Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Dětskou depresi nepodceňujte, může skončit sebevraždou

Deprese bývá obvykle spojována s dospělými, ovšem toto vážné onemocnění se nevyhýbá ani dětem a dospívajícím. A rozhodně by se nemělo podceňovat. Může totiž končit i sebevraždou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

SlusnyClovek

Co radím jiným, sám praktikuji

Např. včera jsem si udělal 50 km výlet do přírody a koupal se v přírodním jezeře. Voda byla překvapivě teplá, i když po párměsíční přestávce jsem tam byl jen kratší dobu. I kdyby se voda déle neoteplovala, neměl by být problém tam zůstat příště 15 minut. Koupel v chladnější vodě skutečně působí na psychiku blahodárně, ale to si každý musí ozkoušet sám.

0/0
12.4.2009 23:00

Mala morska vila

Re: Co radím jiným, sám praktikuji

Přepokládám, že předtím jste trpěl depresemi a po té blahodárné koupeli Vás již přešla...

0/0
14.4.2009 13:39

SlusnyClovek

Re: Co radím jiným, sám praktikuji

Nebuďte tak zlá. Deprese jsem neměl, ale fakt je, že před časem jsem procházel dost těžkým obdobím. A určitý životní styl mi pomohl. Když bych se ve věcech pitval, asi bych se zbláznil.

Já si jsem vědom, že řada lidí leccos zažije, nezvládne to a má psychické problémy, deprese či jiné potíže. Možná těm by mohly moje zkušenosti pomoci.

Netvrdím, že se musí vždy vše tím vyřešit, to asi ne. Ale určitou úlevu to přinést může. Někdo má deprese, že je zcela pasivní, tj z nic nedělání. Některá zas z toho, že je sama a žere se tím, že žádného nemá, je bez sexu i lidského vztahu. Tady to chce začít něco dělat, nebo najít si vztah apod. Dnes je hodně mladých lidí kupodivu samotných.

0/0
14.4.2009 21:45

SlusnyClovek

Vyhodnocení diskuse

Pokud někdo budete mít potřebu se vyjádřit k mým předchozím příspěvkům, založte nový příspěvek, nepiště jako reakci. Vlákno je už zcela nepřehledné.

Vyjádřil jsem určitý svůj názor, čímž jsem popudil některé nedůtklivé lidi, kteří se cítí být asi odborníky nebo mají potřebu mě poučovat. Já jinak nemám, co bych napsal dalšího, své myšlenky jsem vyjádřil jasně a nemám už potřebu dodávat něco dalšího. Pokud s tím někdo nesouhlasí, OK, tak ať to třeba napíše, má-li tu potřebu.

V článku jsem jen poukázal, že z původně jasně definované deprese se posunem k dětem definice zcela ztrácí, takže vlastně se pořádně neví, co deprese je. Pseudovědy obecně se vyznačují tím, že je nějak chápaný pojem něčeho. Oni zavedou jiné pojetí, vlastně takové mlžení. A co je typické, není pořádně jasné, co dle nové definice daná věc je.

Oblast psychiatrie a psychologie spadá do této oblasti, praktickým důsledek je např. neúčinnost valné části psychiatrické léčby, takže jsem si dovolil mí jiný názor, než současná

0/0
12.4.2009 22:48

SlusnyClovek

Re: Vyhodnocení diskuse

věda, či lépe řečeno pseudověda. AŤ mi někdo ukáže vyléčené schizofreniky, sexuální agresory, devianty, psychopaty a další pacienty. Skutečně účinná je nyní jak před sto lety leda detence v ústavu, svěrací kazajka, u deviantů kastrace. Medikamenty fakticky lidi utlumují, či navozují veselou náladu chemickým způsobem. Asi lepší, než když je dotyčný nebezpečný pro okolí nebo spáchá sebevraždu. Za pořádné řešení to ale nepokládám.

Doporučuji přečíst i o vynikajících výsledcích léčby Vincence Priessnitze, i když samozřejmě zdaleka neléčil jen neurotiky. Podobně stará sokolská zásada, V zdravém těle, zdravý duch, má stále co do sebe. U obojího nešlo o honbu za fyzickým výkonem, pod stresem, ale o tělocvik pro zdraví.

