Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vyluštit šetrně genetiku vašeho miminka zkoušejí i v Česku

Genetici dnes téměř s jistotou dokážou už v průběhu těhotenství vyloučit nejen Downův syndrom, ale i řadu dalších postižení u dětí. Neumějí to ale zjistit jinak než s pomocí tenké jehly, kterou proniknou až téměř k plodu. Zatím. V Česku se ale nyní stovky budoucích maminek účastní nové americké studie, která má ověřit možnosti luštění genetického vybavení plodu bezpečnější cestou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

danax

žádné takto postižené

dítě by nemělo skončit v ústavech, jelikož je přece díťetem lásky. Pokud bylo dítětem rozumu, nenarodilo se.

0/0
22.3.2010 21:31

Kqubi

jen houšť..

v kontextu těchto pokrokových metod mi značně uniká smysl zákona, který znemožnil rodičům v ČR odběr pupečníkové krve( značný zdroj kmenových buněk)...prevence je tedy na vzestupu,ale logické vyústění moderní medicíny je znemožněno.Prostě ČR:(

0/0
22.3.2010 20:27

zcek

neúplné

Myslím, že článek je dost neúplný a zmatečný. Sama jsem ve 14. týdnu. Ve 12. týdnu jsem byla na speciálním ultrazvuku, kde se měří stupeň uzavření neurální trubice plodu, tzv. šíjové projasnění nebo šíjové prosáknutí. Dalším parametrem pro vyhodnocení je pak rozbor krve, resp. volných beta-podjednotech hormonu hCG (lidských choriový gonadotropin) a bílkoviny PAPP-A. Pak se zahrnují ještě další parametry jako věk matky, jestli někdy byla ve styku s látkami pozměňujícími genetickou informaci apod. Všecky tyto parametry se vyhodnotí a výsledkem je pravděpodobnost genetické vady plodu. Až potom se rozhoduje, zda se v případě nějakých odchylek přistoupí k amniocentéze. Ten první krok tady vůbec neuvádějí, takže to vypadá, že vůbec neprobíhá, ale podstupuje to každá těhotná. Tato metoda nahrazuje tzv. tripple test, který se dřív dělal v 16. týdnu a měl mnohem menší spolehlivost. Takže je třeba říct, že nová metoda místo amniocentézy ano, ale až po prvním screeningu.

0/0
22.3.2010 19:25

Gábuša

Re: neúplné

Toto vyšetření jsem absolvovala při minulém těhotenství a teď mě čeká znovu, mám tedy drobnou upřesňující informaci. Nehradí ho pojišťovna a nenahrazuje "triple test". Je na zvážení každé těhotné, jestli chce screening podstoupit a zaplatit. V každém případě trojný test by měla podstoupit také.

0/0
22.3.2010 20:16

zcek

Re: neúplné

Fakt nevím, ale platila jsem za to litr a kamarádka z jiného města za to platila 1600. A na triple nejdu, jsem objednaná až v 18. týdnu na genetický ultrazvuk, mezi tím už nemám nic. Bylo mi to řečeno takhle - že screening s krevními testy ten tripple nahrazují a jsou přesnější.

0/0
22.3.2010 20:42

Gábuša

Re: neúplné

Ceny se hýbou různě, já platila a platit budu 1450Kč. S tripple - asi máte osvíceného gynekologa, ale oficiálně jej skutečně screening nenahrazuje. Toť alespoň sdělení mé lékařky, ač si sama jisté nadbytečnosti byla vědoma...

0/0
22.3.2010 22:05

Jezdím na neutrál

Re: neúplné

Rozpozná se touto metodou i cystická fibroza?

0/0
23.3.2010 17:45

siku

jde to i jinak.

nevim, jestli to nejak špatně chápu,ale moje žena byla ve 12 týdnu těh. na speciálním placeném vyšetření-NT screening- šetrná metoda. Odběr krve a speciálně citlivý ultrazvuk. Díky specialně vycvičeným doktorům se práve díky ultrazvuku dá pozorovat několik znaků, které mají Downův syndrom přesně v tomto stáří prenatálního vývoje odhalit. zbytek doprozradil rozbor krve, je to prý s nejakou cca 80% jistotou, že se výsledky shodují s reálem, oproti procentu pravdivosti výsledku amniocentézy.potom v 16 týdnu se dělá tripple test. jenom pokud tyto testy vyjdou blbě-jde se na amniocentézu(píchnutí do břicha). takže popisované testy v článku jaksi dublují to, co už se dnes umí řešit i u nás v ČR..

0/0
22.3.2010 17:14

Subo

Re: jde to i jinak.

