Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Porod: brutální a krvavé nebezpečí, nebo nejkrásnější zážitek

V porodnici jste jako na výrobní lince, ale doma byste se rodit neodvážila. "Zdravá žena rodí tam, kde se cítí bezpečně," říká v diskusi porodní asistentka Ivana Königsmarková. Porodník Alexandr Barták dává před mateřskými city přednost lékařskému zázemí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pandoraziki

tohoto doktora

" porod je bolestivá, extrémně nebezpečná, krvavá, brutální, hnusná záležitost ". Tak tohoto pana doktora bych u porodu nechtěla, i kdyby mi měl jen otírat z čela pot. Porody mám za sebou dva v porodním centru, které je součástí nemocnice. Jeden s báječnou porodní asistentkou, jeden s báječnou paní doktorkou, žádný klystýr, žádné nástřihy. Oba porody v polosedě. Ani jeden mi nepřipadal nějak zvlášt krvavý, brutální, extrémně nebezpečný nebo dokonce hnusný. Bolestivý, to ano. No a? Není to zas taková bolest, která by se nedala vydržet, i když chápu, že každý má trochu jiný práh bolesti.

0/0
27.8.2010 18:52

blondie76

Re: tohoto doktora

Je to výrok muže, který do toho nezapojuje emoce v takové míře jako žena, navíc žena-matka. Pokud byl Váš manžel u porodů, tak zcela jistě o tom mluvil jinak před Vámi a jinak, když se ho na to zeptali jeho kamarádi. Před Vámi vyzdvihne ty krásnější momenty zrození dítěte, chlapům se možná (nemůžu to vědět jistě) svěří, že zažil horor na vlastní kůži... Neodsuzovat. Myslím, že tomu lékaři vděčí za život spousta matek a dětí, kteří by bez jeho pomoci tu "bolestivou, extrémně nebezpečnou, krvavou, brutální, hnusnou záležitost" nepřežili. Nevím, jestli totéž můžete říct o IK

0/0
27.8.2010 19:09

Tobinka

Re: tohoto doktora

Slyšela jsem v práci, jak se baví chapi mezi sebou (bez manželek) o porodech a bylo to samé "a pak už jsem ho držel, viděl jsem, že na mě kouká... neuvěřitelný, jak byla maličká... byl jsem to já, kdo ho tady uvítal..." Takže emoce velký ;-D Ale je fakt, že šlo o vysokoškolsky vzdělané tatínky plánovaných dětí, když tam maruna dotáhne traktoristu jardu, asi v hospodě bude skutečně říkat cosi o velké nudě a pak hororu;-)

0/0
12.9.2010 11:58

blondie76

Re: tohoto doktora

Já jsem jen reagovala na trochu jednostranný pohled prezentovaný výše - totiž pokud se ke mně bude chovat lékař zdvořile, tak mně může být jedno, co si ve skutečnosti myslí, a bude mi záležet na tom, aby dobře odvedl svou práci. Z vlastní zkušenosti vím, že při porodu se může cokoli zvrtnout, přestože bylo celé těhotenství naprosto bezproblémové. Paní zřejmě považuje klystýr za něco ponižujícího, co dělá zdravotnický personál pro svou zábavu nebo co. Ale kdyby měla akutní císařský řez a střeva nevyprázdněná, tak mohou nastat samozřejmě komplikace.

Co se týká chlapů a jak oni vidí narození svých dětí, to opravdu nevím, jen jsem hádala. Do hlavy jim nevidím. Navíc jde o jejich děti, u lékaře toto odpadá, pro něj jsou to cizí děti, kterým se snaží pomoct na svět, a přestože je taková situace jistě spjata s emocemi, tak po letech zcela zřejmě přechází v určitou rutinu

0/0
12.9.2010 17:27

Tobinka

pan doktor

" Argumenty, které nespokojené ženy udávají, jsou v zásadě nepodstatné."

"porod je bolestivá, extrémně nebezpečná, krvavá, brutální, hnusná záležitost."

"Ať si ženy klidně rodí doma! Když mě budí ve tři v noci paní, budu radši, když odrodí doma a nebudu mít pocit, že mi někdo bere nějakou moc."

"Ať si ženy rodí, kde je libo, ať si klidně postaví vedle porodnice domeček a rodí si tam třeba na slámě."  "Musím říct, že když mám za sebou tři porody, jsou tři ráno a paní přijde s papírem, je někdy docela problém být chápavý a odpustit si nějakou tu sarkastickou poznámku

"Až bude dost lůžek i porodnic, které budou na rodičkách existenčně závislé, budeme těm ženám dělat pomyšlení."

0/0
12.6.2010 22:19

Tobinka

Re: pan doktor

 Tak pan doktor je střelec:-)  Věděla jsem, že někteří porodníci jsou tohoto ražení, ale myslela jsem si, že jim přirozená sociální inteligence káže to na veřejnosti skrývat. 

