Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Menstruace bez hrozby infekce? Zvolte spíše tampon než vložku

Odborníci se přou, zda-li je lepší používat při menstruaci tampony, nebo vložky. Zkrátka která z těchto hygienických potřeb je z hlediska možné infekce pro ženy bezpečnější. Gynekolog a porodník Vít Unzeitig doporučuje tampony.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

venenum

syndrom toxického šoku

Jakékoliv nehygienicky prováděné poševní manipulace v době menstruace, zejména vkládání libovolných předmětů, mohou být zdrojem závažných zánětů rodidel.

Co píše gynekoložka o tamponech:

http://www.hanakova-gynekologie.wz.cz/6_20.html

K syndromu toxického šoku jako následku použití tampónů je ještě dobré dodat, že smrtnost je i v našich podmínkách velmi vysoká: u syndromu toxického šoku 11 %, u toxic shock-like syndromu 50 %.

0/0
5.4.2011 9:36

verua

Kalíšek? moc hygieny asi nepobral..

Mě je teda zle i když používám tampony, jsem ráda, že se to může zabalit a rychle vyhodit do koše, takže nějaký kalíšek - no fůůj.. navíc se někde stále patlat s krví, vymývat.. Co je to za hygienu, když na něj musíte stále šmatlat? myslím, že na každém je něco. Tampony jsou ale prostě pohodlnější, kalíšky používají tipuji zas některé ochránkyně přírody, ne? :-P nejvíc mě děsí představa, že si kalíšek zavedu - jak vůbec poznám, že je plný? když jdu spát, tak krev teče kam? asi nikam ;-D no nic.. zůstanu tam, kde jsem :-)

0/0
3.4.2011 20:15

avm3

Re: Kalíšek? moc hygieny asi nepobral..

Když se štítíte sama sebe, tak je mi Vás líto ... A  jak se pozná, že plný??? Jak poznáte, že tampon "plný"???

A proč hned zastánce přírody? Já jsem zastánce svého zdraví - nic mě nevysušuje, nedávám do sebe vědomě bělidla a chemie z tamponu, když ho měním, tak si nejprve pořádně umyju ruce, což by se ale mělo dělat i u výměny tamponů ...

Neodsuzujte tak rázně něco, o čem očividně nemáte ani páru ....

0/0
4.4.2011 12:18

venenum

Re: Kalíšek? moc hygieny asi nepobral..

Naopak, myslím že se sama sebe neštítí, ale štítí se opakovaně si zavádět ledabyle omytý (rozuměj nevydezinfikovaný) kalíšek do pochvy - to je velký rozdíl. S kalíškem, ale i tamponem, do rodidel doputují miliony mikrobů... :-/

0/0
5.4.2011 14:36

verua

Re: Kalíšek? moc hygieny asi nepobral..

Přesně tak, souhlasím.. nevím, jakou chemii paní z tampónu myslí, vždyť je to obyčejná slisovaná vata ! co bude mému zdraví škodit víc? Prodejci tvrdí, že nic, ale myslím, že méně škodí zmíněná vata než gumový silikon :-P Pro paní avm3 - tampon absorbuje krev - tj. že ji do sebe vcucne a nepustí... kalíšek je jen guma, nemá žádnou absorbci, takže jak to tedy je, paní chytrá? ;-)

0/0
5.4.2011 23:25

.:palič

škoda že

není kalíšek i na průjem

0/0
1.4.2011 14:17

arabic

kalíšek

Já taky začala po porodu používat kalíšek, ale pořád protékal. Zkusila jsem celkem 3 značky (nechtěla jsem to vzdát a byla jsem přesvědčená, že ho zavádím správně). Nakonec mám yuki (nebo tak nějak) a je to s ním OK. Je o malinko větší v průměru, než ty ostatní. Myslím, že to protékání je oslabeným pánevním dnem (ale to je jenom moje domněnka). A co se týče veřejných záchodků, je to samozřejmě trochu problém, nejlíp se to asi dá vyřešit, pokud máte kalíšky dva. Čistý si zavedete a ten špinavý jen vylejete a vytřete, pak ho můžete vymýt (aby člověk pořád neběhal z kabinky do kabinky. 

0/0
1.4.2011 13:35

rotacni.hyperboloid

Ten kalíšek!

