Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

OBRAZEM: Děti, které váží jako dva pomeranče

Jsou tak malinké, že i pytlík mouky je dvakrát těžší. Neváží ani půl kila, přesto přežijí. Řeč je o extrémně nedonošených dětech. Vejdou se skoro do dlaně a nebýt špičkové péče českých lékařů a dalšího zdravotnického personálu, nikdy by se nedočkaly prvních krůčků nebo prvního školního dne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sasena

Jak je to dlouho,

co se medializoval případ tuším že dvojčat, která doktor po předčasném porodu prohlásil za mrtvá, nechal odnést na balkón a ona tam ještě snad 2 hodiny bez jakékoliv pomoci žila. Zdravotní sestra, která se doktora marně snažila přesvědčit, aby něco udělal, z toho musí mít noční můru dodnes a ten doktor podle mě taky nemůže klidně spát. Možná, že kdyby se jim věnovala péče, mohly ty děti dnes žít a dělat rodičům radost. Možná že ne, ale kdo zná odpověď? I pro doktora musí být hrozně těžké rozhodnout, v jakém případě už to nemá smysl, a proto by se mělo zkusit vše, co má medicína k dispozici. A je mi putna, kolik to stojí, protože peníze se doslova vyhazují oknem v jiných případech. Ale o tom tady už bylo psáno dost.

0/0
3.4.2011 12:47

caira1

Jsem maminou jednoho z nich...

Docela mně zaráží, kolika z Vás vadí finanční stránka věci.My, mámy předčasně narozených dětí jsme si to dobrovolně nevybraly, žádná z nás nechtěla rodit předčasně -na rozdíl od alkoholiků a feťáků,kteří konzumují s radostí a věřte, že jejich léčba Vás stojí hodně.

Píšete,že k předčasnému porodu musí být dispozice,také názor zcela mimo.Já jsem měla komplikaci, o které statistika říká, že postihne 1%těhotných žen.Druhé dítě jsem donosila naprosto v pohodě.Dcera se narodila ve 28.tt s 990g,injekci s kortikoidy k dozrání plic jsem nedostala,přesto po porodu dýchala sama.Nechali byste takové dítě zemřít?Od  necelých 3 let chodí do školky, je moc šikovná,mluví lépe než mnohé donošené děti,ve svých 3,5letech skládá puzzle o 60dílech, hezky maluje, zpívá...V době chřipkové epidemie chodilo do školky 8 dětí z 26  a moje dcera mezi nimi.

Nikdo nemůže vědět, jaké následky si dítě z předčasného porodu ponese, ale já jsem vděčná, že jsme tu šanci dostali a všem lékařům za její záchra

0/0
3.4.2011 9:02

sasena

Re: Jsem maminou jednoho z nich...

To je dobře, že to tak dopadlo a myslím, že takových případů je dnes už mnohem víc, v článku to je také zmíněno. Ale ti "pragmatici" tady si stejně povedou svou a jinak budou mluvit teprve až budou postaveni do stejné situace. Má kamarádka vždycky tvrdila, že kdo si nenechá vzít dítě, které testy označily za poškozené, by měl hradit celou péči, pokud se podezření potvrdí. Teď byla její poprvé těhotná dcera na testech, které naznačují nějakou vadu a kamarádka mluví úplně jinak. Je to tak, že pokud se něco týká těch druhých, každý má hned řešení a všechno je jasné, ale jakmile je to o nás, rázem se mění všechno o 180°. Držím pěsti, ať je i nadále vše v pořádku. R^

0/0
3.4.2011 12:25

Politicky korektní lež

Re: Jsem maminou jednoho z nich...

no ale zde by se dalo říct, že po bitvě je každý generálem

0/0
3.4.2011 20:31

jjyyy

Sparta je asi moc, ale...

Tyto děti končí v nejlepším případě u psychologů, psychiatrů, alergologů, ... prostě odborníků na cokoliv, co jim dobře zaplatí zdravotní pojišťovny a rodiče na jejich rady podporují farmaceutické loby. Bohužel to často vidím.

0/0
2.4.2011 23:50

Skippik

Re: Sparta je asi moc, ale...

Tak já budu mnohem raději, když moje daně půjdou na záchranu nedonošeňátek a péči o případné postižené než na zdravé jedince, co nechtějí makat a válí si šunky na podpoře a dávkách v hmotné nouzi.

