Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Adoptuju babičku aneb přibývá inzerátů na náhradní prarodiče

Ne všechny rodiny mají vlastní babičku poblíž, proto se stále častěji poohlížejí po nějaké náhradní. Třeba i přes inzerát. Pořád totiž platí, že lepší adoptivní babička než žádná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

fitzie

abych pravdu řekla

jedna babička je daleko, bez většího zájmu o děti, druhá je blíž, ale je jí přes pětasedmdesát a děcka nemá šanci zvládnout, v případě dědy navíc též chybí zájem o děti. Ani se s nimi neodváží ven, když jim je náhodou dáme s tím, aby s nimi šli na pískoviště (cca 60 m od vchodových dveří po rovině, po chodníku podél domu). Prarodiče tráví s dětmi minimum času.

ALe abych hledala cíleně náhradní babičku, na to bych fakt neměla. Dovedu si představit, že děti svěřím člověku, kterého znám, popř. na něj mám spolehlivé reference  (bydlí vedle, pracuje v mateřině, škole, DDM, popř. je to matka kolegyně atd.), ale najít si někoho zcela neznámého a neprověřitelného jen tak na inzerát, a svěřit mu děti, zvlášť malé, to si opravdu neumím představit.

0/0
26.5.2011 17:02

morae

Re: abych pravdu řekla

ale to máte jedno, děti si nejspíš někoho "adoptují" samy - syn začal vozit z výletů dárečky paní sousedce, když jsme jí potkali, daroval obrázek, podělil se o čokoládu.... důležitý je, že děti vidí i to stárnutí a můžou se na babičku s dědou těšit - to jsou mnohem horší situace, když prarodiče vnoučata odmítají nebo mezi nimy (mezi rodinami svých dětí) dělají rozdíly.

0/0
26.5.2011 18:40

Ludek_III

Re: abych pravdu řekla

To teda musíte být rodina. Já teda měl jednoho dědu suprového, druhej sice mírně zlobil - ale zájem o nás měl. To samé babička.

Nechápu jak prarodič - navíc BABIČKA...nemůže mít zájem o děti svých dětí.

0/0
26.5.2011 19:16

morae

jak tak koukám

asi tu nikdo s dikutujících není v situaci, že prarodiče prostě nemá.

Není to o hlídání - tím si procházíme a zvládáme to, protože musíme - ale dětem opravdu chybí ještě jiný pohled na svět - generačně malinko posunutej a taky je to o tom, že když vysvětlujou svět jenom táta s mámou, je to trochu otrava.  Mít někoho, komu přinesu "kamínek z výletu" je přece fajn.

0/0
26.5.2011 16:42

anžto

no tak

ono dneska když většina babiček ještě není v důchodovém věku tak to s tím hlídáním už asi není zdaleka tak horké. A když čtu prognózy kdy se půjde do duchodu v budoucnu, tak se bude jednat spíš už o pravnoučata:-)

0/0
26.5.2011 13:03

derevo

Proč ne

Proč ne, ale mě jen napadlo, že někdo hledá náhradní babičku proto, aby pomohla a pohlídala děti a oni nemuseli někoho na toto najímat a platit mu za to. Tím ale neříkám, že to tak dělají všichni. Jen konstatuju, že někdo by jistě mohl.

Dle mého dost ožehavé téma

0/0
26.5.2011 12:07

LUF4

Re: Proč ne

To jsem chtěl napsat. Adoptovat babičku je výhodnější než platit za hlídání (ještě kdyby ta babička poklidila a navařila:)   Pokud to babičku baví tak nevidím problém. Náhodou já taky dělám vedlejšák v podstatě pro zábavu - zadarmo. (Fotoreportér - do techniky jsem dal asi 60 tisíc a jsem tak levný že se mi to nemůže vrátit v dohledné době)

0/0
27.5.2011 1:45

jarous76

Rozmazlovat?

