Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nebudete moci kojit aneb největší mýty o císařském řezu

Císařský řez je banální operace, která vás zbaví bolesti při klasickém porodu. Je vynikající prevencí proti inkontinenci, ale nejspíš pak nebudete kojit. Představujeme vám největší mýty o císařském řezu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ppeppe

Je to prosté, milý Watsone,

musíte rodit jako já. První dítě 3 hodiny, druhé dítě 20 min. Do třetího nejdu, protože to zrychlení mě děsí ...

0/0
7.2.2011 23:10

kisi

Další mýtus

Dalším mýtem je, že porod císařským řezem je bezbolestný. Rodila jsem třikrát, dvakrát přirozeně, jednou, naposled císařem. Ačkoliv při císařském řezu jsou nepříjemné bolesti tlumeny, potom, až anestezie vyprchá, rodička si bolest "vynahradí".  Je pravda, že jsem měla komplikace s hojením jizvy, takže tyto bolesti odhlížím, , ale i pouze ta pooperační bolest zhmožděného a pořezaného břicha je hrozná.  Kdybych mluvila jen a pouze o o své bolesti,  raději bych znovu přežila přirozené porody, které byly sice bolestivé, ale rychlé.  Bolest břicha po císaři  ( a neschopnost hybnosti) byla mnohem delší a nepříjemnější, daleko horší než po přirozených porodech. Polemizovala bych s tím, že laktace je u obou druhů porodů stejná. U mě  laktace po císaři byla problém, a to i přesto, že jsem své dvě děti před tím kojila jak kojná do jejich dvou let věku. Nevím, jestli kdybych neměla pozitivní zkušenosti z dřívějška, jestli bych se snahou o kojení nesekla.

0/0
7.2.2011 13:04

Tobinka

císař

Mně by zajímalo, co je na císaří tak super, že ho podstupují všechny celebrity...:-/

Vadí mi, že kvůli císařským řezům "na přání" od těch kulichů, jak jim říká pan ředitel, pojišťovny tlačí na doktory, aby cisařský řez neidikovali u skutečně rizikových mamin a riskují tím život ohrožených dětí.;-(

0/0
7.2.2011 13:00

Tobinka

Re: císař

Mě by zajímalo... ;-D

0/0
7.2.2011 13:50

vitka

přirozeně nebo císařem

Já má dvě děti císařským řezem. První jsem po rizikovém těhotenství rodila normálně (po vyvolaném porodu),nakonec došlo na císaře,jelikož se po 12 hodinách začaly ztrácet ozvy a mimi bylo v ohrožení.Tehdy mi řekli,že při mých zdravotních kompikacích,další dítě jen na císaře!Otěhotněla jsem 1/2 roku po císaři a šla rodit -normálně.Lékaři "zapoměli" na komplikce a snažili se,abych porodila přirozeně.Po 26 hodinách jsem málem umřela já i má dcera.Císař na poslední chvíli a dceru museli rozdýchávat a dát na kyslík.Císař má opodstatnění jen kdy je ho třeba.Bez něj bych zemřela už při prvním těhotenství i se synem.Ale porod přirozeně za každou cenu také není to pravé ořechové.Prožila jsem si své,pak po operaci jsem se dlouho nemohla dát do pořádku.Ale máma 2 dětí (pokud nikdo není po ruce), musí zvládnout všechno.Veřte, nebylo to vždy jednoduché.A císaře mít jen proto,že se bojím bolesti ap, to je hloupost.

0/0
7.2.2011 12:29

jitulka78

Re: přirozeně nebo císařem

vidím to stejně - když je matka nebo dítě v ohrožení, to je důvod k operativnímu porodu, ale jen na přání, ze strachu z bolesti - to je úplně postavené na hlavu, já to původně chtěla zkusit přirozeně i s KP, ale nakonec přišly velké komplikace a byla jsem ráda za císaře, také mi dnes gynekoložka prakticky vylučuje přirozený porod u dalšího dítěte, protože mám špatnou jizvu a i po třech letech dost bolestivou, možná to půjde, možná ne, nejdůležitější je, abysme oba byli v pořádku, jestli přirozeně nebo císařem to je mi jedno, a co se týká nefungování po císaři - byla jsem tenkrát doma sama, tak chtě nechtě jsem i se zánětem a horečkama musela vše zvládnout, bylo to těžké, ale máme zdravého syna a určitě chceme ještě brášku nebo sestřičku:-)

