybí tuk

ale píšete lisovaný

0/0
10.9.2011 0:50

veverkaciperka

Re: Ryby a rybí tuk

To je jako na mě??

Pajus v tom dělá bordel, ony se opravdu nelisujou ryby, ale jen jejich játra. Nejkvalitnější rybí tuk se získá lisováním jater bez ohřevu, ze zbytků se pak lisuje horší kvalita (po zahřátí).

0/0
10.9.2011 9:17

iVčera.iDnes.iZítra

Re: Ryby a rybí tuk

Já nevím, jestli to opravdu takhle funguje: Mezi živočišné tuky patří tuky, získávané přeškvařováním tukových a

kostních tkání pozemních a mořských živočichů. Používají se pak

bezprostředně do potravin a k průmyslovému zpracování.

0/0
10.9.2011 10:20

SurvivorType

Cože?

Ono se skutečně v České republice v roce 2011 věří tomu blábolu, že mléčné výrobky dodají tělu velké množství vápníku???? Jak si tak matně vzpomínám, několikananásobně víc vápníku než v mléce je v mandlích, ne?

+1/0
12.8.2011 17:59

IfčaX

Re: Cože?

Možná jo, ale snězte místo hrnku mléka čtvrt kila mandlí.

0/0
12.8.2011 20:50

SurvivorType

Re: Cože?

Žádný problém - průběžně, během dne je zobat přeci není žádná zátěž?? Naopak mléko zahleňuje a narozdíl od těch mandlí, které si můžete vzít kdekoli s sebou, hrnek mlíka můžete vypít jen doma, v restauraci, práci.

0/0
12.8.2011 20:59

macarát

Re: Cože?

Pokud nemáš rád mléko, nebo si na něj alergický, Tvůj problém, ale nevymýšlej si kvůli tomu nesmysly. Láhev s mlékem si můžeš vzít také všude, párkrát jsem i vyjel na cyklistický výlet s lahví mléka na rámu a upíjel za jízdy.

0/0
12.8.2011 22:55

dwarf

Re: Cože?

čtvrt kila mandlí není vůbec potřeba, další vápník se nachází prakticky ve veškeré zelenině, a taky v obilovinách - je ho tam sice míň, ale přijímané množství těchto potravin ve vyrovnané stravě je nepoměrně větší než třeba mandlí .... v případě ořechů a semínek je navíc nežádoucí velký příjem tuků (a zastudena) ... to není optimální pro játra

0/0
10.9.2011 1:21

lajika

Re: Cože?

tož to se budete divit, ale to jsme jako těhotná v pohodě zvládala. Teda - o vápníku jsme při tom nepřemýšlela, prostě jsem na mandle měla chuť. No dobře - možná to nebylo po čtvrtkilech, ale kolem 100-200 gramů denně určitě, takže jsem se dost blížila.

0/0
13.8.2011 12:40

Agrippa

Re: Cože?

Ano. A nejen v mandlích. Hlavně v máku. Lidé zde žijí v zajetí mýtů.

+1/0
12.8.2011 23:06

Bllanc

Re: Cože?

Vážená slečno nebo paní Agrippo. Vápník obsažený v mandlích, dalších ořeších, máku, ale i zelenině není zdaleka tak dobře vstřebatelný a využitelný, jako vápník obsažený v mléce a mase. Semena a zelenina obsahují sloučeniny vápníku, které jsou vázány na fytát a oxalát. Tyto látky pak s vápníkem ve střevě vytváří vápenatá mýdla, enzymy je nedokáží rozpustit a vápník projde trávícím traktem bez většího užitku. Nevstřebá se. Nehledě na další fakt - k využití vápníku potřebujeme vitamín D, který je obsažen v živočišných tucích. Možná jste se mýty nechala zajmout Vy.. Prosím, pošlete odkaz na klinickou studii, která prokazuje schopnost mléka zahleňovat. Děkuji.