Pokud bych si mohla vybrat jen mezi tímto panem doktorem a všemi porodními asistentkami světa, tak beru doktora a klidně mu budu na porodním sále říkat pane (nebo vaše excelence, když na tom bude trvat) a přežiju jakoukoliv sarkastickou poznámku, s kterou se vytasí. Ono člověk vydrží v krajním případě na sále i pár facek a když jde o vlastního dítěte, rozhodně nebudu riskovat.

naštěstí i náš zdravotní systém dovoluje jaksi partyzánsky si připlatit, takže můžete mít doktora, který si sice možná taky myslí, že porod je nechutná krvavá záležitost, vy jste hloupá medicíny neznalá kráva a taky by si ve tři hodiny ráno rád ulevil nějakou tou sarkastickou poznámkou, ale za ty prachy se přemůže....

0/0
12.6.2010 22:30

cattiest

Platby ve zdravotnictví

Já jsem si první porod zaplatila u svého gynekologa a byla jsem velice spokojená, protože se mi věnovali jako nikomu. Druhý porod byl v Podolí, což byla hrůza, ne porod, ten byl OK, doktoři jsou velmi příjemní,  nejhorší byly zde vychvalované porodní asistentky (když mi chtěla přiložit holčičku k prsu, zeptala se, jestli mám obě takový (prsa) i odvětila jsem, že mám doma na věšáku lepší, ale zapomněla jsem se), zajímalo je jen kafíčko a cigaretka. To ale není co jsem chtěla napsat. Když budou vadit poplatky pouhých 30,- Kč ve zdravotnictví, nikdo nemůže čekat zázraky. A taky, že u porodu nejde o matku, ale o dítě a hlavním zájmem mámy by mělo být, aby bylo v pořádku a její povinností je udělat pro to maximum.

0/0
31.5.2010 9:46

Tobinka

Re: Platby ve zdravotnictví

tak nějak to je

0/0
12.6.2010 14:30

fallbala

Věc názoru

Podle mě je jen a jen každé ženy věc jak bude rodit. V zásadě by žena po poradě s lékařem měla sama rozumně zauvažovat a rozhonout se jak bude rodit. Jelikož jsem měla v těhotenství dost velké zdravotní problémy, rodila jsem v porodnici a neměla jsem s tím sebemenší problém.

Jinak MUDr. Barták je opravdu super lékař i člověk. Je to můj gynekolog už 7 let a má velký podíl na tom, že mám doma zdravé čtyřleté dítě R^

0/0
28.5.2010 20:16

berusa111

Re: Věc názoru

Plně s vámi souhlasím, že by si žena měla sama vybrat a rozhodnout se kde a jak rodit, ale myslím si,že by se měla rozhodovat dle selského rozumu. Protože co kdyby se opravdu něco stalo?Co kdyby dítě bylo v ohrožení nebo matka? Já osobně jsem prvorodička a rodila jsem v porodnici,protože jsem měla strach o svoje dítě. Co kdyby třeba přestalo dýchat za jak dlouho by k nám přijela sanitka? V porodnici jsem věděla do čeho jdu. Dokonce jsem odmítla klystýr a nikdo na tom nic špatného neviděl. Když chce někdo rodit v rodinném kruhu(myslím porod doma) tak ať k tomu vytvoří centra, která budou vybavena stejně jako porodnice nebo ať jsou jí alespoň blízko. A stejně když jsem rodila tak tam byla jen porodní asistentka a bylo mi to vysvětleno tak,že porodní asistentky dneska ženu odrodí a doktor je tam jen pro případ nouze.:-)

0/0
28.5.2010 21:30

opportunity

Divný nadpis

Porod je brutální, bolestivý, krvavý a nebezpečný, a dítě je nejkrásnější zažitek

0/0
27.5.2010 15:42

pesimistka7

Udělejte si čas

a poslechněte si celý!, hodinový audiozáznam rozhovoru. Článek je nehorázně "vytrhaný" z kontextu. Až dnes jsem na to měla čas a myslím, že by x reakcí nebylo tak plamenných, kdyby se nereagovalo jen na psané slovo.

0/0
27.5.2010 8:49

fitzie

Re: Udělejte si čas

pesimistko, myslím, že hodně lidí - včetně mě - reaguje spíše na svou osobní zkušenost s gynekology a porodnicemi.

Ona i ta existence nasršených maminčích fór má nějakou příčinu - a ta leží z velké části na straně porodnic. Myslím si, že jsem člověk, který má velké pochopení. Dovedu si představit, jak opotřebení musí být lidé, kteří jsou den co den přítomni tomu, jak kdosi prožívá extrémní bolest, křičí, pláče a prosí o pomoc nebo úlevu. Navíc opravdu jde chvilkama o život, většinou mimina, někdy matky. Přitom jsou to neustále noví a cizí lidé, další a další ženy, kteří přijdou, za tři dny odejdou, a zavře se za nimi voda, bez jakékoliv zpětné vazby (když už, tak se zpětnou vazbou negativní na netu). Je naprosto pochopitelné a zákonité, že personál porodnic rychle vyhoří a začne vnímat těhotné a rodičky jako osobní hrozbu (viz neustálé omílání odpovědnosti a soudu, ačkoliv hrozba odsouzení za lékařské pochybení je v tomto státě stále minimální).