0/0
7.2.2011 13:46

fitzie

Re: přirozeně nebo císařem

no, nechci být skeptická, ale nakonec stejně rozhodne primář porodnice, kam vás dovezou.:-/

0/0
7.2.2011 16:35

avm3

porod nožičkama

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Kamarádka se ve škole učila, že pokud je plod natočen nožičkama dolů, tak se musí na císaře. Že je pár let zakázáno rodit dítě nožičkama napřed přirozeně- kvůli velice častým komplikacím

Přesto sem tam slyším, že někde někdo rodil takto přirozeně. Nevíte o tom někdo víc???

0/0
7.2.2011 7:34

jitulka78

Re: porod nožičkama

Ahoj, měla jsem před 3 lety kluka KP nožkama dolů. On měl tedy jednu nahoru a druhou dolů a to by při přirozeném porodu bylo extrémní riziko, navíc se mi odlučovala placenta a krvácela jsem a bylo to o 6 týdnů dříve, takže po dlouhém martýriu (nezájem porodníků jedné "vyhlášené" pražské porodnice) mi nakonec udělali císaře. I když jsem pak měla velké komplikace, hnisavý zánět, tak jsem ráda, že to šlo takto, kluk měl velikou hlavičku, mohl by se zaklínit, když jde nejdříve halvička, cesta se rychleji otevře, nožičky netalačí na otevírání jako hlava nebo zadeček. Moje zdraví a můj pocit, že to zvládnu přirozeně i s KP, není nic, proti riziku, které se u KP může (nemusí) objevit. Volba je na ní a na lékařích, pokud si není 100% jistá, že to chce zkusit přirozeně, neměli by ji nutit a ani ona by neměla hrát hrdinku. Osobně - přes všechny moje potíže (špatné hojení, bolesti na jizvě ještě dnes), bych KP přirozeně neriskovala a jsem ráda, že mám zdravého syna.

0/0
7.2.2011 7:53

fitzie

Re: porod nožičkama

no tak mám spíš pocit, že se dneska o vaginální porod koncem pánevním pokusí skoro všude (tuším, že pojišťovny začaly tlačit). Je to otázka důvěry v porodníka - mít doktora, o kterém vím, že přemýšlí a ví, co dělá, a nebude mě tlačit do zbytečného rizika, tak to nechám na něm. Bohužel ve většině porodnic na těhule zvysoka kašlou. A situace, kdy dítě zůstane v pánvi a nejde tam ani zpátky, začnou klesat ozvy a císař už udělat nejde, tu bych si opravdu nepřála zažít.

0/0
7.2.2011 8:07

jitulka78

Re: porod nožičkama

asi máte pravdu, také mě nutili, nakonec zasáhl primář a během chvíle byl kluk venku (ovšem po 24hod krvácení z placenty a kontrakcí po 2min ho křísili na JIPce - naštěstí ještě v pořádku a je úplně v pohodě)

0/0
7.2.2011 8:54

avm3

Re: porod nožičkama

No vidíte ... pojišťovny .... a ta kamarádka říkala, že to tak je vyloženě v zákoně a že se to prostě nesmí ... nejhorší je, že člověk neví a nemůže se bránit a když už se brání, tak si akorát nabíhá na to, že na něj budou ještě protivnější .... a to nemyslím jen porody, ale zdravotnictví celkově .... :-(

0/0
7.2.2011 9:20

fitzie

Re: porod nožičkama

ano, je to tzv. bludný zákon, který záhadně zmizí ze sbírky, jakmile se o něj začnete podrobněji zajímat.  :-/

0/0
7.2.2011 11:23

culka

Re: porod nožičkama

Sestřenice porodila první dítě koncem pánevním za necelé 4 hodiny. Dítě standardní velikosti, naprosto bez komplikací. My jsme měli trošku větší (na ultrazvuku se jevilo jako čtyřkilové), takže jsme si ho nechali radši obrátit a porod proběhl přirozeně. Nakonec bylo dítě menší - 3,75, což je údajně hranice pro "povolení" vaginálního porodu u plodu v poloze KP.

