Ona

Diskuze

Zkrácené úvazky: proč jsou stále jen pro pár vyvolených

Musíte se vrátit do práce, ale dítě nedorostlo do jeslí nebo je ve školce a pořád marodí - to všechno znamená, že nemůžete pracovat na plný úvazek, jenže ten kratší nabízí jen málo firem. Jak z toho ven?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

acrab_s

10. 6. 2011 8:56
Mám super zaměstnavatele

Po narození obou dětí jsem začala pracovat poměrně brzy - u první holčičky již v jejích čtyřech měsících, u druhé "až" v šesti měsících. A byla to pohoda - zaměstnavatel o mě stál natolik, že mi umožnil home office, zkrácený úvazek na 4 hodiny a do práce jsem jezdila jen jednou týdně na meeting. Když bylo holkám 1,5 roku, začala jsem pracovat na 6 hodin denně, 4x v týdnu a zaměstnavatel mi platil pro holčičky jesle. Myslím, že holky nijak nestrádají, ba naopak - když přijdu z práce, věnuji se jen a jen jim, díky platu si můžeme dovolit nesčetněkrát víc než jen s rodičovskou podporou, já jsem v podstatě nikdy neztratila kontakt jak s kolegy, tak s obchodními partnery či pokrokem v oboru a zaměstnavatel je, myslím, taky spokojený. Dávám mu velké + a vřele bych to samé doporučila i ostatním firmám!

0 0
možnosti

edensity

7. 6. 2011 21:20
Zkrácený úvazek

Mám zkrácený úvazek a jsem nadšená. Našla jsem si po rodičovské novou práci ve stejném oboru. Nastoupila jsem na plný úvazek, ale syn byl často nemocný, manžel má časově náročnou a také lepší práci, tak jsem si po půl roce požádala o zkrácení úvazku na 6,5 hodiny denně. S pokrácením času přišlo i pokrácení peněz, práce mi zůstalo stejně, ale poradím si s ní. Navíc máme flexibilní režim, nemám pevně danou pracovní dobu, takže to zvládáme i když je syn nemocný. Tato změna mi vnesla do života pohodu a více klidu. Užívám si práci a pak syna, někdy zbude chvilka i pro mě. Je pravda, že jsem před mateřskou měla práci mnohem lepší a zajímavější, časově však nesrovnatelně náročnější. Vím, že tuhle možnost nemá každý, jsem za ní velmi ráda.

0 0
možnosti

ort

8. 6. 2011 16:09
Re: Zkrácený úvazek

Tak to Váš zaměstnavatel musí být velice spokojený, snížil Vám plat a přitom mu vykonávate práci ve stejném rozsahu,  jako za plného úvazku a ještě jste nadšená :-/. To je je dobrý návod pro další zaměstnavatele, jak dobře ve svůj prospěch využít nevýhodné pozice matek na pracovním trhu. Když to matkám nevadí, že je někdo odírá, tak proč ne. Zaměstnavatel ušetří a matky jsou velmi rády.

0 0
možnosti

Barbora St.

7. 6. 2011 15:24
Ideální pracovní doba průměrného Evropana: 17 hodin týdně

Nedávno jsem někde narazila na informaci, že Evropané jsou nejšťastnější, když pracují na částečný úvazek. Ideální pracovní doba podle nich činí 17 hodin týdně (tedy dva pracovní dny v týdnu). Zhruba třetina z lidí, kteří si tento luxus mohou dopřát, se ve svém životě cítí „velmi šťastni“. S narůstajícím počtem odpracovaných hodin pak pocit štěstí klesá.

Američané to ale mají přesně naopak: pracují-li přesčas, jsou dokonce o něco šťastnější, než je průměr. že by stále věřili "americkému snu"?

Více o tom na mém blogu:

http://stastnyblog.wordpress.com/2011/04/18/americane-jsou-stastni-kdyz-pracuji-prescas-my-v-evrope-prave-naopak/

0 0
možnosti

Roman36a

7. 6. 2011 15:32
Re: Ideální pracovní doba průměrného Evropana: 17 hodin týdně

Kdepak ten průzkum byl prováděn? Počítám ve Francii, možná v Řecku...... Až tady budou jejich mzdy a možnost válet si půl roku kejty na pláži, tak taky budeme šťastnější mimo práci.

0 0
možnosti

Lachenauerin

7. 6. 2011 13:14
A byl by o to opravud tak velký zájem?

Já osobně vidím zásadní potíž v tom, že zkrácený úvazek rovná se logicky i "zkrácené" peníze. Takže on ten problém (a je to vůbec problém) nemusí být jen na jedné straně, tedy u zaměstnavatelů.

