Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Anna K. zahájila mrazivou kampaň proti rakovině prsu: Chceš žít jako já?

Zpěvačka Anna K. se snaží přesvědčit ženy o nutnosti včasného vyšetření prsou a pravidelných kontrol u lékaře, zahájila proto rozsáhlou vzdělávací kampaň nazvanou "Chceš žít jako já?". Čtyřiačtyřicetiletou zpěvačku motivovala vlastní zkušenost s rakovinou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jezdím na neutrál

Annu K. jako zpěvačku nemám ráda,

ale poslední dobou jí přeji jen a jen uzdravení a hodně sil do boje s nemocí.

Doufám, že její kampaň přivede ženský k doktorovi.

0/0
30.8.2010 18:19

dedust2000

Re: Annu K. jako zpěvačku nemám ráda,

tak zdravi prejeme kazdemu, o tom zadna. A Anna K. je spis estradni umelkyne, zpevacka by prece jenom mela aspon trosku umet zpivat :-)

0/0
30.8.2010 19:27

smoochy

kampaň

kampaň mohla být účinější. na fotce je krásná žena bez vlasů, s krásnou pletí, nalíčená, s obočím a řasami. kdyby tam vyfotili ženu, který je po chemošce blbě, trklo by to ženský víc, a nemusela by to být ani anna k

0/0
29.8.2010 23:47

EMS

Re: kampaň

Možná by spíš bylo vhodnějšího něco mezi. Tahle kampaň využívá známou tvář, která o boji s nemocí celý rok do médií mluví, takže s jejím příběhem (a průběhem nemoci a léčby) jsou seznámeni všichni (kdo chtějí). Pokud by se v kampani objevila žena ztrápená léčbou, lidi otočí hlavu jako pštrosi a řeknou si tohle néééé. Ale souhlasím, že fotka Anny K. je pro toto použití moc krásná.

0/0
30.8.2010 10:52

fitzie

Re: kampaň

jo, ve mně to vzbuzuje přesně tu odpověď: no jasně, v čem je problém? jasně, že chci žít jako Anna K. nějakých pár vypadaných vlasů mě nerozhodí. po dětech jsem ostatně měla kouty a celkový stav porostu taky nebyl nic moc . ale to asi není zamýšlené sdělení kampaně.

0/0
30.8.2010 12:39

ja_je_nekdo_jiny

Existují i názory,

že léty pravidelného rentgenování prsu se na konec nádor nejen objeví, ale hlavně způsobí...

0/0
29.8.2010 17:32

blondie76

Re: Existují i názory,

Pokud chcete žít bez radiačního zatížení, tak to se rovnou odstěhujte - i když těžko někde ve vesmíru najdete místo, které by Vám v tomto ohledu vyhovovalo. U nás v ČR dostanete z přírodních zdrojů ročně dávku přibližně 4,5 mSv. Dávku, kterou obdržíte při mamografii, obdržíte z přirozeného prostředí (směs kosmického a terestrálního záření) za měsíc nebo dva (podle velikosti prsů a zda v nich převažuje žláza nebo tuk) anebo když absolvujete transatlantický let. Jediný rozdíl je, že dávky z umělých zdrojů jsou přísně hlídány, moderní mamografy (i rentgeny) zaznamenávají přímo na pořízený snímek jak vstupní dávku, tak dávku akumulovanou v mléčné žláze.

0/0
29.8.2010 17:46

ta, která nejsem

Re: Existují i názory,

To vám potvrdí každý lékař, který na tom nevydělává. Proto se mamografy také dělají až ženám po určitém věku - rakovinu z toho dostanou, ale předpokládá se, že mezitím umřou na něco jiného. Přitom tohle vyšetření lze provést mnohem účinněji ultrazvukem.

0/0
30.8.2010 7:53

EMS

Re: Existují i názory,

Moc nečtěte bulvár a bláboly.......... podle vás by totiž na rakovinu zemřel každý, kdo prošel kolem roentgenu. Ultrazvuk rozpozná změny v tkáni ale nerozezná typ změny.