0/0
27.5.2010 9:20

fitzie

Re: Udělejte si čas

cesta ven je jediná: rozvolnění systému a individualizace péče.

umožnit, aby jedna pa pečovala o ženu během těhotenství, při porodu a v šestinedělí. vztah, který trvá šest, sedm měsíců je daleko vybalancovanější a méně náročný pro obě strany než ten, který trvá 12 nejnáročnějších hodin (jeden porod). Jsem přesvědčena, že by to bylo uspokojivější pro obě strany - matku i zdravotníka. Totéž u lékařů - doktor pečuje o ženu během těhotenství, ale dostat se k ní do nemocnice k porodu může být problém. Oficiálně to umožňují jen někde, někde přes úplatek, někde vůbec. Opět se zdůrazněním ODPOVĚDNOSTI.  Pak je pochopitelné, že se některé porodnice stávají uzavřenými světy, ve kterých bují osobitá subkultura nastavená samozřejmě tak, aby vyhovovala "domácím" ne příchozím. Výsledkem bývá - opět pochopitelně - střet s příchozími, kteří jsou (docela oprávněně) přesvědčeni, že porodnice jsou tu pro ně, ne naopak.

0/0
27.5.2010 9:35

fitzie

Re: Udělejte si čas

A výsledkem je ona zákopová válka mezi externími pa a přírodními matkami a porodnicemi - tj. gynekology a "řádnými" porodními asistentkami.

kdysi - snad v lidovkách - jsem četla úvahu jednoho lékaře na téma "omyly, které nás učí na fakultách".

Jedním z oněch omylů, který mi utkvěl v hlavě bylo "je omyl domnívat se, že pacienta lze léčit mimo vztah". Vztah mezi pacientem a lékařem je podstatnou součástí léčby.

Pokud je systém nastaven tak, že vztah mezi pacientem a pečujucím znemožňuje - a to v porodnictví v současné době platí - je to špatné a kontraproduktivní.

0/0
27.5.2010 9:38

Meggie_

Re: Udělejte si čas

R^

0/0
9.12.2010 13:25

pesimistka7

Vysvětlení k příspěvku:

šlo mi o to, že v rozhovoru, (který je opravdu "v klidu" - z psaného ten pocit opravdu nemám) dojdou paní K s paneb B i ke shodě a některé věci jsou tam rozebrány podrobněji, než se můžeme dočíst. Prostě pro mne rozhovor ze záznamu vyzněl opravdu jinak, než ten psaný. Plamennými reakcemi jsem měla na mysli především ty proti panu B, nedivím se, že z toho, co z jeho odpovědí vybrali (+ možná výraz na fotkách) leckdo nabyl dojmu, že je arogantní "ješita".

Reakce s osobními zkušenostmi z porodnic jsem tedy nekomentovala. Že jsem já měla po dvakráte v porodnici zkušenosti dobré nepovažuji v žádném případě za pravidlo a samozřejmě, jak jsem již psala, jsem pro, aby se zlepšovalo prostředí, přístup, ať má rodička s sebou svoji PA apod., ale píši i o důvodu, proč bych porod doma nikomu nedoporučila. 

0/0
27.5.2010 10:47

pesimistka7

Re: Vysvětlení k příspěvku:

V jiných diskusích jsem psala i to, že bych podpořila porodní domy, ovšem s vybavením (pro ty nepředvídatelné komplikace) a minimálně jedním lékařem, nebo takové, co budou blízko porodnice (btw totéž by uvítal i pan B, viz.rozhovor - to jen pro zajímavost).

O "vyhoření" personálu takto polemizovat nechci, řekla bych, že to je opět o jednotlivcích. Všichni jsme jen lidé, tedy i personál a rodičky. (btw:ode mne sestry i lékaři tehdy zpětnou vazbu měly, všem jsem poděkovala) 

0/0
27.5.2010 10:48

fitzie

Re: Vysvětlení k příspěvku:

tak ony už jsou pozice docela vybouchané a pokud rozhovor nikdo vyloženě nehrotí (zachytila jsem rozhovor v Reflexu nebo rozhovor s Jílkovou a Hnutím za aktivní rodičovství, kde se redaktor vysloveně rozhodl dát zastáncům alternativy punc šílenců a vrahů). Spíš mě unavuje neustále poslouchat ty stejné argumenty. (A ty tam opravdu - znova a zase - zazněly).

Od porodu coby extrémně nebezpečné věci ze strany pana Bartáka (oproti tomu například instrukce pro britské pacientky vypracované National institut for clinical excellency skupinou, kde mají zastoupení porodníci, všeobecní lékaři a por. asistentky vysloveně říká "giving birth is generally very safe") přes klystýry a genderový pohled.