0/0
7.2.2011 13:04

Euniké

Re: porod nožičkama

Je rozdíl, zda jdou při poloze koncem pánevním napřed nožičky nebo zadeček. Nožičky jsou asi vážně problém, ale zadečkem napřed se porodit dá. Já jsem takto rodila dceru (teď jí je rok a půl). Císař jsem rozhodně nechtěla, a tak jsem byla ráda, že mě v porodnici na prohlídce řekli, že to půjde přirozeně. Porod byl nakonec v termínu, absolutně spontánní, bez medikamentů, a hlavně na prvorodičku rychlý. Jsem moc ráda, že jsem nebyla nucena jít na SC. I přes nástřih a šití moje šestinedělí trvalo 12 dní;-) Záleží asi na konkrétním případu, ale i porod KP může být úplně v pohodě. Znám holky, co rodily hlavičkou a měly porod daleko další a náročnější...

0/0
9.2.2011 19:37

usta

Re: porod nožičkama

V posledních 6 letech jsem rodila 3x, z toho 2x KP vaginálně. žádný porod nebyl delší než 7 hodin od prvních bolestí. Ačkoliv jsem u prvního žadonila o císaře pološílená strachem z příp. komplikací, nakonec jsem byla šťastná, že jsem rodila přirozeně. vybrala jsem porodnici, kde měli s KP největší zkušenosti, pokaždé mě rodil stejný dr., který se na KP specializuje, navíc je to velmi klidný člověk, proto jsem byla taky klidná a věděla jsem, že kdyby něco, můžu se na něj spolehnout. děti byly pokaždé v ideální poloze, tedy zadečkem dolů, otáčení jsem odmítla (proč stresovat mě i děcko). Příčinu KP dři nikdy nezjistili, jen konstatovali, že pokud je jednou KP, je i při dalším těhotenství velká pravděpodobnost, že taky bude KP. u prvního nastřihávali preventivně "od ucha k uchu", u 3. nestihli a šili minimálně

0/0
9.2.2011 22:46

usta

Re: porod nožičkama

 takže z mých zkušeností vyplývá vybrat především porodnici, kde mají největší počet porodů KP vedených normálně a tam jít, ptž tam na to mají know-how...ale stejně...některé rodičky jsou prostě specialistky na porody KP ...nejhorší byl pro mě paradoxně prostřední porod "hlavičkou", ptž dcerunka byla největší (3,6kg), zatímco KP-děti měly jen 2,6 a 3,1kg. takže velmi záleží i na velikosti děcka.

0/0
9.2.2011 22:46

benny_si

Jsem ráda za klasický porod

Všem budoucím maminkám můžu říct jedno. Po porodu prvního dítěte (porod byl přirozený a trval 22 hodin, takže asi chápete moje obavy z dalších porodů) jsem se zařekla, že už nikdy víc a další jedině císařským řezem. S druhým miminkem jsem odjížděla do porodnice s tím, že si "vybrečím" císařský řez. Navíc mělo druhé miminko odhadovanou váhu 4,1 kg. Porod trval 5 hodin a můžu říct, že jsem moc ráda za to, že to byl taky klasický porod. Porodní asistentka mě tak dlouho přemlouvala ke klasickému porodu, že jsme ten císařský řez prostě nestihly. Miminko mělo porodní váhu 4,3 kg, ale oba jsme to zvládli a teď jsem za to ráda.

Takže všem držím pěsti.

0/0
7.2.2011 6:41

astrudina

Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

Budoucí maminky, přemýšlejte!

Když jdete na banální operaci v břišní dutině, třebas na slepák, tak, pokud vám to dělají klasicky, řezem, tak se dáváte dohromady čtyři týdny, a pak ještě nesmíte nic zvedat měsíce a do plného tempa se dostanete za tři měsíce. A to se staráte jen o sebe!

Když porodíte klasicky, první den se dáváte dohromady, pak už je to lepší, z porodnice jdete maximálně s rankou po nastřižení, do pár dnů se vám zavine děloha a vy fungujete normálně, můžete díte zvedat, můžete nosit kočár, můžete prostě fungovat jako matka!

