Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Antidepresiva „zobeme“ čím dál víc, nejsme jen zhýčkaní?

Brát prášky na deprese se v jazyce současné ženy řekne "zobat". Antidepresivům dávají jejich uživatelky roztomilá jména (Lexik, Cíťa, Veselá pilulka) a považují je za kamarády, kteří jim pomáhají přežít. Proč zobe pořád víc z nás a co se nám děje tak strašného, že si dobrovolně ovlivňujeme mozek chemií?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rime

-*

jooo kdysi davno jsem si z toho taky delal prdel, vsichni to asi znate z americkych serialu kde do sebe pumpuji ruzne pataky a ja to fakt nikdy nepochopil a bral to jako slabost. jenze vsechno je jinak.....

0/0
25.3.2011 15:09

milpat

Neurol nebo Diazepam jako antidepresiva?!

Chtěl bych jenom upozornit na desinformaci v článku, konkrétně v třetím uváděném případě (Markéta). Pokud chce autorka článku (předpokládám Lenka Tréglová) informovat veřejnost o lécích ze skupiny antidepresiv, měla by buď úplně vypustit nebo alespoň dostatečně okomentovat léky typu Neurol a Diazepam. Nejdná se totiž o antidepresiva ve smyslu uváděných předchozích dvou případů, ale o psychofarmaka, která slouží k okamžitému potlačení úzkostných a jiných stavů (chcete-li oblbováky). Důležitost rozlišování těchto dvou skupin vychází  zejména z toho, že léky jako Neurol a Diazepam jsou oproti antidepresivům silně návykové a jejich užívání se řídí odlišnými pravidly...!!!

0/0
25.3.2011 12:57

lu1

léky nejsou řešení

pokud je člověk nechce brát celý život... Něco jiného je, pokud člověk prožil nějaké akutní trauma,ale jinak by člověk měl na sobě zapracovat především sám. Ale ono je jednodušší si lupnout prášek..dnešní trend přístupu k nemoci.

0/0
25.3.2011 11:31

IfčaX

Re: léky nejsou řešení

To máte pravdu. Pokud člověk prožil nějaké akutní trauma, to opravdu je něco jiného. Tam na sobě může - přinejmenším časem - zapracovat sám. Pokud trpí depresí, tak na sobě může zapracovat sám asi tak stejně, jako cukrovkář, který nechce brát celý život inzulin...

0/0
25.3.2011 12:02

dosty7

Re: léky nejsou řešení

naprosto s Vami souhlasim,IfčoX....!!!! Sam jsem nechtel brat antidepresiva,protoze jsem si myslel,ze to zvladnu sam,ale nezvladl a malem to dopadlo špatne...

0/0
25.3.2011 12:16

lu1

Re: léky nejsou řešení

antidepresiva nejsou jediná možnost...ale každý ať se zařídí podle svého

0/0
25.3.2011 12:57

IfčaX

Re: léky nejsou řešení

U "opravdových" depresí JSOU jediná možnost... 

"Podle svého" se zařídili třeba Karel Svoboda nebo Petr Muk...

0/0
25.3.2011 13:25

_m-

Re: léky nejsou řešení

R^ Syn vyzkoušel všechno,  nejen takové všední záležitosti jako jóga nebo meditace, ale i další jako regrese, vymítače zpřízněných duší, práce s energií a já netuším co všechno, stálo mě to balík - a nakonec pochopil, že to bez antidepresiv opravdu nejde. Což neznamená, že to nepůjde třeba vza 5 let, ale v současnosti to prostě nejde.....

0/0
25.3.2011 13:29

Inkvizitor Johny

Re: léky nejsou řešení

Netrpěli tihle dva MD psychózou? Už si to nějak nepamatuju z novin. A na MD psychózu se sice asi SSRI antidepresiva používají, ale hlavní léčba to není.

0/0
25.3.2011 13:52

IfčaX

Re: léky nejsou řešení

To asi nikdo neví. Teda  "nikdo" z nás, co nepatříme k jejich blízkým a máme info nejvýš z médií.