0/0
30.8.2010 10:54

Jezdím na neutrál

Re: Existují i názory,

Tak asi náš primář na gyndě je bulvární novinář. Nedoporučuje mamograf kvůli jeho záření a doporučuje ultrazvuk. V  případě jakýchkoliv nejasností okamžitě mamograf.

0/0
30.8.2010 18:21

blondie76

Re: Existují i názory,

Spíš není dost informovaný. Záleží na typu prsní žlázy a věku ženy (což spolu souvisí), každopádně pokud posílá ženy po čtyřicítce primárně na UZ místo mamografu, jde o postup non lege artis a může se časem dostat do velkých problémů, protože na UZ rozhodně nejsou vidět například mikrokalcifikace, které mohou být prvním příznakem počínajícího karcinomu. Na UZ je takové ložisko vidět mnohem mnohem později, až hezky naroste. UZ zase dokáže upřesnit nález z mamografu, ale po čtyřicítce zůstává doplňkovým vyšetřením. Radiační zátěž je minimální, jak jsem psala výš, tak stejnou dávku záření z přirozeného prostředí obdržíte za jeden nebo dva měsíce

0/0
30.8.2010 20:06

orinka3

nerozumím tomu náboru na vyšetření

Každá dospělá žena snad chodí na gyndu, ať už jen předepisovat antikoncepci nebo chodí na pravidelné prohlídky. K tomu patří i vyšetření prsů, pokud neprovádí gynekolog, odesílá na pracoviště, kde to dělají. Vyšetření probíhá pohmatem /já třeba chodím na chirurgii, kde je poradna/ a 1x za dva roky lékařka odešle s průvodkou na mammograf. Když jsem brala hormony, chodila jsem 1x ročně a prohlídku si zaplatila. Je to ,myslím, 7 stovek, ale pořád levnější, než onemocnění. Tak se divím té kampani, jakoby u nás ženy nevěděly, o co jde.

0/0
29.8.2010 7:57

blondie76

Re: nerozumím tomu náboru na vyšetření

Budete se možná divit, ale některé ženy si za ženským lékařem zajdou tak jednou za deset let. Co se týká MMG screeningu, tak ho využívá asi 50% z cílové skupiny žen, takže rezervy tu jsou... Kampaň je tedy víc než namístě

0/0
29.8.2010 8:11

Lisinha

Re: nerozumím tomu náboru na vyšetření

Nechodí a chodit nebude, jednou stačilo na celoživotní trauma. Což ovšem znamená, že mě nějaká náborová kampaň nechává v naprostém klidu.

Jo, a to, co se dá zjistit pohmatem, je už docela velká záležitost.

0/0
29.8.2010 8:58

EMS

Re: nerozumím tomu náboru na vyšetření

vemte psychologa a vyražte za jiným lékařem. Nejsou všichni takoví, aby vám způsobili trauma. A dospělá ženská by měla umět určitou míru trauma umět zpracovat. V životě jsou i mnohem horší věci, než protivnej doktor.

0/0
30.8.2010 10:56

almoqbil

Re: nerozumím tomu náboru na vyšetření

Každá na gyndu chodí, ale ne na každé gyndě jí prsa vyšetří...z důvodu stěhování jsem vystřídala už 3 doktorky a prsa mi nepohlídla žádná...

A rozhodně nejsem výjimka...kamarádky jsou na tom stejně ;-(

0/0
30.8.2010 11:13

ewwwa

Re: nerozumím tomu náboru na vyšetření

Nechodím na gyndu.A nenechám se zastrašovat touhle kampaní.Něčím hóóódně smrdí.O tom všem si myslím své.

0/0
2.11.2010 17:23

vodka s džusem

už takový dva- tři měsíce tahle kampaň běží

a líbí se mi. Je skutečně mrazivá.

