Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Muži nezvládají více úkolů najednou, potvrdila nová studie

Že jsou muži neschopní zvládat více úkolů najednou, je obecně rozšířená domněnka. Ovšem angličtí vědci z ní teď učinili vědecky průkazný fakt. Ve své studii totiž experimentálně potvrdili, že žena zvládá chovat dítě, u toho telefonovat a přitom třeba vařit večeři, zatímco muž se umí soustředit jen na jednu z těchto činností vždy zvlášť.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

someone_else

Teď ještě

aby tak angličtí (sovětští, američtí, …) vědci zjistili, kde na ty své šílené studie berou, a výsledky spolu s návodem poskytli naší vládě a Parlamentu při schvalování rozpočtových přídělů na vědu a vývoj.

0/0
23.7.2010 10:21

marvinka

Nepřekvapí

Nepřekvapuje. Věřím, že žena to má po generace vylepšené díky mateřství, chlap býval lovec, tak se asi dokáže lépe koncentrovat na jednu věc.. Každý má své.

0/0
21.7.2010 1:29

_votvirak_

nicméně je to fajn

teď už jen aby se taky naučily konečně couvat a parkovatR^

0/0
20.7.2010 23:17

Míra.S

Re: nicméně je to fajn

No v tomhle se jich asi zastanu konstatováním, že couvat a parkovat neumí ani mnoho chlapů, a navíc jsem v praxi poznal, že couvat neumí ani mnoho profi-řidičů, zvláště ti s dodávkami do 3,5t.

Jinak zajíždět do mezer se ženský asi bojí, ale to může být z přehnané opatrnosti způsobené právě nedostatkem vlastního řidičského ega, nebo podle toho vtipu: "a to se vy chlapi divíte, že ta ženská nemá odhad, když ji pořád vnucujete, že ten Váš je dvakrát tak dlouhý než je skutečnost?" ;-D

0/0
20.7.2010 23:26

someone_else

Jo.

To zajíždění do mezer bych osobně taky nechal spíš na chlapech…  :-)

0/0
23.7.2010 10:26

opportunity

Re: nicméně je to fajn

R^

0/0
23.7.2010 19:25

_votvirak_

britští vědci prokázali dokonce že ženy mají nižší iq

než muži:-P

0/0
20.7.2010 23:16

_votvirak_

Re: britští vědci prokázali dokonce že ženy mají nižší iq

shcválně kdo první bude touto "studii" opovrhovat a zároveň bude do nebe vyzdvihovat blábol z článku. Přitom úroveň je asi tak srovnatelné;-D;-D

0/0
20.7.2010 23:18

StřeLenka

Už od mala...

To se chlapi můžete ohánět jak chcete, je to pravda...

Ženská dokáže myslet a tudíž i delat mnohem víc věcí najednou než chlap.

A je to už od mala... Už 4 letý syn nedokáže jít a mluvit najednou, dívat se na televizi a dělat cokoliv jiného...;-)

0/0
20.7.2010 23:02

Míra.S

Re: Už od mala...

No to by mne zajímalo jak poznáte, jestli neumí a nebo nechce? Zkuste se ho zeptat!

0/0
20.7.2010 23:21

StřeLenka

Re: Už od mala...

Marný, kouká na telku, nemůže ještě vnímat že někdo něco říká, natož co říká...;-D

0/0
21.7.2010 14:04

someone_else

… a tak to taky zůstane.

Myslet na víc věcí a dělat je zvládne ženská prokazatelně líp i bez anglických vědců (viz telefonování s kámoškou v průběhu práce, kosmetika za volantem, nebo třeba předstíraný orgasmus). Jak ale zajistit, aby věci zamýšlené domýšlela a věci dělané dodělávala? Jednoduchý dvojitý testík pro ověření: aniž se Vám změní vodivost kůže, oční reakce, intonace a pohyb prstů u nohou, řekněte na polygrafu 1) kdy jste se naposledy opravdu soustředila na to, co děláte, a 2) vyslovte nahlas, co je podle Vás hlavním důvodem mužského „singlethreadingu“ a ženského „multitaskingu“.

0/0
23.7.2010 12:10

skywolf

Jen vice sexismu a generalizaci

Chlapi jsou vedeni (vychovou, ale i evolucne) k vyraznejsi specializaci, a k tomu je zapotrebi zvysena schopnost koncentrace na konkretni ukol nebo druh cinnosti.