...což je právě ta nejdůležitější role babičky: přijmout děti svých dětí, jaké jsou, a rozmazlovat je," říká psycholog Petr Hroch. ...

Jo tak zrovna za to rozmazlovani bych tchyni obcas nejradsi nakopal - holt to za ni pak odnasi mladej kdyz se chova jako parchant :p

Ale co se da delat. Muzu bejt rad, ze my mame 2 babicky :)

0/0
26.5.2011 11:35

IfčaX

Re: Rozmazlovat?

Jo, to je ta daň za hlídací babičky...

Buď dám dítko k babičce jen občas, aby se vzájemně užili... a pak mu to nárazové rozmazlování nijak neublíží, pro potomka je to příjemná změna a doma ho zpacifikuju zpátky do deseti minut.  Nebo holt babička hlídá permanentně - a pak upřímně řečeno považuju za sprosté vykřikovat, jak bych jí za to rozmazlování nejradši nakopal a že se mladej chová jako parchant kvůli ní. Tohle jsem nemyslela zrovna osobně na Vás, ale měla jsem takovou sousedku. Jejíž dítě bylo opravdu rozmazlený parchant a ona místo aby ho okřikla, tak jen naříkala, že je to kvůli "pratchyni", která ho od roka hlídala cca 10 hodin denně, aby mladí mohli do práce - a to už měla dost přes sedmdesát.

0/0
26.5.2011 12:41

honda_mrkos_pajdusakova

Opravdu smutné...

:-/

Dovedu si představit, že se s cizí "babičkou" dají dohromady lidi, kteří už vlastní rodiče nemají.

Ale naprosto nechápu lidi, kteří nechají vlastní rodiče stovky km daleko (anebo možná ani to ne), a pak shánějí "náhradní" prarodiče... No, ono jim to jednou vlastní děti vrátěj.

0/0
26.5.2011 9:04

nocenka

Re: Opravdu smutné...

Jak jako nechají stovky km daleko??? To jako, že to udělalli schválně, ze zlé vůle nebo by se měli okamžitě přestahovat bez ohledu na další okolnosti?

0/0
26.5.2011 9:46

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Opravdu smutné...

Ne, jistě to udělali omylem, z dobré vůle a všechny okolnosti jsou důležitější než vlastní rodiče...

0/0
26.5.2011 10:59

_m-

Re: Opravdu smutné...

8-o8-o Teď už ti vůbec nerozumím. To jako rodiče jsou povinni být mladým neustále k dispozici? Děkuji, nechci, taky mám vlastní život. Jako potomek i jako rodič.

0/0
26.5.2011 11:34

jarous76

Re: Opravdu smutné...

On to mysli obracene - ze mladi maji byt nepretrzite k dispozici rodicum kdyz je tak "nechali" stovky kilometru daleko ...:-P

0/0
26.5.2011 11:36

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Opravdu smutné...

Proč by měli být rodiče k dispozici? To z toho snad teda nevyplývá ani náznakem.

To bylo myšleno právě naopak. Pro spoustu lidí je často všechno o dost důležitější než fakt, že někde nechávají svý rodiče, aniž by přemýšleli nad důsledky - třeba to, že se budou navzájem asi časem dost potřebovat, ať právě kvůli vnoučatům, pomoci v nemoci nebo stáří. A pak si holt takhle starý musej najít na pomoc někoho cizího a mladý hledají cizí babičky. Mně to přijde nenormální, ale je mi jasný, že asi spoustě lidí ne. Přece je lepší mít na druhým konci republiky o 10k vyšší plat a přece pak ty prachy nevyházíme za dlouhý dojíždění za babkou...

Za bolševika spousta lidí vzdala emigraci právě z tohoto důvodu, přece tu nenecháme rodiče a dětem babičku a dědu. Vzdali se i lepšího živobytí, i svojí svobody... A ti, kteří přesto odjeli, právě tohoto faktu opuštění rodiny dost dlouho litovali.