0/0
3.4.2011 2:25

jjyyy

Patrně to neovlivníme..

0/0
3.4.2011 10:34

akuhtr

Re: Sparta je asi moc, ale...

mno... problém se zdravými jedinci dokáže vyřešit privatizace zdravotnictví

0/0
4.4.2011 0:49

ewikp

rozhodnutí

Nedá mi to a musím reagovat. Mám doma dvě nedonošené děti (5 a 2 roky). Druhé extrémě nezralé 800g. Obě děti jsou naprosto zdravé bez jakýchkoliv komplikací. V našem okolí známe nejméně dalších 20dětí, které se narodili předčasně a jsou zdravé. Tento článek nedokáže pochopit nikdo, kdo tím neprošel. Člověk, který v takové situaci je, ví jak se rozhodnout. Docela by mě zajímalo, jak by reagovali lidi, co tu tvrdí nezachraňovat, když by se jednalo o jejich dítě.

0/0
2.4.2011 12:09

Politicky korektní lež

Re: rozhodnutí

to je právě, že člověk neví zda bude postižené. kdych věděla, že bude, nechtěla bych ho zachrańovat.

0/0
2.4.2011 13:07

ljaguška

Re: rozhodnutí

Naprosto s Vámi souhlasím.Já mám také nedonošené dítě(1900gr.) a dnes je jí už 26 let a je úplně zdravá. A v roce 1985(to se mi narodila) ještě nebylo zdravotnictví na takové úrovni jako je dnes. Proto mě dost vadí,když tu někdo píše"nezachraňovat" a přitom o cele věci nemá ani tušení.

0/0
2.4.2011 22:50

akuhtr

Re: rozhodnutí

Otázka zní... dokáží hormony ovlivněné mozky matek správně posoudit stav dítěte?

0/0
4.4.2011 0:50

maky279

Děti co váží něco více než dva pomečanče, ale méně než čtyři

Ahojky všem, nevím jestli vám to pomůže v rozhodnutí, rozhodování, a jiném, ale doma jsme řešili podobnou událost. Otěhotněla jsem a naše řeč byla o tom, že nejsme tak mladí, abychom měli postižené dítě a tak staří abychom nemohli mít další dítě. Tak jsme se těšili jako normální rodičové na nový přírustek do rodiny. Vše se změnilo po předčasném porodu nedonošeného dítěte, které mělo navíc vrozenou vadu. Nedokázali jsme odolat pokušení, že nám ho zachrání a naopak nás přepadal obrovský strach jak to zvládneme. Náš syn se narodil o dva měsíce dříve a vrozenou vadou střeva, která vyžadovala okamžitou operaci střev s dlouhodobou léčbou. Porodní váha byla sice 2360g, ale po operaci měl malý jen 1980g. První operace trvala čtyři hodiny a našeho syna zachránila. Zůstali jsme dva měsíce na přístrojích a pokusech začlenit naše dítko do těch veselejších tabulek novorozenců. Zkoušeli jsme pokusy, jen aby se to "naše" dítě dalo dohromady.

0/0
2.4.2011 3:02

Politicky korektní lež

největší dilema je asi tohle

přikikláním se k názoru hodně nedonošené děti nějak intenzivně nezachraňovat. Jenže co když dítě přežije a bude postižené právě kvůli tomu, že mu nebyla poskytnuta intenzivní péče? Nebo naopak, co když mu ta péče poskytnuta bude, ono přežije, ale bude těžce postižené?

0/0
2.4.2011 2:05

Denule

jednu dobu tady blogovala maminka dítěte s váhou asi 890 g,

možná by stálo za to, kdyby ji redakce oslovila a nechali ji k tématu něco napsat - i s odstupem těch asi dvou let, kdy své blogy psala, popř.s ní udělali rozhovor. Rozhodně upřednostním informace od někoho kdo toto zažil, než když si to novinářka přečtě někde v knize a pak to tady přetlumočí.

A pokud to čte ona maminka - tak doufám, že je vše v pořádku a máte se (oba) dobře. 

0/0
1.4.2011 23:46

mici82

Re: jednu dobu tady blogovala maminka dítěte s váhou asi 890 g,

Z toho miminka je krásnej zdravej a chytrej kluk :) taky jsem ten blog četla se zatajeným dechem a občas i slzu uronila. A dobře to dopadlo!