Ani netuším, jaký druh deprese má moje neteř, kterou její matka odtáhla na uzavřené oddělení psychiatrie násilím po druhém nepodařeném pokusu o sebevraždu... U toho prvního si ještě myslela, že je to jen demonstrace, ten druhý se jí skoro povedl...

 Každopádně s kombinací více druhů léčby včetně antidepresiv je to normálně fungující člověk...

0/0
25.3.2011 14:02

Inkvizitor Johny

Re: léky nejsou řešení

Je to možná drsné, ale nechat člověka chvíli v léčebně, je opravdu dobrý nápad. Neopouštět ho, zajímat se. Tyhle věci jsou boje na celý život. Než se najde správná medikace, než si ten člověk najde nebo vybuduje prostředí, ve kterém může existovat. Ale to s článek na iDnes nemá co dělat. Je to opravdu diametrálně odlišné od ženských na mateřské.

0/0
25.3.2011 14:16

_m-

Re: léky nejsou řešení

Nojo, nechat ho v léčebně. Ale jak ho tam dostat? Když je dospělý, a svéprávný.  To samo už je běh na dlohou trať ......trvalo mi to rok. A další tři, než mě za to přestal nenávidět.

0/0
25.3.2011 14:21

IfčaX

Re: léky nejsou řešení

Jak to probíhalo u nás, taky vlastně vůbec nevím... její maminka mi to vyprávěla v době, kdy už bylo všechno relativně v pořádku a když z ní ty nervy trochu spadly, potřebovala to asi někomu říct... Její otec (tedy dědeček té holky) spáchal sebevraždu někdy v pětačtyřiceti, takže se asi vybičovala k nemožnému, i když dceři bylo přes dvacet a svéprávná byla taky.

0/0
25.3.2011 14:38

_m-

Re: léky nejsou řešení

Synovi táhlo na 19. A fakt nás v tom všichni nechali, doktoři (ale paní Novotná, nepřehánějte) rodina (jediný cvok jsi tady ty a z kluka děláš magora. No tak je trochu zvláštní, no.....).

Dneska už víme, protože on si to zjistil a psychiatrička mu to následně potvrdila, že má Toureta a všechno ostatní vlastně navazuje na něj. A taky se velice změnil náš vztah - tak nějak jsme oba dospěli, i když on asi moc brzo. A žije relativně normální život :-).  Ale opravdu to nejhorší trvalo cca 5 let, a víme oba, že to ani zdaleka neskončilo.

0/0
25.3.2011 14:44

Pierre de Croissant

Re: léky nejsou řešení

Dnes už se diagnoza MD nepoužívá, místo ní je bipolární afektivní porucha Je blízká prostým depresím a u obou se léky SSRI používaji.

0/0
25.3.2011 14:37

Inkvizitor Johny

Re: léky nejsou řešení

Pravdu díte. Koukám na MKN-10 klasifikaci a oni to tam mají více rozdělené. Bipolární je pod F31. No jsou toho tam mraky. Ale to už je opravdu jen tak na okraj. Ale výraz maniodeprese se stále používá.

0/0
25.3.2011 15:43

lu1

Re: léky nejsou řešení

Ifčo nebuďte militantní, každý případ je individuální a pokud má někdo opravdu vážný problém, věřím, že jsou léky alespoň po nějakou dobu jediným řešením, ono jde spíš o to, že dnes se berou antidepresiva na kde co...

0/0
25.3.2011 17:17

IfčaX

Re: léky nejsou řešení

Militantní? Mně přijdou militantní lidé, co tvrdí, jak maj ti nemocní na sobě zapracovat sami a nevymýšlet si, když nemají "opravdu vážný problém".

Jasně, že je každý případ individuální a je možné, že se berou antidepresiva na kde co.  Nicméně, pokud ten dotyčný netrpí "kdečím", ale depresemi, tak moc jiná volba není. Tím "opravdu vážným problémem" je ta deprese...

Jestli to berou lidi na "kdeco" neposoudím. Já znám jediného, který je bere - a tím je ta dřív zmíněná neteř.

