Diskuze

Lékaři potvrdili přenos rakoviny z matky na plod

Britští a japonští vědci potvrdili přenos rakovinných buněk z matky na plod. Stalo se tak u osmadvacetileté Japonky, která však v době těhotenství o nemoci nevěděla. Buňky leukémie se do plodu přenesly placentou. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ginny

14. 10. 2009 20:57
Myslela jsem, že už se to ví dávno

Tohle se snad už ví dávno, a je možný i opačný případ - přenos z nemocného dítěte na matku.

Bohužel, znám případ, kdy u maminky bylo zjištěno pár měsíců po porodu onkologické onemocnění. Ona se z toho zatím dostala (tuším už podruhé od té doby), děťátko ale zemřelo po dlouhém boji ani ne čtyřleté.

Bohužel, je možné, že i tady došlo k nějakému přenosu rakovinných buněk.

0 0
možnosti

zipthefuxx

14. 10. 2009 17:36
BLBOSTI píšete

BCR-ABL1  mutace genu je dědičná záležitost, takže idnes opět píše nesmysly, kterým nerozumí !

Proč nás páni redaktoři krmíte nesmysly, laskavě se poraďte s odborníky, než napíše takovou hloupost. ;-O;-O;-O;-O

0 0
možnosti

Johny_S

16. 10. 2009 18:22
Re: BLBOSTI píšete

Vzhledem k tomu, že se jedná o translokaci mezi dvěma chromozómy, tak bych řekl, že to moc dědičné není - pokud by se tato linie dostala až do prapohlavních buněk (germinální linie), jak by asi probíhala meióza a správný rozchod chromozómů? Na druhou stranu, redaktor měl pravděpodobně lépe vysvětlit, jak je možné, že to dítě mělo rakovinu jiného typu než matka. Ti vědci určitě vysvětlení nabídli. To ty leukemické buňky diferencovaly v jiný typ? Dost divné...

0 0
možnosti

zapetr

14. 10. 2009 13:22
Japonci

a nezjistí u rodičky takovouhle nemoc v takovémhle stadiu? Při všech těch testech a odběrech?

0 0
možnosti

Paní Semtamťuková

14. 10. 2009 18:11
Re: Japonci

Japonci sice pečliví jsou, ale co se lékařské péče týče, nic moc...

0 0
možnosti

Kqubi

14. 10. 2009 11:56
???

to je trochu nesmyslnej článek - dítě,resp. dítěte imunitní systém nebyl v pořádku a proto tedy nerozpoznal rakovinotvorné buňky..co z toho vyplývá?že imunitní systém zdravého mimina je schopen tyto "nepřátelské" buňky ničit..nějak si z toho neumim vyvodit žádnej výstup:-/

0 0
možnosti

insider.ka

14. 10. 2009 11:47
tak to je velký problém...

..jestli je to dokázáno a zdá se, že ano, je vysvětlitelné, proč některé dcery onemocní na rakovinu prsou jako jejich matky...mám z toho velice nedobrý pocit, navíc když imunitní systém dítěte nedovede likvidovat rakovinové buňky...co z toho může vyplývat - že děti se mohou orientovat na rakovině rodičů a bohužel i nutně počítat s tím, že je mohou postihnout stejné onemocnění rakovinou.

0 0
možnosti

morton

14. 10. 2009 14:47
Re: tak to je velký problém...

U rakoviny prsu a velkeho mnozstvi dalsich je naopak dokazano, ze se mutace genu zpusobujici nemoc dedi geneticky. V pripade japonskeho ditete jde o zvlastnost, protoze aby dite onemocnelo, musi byt splneny 2 podminky: 1) matka v dobe tehotenstvi trpi rakovinou bunek, ktere jsou schopny migrace (rakoviny krve a metastazy) a 2) dite ma jiny, napr. geneticky, defekt, ktery neumoznuje normalni rozvoj imunity. Objev popsany v clanku je zajimavy z biologickeho hlediska, ale klinicky se bude tykat jenom maleho procenta pacientu.

0 0
možnosti

Profík

14. 10. 2009 11:44
Úžasné, že vás těší poznání

Pomohlo to té malé holčičce ale k přežití?

0 0
možnosti