0/0
5.4.2011 12:50

d_meister

souhlasím s těmi,

kdo řikaj, že to je nenormální a proti přírodě, zachraňovat půlkilový děti. takovýhle děti nejsou zdaleka životaschopný a jejich orgány nejsou ani dostatečně vyvinutý, aby bez 24/7 péče vydrželi. a i když vydrží, tak v drtivý většině případů jsou postižený - pozdějc se vyvíjejí oči, motorika dělá problémy etc. pro zachraňování hodně nedonošených dětí nemám pochopení asi stejně, jako když se rodiče dozví, že jejich dítě bude mít genetickou vadu a přivedou ho na svět. btw mám bratrance, který se narodil v 6. měsíci, vážil asi 750 gramů, krátce po porodu a po komplikacích ještě zhubnul: kromě drobných problémů jako např. se šilháním (buďme rádi, že není slepej, jako se to často stává), problémy s chůzí, jakož i s jemnou motorikou, duševní vývoj se zastavil někde ve 4 letech, podezření na autismus, často nevypočitatelný, až agresivní chování.

0/0
1.4.2011 23:16

Mak76

Re: souhlasím s těmi,

Nesouhlasím. To vše, co říkáte, je daň za pokrok. Teď je dokážeme zachránit a přežijí s následky, ale za pár let to může být jinak. Ale pokud je nebudeme zachraňovat, tak se dál nedostaneme, protože na každém dalším děťátku se lékaři učí a zjišťují nové a nové skutečnosti... To bychom mohli přestat léčit lidi s rakovinou (stejně není jistota, že to přežijí) a vůbec s jakoukoliv jinou závažnou nemocí, kde hrozí následky...

0/0
1.4.2011 23:29

sorg1

Re: souhlasím s těmi,

A proč vůbec léčit, proč se starat o své zdraví, stejně to nemá smysl, protože tím ,že jsem se narodili jsme odsouzení k smrti.

Ten přístup, který tady prezentují ti, co tvrdí, že takové děti nemá smysl zachraňovat je naprosto scestný, z mnoha důvodů. které se mi teď nechce vypisovat.

0/0
2.4.2011 0:13

st.1

Re: souhlasím s těmi,

"daň za pokrok" už jsem to tu psala několikrát!! jste vůbec schopni se vžít do role pokusného králíka ,opičky ,krysičky, pejska nebo miminka , které je zavřeno ve  své kleci nebo inkubátoru bez nadějě pro svůj normální život ? -sice pro vědomí, že se na mě lékaři učí a možná někdo příští bude na tom líp ???

0/0
2.4.2011 0:38

st.1

Re: souhlasím s těmi,

PS : lidé s rakovinou můžou vyjádřit svou volbu- chci být pokusný králík - nebo- NE....... ale to ubohé novorozeně ? toho se nikdo neptá a v rámci jakési "solidarity" s budoucností , nebo co tu všichni naznačujete ho necháte prožívat nepředstavitelná muka a po několika letech v zoufalství,bolesti a zhroucení celé rodiny v tichosti umřít!!

0/0
2.4.2011 0:46

Lord Havelock Vetinari

Re: souhlasím s těmi,

R^

0/0
2.4.2011 1:25

akuhtr

Re: souhlasím s těmi,

Efektivnější by bylo posunovat věk zachraňovaných dětí pomaleji.

0/0
4.4.2011 2:28

behunka

na každém šprochu pravdy trochu

těžko se přiklonit k nějakému názoru. Na jednu stranu zachraňovat tyto drobečky za každou cenu, je hrozné. Kde je ta jistota, že bude zdravé a né celý život postižené a odkázané na pomoc okolí. Ale zase na druhé straně co když...? Radikálně neudržovat hlásají ti co děti nemají, nebo mají bez problémů krásné zdravé děti. Ale zkuste se zeptat na názor kterékoliv maminky na oddělení nedonošených dětí. 

0/0
1.4.2011 21:21

sorg1

Re: na každém šprochu pravdy trochu

Ta jistota není nikdy, dokonce ani u těch donošených. Asi před rokem byl někde článek, že se narodilo úplně zdravé dítě bez očí, na ultrazvuku nebylo nic poznat. a i když se narodí úplně zdravé, tak může být postižené mentálně, nebo taky může chytit nějakou těžkounemoc. ani vy nemáte žádnou jistotu, že vás zítra nedostihne například mozková mrtvice, nebo Vás něco nepřejede a zustanete po zbytek života odkázána na pomoc ostatních. to co tu píšu nepřeju nikomu, jen se snažím napsat, že takovou loterii a hru plnou nebezpečéí, které se nedá vyhnout prožívá neustale každý člověk. Proto si dovolím tvrdit, to co řakl Werich:"Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl...."