Mně toto všestranně prospívá, takže tomu důvěřuji víc než psychologům a psychiatrům dohromady. Doufám, že pomoc těchto "expertů" nikdy potřebovat nebudu, ale každý ať si dělá podle svého.

0/0
12.4.2009 22:56

Lisinha

Re: Vyhodnocení diskuse

Nechť je vám i vašemu okolí přáno pevné zdraví, duševní i tělesné. Taky doporučuju modlit se ke všem svatým, ať vás nebo vaše blízké nepostihne třeba tříštivá zlomenina nebo zápal plic, nemluvě o duševních nemocech, protože pak jste morálně povinován doporučit jim  hnusnou smrt nebo doživotní invaliditu.

0/0
13.4.2009 12:24

SlusnyClovek

Re: Vyhodnocení diskuse

Doufám, že mně či mým nejbližším nic takového nepřejete. Protože zlí lidé, co přejou takové věci druhým, se někdy dočkají toho, že to potká je. Možná Vaše potíže nejsou ze špatné životosprávy, ale ze zlé, závistivé a zlomyslné povahy. Já si myslím, že agrese proti druhým se vymkne lidem z kontroly a pak mají i agresi vůči sobě. Z toho pak můžou být ty potíže s depresemi, psychikou, špatnou náladou. Vůbec si myslím, že zašpklí a zlí lidé nemají moc radosti ze života.

Já Vám ovšem nic špatného, na rozdíl od Vás, nepřeji, naopak, abyste se problémů zbavila. Nevidím jako takový problém, že některé věci vidíte jinak. Agresivní jednání vůči druhým, zlomyslnost a škodolibost ale jako obrovský problém vidím.

0/0
13.4.2009 23:29

Luque1

farmakoligicky tendenční článek.

- asi jde o určitou snahu a osvětu, aby se deprese u dětí nepodceňovala, a k dítědi se rodiče chovali odpovědně. Dál ale také předpokládám, že dětsá psychiatrička (a vyznění článku) není objektívní, možná jde o prapagaci svého oboru.

- S psychofarmakama nemám problém, vždy má mít z léčby pacient profit, čili nejsem zaujat (btw, sám užívám takových léků 5 druhů), nicméně anditepresiva nejsou tak skvělá, a léčba a příčiny tak jednoduché jak je napsáno.

- jediné konstantně statisticky účinné AD u dětí (tuším proč, ale zde spíš píšu fakta) je fluoxetin.

- Viz. dívka s depresí - tak rychlá a úplná úzdrava (těžko může být dána jen čistě fyziologickým účinkem AD; navíc sulpirid 200 mg, na akutní fázi nanejvýše hraničně nízká dávka proti bludů, možná spíš uklidnění, ale vyloučit se to nedá). PS: link na odborné (ale přístupné) články, i autorky - kde také výběrově data zkresluje (sic je to zcela běžná praxe), porovnejte:

0/0
10.4.2009 19:45

Luque1

Re: farmakoligicky tendenční článek.

http://www.psychiatriepropraxi.cz/artkey/psy-200701-0007.php?back=search.php%3Fquery%3D%26quot%3Bdeprese%20u%20d%ECt%ED%26quot%3B%26sfrom%3D0%26spage%3D30

http://www.psychiatriepropraxi.cz/artkey/psy-200704-0003.php?back=search.php%3Fquery%3D%26quot%3Bdeprese%20u%20d%ECt%ED%26quot%3B%26sfrom%3D0%26spage%3D30

http://www.psychiatriepropraxi.cz/artkey/psy-200802-0010.php?back=search.php%3Fquery%3D%26quot%3Bdeprese%20u%20d%ECt%ED%26quot%3B%26sfrom%3D0%26spage%3D30