Pokud si jejich specializace vynuti zlepseni schopnosti sledovat a delat vic veci najednou, nauci se to a velmi dobre, mozek je impresivni paralelni procesor.

Zensky prirozeny multitasking je spis nevyhoda, pokud jde o delani slozitejsich veci. Nedokazi dobre vypinat procesy na pozadi, kdyz jsou v praci, stale mysli na rodine problemy, kdyz jsou doma, mysli na praci, atd.

Muzou za to podekovat bioologii a evoluci. Male deti potrebuji nepretrzity dohled, a prubezny odhad moznych rizik, ktere by mohly kolem ditete nastat. Tyhle ukoly si clovek starajici se o dite proste _nemuze_ dovolit potlacit, za zadnou cenu, takze snizena schopnost koncentrace funguje jako prevence zapomenuti na dite.

Moderni doba neodcini ty tisice a tisice generaci, kde byly role obou pohlavi pri vychove deti pevne ukotveny v instinktech prezivsich.

0/0
20.7.2010 15:49

schima

Nesouhlasim

Valná většina žen se ještě nenaučila řídit, zároveň telefonovat, u toho si opsat číslo, dokouřit cigaretu a hůavně NENABOURAT ;-D

0/0
20.7.2010 12:35

Míra.S

Ještě něco

A možná to bude tím,že ženy mají málo hluboký zásobník pro rekurzivní návraty.

Příklad:chlap jde s košem,cestou si všimne převrácené popelnice,tak položí koš vezme popelnici narovná ji,přitom zjistí,že je ohnuté víko,tak dojde pro nářadí narovnává víko při tom mu zazvoní mobil,tak položí nářadí a dojde k počítači vyřídit co zjistl při telefonování a teď ty rekurzivní návraty-vrátí se k popelnici vezme nářadí tam kde ho upustil,dorovná víko,uloží nářadí,vezne koš tam kde ho položil,vysype ho a jde domů.

Samozřejmě toto funguje jen do té doby kdy,někdo v záchvatu multitaskingového šílenství nepopadne koš a odnese ho k jiné popelnici,nářadí odnese někam jinam a muž po návratu od počítače zůstane stát na místě kde má poslední návratový bod a bezradně hledá kde má to co tam bylo ještě před chvílí.

Nebo druhý možný scénář,když dělá na PC tak mu žena vytvoří "unconditional jump"  a vrazí mu do ruky dítě a pošle ho k babičce aby už měla chvíli klid a on si to hraní na PC může nechat na jindy.

0/0
20.7.2010 11:05

________________________________

Re: Ještě něco

;-D;-D;-D

0/0
20.7.2010 11:22

Hunab Ku

Bud jsou to kidy

nebo jsem zena.

0/0
20.7.2010 9:42

marvinka

Re: Bud jsou to kidy

no, jsi chlap a asi bys také dokázal dělat více věcí najednou, ale pomaleji či v horší kvalitě..

0/0
21.7.2010 1:27

Rudla.

Re: Bud jsou to kidy

Jinýmy slovy, "jako žena"

0/0
23.7.2010 16:41

Kartony

Muži mají odlišný mozek, než ženy

Problém je, že učitelky ve školách kvůli tomu preferují dívky, které nejenže umí dělat víc věcí najednou, ale mají i lepší paměť a jsou výmluvnější Chlapci jsou zase lepší na orientaci a na logické myšlení, ale šprtání jim nejde. Proč je asi tak málo vynálezkyň? Na vysokých školách je jich víc než chlapců, ale neumí pořádně myslet.

0/0
19.7.2010 17:38

marteen51

To není pravda

ano, žena umí tři věci najednou. pokud moc chová, do telefonu říká blbosti a večeři spálí. Pokud uvaří dobře, pak do telefonu říká blbosti nebo dítě nechová jak si zaslouží :-):-)

Asi bych to neviděl tak strašně, já mám multitasking docela vyvinutej - možná je to jen o pohodě jiných tatíků - prostě sleduje fotbal a na nic jiného nemá čas.... Já když vidim doma použitou plínu, tak s ní hned vyběhnu, u toho smetákem zametám, po cestě vyměním psům vodu, posekám trávu - znáte to....;-D

0/0
19.7.2010 15:57

filom3n

asi jsem ženská

protože to zvládám, dokonce i lépe než kterési ženy, ale je to asi také dáno výchovou, jelikož mne vychovávali tetky, a chlapský rozum na mne moc nepůsobil, ono je těžké vzít 30 lidí z celé světové populace a říct, že to platí na všechny, asi tak...