Je to fakt stejný, jako byste cukrovkáři vykládal, že si nemá zvykat na inzulin, a už vůbec ne se jím cpát celý život, ale má na sobě zapracovat....

0/0
25.3.2011 18:25

Anahir

zobat???

Nechť si autorka ,,zobe" jak chce - nechám zcela na ní její domněnku že je drůbež ( i když se mi to zdá na pováženou - zde by rozhodně bylo lékařské vyšetření na místě;-) ). Zřejmě se autorka také pohybuje v hejnu, jinak si to neumím vysvětlit.

Velmi ráda budu zcela nesoučasná žena (tedy naprosto zastaralá až pravěká), ale já osobně, když to bude nutné, budu léky jíst, případně je užívat.

0/0
25.3.2011 9:18

plooton

opět obdivuhodné bláboly

...autorka bláboly (včetně toho nádherného shrnutí v posledním odstavciú), pacienti povětšinou bláboly, lékařka Kristínasamé bláboly. To vše je docela taková dlouhodobá norma :-((( Jen Petra Holanová odpovídá na 3 otázky výborně: stručně, jasně, nelživě.

0/0
25.3.2011 1:01

jednotka

Zhyckanost!!!???

  Takovou blbost a nesmyslnou ignoranci jsem snad nikdy predtim neslysel,nejspis ti jeste tece mliko po brade -- n.s.o.k. doufejme , ze se ti brzo dokonci vyvin mozku (jestli ho mas ? ) ;-€;-€;-O;-€RvRvRv;-O

0/0
25.3.2011 0:31

cobolotoboloterazkysommajorom3

a co hypnogen?

znam nekoho kdo nemuze spat a bere to skoro denne, pulku na noc. prezije, zemre, zblbne atd? z vnejsku neni poznat zadna zmena, jenom dobre spi, krasnych 8 hodin ....

0/0
24.3.2011 21:39

Inkvizitor Johny

Re: a co hypnogen?

Hypnogen je to samé jako Stilnox (akorát jiné jméno asi). Bral jsem. Tyhle léky jsou celkem k ničemu. Tělo si rychle zvyká. Já si zvyknul po pár pilulích. Takže i nějaká úprava spánku je celkem sci-fi. Akorát řezačka na peníze farma firem.

0/0
24.3.2011 21:46

Inkvizitor Johny

Re: a co hypnogen?

A jestli mu z toho naroste třetí bradavka vám neřeknu. Protože tyhle léky nejsou určené k dlouhodobému braní. A půlka prášku je naprosto směšná dávka. Spíš už to bere jen jako placebo a problém je dávno vyřešen.

0/0
24.3.2011 22:02

IfčaX

Re: a co hypnogen?

Mně teda půlka Stillnoxu zabírá spolehlivě. Neberu ho často, jen jako krajní nouzovku, takže zatím účinkuje...

0/0
25.3.2011 9:04

_m-

Re: a co hypnogen?

Ten zabírá skoro na všechny, jen na mě ne ;-). Když mi bylo nejhůř, tak mi ho doktorka předepsala - zcela normální průběh, usnula jsem v 4 ráno a byla ospalá až do oběda. Co na měv zabralo naprosto spolehlivě byla neuroleptika , jmenovalo se to DEFOBIN - a během pár minut se mi myšlenky srovnaly, dospěla jsem k názoru, že co má být  to bude a že se nezblázním - a spala jsem.

Podruhé jsem si ho napsat nenechala a zeptala jsem se v lékárně na něco přírodního na zklidnění, poradili mi sirup s názvem NOVOPASSIT nebo tak nějak a polévková lžíce před spaním mi taky zabrala. 

To jen jako info. :-)

0/0
25.3.2011 9:33

IfčaX

Re: a co hypnogen?

Já mám potíže s usínáním "vodjakživa", rozhodně dřív, než pamatuju. Má maminka vzpomínala, že se o tom radila s dětským doktorem už v mých asi třech letech, že není normální dát děcko v osm večer do postele a o půlnoci zjistit, že ještě nespí...  Ale to bylo celkem normální, prostě typ sova. Těžko jsem usínala, ale pak jsem spala jak dřevo a těžko se i probouzela. S dospělostí se to dokonce paradoxně o něco zlepšilo.