Kdežto po císaři, to je hluboký řez dutinou břišní a ještě dělohou, domů příjdete vlastně po vážné operaci a namísto abyste se starala o sebe, musíte začít naplno s péčí o dítě, např. 50x denně ho zvednout. Jak to budete dělat?

Když císař musí být, tak se nedá nic dělat, tak se to taky nějak zařídí, ale nechat si takovou závažnou operaci dělat proto, aby mě nebolel porod? To je snad vtip? A mít bolestí tři týdny, zatímco porodní př

0/0
7.2.2011 1:23

astrudina

Re: Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

..zatímco porodní bolesti přejdou hned po porodu?

0/0
7.2.2011 1:24

Tobinka

Re: Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

No, rozříznutá a sešitá břišní stěna podle mě bolí víc...

0/0
7.2.2011 13:51

fitzie

Re: Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

odpovím Vám na váš dotaz "jak to budete dělat?" no prostě to uděláte ;-D. jako žena po dvou císařích vím, o čem mluvím.

0/0
7.2.2011 8:17

rising_tiki

Re: Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

pod to se mohu jen podepsat ;-) Přesně - mám za sebou taky dva (a vážně nebyly na přání) - a babičky v nedohlednu. Takže to ta ženská prostě nějak zvládne :-)

0/0
7.2.2011 15:12

fitzie

mimochodem,

ráda bych opravila "mýtus" o tom, že po císaři se dá kojit stejně jako po normálním porodu. Pokud šlo o akutní císařský řez, tak jistě, laktace se spouští stejně jako po porodu, protože hormonální změny v těle k porodu probíhaly přirozeně. U plánovanovaného císařského řezu, popř. u sekce provedené z důvodu ohrožení dítěte (např. nedostatečná funkce placenty), kdy tělo není připravené na porod a laktaci, se kojení rozbíhá o dost pomaleji.

0/0
7.2.2011 8:22

valerieq

Re: mimochodem,

laktace neni u každého stejná - já měla tři sc a po každém jsem kojila jak matka pluku. při druhých dvou těhotenstvích dokonce měla mléka tolik, že jsem to nosila do mléčné banky. a stejné je to i s bolestí po porodu císařským řezem. matky na jip naříkaly, že je bolí to a tamto a neustále volaly sestru a já byla spíš vzteklá, že mě ruší a nesměla jsem si ani číst (zvednout ruku s infuzí se nesmí). a stejně tak s hojením rány. maminka, která porodila půl hodiny po mně, ještě za čtyři dny chodila ohnutá a s bolestí. záleží na tom, jak se člověk snaží a také, jestli správně rehabilituje, což je moc důležité!!!

0/0
7.2.2011 14:25

meggan11

Re: Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

Nesmysl. Prvni hodinu po porodu se staral o dite tatinek, pak uz ja. Druhy den jsem normalne fungovala a treti den jako by ani cisar nebyl. O tyden pozdeji jsem normalne nosila kocarek do prvniho patra.

Nerikam, ze to tak ma kazdy. Prave proto se neda obecne tvrdit, ze cisar zenu vyradi z provozu vic nez vaginalni porod. ;-)

0/0
7.2.2011 9:56

misaviki

Re: Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

Maximálně s rankou po nastřižení :-P  děkuji pěkně, kdyby jste si zakusila moji "ranku" po nastřižení, takovou kravinu by jste nenapsala. Půl roku bolesti a hojení, kdy mi nikdo nepomohl (šlo přece o "banální ranku po nástřihu"). Takže jako matka jsem rozhodně plnohodnotně nefungovala (o roli manželské ani nemluvím). Taky bych raději měla jizvu na břiše než tam dolů. Je to o chuti a vkusu každého.

0/0
7.2.2011 16:14

Tobinka

Re: Císař vám nic neusnadní, pokud jde jen o to

Sestřence se do jizvy po císaři dostal safilokok, strávila dva měsíce v nemocnici, antibiotika, žádné kojení a problémy má dodnes (rok poté). Takže je to případ od případu...

0/0
7.2.2011 16:32mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.