0/0
27.5.2010 15:03

fitzie

Re: Vysvětlení k příspěvku:

Je skutečně otázka, kdo má porod "šéfovat". Jestli "ten, koho zavřou" (fakticky přinejhorším dostane podmínku), nebo ten, kdo následky nepodařeného porodu ponese celý život. Nebo stát (jak se zmiňuje paní redaktorka, což je definitivně nejujetější názor vůbec).

Mrzí mě jediná věc: pan doktor opakovaně tvrdí, že se dělá problém z toho, co problém vůbec není. V celé diskusi zaniká, co problém je: rodička-pacientka je tady v porodnicích stále v roli prosebnice, žadatelky, dítěte, od kterého se vyžaduje poslušnost a které musí být zvládnuto, pokud vzdoruje.

Celé kouzlo změny spočívá v tom, aby porodníci pochopili, že těhotná žena je dospělý, svéprávný člověk, který má právo učinit rozhodnutí o sobě a svém životě, a také o životě svého dítěte (což je bod, s nímž má hodně lidí v případě porodů problém, přestože právo ženy rozhodnout o potratu podporují bezvýhradně), a je jejich povinností toto právo plně respektovat, a nabídnout pomoc a podporu v rámci postoje ženy.

0/0
27.5.2010 15:35

fitzie

Re: Vysvětlení k příspěvku:

mně osobně se gynekoložka přiznala k tomu, že s kolegy v porodnici debatovali o tom, zda není možné těhotnou a rodící ženu do porocnice nějakým násilným způsobem dovést v rámci záchrany života dítěte.

To mě opravdu zamrazilo, protože tady je vidět, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.

V takovém případě bychom mohli v rámci "záchrany života dětí" zakázat potraty, kriminalizovat antikoncepci a ze znásilnění udělat přestupek běžně řešitelný blokovou pokutou. Neříkám, že to nelze. Takové země tuším i jsou. Ale evropská kultura, ve které žijeme, klade důraz přece jen na jiné hodnoty.

0/0
27.5.2010 15:54

mischplysch

Nechápu

Nechápu ty české hysterické tanečky okolo domácích porodů. V mnohých zemích záp. Evropy je to běžná součást porodnických systémů, proplácí to pojišťovny a nikdo z toho nedělá takový cirkus. Taky tam rodí doma (kromě Holandska) malé procento žen a někde mají přitom i lepší novorozeneckou úmrtnost, než my, viz Švédsko. Takže to s tou rizikovostí dom. porodů opravdu není tak žhavé.

Česká neinformovaná veřejnost je zmasírovaná porodníky, oficiální státní propaganou a médii a jejich značně negativním náhledem na dom. porody. Přitom málokdo si o tom cokoliv nastudoval a vůbec ví, jak to probíhá jen o zemi vedle.

V takovém Holandsku, Německu nebo Anglii by si ťukali na čelo, proč se se to tad tady tak hrotí.

Vždycky bude určité procento žen, které doma rodily a rodit budou, i kdyby je tady u nás za to kriminalizovali. Čeští porodníci a stát by se měli přestat chovat tak nadřazeně a umožnit ženám, co je normální v demokratických zemích.

0/0
25.5.2010 16:27

pesimistka7

Re: Nechápu

S tou masáží je to tady tak nějak oboustranné. Aktivistky dělají zase z porodnic ústavy, kde se na matkách div nedělají pokusy a na rozdíl od lékařů  (- zlých bílých plášťů, PA -tedy ty, co jsou "pro"- mají za neomylné). Nedivím se, že jsou některé ženy z porodnic vystresované, když je někdo takový výživně poinformuje, co na tom, že už se situace leckde výrazně změnila, a navíc to přikoření duchovnem, či filozofiemi (jejich kolegyně zase nabídne zbavení traumatu z porodu či propojení z vesmírem prostřednictvím metod z Ruska a jiná později pro holčičky rituál první menstruace apod....), no, někdo na to slyší. Kde je v porodnicích co zlepšovat, ať se zlepšuje - to snad bez diskuse.

Každopádně přejde-li odpovědnost na PA a matka bude řádně poučena o rizicích, které s sebou její rozhodnutí nese (stran předem nezjistitelných komplikací, apod.) a přesto do toho půjde, tak ať, ale za sebe, po svých osobních zkušenostech bych pro to "ruku nezvedla" (a dost lidí v oboru vzdělaných také ne).

0/0
25.5.2010 17:27

mischplysch

Re: Nechápu

Ono pokud chce někdo něco změnit a nikdo ho extra neposlouchá a nehodlá přistoupit na argumenty, tak prostě být slyšet musí.

Jsou i ženy, co mají z porodnice doživotní traumata, se pak nedivím, že jsou proti nim tak zaujaté. Hrotit by se to ale jistě nemělo....

Většina ale nedělá z porodnic nějaké strašidelné ústavy, jen pro ně tento způsob vedení porodu a přístup k rodičkám není to pravé. Já jsem třeba byla víceméně spokojená, žádná hrůza to nebyla, ale některé vcelku zásadní výtky bych taky měla a nespokojenost těchto žen chápu.