0/0
14.8.2011 21:02

dwarf

Re: Cože?

Vážená paní, tyto sto let staré mantry už dávno přestávají platit. Na část lidí ještě zabírají, ale čímdál víc lidí má (na rozdíl od vás) porovnání se stravou i životním stylem v jiných částech světa, kde není zdaleka tolik civilizačních chorob jako v té části světa, která se řídila mantrami, které jste tady přednesla. Vyjeďte si někam do světa a zkuste se tam rozhlédnout, asi budete hodně překvapena.

Mimochodem, žádat studii ohledně zahleňování z mléka může jen absolutní zabedněnec, který nedokáže pozorovat ani to, co se děje v jeho vlastním těle .. (Anebo nikdy nepil mléko.) A asi vás zapomněli informovat, že zahleňují i další mléčné výrobky, hlavně tvaroh, jogurty a měkké sýry, a dále také moučné výrobky. O konkrétních projevech zahlenění (tedy nadměrné vlhkosti) v těle se dočtete v odborné literatuře. Pokud je na sobě pozorujete, jste zahleněna. Pokud si myslíte, že tyto příznaky mají všichni lidé, pak se pletete. Stačí změnit stravu a neposlouchat mýty.

0/0
10.9.2011 1:13

discobolos

Bludy

Vážená paní (slečno) redaktorko,

přestaňte prosím šířit bludy. Na českém trhu najdete nepasterované sýry jen velmi výjimečně a podle české legislativy musí být tyto sýry na obale označené slovy "Vyrobeno z nepasterovaného mléka. Nevhodné pro těhotné ženy, děti a oslabené jedince". Žádný z Hermelínů co je najdete na českém trhu se z nepasterovaného mléka nevyrábí.

Když už v okurkové sezóně píšete o něčem, čemu nerozumíte, zkuste si k tomu alespoň najít nějaké věrohodné informace.

Pro editora:

iDnes začíná být spíš bulvár než seriózní informační web. Nebo jste na dovolené?

+7/0
12.8.2011 17:47

emtel

Re: Bludy

Uplne s vami souhlasim. Rada bych vedela kde pani autorka v cesku sezene syr z nepasterovaneho mleka??? Mozna v nejake specializovane francouzske prodejne. Nektere francouzske syry jsou tak vyrabeny, ale musi mit oznaceni au lait cru. Ale to asi tehotne zeny vyhledavat nebudou. Ja jsem v tehotenstvi jedla a pila vsechno (teda krome alkoholu a syroveho masa). I ten hermelin a jine plisnove syry jsem si dala a mam dve zdrave deti. Sice v druhem tehotenstvi mne zjistili tehotenskou cukrovku, tak jsem musela omezit veskere sladkosti, cukrovinky a dzusy. To mne ani moc nevadilo, protoze ja na sladke stejne moc nejsem.  Moje rada je, ze se ma v tehotenstvi jist vsechno, ale s mirou.:-)

+1/0
13.8.2011 9:45

kotchanska

Re: Bludy

Ted mě to taky zarazilo, a že mám potravinářství vystudované, větší kravinu jsem nečetla :-D At raději už nikomu nic odborníci z IDNES neradí a nedoporučují, protože to je jedna perla za druhou.

0/0
13.8.2011 13:49

sdsa

kolik za to vyrobce vitaminu zaplatil ?

Takove pekne PR

+3/0
12.8.2011 16:57

djsano

Blbosti

Tendle článek je ale pěknej blábol. Maminka má jíst hlavně to na co má chuť. Tělo si řekne co chce. a vitamínové doplňky pro těhotné je jen další způsob jak tahat z lidí prachy. Nebrali jsme žadné vitamíny a jedli jsme všechno, včetně žraloka a další podle tohoto článku vražedných jídel a máme krásného zdravého kluka. Todle už vážně zavání šířením poplašné zprávy a stresováním maminek.