0/0
29.8.2010 3:40

Více takových Kožených

Nechci být

zlým prorokem.  Ale bylo by vhodné se Anny K. zeptat za 5 let. Pokud bude naživu, bude to malý zázrak. ;-(

0/0
29.8.2010 2:24

AntiPolicajt

Mladé ženy

Výskyt je alarmujúci u mladých žien a majú chodiť na kontroly, ale poisťovňa to hradí len ženám nad 45 rokov, super. A koľko stojí to vyšetrenie či si to teda môžu dovoliť zaplatiť mladé ženy z vlastného vrecka. To ako mojej frajerke povedala gynekologička dosť hulvátskym spôsobom, že čo ju nedajú zaočkovať proti rakovine krčku maternice alebo tak nejak. No asi preto, ty koza, že neberú úplatky ako ty, platia jej školu, internát, sú radi, že žijú a nemajú 15-20 000 na očkovanie.

 A Anna K. teraz ide čo robiť zo seba, chudiatko?

0/0
29.8.2010 1:47

blondie76

Re: Mladé ženy

Paientky do 40 let věku tvoří asi 5% všech pacientek s karcinomem prsu, proto je prevence určena primárně ženám po 45.roce věku. Většinou jde o ženy s genetickým zatížením, varovat by je mělo, pokud mají v pokrevním příbuzenstvu ženu, která onemocněla rakovinou prsu kolem čtyřicítky. U žen pod čtyřicet je metodou první volby ultrazvuk a to hned z několika důvodů. Očkování proti rakovině děložního hrdla v žádném případě nijak nesouvisí s prevencí rakoviny prsu. Jinak cena mamografie i ultrazvuku se liší v jednotlivých zdravotnických zařízeních, bývá to 700 - 900 Kč za MMG a 200 - 400Kč za UZ

0/0
29.8.2010 6:22

fitzie

Re: Mladé ženy

u nás v nemocnici rozjeli mamograf, tak se na něj snaží nahnat pacientky, aby měli potřebný objem, a posílají pozvánky plošně všem ženám, co je mají v databázi z minula. poslali tak pozvánku i mojí roční dcerce :-D.

takže nám domů poslali:

a) pozvánku pro mimino

b) omluvenku za pozvánku pro mimino (to když jsem jim tam volala a opravdu jemně je upozornila, že se jim filtrování z databáze poněkud vymklo z ruky

c) pozvánku pro mě (36 let) a jestli chci žít jako Anna K.? Zeptala bych se Anny K.: chceš ty žít jako já?

0/0
29.8.2010 7:07

blondie76

Re: Mladé ženy

No a co jako? Že v nějakém zařízení nezvládli systém zvaní... Zřejmě nemají kvalitní program - mimochodem pro screeningová pracoviště je určen jednotný program, u kterého je něco takového vyloučeno. Dokonce Vám nedovolí zapsat pacientku, která se dožaduje vyšetření, na které nemá nárok - prostě upozorní, že od posledního provedení mamografie ještě neuběhly dva roky. Nijak to nesnižuje význam prevence, která může u žen, které ji využívají, zachytit onemocnění prsu v raném stadiu, kdy je dobře řešitelné. Pokud nehodláte prevenci v budoucnu využívat, je to Vaše věc, Vaše zdraví

0/0
29.8.2010 7:49

fitzie

Re: Mladé ženy

to jako to, že v 36 letech je na prevenci u nerizikové ženy, zvlášť krátce po porodech, bez genetické zátěže, opravdu brzy. také mamograf není  v tomto věku ideální metodou. lepší je ultrazvuk. na jednom jsem už ostatně byla. ale jinak samozřejmě NIC. více vyšetření, více léků = více zdraví. toť uvažování většiny ovčanů.

0/0
29.8.2010 15:05

blondie76

Re: Mladé ženy

Přečtěte si ještě jednou a pořádně můj příspěvek. Řekla jsem, že nezvládli systém pozvánek a že Vás ta prevence čeká v BUDOUCNU a že je Vaše věc, jestli ji využijete nebo ne. Jinak viděla jsem osmadvacetiletou ženu s tak pokročilým nálezem karcinomu prsu, že jí zbývalo půl roku života, takže kdy je na prevenci brzo? Psala jsem dokonce i to, že do čtyřiceti let je metodou první volby ultrazvuk a to z několika důvodů. Po čtyřicítce je metodou první volby (a postupem lege artis) mamograf - také z několika důvodů. Rozhodně nezastávám názor - jak si asi myslíte - že více léků = více zdraví, neberu zbytečně žádné léky. Ale je pro mě samozřejmost dvakrát do roka zubař (prevence), jednou ročně gynekolog (prevence) a jednou za dva roky obvodní (prevence).