Prosím, můžete mi uživatelky kalíšků vysvětlit, jak to děláte, když si kalíšek musíte vymýt někde na toaltě na veřejném místě (restaurace, klub apod.)? Nějak si nedokážu představit, že půjdu s krvavým kalíškem k umyvadlu a budu ho tam před zraky ostatních vymejvat a pak se zas vrátím znovu na WC? Divné...

0/0
31.3.2011 10:53

siky82

Re: Ten kalíšek!

Naprosto jednoduché - stačí malá plastová lahev s vodou, případně navlhčený toaletní papír.

0/0
31.3.2011 11:38

nocenka

Re: Ten kalíšek!

Tak tak.

Ale upřímně moc nechápu, proč se tu neustále argumentuje veřejnými záchodky, záchodky v práci apod. V tom je právě část kouzla kalíšku - obyvkle ho nepotřebujete měnit příliš často, a tím pádem ani na takových místech (pokud se tam někdo nezdržuje 24 hodin).

0/0
31.3.2011 13:45

avm3

Re: Ten kalíšek!

Přesně tak. Občas se tomu člověk asi nevyhne, ale jinak ...

0/0
4.4.2011 12:19

gilduna

Jedině kalíšek

Už skoro dva roky používám kalíšek a k vložkám ani tamponům bych se už nevrátila. Neocenitelný vynález!

0/0
31.3.2011 10:10

jjyyy

To jsou moudra, co tady píšou, co ?

Jen s tím milováním je to pravda.

0/0
30.3.2011 22:18

jjyyy

Nezapomeňte ženy a dívky, že žádný den menstruace není

překážkou milování. Při trošku zvýšené hygijéně... ručníku na prostěradle... ze začátku jen na kousíček... pak se vyndá tampon...a už to vejde... ženy bývají v době menstruace daleko vzrušivější... vlastně si nepamatuju na ženy, které nejsou permanentně vzrušivé... až nyní...  

0/0
30.3.2011 22:15

strixina

Re: Nezapomeňte ženy a dívky, že žádný den menstruace není

jo, až budeš mít takovou menstruaci, která je minimálně na týden a z toho první dva-3dny jsou takové, že tě bolí i rovně stát.. tak si tady plkej tyhle kydy.. nastesti ja nemám tenhle problém, mám super antikoncepci (jeanine) a ta mi to smrskla na pouhe tři dna a to opravdu hodně slabé.. ale fakt mě vytočí řeči chlapa o tom, že i při menstruaci se ma soulozit,..

0/0
1.4.2011 14:56

jjyyy

Nezapomeňte ženy a dívky, že žádný den menstruace není

To, co popisujete, Vám opravdu nepřeju. Doufám, že to nikdy neprožiju. Opravdu jsem měl štěstí : FŠECHNY mé partnerky; pustit se do toho v tomto období se zcela cizí ženou, jsem udělal jen jednou; po překonání hloupého počátečního ostychu, zvýšené hygieně, to opravdu měly rády. Taky nepíšu soulož, ale milování (se souloží).

Ráno, ve stejný den, kdy se narodil můj jediný syn+(mám starší jedinou dceru), jsme se opatrně k oboustrané spokojenosti pomilovali s mou jedinou bývalou manželkou a jedinou matkou našichch dětí..

Víte proč Cikánky utíkají hned po porodu z nemocnice ?

0/0
1.4.2011 15:23

bombai

Re: Nezapomeňte ženy a dívky, že žádný den menstruace není

o.k. každému co jeho jest. Ale docela chápu, že je ta vaše milovaná matka vašich dětí už "bývalá"..

0/0
1.4.2011 23:39

jjyyy

Nezapomeňte ženy a dívky, že žádný den menstruace není

na překážku milování.

Ano !!!

Přesně pro to, co myslíte, mne moje navždy jediná manželka a jediná matka mých dětrí kopla do cenzor.

Scházíme se několikrát za rok na dětí Zámečku (vejde se tam spousta skladných lidí - 2x 170 m čtverečníých staletého baráku s obrovskou zahradou) a jíme od dopoledne do bezvědomí tatarák z 1,5 kg až 2,94 kg svíčkové. Nebo grilujeme. Nebo něco vaří bývalá manželka. Prostě gedajen.

0/0
2.4.2011 4:03

studuji VŠ cenzorskou

neznám

žádnou ženu, dívku, která by měla někdy infekci z menstruace... resp. z používání vložek, tampónů ?