A co se týče té masáže, tak z druhé strany to taky není zrovna košer, od nálepkování sektou, čarodějnicema a podivným náboženstvím či co atd. Připadá mi to dost směšné, když jinde je porod doma veřejností i státem normálně akceptovaná součást porodnictví a tady se z toho dělá nějaké sektářství. Podle mě je to pozůstatek komunismu, nedostatkem tolerance a snahou státu mluvit lidem do věcí, o kterých by si měli rozhodovat sami.

0/0
26.5.2010 11:33

pesimistka7

Re: Nechápu

Je to těžké, když Vám někdo tvrdí, že každé odloučení dítěte od matky má za následek doživotní psychické trauma dítěte a potom Vám řekne, že když jste hned po porodu málem vykrvácela (ne vinou lékařů!) a musela podstoupit akutní zákrok a dítě jste neviděla den a půl, že v takovém případě odloučení nevadí, co si máte myslet? Když taková celkem známá aktivistka (bez znalosti podrobností a vůbec lékařského vzdělání) byla schopná mojí známé říct, že jí císaře udělali nejspíš proto, že lékaři končila směna a chtěl jí mít "z krku"(psala jsem to už níže) - co si mám myslet? apod.

 Ženy, které mají z porodnice doživotní traumata by jistě měly být slyšet, ale v jejich případě si troufám říct, že za trauma může personál, každopádně bohužel! a nemělo by se to dít.

0/0
26.5.2010 12:38

pesimistka7

Re: Nechápu

Já jsem pro individuální přístup, pro zlepšování podmínek a přístupu a byla bych ráda, kdyby došlo k nějakému rozumnému kompromisu a nedémonizovala se ani jedna strana. Každopádně na obou stranách jsou extrémy a proto to ještě bude chvíli trvat.

0/0
26.5.2010 12:39

mischplysch

Re: Nechápu

Já bych si pomyslela, že některé to mají buď trochu pomotané a některým by neškodilo něco zdravého rozumu a pokory a naučit se nevyjadřovat k věcem o kterých nic, nebo dost málo vím. Takových mudrlantek je ale dost na obou stranách.

Každé odloučení dítěte od matky nemá jistě za následek nějaké psychické trauma nebo pozdější psych. problémy dítěte, ale šance, že se tak stane, je vyšší u dětí, které odloučeny byly. Některé to přežijí úplně bez problémů zatímco jiné třeba ne. Každý jsme jiný a každý to jinak zvládá, taky samozřejmě záleží na době odloučení a dalších faktorech. Pokud je dítě nebo matka ohroženo na životě, tak se samozřejmě nedá nic dělat, tak to asi dotyčná nějak myslela, i když to překroutila. Odloučení je ale zbytečné u zdravých žen, které dítě chtějí mít nepřetržitě u sebe a není jim to umožněno.

0/0
26.5.2010 21:17

pesimistka7

Re: Nechápu

Asi tak.

BTW na tom minimálním odlučování se leckde zapracovalo, ale o tom se moc nemluví - bohužel.

0/0
26.5.2010 22:29

mischplysch

Re: Nechápu

Snad se na tom leckde zapracovalo (co jsem se dočetla, tak jen někde), moje zkušenost je bohužel jiná a je to jedna z těch věcí, co mi v porodnici vadilo nejvíc.

Pokaždé mi zdravé děti odnesli pryč na novorozenecké, poprvé skoro hned po porodu, podruhé to bylo už o dost lepší, nechali nás spolu vcelku dlouho v klidu, ale pak mi řekli, že dítě jen vykoupou a vrátí, nestalo se a to jsem to měla přímo v por. plánu.

Pokaždé jsem si dítě musela vyžádat, což se nakonec podařilo, ale ty obstrukce jsou tak zbytečné, navíc po porodu by matka neměla někde žadonit o dítě, leckdy na to prostě není síla a někdo ani povaha. Jde jen o zaběhlou rutinu a neochotu ji měnit. Ještě bude asi chvíli trvat, než se čeští porodníci naučí respektovat matku a její právo mít dítě u sebe. I proto je pořád dost žen, kterým české porodnice prostě nevyhovují, i když vám před porodem naslibují horydoly, tak pak praxe může být jiná, někdy stačí jen změna směny. Ale abych jen nekárala, zlepšuje se to, ne žene ?:-)

0/0
27.5.2010 12:15

fitzie

Re: Nechápu

většina mých klientů z poválečných a starších ročníků mají jako místo narození některou z okolních vesnic. do nemocnice bylo daleko, sanitky nebyly, telefon jen v hospodě... mělo to svou cenu v podobě vyšší úmrtnosti, což zase bylo dáno nemožností převozu i faktem, že rodičky nebyly roztříděny podle rizika - doma rodily skoro všechny.

současná hysterie - z obou stran! - se mi skutečně zdá zbytečná a nesmyslná.