Vadit mi to začalo až před pár lety, kdy v důsledku dost hlubokých stresů jsem nejen nemohla usnout, ale klidně jsem byla schopná se po hodině stejně znova vzbudit a další tři hodiny koukat do stropu. A když jsem třeba věděla, že druhý den mám fakt v práci zabíračku a potřebuju na to být svěží, tak jsem se tím tak nervovala, že jsem už tuplem nespala. Takže to vědomí, že v nejhorším si vezmu prášek, mi pomáhá ho nakonec skoro nepotřebovat. A hlídám si, abych ho brala jen v krajní nutnosti. Když je před víkendem a "chytne" mě to, tak holt do tě

0/0
25.3.2011 11:01

IfčaX

Re: a co hypnogen?

... do těch tří čtyř vzhůru zůstanu.

0/0
25.3.2011 11:02

_m-

Re: a co hypnogen?

:-) taky sova? Já vstávám v 7 takže začínám být nervózní okolo druhé ráno......... nebo vlastně obráceně, protože normálně před půlnocí nikdy neusnu a po půlnoci těžko, tak jsem si našla práci do které můžu vstávat v 7 ráno. Nenávidím letní čas, a kolegyně, které chodí na půl sedmou, odcházejí o půl třetí a NECHÁPOU proč si proboha malinko nepřivstanu abych mohla dřív domů.........

0/0
25.3.2011 11:25

IfčaX

Re: a co hypnogen?

Sova jsem bývala čistokrevná. Teď to mám jaksi zvláštní. Když se v noci vzbudím a nemůžu spát... tak pokud už jsou aspoň čtyři, tak pokud do půl hodiny neusnu, tak vstanu a jedu do práce... (Taky mám naštěstí práci, kam můžu přijet kdykoli. Resp. podle toho, jak mám nasmlouvaná jednání.)

0/0
25.3.2011 12:05

Inkvizitor Johny

Re: a co hypnogen?

Jako krajní nouzovka by mohl být opravdu fajn. Ale třeba já mám taky problém ala sova. Stejně jako mnoho dalších:-) A ono neusnout před půlnocí a být na nohou v plné polní v 5 ráno. To se z toho člověk buď zblázní nebo si to během dne musí někde vybrat.

Takže jeden čas jsem studoval a zkoušel kde co, abych ten rytmus přizpůsobil. Stilnox byla jedna možnost. Nevyšla, nefungovala. Ale lékař ho beze všeho předepíše. Může si myslet svoje, ale jak to není hrazené pojišťovnou, tak je mu to většinou jedno.

Určitě pomáhá dodržovat striktní podmínky, jak je doporučováno. Jak je dodržovat už je horší. Sprcha a už nic nedělat. Ticho a klid. Asi by pomáhala meditace. Ale tam jsem ještě nezabrousil. Někomu pomáhá malá dávka alkoholu.

0/0
25.3.2011 13:22

Nenecháme se okrádat kapitalisty

Je to hlavně moderním životním stylem

V 99 % jde podle mě o zhýčkanost.

Do mě jednou už taky chtěli cpát AD a to jen proto že jsem si dovolil přiznat jednu myšlenku.

AD skončily v záchodě a já si pomohl sám. Jsem člověk a nebudu svoje emoce potlačovat

chemií.

0/0
24.3.2011 21:19

IfčaX

Re: Je to hlavně moderním životním stylem

A jak se to ti "oni" dověděli, že jste si přiznal jednu myšlenku, že hned do vás chtěli něco cpát?

0/0
25.3.2011 8:47

_m-

Re: Je to hlavně moderním životním stylem

Jak je to dlouho? Rok nebo 10 let - to je totiž důležité. V některých případech si můžete pomoct sám, ale v některých až po čase zjistíte, že to opravdu nejde.......