Za život stojí bojovat vždy.

0/0
2.4.2011 0:30

st.1

Re: na každém šprochu pravdy trochu

mám dvě děti první nedonošené v 7 měsíci, druhé normální porod a 4x potrat(-jednou 4měsíc) a věřte mi zkusila jsem si svoje ! ale možná pro to všechno, bych nenechala svoje dítě týrat jen pro můj falešný pocit a pro moji "naději".......

a věřím že "kterákoliv maminka na oddělení nedonošených dětí" by se na to po letech dívala jinak

0/0
2.4.2011 0:58

cool_cat

Autor článku...

... se zase blýsknul. Pokud vím, novorozenci za pobyt v porodnici neplatí. Takže i když tam nedonošence piplají třeba tři měsíce, jeho matku tam tak dlouho určitě nedrží. Propustí ji tak za 4 dny, takže zaplatí 240 Kč. Tedy zhruba stejně jako matka, která porodila v termínu. To jen tak na okraj ;-)

0/0
1.4.2011 19:27

shteerca

Re: Autor článku...

Až tak jednoduché to není, pokud matka nebydlí v blízkosti porodnice, tak tráví čas na pokoji matek a pokud už dítě nemusí být v inkubátoru a zároveň se blíží doba jeho propuštění, tráví třeba  pár týdnů spolu na pokoji...

0/0
1.4.2011 19:56

o vaše názory nestojíme

Re: Autor článku...

Když to za ty peníze nestojí matce, proč by to za ně mělo stát daňovým poplatníkům?

0/0
1.4.2011 21:32

Beránek boží

Re: Autor článku...

A jak chce pak pečovat o dítě, které bude pravděpodobně finančně náročnější než průměr, když se hrozí i těchto celkem zanedbatelných výdajů? :/

0/0
1.4.2011 22:00

shteerca

Re: Autor článku...

Jen jsem korigovala tvrzení autora příspěvku... . Jinak vubec nechapu diskusi v rovine financni. Je snad jasne, ze provoz na oddeleni RES-JIP pro nedonosene deti nebo na provoz intermediarnich oddeleni je financne narocny, stejne jako na jinych specializovanych pracovistich. Ta moznost tady proste je. Asi jsem zaujata, jako matka nedonosence, ale nechapu, proc se tak strasne resi tema financi za peci o predcasne narozene deti, kdyz stejne financne narocna jsou i jina oddeleni, kde leci pacienty, u nichz take neni zadna jistota, zda dale budou statu ekonomicky prospesni. Je to porad dokola....

0/0
4.4.2011 18:10

chany

Je

to proti přírodě, ať si kdo chce co chce říká. Chápu, že pro ženu, která není vlastně schopná dítě řádně donosit,jsou to ostrá slova.Ale netroufáme si -jako lidstvo- moc? To se ukáže až za pár generací...:-/

0/0
1.4.2011 19:21

Agrippa

Ne

tohle je nenormalni a neprirozene. Sami se zahubime. Oslabujeme si dobrovolne genofond a takoveto slabsi kusy, ktere by prirozene nemely sanci prezit a uhynuly by, tady na silu zachranujeme.  Rv

fuj a hanba.

0/0
1.4.2011 18:54

chany

Re: Ne

:-/ taky to tak vidím...

0/0
1.4.2011 19:23

johnsi

Re: Ne

Takove "kusy" jak jsi ty by nemely pŕezit.......

;-O

0/0
1.4.2011 19:51

Agrippa

Re: Ne

jak vymluvne. Absence argumentu se nahradi nejubozejsim osobnim utokem. Ty budes tedy lumen. ;-D

0/0
1.4.2011 21:20

mr. Young

Re: Ne

Blbost podle mě. A léky? Když dostanete rakovinu, mají Vás nechat umřít? Když se nerozhlédnete a přejede Vás auto? Vaše blbost. Přežít má ten opatrnější. Co policie? Proč? Silnější přežije.

0/0
1.4.2011 22:00

roy_batty

Re: Ne

R^

0/0
1.4.2011 22:43

honya007

jak jsme na tom s potraty?