0/0
29.8.2010 16:13

fitzie

Re: Mladé ženy

dej si frťana a buď v pohodě. lepší recept na rakovinu není.

0/0
29.8.2010 18:49

blondie76

Re: Mladé ženy

Nevím o tom, že bychom si potykaly...snad jsem něco nepřehlédla. Jinak já jsem v pohodě, jenom mě překvapuje neinformovanost lidí, teda hlavně dnes, kdy lze informace získat docela bez potíží. Ohledně frťana - no momentálně jsem těhotná, tak snad jindy, ale k navození pohody to zas tak nepotřebuju

0/0
29.8.2010 19:04

fitzie

Re: Mladé ženy

jo těhotenství. tak to byl leccos vysvětlovalo. většina žen se v těhu zklidní, ale jsou typy, které začnou být hádavé. no jo, tak hlavně ať to vydrží manželství a ať ti ten elán vydrží pro komunikaci s lékaři v poradnách a porodnici. tam se stoprocentně uplatní.

0/0
30.8.2010 8:47

EMS

Re: Mladé ženy

Milá fitzie, po přečtení vaší "diskuze" mám pocit, že se vám "vrazilo mléko do hlavy". Dejte si frťana a dle vaší logiky se rakovina vyhne..... No potěšRv

0/0
30.8.2010 10:59

fitzie

Re: Mladé ženy

blondie? máš nový nick ;-D?tak kdy na toho frťana zajdem? já těhotná nejsem. už nekojím, tak nemám překážek.

0/0
30.8.2010 12:41

blondie76

Re: Mladé ženy

Nemám nový nick, jenom vidím, že nejenom já si myslím, že když Vám dojdou argumenty, vsázíte na rádobyvtipnost a nineříkající bláboly. Frťana si časem dám, ale s Váma rozhodně ne, já mám své přátele (ty Vaše začínám tak trochu litovat, pokud nějaké máte). Hádavá nejsem, jenom ráda diskutuju, pokud o věci něco vím. Vaše invektivy mě nerozhodí, ale mohla byste se aspoň pokusit diskutovat věcně a k tématu.

0/0
30.8.2010 16:45

AdaZBrna

Re: Mladé ženy

Kdyby si tvoje slečna zašla o prázdninách na brigádu, vydělá si na to za měsíc (stojí to 10 500,-), jenže holky si radši pořídí nějakou tu parádu, než aby si zašly na očkování, které jim může zachránit život. Jo a ultrazvuk stojí 300,- a dělá se jednou ročně, to nikoho fakt nepoloží.

0/0
4.9.2010 18:00

Elik.7

jako ona?

žít jako ona? Kariéra, prachy, úspěšně se vyléčit z rakoviny.. no nevim, plno lidí by za to dalo cokoli...

0/0
29.8.2010 0:15

fitzie

Re: jako ona?

taky bych řekla, že rakovina je k mání mnohem snadněji než všechno to ostatní. :-/

0/0
29.8.2010 7:09

blondie76

Re: jako ona?

Už jsem zjistila, že existují lidi, co závidí druhému dokonce i nemoc... I po vyléčení onkologického onemocnění Vám můžou zůstat zdravotní limity + strach, že se nemoc vrátí (a ona se u některých pacientů vrátí). Kde pak bude kariéra a prachy? Jí přeju zdraví a Vám, abyste se občas zkusil zamyslet

0/0
29.8.2010 7:52

fitzie

Re: jako ona?

no furt lepší rakovina s kariérou a prachama, než rakovina bez kariéry a bez prachů.

0/0
29.8.2010 15:07

blondie76

Re: jako ona?

A co je na ní jako lepšího 8-o ? Myslíte jako, že s kariérou a prachama budete po chemoterapiích zvracet elegantněji?

