Diskuze

ANALÝZA: Muž vaří a uklízí, žena vydělává

V dlouhodobém vztahu si přehodit role je dneska možné a zdá se to i pomalu běžné. Ale praxe ukazuje, že naplnit to není snadné a biologické danosti rovněž žádají své.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
I

Imperator.Caligula

18. 8. 2010 9:37
Boha jeho, tak nyní mám v hlavě dokonalý guláš

Včera jsem totiž na konkurenčním serveru četl, že americká feministická vědkyně;-D přišla na to, že mezi mužem a ženou nejsou žádné rozdíly, že je vše dáno pouze výchovou a očekáváními společnosti. Tento článek, zaštiˇˇtující se genderovou odbornici;-D, tvrdí přesný opak. Tak kde je pravda? Nebo - a to považuji za nejpravděpodobnější - jsou oba články jenom feministickými z prstu vycucanými bláboly?

0 0
možnosti
AK

Nanynka Kulichová

17. 8. 2010 19:28
To jsou zase nesmysly

a paní Čadová je úplně mimo. Muž, který chodí za prací mimo domov a žena pečující o děti je situace, která fungovala tak v posledních 150 letech, a navíc pouze v rámci bohaté městské populace.

Mezi obyčejnými venkovskými lidmi, kteří až donedávna tvořili naprostou většinu obyvatelstva, to ale vypadalo úplně jinak. "Do práce" nechodil nikdo, resp. všichni. Všichni pracovali od rána do večera, buď na svém nebo jako děvečky a podomci na cizím. Dělba práce byla v tom, že muži dělali fyzicky náročnější práce a ženy ty náročnější méně. Péči o děti stíhaly mezi tím, a nebylo zvykem se s děckama nějak moc piplat.  Péči o děti v dnešním slova smyslu, tj. spoustu hraní a intelektuálního rozvíjení ta doba neznala, "právo na dětství" je novodobá záležitost.

A i v těch posledních 150 letech  a ve městech to bylo trochu jinak. Jedna moje prabába byla porodní babička, jiná švadlena. Nevydělávaly tolik, co jejich muži ale rozhodně se nenechávaly "živit".

0 0
možnosti
JP

Pasifae

17. 8. 2010 18:34
Domácnost

Pro mě je tedy daleko přijatelnější možnost najmout si někoho na úklid, kdybych to sama nestíhala kvůli práci, než nutit manžela, aby mi uklízel a vařil.

0 0
možnosti
A

agilni_jeseter

17. 8. 2010 18:21
Děkuji

Jeden z mála článků na ONA, které jsem s chutí dočetl až do konce. Není to žádný feministický úlet, ale vyvážený pohled na věc.

0 0
možnosti
S

skoog

17. 8. 2010 18:18
Problém asi bude vždycky

s profesemi uměleckého charakteru. Tedy pro mě by byl. Kde výdělek stojí na emocionálním rozpoložení, tam bych se cítila dosti nejistě, i kdybych rodinu finančně zaopatřit dokázala.

V

0 0
možnosti
KT

Kartony

17. 8. 2010 17:16
Člověk neandrtálský vyhynul, protože neznal dělbu práce.

U nich všichni dělali všechno . Ženy lovily i rodily děti, každý si na svém písečku všechno dělal sám. To bylo pohopitelně mimořádně neproduktivní a tak tento druh v drných podmínkách zákonitě vyhynul. Místo toho naši předkové objevili dělbu práce, která jim umožňovala, aby každý dělal to, pro co má nejlepší schopnosti. Tak se vyvinul stereotyp dnešní rodiny.  Proč by měly ženy svařovat, nebo kopat kanály, když na to nejsou vybaveny? Nebo technické obory; většině žen je technika odporná. Kolik technických vymožeností dnešní doby vymyslely ženy? Ženy mají nejen jiné tělo, ale i jiný mozek a smysly než muži a tak ať dělají, k čemu mají vlohy.

0 0
možnosti
RS

Romale Shalom

17. 8. 2010 16:55
....

tl;dr

Zase další feministický žvást.

0 0
možnosti