0/0
30.3.2011 21:24

avm3

Re: neznám

Tampony vysušijí sliznici = ráj pro bakterie ... Znáte alespoň nějakou ženu, která někdy nějakou infekci nebo zánět měla??? A jak můžete vědět, že to nebylo z tamponu???

0/0
4.4.2011 12:22

janvitek

TSS

Zajímavé je, že se ctihodný gynekolog vůbec nezmínil o syndromu toxického šoku. Asi to bude tím, že to musí řešit ARO a ne gynekolog... Ale to není námitka proti tampónům! Být ženská, jdu do toho :-)Jen by se slušelo říct, že se při jejich nesprávném použití dá rychle umřít...

0/0
30.3.2011 21:00

ort

.

Vyplachování kalíšku, to musí být zajímavá práce, něco jako prát vložky nebo tampony. No nevím, nikdy jsem to nezkusila a při představě vyplachování ani nezkusím ale komu to nevadí, tak proč ne.

0/0
30.3.2011 18:30

frkHoTam

si děláte p-del

s tím kalíškem ne? nic odpornějšího neznám...

0/0
30.3.2011 17:10

Mirabel1

Kalíšek

Opět naprostá ignorace jiných možností. Jak se tady již objevilo, kalíšek je ještě vhodnější. Sama ho používám už skoro dva roky a už bych se k vložkám nebo tamponům nemohla vrátit. Díky němu jsem přestala trpět na infekce a záněty. Je hygienický (na povrchu silikonu se v podstatě nemohou udržet bakterie), neobsahuje chemická bělidla, nevysušuje sliznici (hodně důležitý bod, tampon vysušuje a narušuje přírozenou obranu!) a je to jednorázová investice na několik let (stál cca 600,-, zkuste sito spočítat, většina to má zpátky za rok). Navíc neprodukuje člověk žádný odpad. Jediné negativum bylo zvyknout si na zavádění, ale to trvalo první dvě menstruace. Dá se s ním sportovat, koupat, neprotéká. Bohužel firmy prodávající tampony mají asi hodně dobré lobbisty...

0/0
30.3.2011 16:17

Toranoko

Re: Kalíšek

Naprosty souhlas.. pripadne vyzkouset vicero znacek, ony se i lisi vlastnostmi.

Ja bych teda ani za nic nemenila - nemusim s sebou nic nahradniho nosit (nebo zapominat :-) ) a je to naprosto v pohode. Investice se vrati fakt brzo

0/0
30.3.2011 17:01

EvaAdy

Re: Kalíšek

mě teda kalíšek nijak nezaujal. Mám tampony a nedám na ně dopustit... kdybych měla v sobě mít nějakje silikon, tak budu mít strašný schízy, že se to někde odlepí a celý to vyteče... ale třeba vložky nosim strašně nerada :/ škrábou, štípou, sem po tom celá zapařená, občas mi vážně i naskáčou pupínky. a navíc mě tak strašně vadí sedět v mokrym... jak v plíně :/

0/0
30.3.2011 23:58

_m-

Tak kalíšek jsem v životě nezkusila

a už nezkusím :-P, ale kdybych si měla vybrat mezi tampony a vložkami - tak  podle hlediska infekce (jak stojí v nadpisu)   tampony  rozhodně nevyhrajou.

0/0
30.3.2011 16:07

avm3

Re: Tak kalíšek jsem v životě nezkusila

Infekce nebo pohodlí ? :-)

0/0
31.3.2011 7:33

_m-

Re: Tak kalíšek jsem v životě nezkusila

Infekce. Co se pohodlí týče je tampon jednoznačně lepší - podle mého názoru. Navíc se mnohem líp vejde do kabelky i do kapsy (když potřebuješ v práci). 

0/0
31.3.2011 10:15

kamyla

Re: Tak kalíšek jsem v životě nezkusila

Tampon jsem použila dvakrát v životě. Jednou jsem se prostě chtěla jít vykoupat do rybníka a podruhé (asi po půl roce), jestli to se mnou bude cvičit tak jako poprvé. Déle jak dvě hodiny jsem to nevydržela ani v jednom případě. Strašné křeče do břicha, pocity na zvracení...bylo mi hrozně. Prostě 2x a dost. Už nikdy bych to nezkusila. Děkuji, ne!