0/0
29.8.2010 16:23

fitzie

Re: jako ona?

s prachama si najmete někoho, kdo to po vás vytře, abyste to nemusela dělat sama.

0/0
29.8.2010 18:50

blondie76

Re: jako ona?

Ach tak, no myslím, že to by Vás v té situaci trápilo ze všeho nejmíň. I bez prachů to může udělat někdo z rodiny, pokud je teda k tomu ochotný a chce pomoct (horší to má snad jenom ten člen rodiny, kterého ostatní nesnáší...ale k těm určitě nepatříte - pak už pomůžou asi jen ty prachy). K závisti na tom není fakt nic

0/0
29.8.2010 19:09

mire

Re: jako ona?

prosím, moc prosím...už nic neříkej a smázni si tu account

0/0
29.8.2010 19:51

blondie76

Re: jako ona?

No tys toho moc neřekl/a a myslím, že i to málo stačilo. Když se se mnou nechceš bavit, tak tě k tomu nikdo nenutí. Zřejmě nemáš názor a vlastně nemáš celkově co říct. Já jsem se aspoň v nejbližší rodině s tímto onemocněním setkala, tak mě překvapuje, že někdo dokáže tohle někomu přát, když je to náhodou někdo známý a je trochu finančně za vodou

0/0
29.8.2010 19:59

benbell

Prevence...

Prevence není nikdy dost... a se zjištěným průs..švihem se často už těžko něco dělá... Tak ať vás holky nic tak zlého v životě nepotrefí...

0/0
29.8.2010 0:11

Milda king

Mamograf

Mám kamaráda, který má mámu, která chodila na mamograf každý 2 roky. Před nedávnem se svěřil, že ji postihla rakovina prsu, už byla na operaci a ozařování, snad se to lepší, nemám odvahu na něm vyzvídat. Je jí něco přes šedesát.

Jenom chci říct, že preventivní prohlídky za dva roky taky neodhalí vše a nádor se může rozvinout za krátkou chvíli.

Všem ženám držím palceR^

0/0
28.8.2010 21:02

blondie76

Re: Mamograf

Takže by měla lepší šanci, kdyby nechodila co dva roky na prevenci? Nádory prsu se až na výjimky rozvíjí pomalu a několik let nemusí být hmatatelné. Až už si žena něco nahmátne, je pozdě

0/0
28.8.2010 21:07

Milda king

Re: Mamograf

Nepíšu, že si něco pozdě nahmatala, píšu, že pravidelně chodila na mamograf a přesto chorobě neunikla. Jen chci konstatovat, že žádné vyšetření není stoprocentní. Přitom matka té ženy, o které píšu, stále žije a rakovinou prsu netrpěla. Vše souvisí se vším a nic není stoprocentní.

0/0
28.8.2010 21:51

Kurt21

Re: Mamograf

Ale mamograf přece nedokáže zabránit vzniku té nemoci. Jen jí má odhalit, když už vznikne. Včasné odhalení je totiž klíčové pro úspěšnou léčbu.

Takže v tom vašem případě mamograf zafungoval, jen vy jste to nepochopil.

0/0
28.8.2010 21:57

blondie76

Re: Mamograf

Přesně tak, to je představa hodně lidí: chodím na prevenci = nemůžu onemocnět. Prevence slouží ke včasnému odhalení nemoci ve stadiu, kdy je ještě dobře léčitelná.

0/0
29.8.2010 6:01

regazzi

Začala ???

Vždyť tahle kampaň je (tedy aspoň v Praze) už pár měsíců!

Lucince přeju hlavně zdraví a už jen samé dobré zprávy.....a plný návrat na pódia!

0/0
28.8.2010 20:25

Morland

No jo

hormonální antikoncepce je svinstvo, ale zatím nám to furt nedochází...

Ryby se mění na hermafrodity, ženský maj rakovinu, která dřív nebyla...

0/0
28.8.2010 20:15

fitzie

Re: No jo

ale byla. u tohoto typu je velký vliv genetiky. a její mamka to měla.

0/0
28.8.2010 20:24mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.