Ale to je moje osobní nastavení, chápu, že každej tak útlocitnej není.

0/0
26.5.2011 11:46

_m-

Re: Opravdu smutné...

No protože je nám neustále podsouváno, že lidé mají chodit za prací, práce za nimi nepřijde. Potom, podle tvé teorie by měli i ti rodiče zabalit a odstěhovat se s mladejma. Nebo další možnost - s manželem jsem se seznámila na škole - on Pražák já severomoravanka..... jak bys to řešila? 

Chápu že ty to máš natavené takhle, ale to, že někdo jiný to má nastavné jinak neznamená, že je horší, nebo necitlivý.

0/0
26.5.2011 11:55

IfčaX

Re: Opravdu smutné...

Jo, to je další  věc - to by se muselo žít jedině stylem "vdát se nejdál do sousední dědiny". Protože v jiném případě to asi jinak nepůjde, než jedny rodiče nechat daleko.

0/0
26.5.2011 12:35

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Opravdu smutné...

Ale takhle to nemyslím. Mně jde spíš o to, že  i když ty rodiče nejsou zas tak daleko (a to v rámci republiky, a možná i Evropy nikdy nejsou), tak si někdo radši najde na inzerát babku v místě, než aby obětoval čas a prachy do návštěvy těch vlastních...

0/0
26.5.2011 12:45

IfčaX

Re: Opravdu smutné...

Ale to se přece nevylučuje, ne? Čas a prachy do návštěvy vlastních klidně obětovat můžou. (Teda pokud je ti vlastní rodiče na návštěvy zvou, třeba raději tráví víkendy jinak než vyvářením pro mladé.) Ale jestliže v týdnu mám problémy stíhat z práce skočit pro dítě do školky a v sousedství je zas paní, která nemá s kým promluvit, tak si můžou vzájemně takhle pomoci, ne?

Ono se to s posouváním věku rození trochu mění. Ale v té mé generaci v době, kdy jsem měla malé děti, tak prarodiče určitě nebyli staří lidé, co chudáci čekají, kdy mladí obětují čas na návštěvu. Přes týden chodili do práce, a o víkendu se taky netřásli na to, že se jim do bytu nažene na půl dne početná návštěva.

My bydlíme všichni v okruhu cca pěti kilometrů, takže jsme se vídali často tak nějak přirozeně. Prostě se člověk cesou okolo na půl hodiny stavil. Ať rodiče u nás, tak naopak. Ale pokud bychom bydleli někde dál a chtěli o víkendech pořádat velké návštěvy u "babky", tak si myslím, že by nás "babka" brzy hnala.

0/0
26.5.2011 13:00

_m-

Re: Opravdu smutné...

:-) Teda já bych je hnala určitě;-)

0/0
26.5.2011 13:02

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Opravdu smutné...

Hele, já myslím, že si úplně nerozumíme, nebo se částečně míjíme. Mně nejde o to, aby se hrnuli na návštěvy a nechali se obsluhovat, naopak, že by se měli o svý rodiče spíš starat a pomáhat jim, koneckonců vnoučatům to jen prospěje.

Teď jsem se schválně koukla na ty stránky s inzerátama - dost z nich jsou lidi s docela velkýma dětma, kteří shánějí novou babku proto, že ta jejich vlastní "je už moc stará".. No co to je?8-o 

Sčuchnout se se sympatickou sousedkou v ulici nebo baráku, která si děti oblíbí a oni jí tak nějak samoběhem, je podle mě jiná liga, to je docela normální. Ale představa, že mi máti zestárne a "znemožní" (jakože se mi to stalo a stane se každýmu druhýmu) a já si dám inzerát, že teda sháním jinou, fujtajbl.

0/0
26.5.2011 13:15

_m-

Re: Opravdu smutné...