Jop, ale tyhle dve vysetreni se nevylucuji... I po screeningu je porad sance, ze muze byt DS pozitivni a proto je lepsi jeste podstoupit odber plodove vody, pokud ma maminka strach...

0/0
22.3.2010 17:43

siku

Re: jde to i jinak.

JO,ALE ta amniocentéza má menší % pravosti testu než NT screening, spolu dohromady už něco ukázat mohou. jenže bohužel mám ve svém okolí i budoucí maminky, které NT vystrašil, pak šly na amniocentézu a ta byla zase negativní,takový stresy bohužel jsou nahouby,jak to dopadne a co se narodí, ještě nevím,ale prožívat bych to nechtěl:-(

0/0
22.3.2010 18:00

chikochiko

Re: jde to i jinak.

S tou spolehlivostí je to přesně naopak, amniocentéza je spolehlivější, při odběru získají skutečně buňky plodu a z těch se pak může získat DNA a zjistat abnormality, nejen DS.

0/0
23.3.2010 9:19

malinak

Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Na jednu stranu je naprosto obdivuhodné, jak lze zmapovat zdravotní stav dosud nenarozeného dítěte. Na druhou stranu: co se stane, pokud toto vyšetření zjistí nemoc, nebo postižení? Z očekávaného miminka se často rázem stane nebezpečný vetřelec, kterého je třeba se zbavit. A lékař je náhle v pozici, ze které musí matce zdůvodňovat, proč se "musí "svého dítěte zbavit. Takže prenatální diagnostika může vést také k tomu, že budeme své děti zabíjet, pokud nebudou zdravé, nebo podle našich představ.  Může se tedy jednat o zdravotně motivovanou selekci. Mimo to jsou případy, kdy matka nesouhlasila s potratem po podobné diagnóze o postižení a dítě se stejně narodilo zdravé. Takže prenatální diagnostika je částečně etický problém.

0/0
22.3.2010 14:03

jtach

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

prectete si cely clanek, lekar nikoho nenuti, jen informuje.

0/0
22.3.2010 14:55

Kam se hrabe Bittner

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Myslím, že jsou i lékaři, kteří nutí nebo manipulují. Pokud jste se s takovým nesetkal(a), gratuluji.

0/0
23.3.2010 7:51

Dux Mea Lux

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Zdravotně motivovaná selekce je žádoucí, nikdo přece nechce, aby se mu narodilo dítě s downovým syndromem. Postižený plod musí pryč.

0/0
22.3.2010 16:52

username

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

ehm. "Zdravotně motivovaná selekce" je něco naprosto přirozeného ve světě zvířat a naopak až dokonalejší lékařské metody ji ničí. Ještě před 100 lety nemělo třeba dítě s rozštěpem šanci přežít dva týdny, teď už pomalu ani nepoznáte, že dotyčný člověk se narodil s rozštěpem, přitom je pak geneticky téměř jistota, že to přenese na potomka. Tímto způsobem se neskutečně ničí genom lidstva a přestává fungovat přírodní výběr, že přežijí jen ti silnější a lepší.

Navíc je postižené dítě samozřejmě ohromný ekonomický problém - stát nejen že musí vyplácet ohromné dávky, ale zároveň přichází o příjmy min. jednoho rodiče.

A znám z vlastní zkušenosti ten pocit, že si můžete vybrat - na 1% zabít své kýžené dítě, nebo riskovat celý následující život celé rodiny atd. Věřte, není to vůbec sranda, a tohle vítám a doufám, že to rychle uplatní, protože to možná tak za dva roky budu opět potřebovat

0/0
22.3.2010 16:52

annakkk

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Souhlasim s Vami. Genom lidstva (ve vyspelych zemich) se soustavne zhorsuje ze vsemi dusledky (ohromne vydaje na zdravotnictvi a zhorsovani ekonomiky) Je dobre ze alespon nektere nemoci je mozne dneska zjistit a je dobre ze jsou i zodpovedne rodice ktreri rozhodnou (i kdyz urcite ne lehce) pro odstraneni plodu. I tak zustava dost nemoci, problemu.

0/0
22.3.2010 17:07

Subo

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Take souhlasim... pri prvnim miminku, draha polovicka na vysetreni plodove vody byla, ted pri druhem byla na screeningu a na plodovou vodu pujdeme taky asi... pro jistotu.

0/0
22.3.2010 17:55

MARV_SIN CITY

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

díky Adolfe za vzkutku moderní názor.... to už tady bylo. Něco lepšího ja....? Rv

0/0
22.3.2010 17:15

annakkk

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Ano. Pokud VY  budete platit vsechny vydaje (pomoc rodinam s postizenym ditetem) tak pro mne za mne. Pokud to jde i z mych dani, tak na svuj nazor narok mam. Jeste neco?