0/0
25.5.2010 18:41

_m-

Re: Nechápu

Vážně? To mě překvapuje. Mimochodem obě moje babičky rodily svoje první dítě (období první republiky) doma a druhé v porodnici. Hádejte proč.

Mimochodem - Mezi mým otcem a jeho sestrou byl rozdíl 13 let, mezi matkou a její sestrou 8 - taky z důvodu "povedených " domácích porodů, ze kterých se matky dlouho nemohly vzpamatovat fyzicky i psychicky. Jistě dneska jsme o 80 let dál. umíme víc a líp - což se ovšem týká jak porodů domácích, tak v porodnicích.

0/0
27.5.2010 8:41

fitzie

Re: Nechápu

jak říkám - špatná dostupnost nemocnice, což byl zřejmě klíčový faktor.

moje babičky, co bydlely v městě, to braly tak napůl. za války doma, po válce v porodnici.

pokud jde o velkou mezeru mezi dětmi z důvodu nepovedených porodů - jsem moc ráda, že to zmiňujete. Jak sama říkáte, průběh porodu má na další život ženy velký dopad a výrazně ovlivňuje mimo jiné také její ochotu mít další děti. Ženy, které mluví o dopadech nepovedeného porodu na svůj život, jsou často obviňovány ze sobectví. Skutečnost, že tento fakt skrze ženu dopadne násleldně na celou rodinu (včetně partnerského vztahu, popř. počtu dětí) jako by nikdo neviděl. To, jak žena svůj porod vnímá, je zkrátka důležité. R^

0/0
27.5.2010 17:52

zvorka

porod

narození dítěte a porod není totéž - tak to mi někdo vysvětlete jak se vlastně dítě narodí. Rodila jsem dvakrát a vždycky se mi narodilo dítě.

Jinak pokud bych měla odpovědět na nadpis článku tak první porod (odevzdaně jsem důvěřovala péči lékařů) byl spíš brutální, říkala jsem už nikdy. Druhý v jiné porodnici byl mnohem bolestivější než první trval o několik hodin více, šití i krve bylo hodně Porodní asisteky i lékař byli velmi příjemní  prostředí bylo velmi příjemné, žádné rutijní zásahy  . Věděla sem že dítě za mě nikdo neporodí! A mít čerstvě narozené dítě jěště na pupeční šňůře na břiše byl nejkrásnější zážitek. Nacelí průběh porodu vzpomínám ráda. Rodilabych zas.

Po druhém porodu musím dát za pravdu spíš paní K.

Pan B má určitě pravdu ve větách: "Souhlasím, že bychom se měli snažit ženě vyjít vstříc, aby jim bylo v porodnicích lépe,"  !Rozhodně netvrdím, že v péči o matky není co zlepšovat,"  Fandím tomu, aby se podařilo zlepšit.

 

0/0
24.5.2010 23:50

Kachně

Před necelými třemi

měsíci jsem porodila - v nemocnici. Už několik let před otěhotněním jsem si četla všechny možné aktuální poznatky, diskuze a zkušenosti s porody. Plánovala jsem si porod ve vodě, žádný nástřih, ani jiný zásah do průběhu. (Sama bych rodit doma nechtěla, bála bych se možných komlikací, ale matky co se tak rozhodla, jsem neodsuzovala.) Postupem těhotenství mi začalo tohle všechno připadat zbytečné a porody doma naprosto nezodpovědné. Myslím si, že každý porod se může zvrtnout a pak už jde o minuty. Já sama měla naprosto nekomlikované těhotenství, začátek porodu byl taky ukázkový a pak se najednou nějak všechno zvrtlo. Všechno dopadlo dobře...

0/0
24.5.2010 18:32

fitzie

Re: Před necelými třemi

taky jsem si to myslela. pak jsem přišla do porodnice - po osmi měsicích na rizikovém. vrtalo se to, a vrtalo a vrtalo... a doktoři nic. a tak jsem pochopila, že nemocnice není žádná spása. O dva roky později se to v téže nemocnici stalo jiné mamince. A jelikož (málem ne)porodila supervelké dítě a byla mediálně zajímavá, tak své zkušenosti začerstva ještě v porodnici vyklopila novinářům přivolaným aktivním tiskovým mluvkou, zjevně neznalým situace u porodu. A tak se jejím zážitkům, jak hodinu a půl poté, co jí byl nabídnut císař pro nepostupující porod (s nímž okamžitě souhlasila) stále nikdo nepřicházel a její manžel běhal po porodnici a prosil, aby k jeho ženě někdo přišel, dostalo zasloužené pozornosti.:-/

0/0
24.5.2010 19:21

mARKETAVIK

U nás v Čechách

U nás v Čechách se démonizuje, co je v civilizovaném světě samozřejmostí: že za své dítě a sebe bere zodpovědnost matka. A ta má zvolit  co jí nejvíc vyhovuje.  Jenže doma nám řeknou: Co si to ženský dovolujete samy rodit, když my umíme rodit za vás? Držte káčy klapačku a nekecejte do toho čemu nerozumíte!