+8/0
12.8.2011 16:22

lajika

Re: Blbosti

rozhodně souhlas. Kyselina listová, dejme tomu, ale to ostatní? Většina vitamínových a minerálních doplňků poskytuje dané minerály (vitamíny si nejsem jistá) vázané v takové formě, že jsou pro lidské tělo využitelné jen okrajově. A to nejspíš zaplaťpámbů, protože jinak by mohl vznikat dost chaos v množství přijímaného - kolik ze stravy, kolik z doplňků, některé minerály v množství větším než stopovém jsou spíš na škodu než k užitku.

Nebrat. A když tak jako jednotlivosti, ne jako multivitamíny. Ve většině případů to totiž znamená, doslova, nemalé peníze vydané za doplňky trousit do záchodu.

Co je na tom zarážející, že téhle vitamíno-minerálně doplňkové masáži nezřídka podléhají i lékaři gynekologové.

0/0
13.8.2011 12:47

jjona

Re: Blbosti

No, ja jsem v sedmym mesici a od 5 mesice jsem zvracela, takze si myslim, ze kdyz do sebe nedate to, co potrebujete, tak jste rad, za ty vitaminy. Clovek muze jist, co chce, ale neni na skodu byt informovan, kde je vetsi riziko nakazy nebezpecnych bakterii.

0/0
14.8.2011 4:59

josef.matr

Re: Blbosti

Rozhodně bych informace hledal na odbornějších stránkách jako je třeba http://www.maminkam.cz/   Rozhodně nás farmaceutické společnosti masírují ze všech stran. Jezte tyhle prášky a jezte tohle. Samozřejmě pokud je maminka líná jíst ovoce, zeleninu, nedokáže si odpustit kouření a alkohol, tak určitě je lepší, aby nějaké vitamíny brala. Jinak si myslím, že je to zbytečné krom základu jako je kyselina listová, jod, zinek a železo. Studie ukázali, že vápník je v lécích velmi objemný, takže to co je obsaženo v tabletách je jen velmi malé množství ddd. Je to jako s antikoncepcí, má sloužit, ale díky ní se pak ženy léčí na neplodnost. Je to prostě jeden velký farmaceutický kolotoč.

0/0
22.8.2011 9:57

jjona

Re: Blbosti

No jak uz jsem psala, ja jsem do 5. mesice zvracela a moc toho ve me nezustalo. Ovoce miluji a jim ho ted hodne, ale na zacatku tehotenstvi, kdy se plod vyviji jsou ty vitaminy dulezite a proste kdyz v sobe udrzite suchar, tak jste rad. Kazda zenska to ma jinak. Vsak ten zaklad je tam a pak jsou to velmi male davky tech ostatnich, pokud si vyberete ty, ktere maji vice vitaminu. Muzete klidne brat jen tu lyselinu listovou nebo jod atd. Rohodne bych to nesrovnavalal s hormonalni antikoncepci. A souhlas, lepsi se informovat u doktora nez zde =)

0/0
22.8.2011 18:02

A/D

ty zákazy jsou samozřejmě nesmysl

nikdo nebude jíst tolik tuňáka, aby se intoxikoval rtutí, stejně tak napadení mléčných výrobků nebezpečnou bakterií se stane jednou za uherskej rok. s touhle filosofií by se člověk musel bát ráno vstát z postele. i když, v peřinách se drží roztoči, takže nevim.;-)

+5/0
12.8.2011 15:04

dedust2002

chuť francouzského sýra

ochutnávám roztouženě...

0/0
12.8.2011 13:59

Morrison

Hermelín z nepasterovaného mléka?

To je snad už pomalu poplašná zpráva, ne? Ryby s velkým obsahem rtuti taky znějí, jako by se člověk měl po prvním soustu skácet k zemi...