0/0
31.3.2011 13:28

bembinka

Ahoj holky,

můžete mi někdo vysvětlit co to je ten kalíšek? Ještě jsem o tom neslyšela a ráda bych o tom zjistila více.... Děkuji

0/0
30.3.2011 15:12

littlemouse

Re: Ahoj holky,

To je kalíšek většinou ze silikonu, který se používá místo tamponů. Existuje víc výrobců i prodejců, tak abych nedělala reklamu, zadej do vyhledávače "menstruační kalíšek" a najdeš toho spoustu.

0/0
30.3.2011 15:31

bembinka

Re: Ahoj holky,

Děkuji, kouknu na to... :-)

0/0
30.3.2011 15:34

jouzi

Re: Ahoj holky,

www.kalisek.cz ;-)

0/0
30.3.2011 15:49

Anavi

Koho příliš vysušují tampony, menstruační kalíšek snáší

Vyzkoušeno, i po několika letech je to v pořádku.

0/0
30.3.2011 12:06

bmolly

Re: Koho příliš vysušují tampony, menstruační kalíšek snáší

ano ano ano, vrátit se po dvou a půl letech s kalíškem k vložkám nebo tapónům je pro mne nemyslitelné. Zdar kalíšku!

0/0
30.3.2011 12:31

Brundi

Re: Koho příliš vysušují tampony, menstruační kalíšek snáší

Souhlas, bajecny vynalez! :-)

0/0
30.3.2011 14:35

sajdka

Zlatý prciny

a zlatý vložky!!! Tampón vyměnit po 8 hodinách? No FUJ!!!

0/0
30.3.2011 11:59

Scarlett from Scottland

Re: Zlatý prciny

8-o nechápu

0/0
30.3.2011 12:20

bombai

Re: Zlatý prciny

parafráze na citát z filmu "Nejistá sezóna" Smoljaka a Svěráka. Viz. http://filmovy.stream.cz/ukazka/677-nejista-sezona-zlaty-prciny

0/0
30.3.2011 12:26

Profesionalka

Re: Zlatý prciny

Tam psal nejpozději po 8 hod.!!

0/0
30.3.2011 15:37

sajdka

Re: Zlatý prciny

no promiň, ale držet ho tam nacucaný, i když mac 8 hodin, je dle mého vysoce nechutné a nehygienické. Páni prominou. Když průměrně silně menstuující ženský vidí, co má na vložce po dvou hodinách...... ehm...mno.... fuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj :-)

0/0
30.3.2011 16:45

Katjuša

Re: Zlatý prciny

to bude asi tím ,že tampon ma z hlediska savosti vetsi objem nez vlozka. navic ,kdyz je nasakly tak ho proste vyndas. na zacatku menim klidne po dvou hodinach

0/0
30.3.2011 20:40

;:palič

-

Na to nemám názor.

0/0
30.3.2011 11:51

macouch

Re: -

jedes na body, co? :.-)

0/0
30.3.2011 21:04

bembinka

hmmmm

a co když tampon prostě nesnesu??? Když si ho dám mám šílený bolesti... Pro ty co by si chtěly rýpnout rovnou říkám, že to není nesprávným zaváděním nebo špatným druhem tamponu... Vyzkoušela jsem toho víc a výsledek je pořád stejný... Moje tělo to prostě nesnese.... Tak holt vložky mít musím...

0/0
30.3.2011 11:26

Scarlett from Scottland

Re: hmmmm

no a důvod proč to nesnesete? já vám to věřím, jen nechápu, jak tampon způsobí bolesti....

0/0
30.3.2011 11:36

bembinka

Re: hmmmm

Tak to bohužel nevím.... Nepídila jsem se po důvodu... Když si ho zavedu, je tam prostě neco navíc a bolí mě celý podbřišek a to i dlouho po té co ho vyjmu... :-(

0/0
30.3.2011 12:05

kočka

Re: hmmmm

A při sexu problém nemáte?Je to zvláštní...

0/0
30.3.2011 12:09

bembinka

Re: hmmmm

To mám bohužel taky.... V drtivé většině je to bolestivý a nepříjemný sex.... Když jsem s tím byla u své gynekoložky, tak mi řekla, že uvnitř je vše v pořádku a že s problémy s hlavou mám řešit jinde... No to mi teda na sebevědomí moc nepřidalo... :-/

0/0
30.3.2011 12:22mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.