0/0
19.7.2010 15:54

celoush

klasika

Chlap nedokáže dělat více věcí naráz, které nechce dělat.... :-)

0/0
19.7.2010 14:52

palič..

Tohle

mě fascinuje. U ve filmu Vrať se do hrobu  si z takových "studií" a výzkumů dělali srandu. A po pětadvaceti letech jsou seriózně zkoumány daleko větší koniny.

0/0
19.7.2010 14:34

Psaní_jako_forma_extremismu

Moment. Jaká nová studie??

To se tu nenajde žádný chlap který by to popřel? Kamarádka když to jednou řekla svému manželovi,tak se urazil. ;-D

Hm, okouknu svého chlapa jestli dokáže dělat více věci najednou. Otázka je jakých, žejo.  ;-D A náhodou jsu ženská dělám více věci najednou a vždycky dobře. :-P :-)

0/0
19.7.2010 14:19

tojsouveci

Pořád

Pořád se bude opakovat stejný nesmysl, až se z něj stane pravda. Muž samozřejmě umí také řídit auto a při tom telefonovat mobilem. Podobně jako to umí ženy, ale rozdíl je v tom, že muž při tom ještě dovede na víc sledovat provoz kolem sebe a reaguje na ostatní účastníky. Kdežto žena jedoucí do kopce v levém jízdním pruhu drží mobil v ruce a neuhne ani při několikerém zatroubení. Nakonec mně donutí k porušení předpisů a předjetí zprava. Když jsem na její úrovni a podívám se doleva, tak drží volant, nepřítomně se usmívá a mluví do mobilu. O mě neví ani náhodou.

A co třeba kuchaři v restauracích? Opravdu si někdo myslí, že nedělají víc věcí najednou? Že pokud dostane objednávku na 10 jídel, tak začne nejdřív smažit cibulku na to jedno a dokud ji neosmaží, tak nic jiného nedělá? :-)

0/0
19.7.2010 13:48

chudacek.blbecek

Re: Pořád

Už jen to telefonování za jízdy je přestupek:-)

0/0
19.7.2010 14:09

tojsouveci

Re: Pořád

To samozřejmě je, ale téma je o něčem jiném :-)

0/0
19.7.2010 15:15

bukin

multitasking

na to jsou počítače a ne lidi

0/0
19.7.2010 13:48

Imperator.Caligula

To, že jsou ženské vhodné na jednoduché a podřadné

práce, to je dávno známé - vlastně každá ženská je taková Ukrajinka... My, muži jsme tu od toho, abychom vymýšleli koncepce rozvoje rodin, firem, států a světa. To je velká práce a velká odpovědnost, vyžadující plné soustředění.

Srovnávat to s tím, že ženská současně žvaní s kamarádkou (ve skutečnosti si jenom vyměňují naučené fráze, které melou od rána do večera dokolečka-dokola), píší do chatu (každé druhé slovo hrubka či alespoň překlep) a vaří polévku, tak to opravdu nelze.

0/0
19.7.2010 13:46

dodo-dodo

ale...

ano, muz dela jednu vec, ale poradne, zenska vari, uklizi, zaleva kytky v jeden cas, ale pak to dopada tak, ze obed je pripaleny, kytek je zalito jen pulka a konvice na zalevani se nejak pri zalevani "vyparila", protoze se nemuze najit a uklid je take zajimavy, jelikoz se zenska vraci nekolikrat na jedno misto a jine vynecha uplne;-D

takze v tomto pripade uprednostnuji kvalitu pred kvantitou;-)

0/0
19.7.2010 13:31

agilni_jeseter

Proč ne

Výborně, skvělý argument, proč ženy zasypat prací. Mně  jako chlapovi by to trvalo dlouho, tak makej;-D

0/0
19.7.2010 13:18

Míra.S

No a je to tu!