0/0
12.8.2011 13:42

cassul

To by mě zajímalo...

jak se dokázaly rozmnožovat, těhotnět a rodit ty nesčetné generace našich matek, babiček, prababiček ... a těch pra si přidejte až někde k prvnímu prasavci... když neměly ty fantastické rady typu buráky ano, hermelín ne? To jsou teda články. Když byla těhotná moje nejstarší ségra, rodinné grémium taky zkoumalo, co by se mělo a nemělo. Babička, devadesátiletá dáma původem z hor, vstala, třískla do stolu a prohlásila, že ona vždycky jedla, nač měla chuť a přivedla na svět devět krásných a silných dětí, z nichž velká část právě plýtvá časem v hloupé diskusi, co se v těhotenství může a nemůže. Ona právě teď může štamprličku, tak si jí hned dá a jde dělat něco užitečnějšího, třeba přesvědčit pravdepodobného tatínka budoucího dítěte, aby si budoucí maminku vzal. Třiskla dveřmi a ještě minutu pak bylo ticho. Ano, to byla vzácná žena...

+12/0
12.8.2011 13:07

Brundi

Re: To by mě zajímalo...

Predpokladam, ze ho presvedcila. Take jsem mela takovou prababicku. :-D

0/0
12.8.2011 13:57

jjona

Re: To by mě zajímalo...

Ono se taky podivejte, jaka byla potratovost a umrtnost deti na ruzne vady, kterym se daji spravnym slozenim stravy (vitaminu) predejit pred 100 lety a dnes.

0/0
14.8.2011 5:03

halagajda

Rada pro maminky

jedla jsem vse s mirou(miluji hermelin a pastiky), maly je absolutne v poradku, zadne alergie/nemoci, je kluk jako buk:-)

0/0
12.8.2011 12:44

__huhulak__

bezva

bezva clanek, v podstate vyjmenovali, ze se v tehotenstvi nema jist radeji nic.

0/0
12.8.2011 11:57

Brundi

To je zase blabol...

Nejist ryby a jist buraky? :-o

Ryby, obzvlaste morske, se doporucuji kvuli jodu. Maximalne je lepsi vyhybat se velkym rybam, v jejichz mase se vice hromadi rtut. Ale tolik morskych ryb u nas stejne nikdo nesni.

U buraku se odjakziva uvadi, ze jsou plne plisni. Ne ze by mnozstvi aflatoxinu napr. z obcasne konzumace plisnoveho syra jakkoliv vadilo, ale pobizet k hojne a pravidelne konzumaci buraku je prinejmensim diletanstvi.

Plisnove syry se delaji z pasterizovaneho mleka, rizikem muze byt maximalne pokud jsou nevhodne skladovane nebo konzumovane ve velke mire.

Matesy s hermelinem je moje oblibena tehotenska svacinka. :-D

0/0
12.8.2011 11:11

vydra mořská

Re: To je zase blabol...

U plísňových sýrů nejde o mléko, ale právě o ty plísně. Ale pokud nesníš celý hermelín na posezení, tak to nevadí. Horší je snít nahnilé ovoce. Lepší celé vyhodit.

0/0
12.8.2011 11:52

Brundi

Re: To je zase blabol...

Jj, pisu v predchozim odstavci o aflatoxinech z plisne. Ale ani v celem Hermelinu toho tolik neni. Pry jde spis o to, kdyz ho nekdo miluje a daval by si treba nakladany Hermelin kazdy den ve vice kusech.

0/0
12.8.2011 11:59

vydra mořská

Re: To je zase blabol...

Jo samé játra. Namazat si občas rohlík paštikou neuškodí, ale ládovat se dušenýma játrama několikrát týdně asi není dobré.

0/0
12.8.2011 12:06

Brundi

Re: To je zase blabol...

Presne! V prvnim trimestru, kdyz mama udelala vyborna dusena jatra, tak jsem musela hodne bojovat sama se sebou, abych si nesla pridat. :-D

0/0
12.8.2011 12:13

cassul

Re: To je zase blabol...

Božínku a co by se asi tak stalo, kdyby sis šla přidat?

0/0
12.8.2011 12:56mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.