Já teda ty inzeráty neviděla, ale  - mám tchyni, která je taky "nemožná" dneska už nás ani nepoznává, dokud tušila kdo jsem , resp. i když už to netušila, ale bylo to k něčemu, tak jsme za ní chodila do domova důchodců (další hřích, já vím, ale tvrdím, že lepší domov důchodců než 10 hodin o samotě doma a pro sebe to chci)  3-4 týdně a vodila a později vozila ji na procházky, povídaly jsme si o tom co se jí zrovna v hlavě vyrojilo........ kdybych tehdy potřebovala babičku k dětem tak bych klidně přibrala nějakou inzerátovou a vůbec by se to netlouklo.

Já rozumím tomu, co máš na mysli, ale já prostě neumím lidem podsouvat špatné myšlenky a jsem přesvědčená, že tady nejde o opouštění vlastních rodičů. Tedy většinou, že ano ;-).

0/0
26.5.2011 13:26

_m-

Re: Opravdu smutné...

Jo zapomněla jsem napsat - zastavím se u ní dneska tak jedno za 10 dní........ vůbec o tom neví........:-/

0/0
26.5.2011 13:27

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Opravdu smutné...

Tohle (tedy tu tchýni) já naprosto chápu a nic nenormálního na tom nevidím, naopak.

Mně ale to ale jako programové odstrkávání ne úplně se hodících rodičů na vedlejší kolej prostě připadá, no.

0/0
26.5.2011 13:45

IfčaX

Re: Opravdu smutné...

No, asi míjíme v tom pohledu.

Neznám rodinu, která v době, kdy má malé děti, pomáhá rodičům. Určitě takové jsou, s nárůstem věku prvorodiček jich bude víc. Ale prakticky ve všech případech v tomhle věku většinou se řeší spíš u těch rodičů, zda k mladejm přistoupit stylem: založili jste si už vlastní rodinu, je to na vás a starejte se, jak umíte nebo zda je dál podporovat. Pomocí při získání bydlení, finančně přispět po dobu, co je mladá na mateřské, hlídat děti... Situace, kdy v této době se řeší, jak moc potřebuje pomáhat chudák babička, je podle mě naprostou výjimkou...

Tohle nastává spíš až o generaci později. Takže jakékoli pohoršování se nad mladejma, co nechají své rodiče napospas, mi přijde úplně mimo.

0/0
26.5.2011 13:56

nocenka

Re: Opravdu smutné...

Mám dojem, že o návštěvvách vlastních rodičů nikde nepadlo ani slovo.

0/0
26.5.2011 15:27

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Opravdu smutné...

Tak holt se má každej řídit svým vlastním rozumem a ne tím, co je mu podsouváno...

Jen tak zkusmo si představ, jak máš vnoučata na druhým konci republiky a tebe vlastně neznaj a "babičku" mají náhradní. Jestli Ti ta představa nevadí, pak OK, ale obávám se, že to vadí každý ženský.

0/0
26.5.2011 12:42

_m-

Re: Opravdu smutné...

Píšu to kousek níž - vlastní babičky jsme měli cca 150-200 km a trávili jsme u nich celé prázdniny.  Jelikož v té době ještě obě chodily do práce, tak si myslím, že nás měly plné zuby a vůbec jim nevadilo, že zbývajících 10  měsíců jsme doma a občas nás hlídá  cizí paní, naopak jedna z mých babiček se s ní skamarádila a psaly si.

Naši se nakonec do Prahy přistěhovali - částečně kvůli nám částečně kvůli práci - a ve finále se s mýma dětma vídali míň, protože na Jižní město děti na prázdniny nepošleš.

ono to není o vlastní a cizí babičce, ono to je o vztahu mezi lidma jako takovém. Já třeba dneska mámu navštěvuju tak jednou za  14 dnů, protože má mraky aktivit a kamarádů a kamarádek. Přitom před pár lety, po otcově smrti jsem u ní byla denně. Tehdy to potřebovala, dneska by ji to skoro obtěžovalo, důležité je, že o sobě víme.