Chlap když loví mamuta nesmí vnímat, že mu leze tarantule po makovici, vosa mu píchá žihadlo do zadnice a při tom stojí na bodláku. Pokud to neuměl umřel hlady a sním i jeho rodina. Ženská zase musela sbírat kořínky, hlídat rozjívené děti, odhánět dotěrný hmyz a likvidovat hady a při tom si vyměňovat zkušenosti s ostatními ženami, pokud ne tak něco sežralo děti nebo ji nebo umřely hlady než muž přinesl kus mamuta, případně ji unesl jiný muž z jiného kmene a děti nechal v lese vlkům.

A tohle se v genech přenáší několik milionů let a vy by jste chtěli aby se to za nějaký 1 tisíc +/- pár let změnilo?

0/0
19.7.2010 12:44

Mystix

možná pravda

No chlap možná zvládne jen jednu věc, ikdyž si osobně myslím,že jich někdy zvládám víc. Nicméně alespoň tu jednu udělá pořádně. Ženská jich zvládá dle výzkumu více,ale všechno je špatně. V tomto případě kvalita jednoznačně předčí kvantitu. Tedy muž je lepší než žena :-)

0/0
19.7.2010 12:42

opportunity

Re: možná pravda

všechno je špatně? Na to máš vlastní výzkum?

0/0
19.7.2010 13:20

William.Riker

A kvalita splneni ukolu?

urcite zeny zvladaji vice soucasne, ale naopak jim dela problem se soustredit na jedinou vec a slozite veci si zavest jako rutinu

0/0
19.7.2010 12:41

Latharn podruhe

najít něco na mapě?

To by mě fakt zajímalo, jak to ty ženské zvládly. Nezřídka mají problém s levou a pravou stranou, natož něco najít na mapě. ;-D

0/0
19.7.2010 12:32

tojsouveci

Re: najít něco na mapě?

Nezřídka? Já myslím, že snad všechny. ;-DR^

0/0
19.7.2010 13:51

Krak

Re: najít něco na mapě?

Já zase myslím, že ty moc nemyslíš...

0/0
20.7.2010 23:28

Winebibber_už šestý

koukám na to...

proč zase zjišťují už dávno zjištěné... :-)

0/0
19.7.2010 12:28

WoodyIS

Jednoznacne souhlas !!

Treba ja, kdyz dukladne luxuju cely byt, tak uz nic dalsiho fakt nezvladam. Moje zena ale zvladne najednou telefonovat kamaradce, psat na Facebooku a jeste u toho pije kafe, kouka na TV a lakuje si nehty! 8-o

0/0
19.7.2010 12:26

William.Riker

Re: Jednoznacne souhlas !!

a to vsechno soucasne, a potom je kafe vylity v klavesnici, a tak dale

0/0
19.7.2010 12:42

JayVandermark

Něco na tom bude

Jednou jsem objednával klientovi platební kartu a zároveň jsem psal mé matce, kdy přijedu na dovolenou. Klienta jsem se zeptal: ,,Na jakou adresu zašleme tu dovolenou?";-D

0/0
19.7.2010 11:49

jakadlec

je to hloupost, chlap naopak dělá víc věcí najednou

já například zvládám koukat na televizi a přitom číst a jíst, když spim, tak při tom chrápu, akorát když jsem vždy trénoval dvě věci najednou, řídit a telefonovat, tak mi to ze zákona zatrhli, asi chtějí abych zakrněl

0/0
19.7.2010 11:45

Muci-Puci

No...

Tak mě by více zajímalo kdo ty úkoly dokázal zvládnout lépe a správně než kdo rychleji....;-D

0/0
19.7.2010 11:30

chrobaktruhlik

samozřejmě

normální chlap např. není schopný jít a zároveň žvýkat žvýkačku - buď jedno nebo druhé...

0/0
19.7.2010 11:26

Fonon

Re: samozřejmě

taky jsem žvejkačky ze svého života vyloučil

0/0
19.7.2010 11:39

chrobaktruhlik

Re: samozřejmě

já vyloučil chůzi

0/0
19.7.2010 14:59

Míra.S

Re: samozřejmě

A to já umím takto: krok levou - žvejk - krok pravou - žvejk - krok levou - atd. ;-D

0/0
19.7.2010 12:36

strejda Brutek

to taky nikdo z chlapů nepopírá

;-D

0/0
19.7.2010 11:18mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.