0/0
25.3.2011 9:34

David H

prožil jsem

dvakrát celkem náhlý útok endogenní deprese, zčista jasna, firma jen kvetla rodina i zdraví v pohodě a najednou jako blesk z čistého nebe..nikomu to nepřeji zažít a Vám, kteří to doporučujete řešit uzeným a pivem, Vám radím nerouhejte se!!

0/0
24.3.2011 20:49

Pepinie

a navíc

antidepresiva nejsou jen na deprese, ale i na spoustu dalších psychických nemocí, které už vůbec nejsou zvladatelné...

0/0
24.3.2011 20:12

vzdor zrušení účtu nejsem ovcí

Jen žerte drogy co nejvíc

Aspoň budete snadno ovladatelní!

0/0
24.3.2011 20:02

dudotoho

deprese jinak

nic proti růžovým a jiným pilulkám, pokud nejsou "na celý život"....Někdy je mrak chmury tak těžký, že se není možné jinak pohnout z místa...ale když už se pohnete, doporučuji psychoterapii, třeba EFT, tzv terapii emocionální svobody,  využívanou i lékaři, odborníky. Držím palce všem"depkařům, jde se z toho dostat:-)

0/0
24.3.2011 20:02

eféb

Deprese

je velmi často reakcí ducha na nevyslyšené potřeby. Jestliže je někdo materialista a věří pouze hmotě, dříve či později ho depka dostane. A že dnes ducha zanedbává setsakra hodně lidí...i třeba zde, na idnesu, tryská hmotařství z pomalu každé věty, ale ducha aby pohledal.

0/0
24.3.2011 17:13

Nenecháme se okrádat kapitalisty

Re: Deprese

R^

0/0
24.3.2011 21:20

Inkvizitor Johny

Re: Deprese

Amen:-P

0/0
24.3.2011 22:14

Mat_Hawk

nic proti antidepresivům

naopak, pokud lidem pomáhají, jedině dobře. Než poslouchat dobře míněné silácké kecy o tom, že je dobré myslet pozitivně a vzchopit se, když člověk prožívá nějaké objektivně těžké životní období nebo trpí endogenní depresí, to je jednoznačně lepší užívat léky   Ale proč nám redakce vnucuje jakési zobání? Nějak si při čtení toho slova vybavuju drůbež...

0/0
24.3.2011 16:51

hermína

Re: nic proti antidepresivům

taky mě to dost uráží

0/0
25.3.2011 0:05

golem3

kdo depresi nezažil, nepochopí

je to jako rakovina duše

0/0
24.3.2011 16:15

Pruhovana Ponozka

Re: kdo depresi nezažil, nepochopí

Tak tak...obzvlášť ta endogenní může člověku slušně zničit život. Nejlepší na tom je, když to okolí nechápe a neustále vykládá o tom, jak se člověk "musí vzchopit". To je jako diabetikovi říct, ať se vzchopí a přestane mít cukrovku.

0/0
24.3.2011 17:05

studuji VŠ cenzorskou

go slowly, breathe and smile

To dobře funguje ;-) Přidejte kapku vína a sexu a budete ;-D

0/0
24.3.2011 15:52

Inkvizitor Johny

Re: go slowly, breathe and smile

Myslíte jako ráno si udělat kafe, otráveně se ploužit do práce, popadat dech do schodů a cukaně se usmívat na každého blbce?;-D

0/0
24.3.2011 15:56

Nenecháme se okrádat kapitalisty

Re: go slowly, breathe and smile

ne, místo kafe sklenku vody, schody do práce vyběhnout a usmívat se jen na ženy :-)

0/0
24.3.2011 21:22

Walker-W3

Taky mám své oblíbené antidepresivum.

Je to dobře propečené vepřové koleno a k tomu orosená Plzeň.;-D Zabírá vždy a neblbne se z toho.

0/0
24.3.2011 13:52

Inkvizitor Johny

Re: Taky mám své oblíbené antidepresivum.

To na mně zas platí pořádnej flák hovězího:-)R^ Což mi připomíná, že plno, především žen, řeší špatné nálady žrádlem.

0/0
24.3.2011 15:08mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.