Možná by mohl někdo uvést ve srovnání údaj z článku "Česko patří v záchraně nedonošených dětí dlouhodobě k nejúspěšnějším zemím na světě." s údajem o tom, jak si vedeme v zabíjení plodů.

0/0
1.4.2011 17:29

Skippik

Re: jak jsme na tom s potraty?

To kazí statistiky, tak se s tím moc nechlubíme....

0/0
1.4.2011 19:15

sorg1

Re: jak jsme na tom s potraty?

Před časem jsem si to požčítal ze statistik a porodnost+interupce bylo číslo velmi podobné porodností za Husáka. :-/

0/0
2.4.2011 0:32

honya007

Dobrý genofond

To SASENA: "Udržet dobrý genofond? Nechci nikoho osočovat, ale neměl stejně "bohulibé" snahy jeden nechvalně proslulý Rakušan?" ... nejen nechvalně proslulý Rakušan. Eugenika byla na počátku století v kurzu všude. Speciální ústavy byly v USA. Churchil bojoval za čistotu britské rasy (doslova)...a ještě poznámka, to že něco prosazoval Hitler, neznamená, že to je nutně špatně, jenom že to je podezřelé...

0/0
1.4.2011 17:27

simafoto.cz

:(

Ať se na mě zlobí kdo chce, ale tohle je až skoro úchylný. Jednou nás tohle zachraňování (a hlavně v africe a pod.) zahubí. Ne jenom Evropu ale postupně všechny. Doufám že se toho nedožiju.

0/0
1.4.2011 17:16

marvinka

Re: :(

si myslím, že nás zahubí něco úplně jiného. Ne pár zachráněných nedonošenců.

0/0
1.4.2011 19:41

simafoto.cz

Re: :(

vím že to není o pár záchráněných nedonošencích. Myslel jsem i akce v africe s očkováním a podobně. Prostě proncip celkově ....

0/0
1.4.2011 22:27

roy_batty

Re: :(

jasně nejlépe neočkovat a počkat až se to rozšíří i sem k nám, to pak bude bytů volnejch

0/0
1.4.2011 22:45

kali gandaki

doktoři to berou

hlavně jako výzkumný materiál - co všechno je ještě možné. Mně to přijde spíš neetické ...

0/0
1.4.2011 16:58

Lord Havelock Vetinari

Re: doktoři to berou

Bohužel jsou možnosti současné medicíny, jak udržet někoho naživu, stále příliš vpřed před tím, jak následky odstranit.

0/0
1.4.2011 17:12

st.1

Re: doktoři to berou

máte pravdu a ikdyž mluvíte o naší etice nikdo se tady neozval jak tyto pokusy na sobě vidí tyto nebohé děti !! nevím jestli si někdo dokáže představit jejich bolest a utrpení( vždyť i ty jehly jsou příliš velké a ta chemie a " výživa" je ovlivní na celý život - nikdo neukázal jak vypadají takto malé děti za několik let a věřím tomu že spousta maminek - vědět tohle všechno dopředu by se dobře rozmyslela 

0/0
1.4.2011 19:50

sasena

hmmm..

Dalo by se souhlasit jak s odpůrci, tak se zastánci zachování života za každou cenu. Není to dobré, pokud se vezme v potaz pouze ekonomické hledisko. Udržet dobrý genofond? Nechci nikoho osočovat, ale neměl stejně "bohulibé" snahy jeden nechvalně proslulý Rakušan?

Dnes se hodně věcí posuzuje právě jen z toho ekonomického pohledu, ale i kdyby všechny ty předčasně narozené a uměle vypiplané děti měly nějakou vadu (to ale není pravda), dovolím si tvrdit, že jsou i přínosem. Kdyby jenom z pohledu medicínského. Ovšem jsou tady i jiné věci, těžko spočitatelné a změřitelné. Slyšela jsem rodiče postižených dětí hovořit o tom, jak nesmírně je jejich postižené dítě obohatilo, co netušených možností, schopností a síly v sobě díky jim dokázali najít. Nutnost nebo spíše schopnost postarat se o bezmocného tvora v nás totiž opravdu dokáže nastartovat pochody, které bychom si nedokázali vůbec představit nebo připustit. Ale platí to i v negativním smyslu. Lidské hledisko je nejdůležit

0/0
1.4.2011 13:21mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.