Ve světě běžné ženy i hollywoodské hvězdy nebo modelky např. Cindy Crawfotd či Gisele Bundchen rodily doma a nikdo se nedivil.U nás by na takové "nezodpověfdné matky " snad volali policii. Je to pozůstatek komunismu, kdy člověk byl "státní" a nenesl za  sebe zodpovědnost a když ji nést chtěl, bylo to považováno za drzost.

Doktoři jsou tu kvůli matkám a nikoli matky kvůli doktorům. Doktoři mají pomáhat a  vyjít vstříc požadavkům svým "zákaznic". Jenže to by tu nesmělo být socialistické zdravostnictví. Kapitalismus na vás!

0/0
24.5.2010 18:16

mischplysch

Re: U nás v Čechách

Mluvíte mi z duše, souhlasím.

0/0
25.5.2010 16:28

Gmur

Re: U nás v Čechách

R^R^R^R^

Perfektni!

0/0
26.5.2010 10:46

bulbik

ja jsem pro nemocnici

Ja jsem rodila v nemocnici a doma bych fakt nechtela, ovsem problem je s vyberem te nemocnice. V kazdem pripade si myslim, ze by zena mela mit moznost rodit, kde chce, ale pak musi nest plnou odpovednost za sve rozhodnuti. Nekdo to riziko podstoupit chce, jiny ne. A pokud je to legislativne pruchodne, rozhodnuti by bylo pro budouciho otce a matku spolecne. Je sice fakt, ze rodi zena, ale to dite je i otce a myslim, ze i on ma pravo na to, se vyjadrit, jelikoz pri porodu muze byt v nebezpeci i zivot ditete.

0/0
24.5.2010 11:11

hamili

Re: ja jsem pro nemocnici

Plnou zodpovědnost by snad měla mít vždycky nebo snad vstupem do porodnice se žena stává nesvéprávná?  Ano, je to žena nebo rodiče, kteří by měli mít právo rozhodnout, jaká míra rizika je pro ně přijatelná. Pro někoho může být přijatelnější  rizika, která přináší porod doma než rizika, která přináší porod v porodnici. Stejně tak i v porodnici by měla mít konečné slovo rodička, jaká míra rizika jednotlivých zákroků a medikací atd. je pro ni přijatelná, to by ovšem lékaři museli podat pravdivé informace o přínosech i rizicích zvažovaného zákroku a ponechat čas na rozhodnutí, výjimkou jsou snad jen zásahy bezprostředně zachraňující život, kdy pacient ani nemá kdy a jak se rozhodnout. Ovšem s postojem " já to tady vedu, já rozhoduji, co a jak se bude dít, jaké léky podám, jaké zákroky podstoupíte" asi mnoho prostoru k rozhodování poskytnuto nebude.

0/0
24.5.2010 13:28

hamili

Re: ja jsem pro nemocnici

Často tady čtu názor, já jsem byla o všem informována, jenže to bychom museli rozebrat, co to v danném případě znamená.

I já jsem byla informována, že mi protrhnou vak blan, při vyšetření v bolestech mi lékař oznámil, píchneme vodu, ať se nám to rozjede a pích, kde byla moje šance se rozhodnout a třeba nesouhlasit? Tohle rozhodně není informování, to je pouze oznámení rozhodnutí, co já lékař jsem se rozhodl, že podstoupíte, má to rizika, ale o těch s vámi mluvit nebudu, rozhodl jsem, že je prostě ponesete, ať se vám to líbí nebo ne. To člověk musí být hodně dobře připraven a asertivní až agresivní, aby se ubránil a to rodící žena většinou není a ani nemá být, aby porodila bez komplikací, potřebuje klid a bezpečí a mít pocit kontorly nad prožívaným dějem a v porodnicích je velmi velké riziko, že z výše uvedených důvodů nic z toho mít nebude. Myslím, že i to je jeden z důvodů, proč ženy chtějí rodit doma.

0/0
24.5.2010 13:29

JayVandermark

Paní Königsmarková

si o sobě myslí, že je chytrá.Rv Jinak souhlas s panem Bartákem.R^

0/0
24.5.2010 10:50

jiki

Re: Paní Königsmarková

to si skutečně myslí a navíc to i presentuje. Nicméně výsledky své práce neuvádí.

0/0
24.5.2010 19:04

Jálida

Stejně jsem na tátu pyšná

Stejně jsem na tátu (dr. Barták) pyšná. :-) Jen si všechny roďte doma, když je to tak super, bude nám chodit domu méně unavený. Svou práci má rád, ale nemůžete ani od lékaře čekat, že jen proto, že má před jménem MUDr, tak bude nadpřirozeně dokonalý: neujede mu žádné nevhodné slovo, nebude mít žádné své potřeby, nebude nikdy protivný, bude mít nekonečnou trpělivost, změní situaci v českém zdravotnictví... :-) Milé dámy, snad budete neosobností lékařského personálu pohrdat stejně ve chvíli, kdy jste v pořádku, jako když se stane při porodu nějaký průšvih. :-) Good luck R^

Magda Bartáková

0/0
23.5.2010 20:42

fitzie

Re: Stejně jsem na tátu pyšná

bohužel, typická kombinace je průšvih a následná neosobnost. Nejmilejší jsou v porodnici na maminky, které porodí samy, lehce, bez nutnosti zákroku, zkrátka na ty, které by úplně stejně v pohodě porodily doma, a dokonce i samy. Čím těžší porod a větší průšvih, tím nepříjemnější je personál.