0/0
22.3.2010 17:57

pepin

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Ja.. jsem treba zvedavej, kdo se te zastane, az onemocnis ty. Svuj prispevek si vytiskni a za par let ho ukaz doktorovi, kterej ti zrovna diagnostikoval treba rakovinu prostaty nebo nejakou podobnou vychytavku.

0/0
23.3.2010 10:58

net.Xtreme vrací úder

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Problém je, že něco vyléčit nelze.

0/0
23.3.2010 12:41

net.Xtreme vrací úder

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Etický problém zdravotně motivované selekce neexistuje, etický problém by byl, kdyby maminka chtěla modrookého blonďáka a holčičku nebo "hnědooký" plod potratila. Ale není nejmenší morální důvod přivádět na světnemocné děti odsouzené k předčasné smrti a de facto i vydědění ze společnosti. Dokonce bych řekl, že je žádoucí, aby se místo do nich investovalo do zdravého potomstvo.

0/0
22.3.2010 18:32

malinak

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Etický problém zdravotně motivované selekce existuje. To, že vy o tom nic nevíte, vůbec nic neznamená. např. Od okamžiku, kdy se pár rozhodne jít na umělé oplodnění, spolupracuje s centrem asistované reprodukce na této selekci. Stejně tak tato selekce mlčky trpěná existuje při ordinování lékařské péče starším osobám. Je to mrzuté, ale věda nám zde připravila problém, jehož existenci společnost ignoruje. Děti s genetickými poruchami se rodily vždy. A najednou jsme tak chudí, že se jich musíme zbavovat? Tak proč pak mnozí rodiče o tyto své děti s takovou láskou pečují? Ve svém okolí vím hned o dvou.

0/0
22.3.2010 19:09

annakkk

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Eticky problem existuje. Ano.  A ze veda nam pripravila problem to bysme si  mohly vztahovat i na "zachranene zivoty", z kterych nikdy normalni zivot nebude. Mel byste myslet i na budoucnost! A jestly jsme tak chudi ze se jich musime zbavovat? Jednou tak chudi budeme, pokud ten genom bude horsi a horsi a bude min a min zdatnych lidi kteri budou drzet spolecnost nad vodou. A jak daleko mame zajit v akceptovani genetickych poruch? V Dansku maji i postizene pravo mit deti. Je jedno, ze se neumi postarat ani o sebe, hlavne ze maji sva prava. A co "normalni "lidi? Proc ja mam platit skolku pro deti  a zatim postizene deti dostavaji vsemoznou podporu? Tohle vsechno doslo az moc daleko. Manzel ma v rodine postizeneho (Down-syndrom) Rodice se staraji, ano. Co jim take zbyva?

0/0
22.3.2010 19:45

net.Xtreme vrací úder

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Zdravotně motivovaná selekce tu není nově, naopak, dříve byla zcela přirozená a nemocní nepřežili. Dnes jsme naopak tak bohatí, že můžeme živit nemocné a staré. Dříve se postižené děti rodily, ano, ale jak dlouho žily? Problém je vyvolaný uměle snahou dát právo na život shlukům buněk či postiženým, to by samo o sobě nevadilo, ale ve chvíli, kdy se to mění v povinnost a "zdraví" musí živit "nemocné" se to zvrhává do situace, kdy se z nemocných stávají paraziti. Nemám nic proti tomu, aby někdo udržoval na přístrojích dědu 20 let, ale vadí mi, když nebude pracovat, bude u něj na pokoji trávit hodiny a oba budu platit já. To prostě nedává smysl.

0/0
23.3.2010 9:32

Lisinha

Re: Prenatální diagnostika je dvousečná zbraň

Nojo, ale jak již bylo zmíněno, spousta lidí se nedožila plodného věku, majouc nemoci jako, namátkou, cukrovka, celiakie, astma... atd. Pravda je, že když rodina zahrnovala tři neprovdané tetičky a sedm dalších dětí, tak se jeden blbeček, pardon, mentálně méně nadaný, nějak vstřebal, nemluvě o tom, že když 90% lidí pracovalo v zemědělství a bydlelo na dědině, mohl blbeček vesele pást husy a sbírat klestí, když nic komplikovanějšího nezvládl, a nepotřeboval nikoho za zadkem. Dneska městská matka musí dítko opečovávat mnohem víc, nikdo jí moc nepomůže, takže není divu, že o to leckterá nestojí.

Společnost to ignoruje - ale není divu, protože když někdo zastává jiný názor než Aletojepěkné, že se někdo s láskou stará o kriplíka, dostane po tlamě.

0/0
23.3.2010 10:16mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.