0 0
možnosti

hermína

7. 6. 2011 16:01
Re: A byl by o to opravud tak velký zájem?

tak zájem či nezájem by se potvrdil vypsáním těch míst. větší firma do může zkusit, a rovnou udělat výběrové řízení na nějaké půlúvazky a když se jí na jendo místo nenahrne 20 lidí jako dneska, může konkurz zrušit a vypsat celoúvazky.

0 0
možnosti

Lenka S.

7. 6. 2011 10:19
Je to všechno hezké..

Ale co když nepracuji v kanceláři??

0 0
možnosti

Peťulák2

7. 6. 2011 10:30
Re: Je to všechno hezké..

No tak ti to nepomůže. To tam píšou.

0 0
možnosti

xs123

7. 6. 2011 10:16
Úřady zrušit

a udělat je on-line celé. Pro babičky a odlehlé vesnice zřídit pojízdný úřad v maringotce s jedním schopným úředníkem, který dokáže ovládat počítač a řídit auto , a ten by jezdil od vesnice k vesnici jako pekař s houskama. Všichni úředníci by mohli pracovat z domova, případně místo úřadů zřídit videokancelář, kde by se dalo propojit s úředníkama doma. Sci-fi.

0 0
možnosti

xs123

7. 6. 2011 9:36
Kdyby podpořili zkrácené úvazky

mají po problému s porodností a se vším.  Taky by ženy rodičovskou líp snášely. Blbé je být s dítětem celé dny doma a potom najednou zčistajasna 10 hodin v práci a dítě 10 hodin mimo domov. Zkrácený úvazek nebo třeba tři dny v práci nebo nějak to zkombinovat. To je ideální stav pro rodiče - obvykle matku, i pro to dítě. Měli by podnikům, které poskytují zkrácené úvazky pro rodiče malých dětí, dát třeba daňovou úlevu. Jenže to by stát zase měl méně na rozfofrování.

1 0
možnosti

radim36

7. 6. 2011 9:51
Re: Kdyby podpořili zkrácené úvazky

Měli by taky podstatně méně problémů s nezaměstnaností.  Dneska firmy lidi dlouhodobě nezaměstnané vůbec nezajímají, protože přece jen riziko, že se takový člověk ukáže jako neschopný pracovat v plném pracovním osmihodinovém úvazku je dost velké. A nechat těch 8 hodin práce rozdělit mezi často už předtím přetížené  ostatní zaměstnance , než se na to místo najde a zaškolí někdo jiný , bývá často problematické a drahé.

Dlouhodobě nezaměstnaní tak prakticky bez šance najít práci zůstávají na krku státu, zatímco firmy kolikrát nechávají to pracovní místo raději neobsazené, protože jiné než dlouhodobě nezaměstnané neseženou a raději "hoblují " své stálé zaměstnance soustavmými přesčasy.

Zaměstnat takového člověka na nějaký hodně zkrácený úvazek a tak si ho levně a kvalitně otestovat by hodně pomohlo.

0 0
možnosti

bembinka

7. 6. 2011 8:19
Tento systém je padlý na hlavu

Věřím, že ředitelka Vodafonu (nebo jak tam byla ta funkce napsaná) si může dovolit pracovat z domu, ale jak už bylo v článku napsáno - prodavačka, servírka, automechanik... no porstě drtivá většina zaměstnání z domu vykonávat nelze. Já taky pracuji v kanceláři, jenže jako telefonní operátorka - to taky nepůjde vykonávat z domu... Na jednu stranu chtějí zaměstnavatelé výkony, odchod do důchodu se oddaluje, všechno se zdražuje, nabídka práce je mizivá - a pak se politici diví, že se rodí málo dětí....

0 0
možnosti

Klotilda

7. 6. 2011 8:00
Workoholismus

Je zde zažito,že ten kdo vysedává v zaměstnání od nevidim do nevidim je dobrý zaměstnanec.Nehodnotí se práce ale fyzická přítomnost zaměstnance na pracovišti.Šéf může být organizační antitalent a dokonce ani nemusí znát práci svých podřízených ,která během dne připlouvá a odplouvá a čas se táhne a táhne.Rozsekání běžné pracovní doby na několik úvazků, jejich posunování během dne nebo zaměstnanec pracující doma, firmu zas tak administrativně nezatěžuje.Stejně pořád někdo přichází a odchází,přihlašuje se a odhlašuje.Podle mého názoru jsou brzdou takového systému právě ti vysedávači,lidi kteří, ne že by se přímo flákali ale tříhodinovou práci dělají od slunka do slunka a jsou tak dobří zaměstnanci,že si ani ten přesčas nenapíší a nenechají zaplatit.

0 0
možnosti