Varianta obejít se co nejvíc bez lékaře není zdaleka tak špatná, jak by se mohlo někomu zdát. Zvolila jsem ji v druhém těhotenství a bylo to moc fajn. Kdyby mi mohl napsat mateřskou někdo jiný než gynekolog, tak zvládnu těhotenství, porod a šestinedělí na tři schůzky s doktorem, z toho jedna trvající hoďku a půl, za kterou jsme zvládli toho císaře. I stehy bych si vyndala sama - zas tak těžké to není :-D tatínka bychom neobtěžovaly tím brutálním nebezpečím, jakým těhotenství a porod jsou, a vy byste si ho užila, až by vám z toho zle bylo :-D. Pokud se stejně rázně projevuje i doma, tipuju, že ponorka by tady byla raz-dva.

0/0
24.5.2010 0:31

pesimistka7

Re: Stejně jsem na tátu pyšná

Mám jinou zkušenost! Dvě bezproblémová těhotenství, při prvním nastaly problémy u malého, při druhém u mne. Personál byl naprosto profesionální, (informována jsem byla vždy o všem!) díky tomu máme dvě zdravé děti a já žiji. Nebudu slabomyslně tvrdit, že jsou všude příjemní - to nemohu, ale jak opačné můžete tvrdit Vy?! Nepaušalizujte!

Nebudu a opět ani nemohu tvrdit, že lékaři jsou neomylní, ale mám dojem, že PA typu paní K tak brány jsou, proč?

Btw.Jedna aktivistka, blízká paní K. (sama bez jakéhokoliv zdrav. vzdělání kromě "netu" a bližších informací o tom konkrétním případu) byla schopná mojí známé říct, že jí císaře udělali nejspíš proto, že lékaři končila směna a chtěl jí mít "z krku"! Kdybych u toho byla, tak jí vezmu příručkou WHO po hubě!

Individuálnímu přístupu ANO, zlepšování podmínek v porodnicích, kde je to potřeba, ANO, porodu doma - kvůli vlastním zkušenostem - NE, nedoporučuji. Hezký den.

0/0
24.5.2010 8:30

fitzie

Re: Stejně jsem na tátu pyšná

tak to já mám za sebou dvě problémová těhotenství. (v prvním jsem byla na nemocenské od 6. týdne), v druhém to už bylo o hodně lepší, podle mě i proto, že mě nikdo nestresoval.  nicméně mám opakovanou zkušenost snad s 20 lékaři, kteří se mnou postupně během dvou těhotenství měli co dočinění, popř, které jsem kontaktovala v mezidobí s prosbou o individuální péči při plánovaném druhém těhotenství a porodu, a ta je vyloženě špatná. Gynekolog ochotný řešit problémy a komunikovat s pacientkou - ano, narazila jsem nakonec na takového!!! - je bohužel zázrak a čestná výjimka. Moje zkušenosti s gynekology jsou mnohonásobně horší než u lékařů jiných odborností. domluvit se jinde pro mě nikdy nebyl zásadní problém. Ano, připouštím, mohla jsem mít i smůlu - moji bývalí gynekologové nemají na znamylekar.cz zrovna nejlepší hodnocení.

Paní K je ovšem případ sama pro sebe. Jestli jsou gynekologové obecně psychicky vyšinutí lidé, tato porodní asistenka jim zdatně sekunduje, jen z druhé strany barikády.

0/0
24.5.2010 9:01

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Stejně jsem na tátu pyšná

Hmm, jestli máte  opakovanou špatnou zkušenost s 20 (!) lékaři, které jste vystřídala a všichni byli "psychicky vyšinutí", tak je zřejmě nejvyšší čas se zamyslet, jestli není problém s vyšinutostí jaksi na vaší straně...

...

Že vy jste ta "milující maminka", co  onehdá v diskusi  tvrdila, že by radši neměla ani jedno svý dítě, jen kdyby měla kariéru? Od vás jsou ty invektivy na stranu porodníků opravdu vypovídající.

0/0
24.5.2010 9:07

fitzie

Re: Stejně jsem na tátu pyšná

a nejste to vy, co děti miluje a je pro ni samozřejmé obětovat pro ně všechno, ale ani jednu  z mých holčiček si na prázdniny vzít nechtěla?;-D

0/0
24.5.2010 19:06

honda_mrkos_pajdusakova

Re: Stejně jsem na tátu pyšná

Ano, ano, já svoje děti miluju. Vaše děti jsou vaše starost... :-P

0/0
25.5.2010 8:20mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.