0/0
26.5.2011 13:01

nocenka

Re: Opravdu smutné...

No dole už to rozebrali dost, zakončila bych to tím, že Honda si tradičně potřbeovala flusnout na někoho, kdo  nežije stejně jako ona:-P

0/0
26.5.2011 15:29

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Opravdu smutné...

A ty seš nějaká informovaná o tom, jak já žiju? Tak schválně, povídej, přeháněj...

0/0
26.5.2011 16:00

_m-

Re: Opravdu smutné...

?? A to tě nenapadne, že se lidi třeba stěhují za prací? A prarodiče ještě pracují, nebo nechtějí opusti svůj domek, sousedy, kamarády?

Taky jsme měli náhradní babičku. Vlastně jsme jí říkali teto, protože naše babičky žily, ale ona byla starší, než ty naše. Hlídávala nás, chodila s  náma na pouť,  kupovala bombóny a mám ji na oplátku zvala na různé narozeniny a svátky. U vlastních babiček jsme potom trávili celé prázdniny a vůbec to neovlivnilo náš vztah.

0/0
26.5.2011 9:50

IfčaX

Re: Opravdu smutné...

A co když ty lidi naopak nechávají ti jejich vlastní rodiče, protože prostě mají zajímavější aktivity než navštěvovat mladé a hlídat vnoučata? (Což nemyslím jako kritiku takových babiček - přece si můžou žít svůj život jak uznají za vhodné.)  Ale fakt nevím, co je na tom špatného, když si pak mladí vzájemně vyjdou vstříc s nějakou starší sousedkou, které je třeba zas naopak samotné smutno.

Nemyslím, že to bude většinový model, ale někdy se vhodné okolnosti takhle prostě sejdou.

0/0
26.5.2011 12:33

Yanajedna

Re: Opravdu smutné...

A co když se odstěhují ti prarodiče? Má potom celá široká rodina vzít batožinky na záda a táhnout za prarodiči na ves, kde si hodlají užívat klidu a důchodu?

Opravdu ne každý, kdo bydlí stovky kilometrů od rodičů a prarodičů, je bezcitná zrůda bez kouska svědomí a soucítění ;-) (ano, taky tak bydlíme)

0/0
26.5.2011 12:39

vlach,e

Staré železo?

"A taky je blaží pocit, že ještě stále nepatří do starého železa a jsou někomu užitečné.

Tak to se mi snad jenom zdá.... Kdo tyhle žvásty píše? Jsem babička a svoje vnoučata miluju. Ale je mi 46 a do šrotu se mi ještě nechce :)) Nehledě k tomu, že i kdyby se mi chtělo, do důchodu daleko...

0/0
26.5.2011 7:26

fitzie

Re: Staré železo?

46 a vnoučata? to jste si pospíšili ;-)

0/0
26.5.2011 7:39

nocenka

Re: Staré železo?

No, ono ne každé babičce je 46;-)

0/0
26.5.2011 9:47

_m-

Re: Staré železo?

Nojo, zapomínáte, že babiček kterým je 46 je sakra málo.....

0/0
26.5.2011 9:51

váš účet byl vzrušen

Asi tomu správně nerozumím

Ty dámy hlídají děti zadarmo????

0/0
26.5.2011 1:58

fitzie

Re: Asi tomu správně nerozumím

ne, za naplnění citových potřeb. je to návrat ke komunitnímu způsobu života, který ještě není stoprocentně monetizován. ;-)

0/0
26.5.2011 6:47

petrph

Re: Asi tomu správně nerozumím

mimochodem ,kdo mluví o hlídání.. Příjde na návštěvu když jsou rodiče doma, nafutruje se do zásoby pohladí "vnoučka" po vlasech a než se nechá odvést dom, tak ještě stačí štípnout stříbrný lžičky:-)

0/0
26.5.2011 8:22mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.