0/0
10.4.2009 19:47

SlusnyClovek

Po teoretické úvaze praktické rady

Na léčbu deprese (což může být celé spektrum potíží, příznaků, poruch...) může fungovat, co praktikoval Vincenc Priessnitz. Vodoléčba - tj. studené obklady a zejména koupele ve studené vodě, dále dostatek pohybu na zdravém vzduchu. Na rozdíl od dnešních psychologů a psychiatrů, kteří lidem radí, aby se o svých problémech vypovídali, on dělal pravý opak. Pacienti měli na starosti nemyslet, dokonce se o svých nemocech nesměli mezi sebou bavit. To je rozumné. Poznal jsem jako mladší člověk pár tet, které dluze vyprávěly či psaly dlouhé dopisy na jediné téma: její nemoci. Případně nemoci jejího manžela, a to, jak se oba šetří. Z takovýchto lidí by přišel jeden do blázince nebo se vyvinula deprese.

Voda, vzduch a pohyb v přírodě s čistou hlavou, to osvěží nejen tělo, ale zejména mysl. Zdravá mysl pak vede k uzdravení těla. Sám se sprchuji ledovou vodou každý den, o velikonocích přidám i koupel v přírodě, voda už zas tak studená nebude. Deprese neznám, nechutenstvím netrpím, ba naopak.

0/0
9.4.2009 15:54

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

V noci spím jako dudek, v zimě ve studené místnosti. Deprese neznám a neschopenku jsem neměl několik let. Léčba studenou vodu je zajisté lepší než cpát se různou chemií, např. antidepresivy. Což je v podstatě závislost podobná té u narkomanů, navíc dotyčné/í tím silně tloustnou.

0/0
9.4.2009 15:56

xRocky

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Nejste odborník, takže se to co píšete dá pochopit. U doktora jsem nebyl už devět let a před "tím" si návštěvu lékaře ani nepamatuji. Taky spím ve studené místnosti, spousta času na kole, běžkách, sjezodvkách, na vodě ..... A přesto mám z depresí vlastní nedobrou zkušenost. Věřte tomu že do toho můžete spadnout ni nebudete vědět jak a věřte tomu že všechny zlomeniny, boule a bolesti se Vám v porovnáním s klinickou depresí budou jevit jako procházka růžovým sadem. Sám se z toho nevyhrabete, potom pochopíte že ta chemie (antidepresia) jsou Vaší jedinou nadějí. Není to tak hrozné (návykovost není velká a tu vyšší váhu lehce vyběháte až se z toho dostanete). A až se Vám oběsí kamarád nebo dobrý známý - kterému radil třeba podobný člověk jako Vy - tak pochopíte jaké hlouposti jste tady napsal - nezazlívám Vám to, vaše reakce je pochopitelná, také jsem na to dříve takhle (hloupě) díval ....

0/0
9.4.2009 23:13

Dr.R.

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

R^

0/0
10.4.2009 9:07

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Odborník nebyl ani Priessnitz, byl ovšem skvělý pozorovatel přírody a na základě empirie vyléčil jak sebe, tak i tisíce dalších, které lékaři léčit neuměli. Sobě vyléčil  zlomená žebra a myslím, že byl právě nejvíc úspěšný v léčbě různých neurotiků. Na TBC asi studená voda nestačí, nevím. Na neurózy, což deprese vlastně je, ovšem studená voda funguje skvěle. Bylo tam toho více. Pravidelný režim, brzo vstávat, procházky v přírodě a fyzická činnost. Vše lékaři doporučují i dnes, dnes už věda ví, že fyzická činnost spaluje metabolické produkty stresu. A že fyzická činnost vytváří hormony, které vytváří dobrou náladu. Totéž dělá i slunce a intenzivní světlo, takto léčí depresi ve Skandinávii. Koupele ve studené vodě působí obdobně - pokud jde o psychiku a chemickou stránku této věci. Ovšem otužují i tělo, takže pak nachlazení téměř neexistuje. Zákaz i mluvit o svých potížích je rozumný, podobně dnes fungují různé školy pozitivního myšlení apod, které má výsledky lepší než psychiatrové,

0/0
10.4.2009 10:25

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Můžete prosím jmenovat, kteří lékaři doporučují na deprese pravidelný režim a procházky v přírodě?

0/0
10.4.2009 10:29

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Momentálně jsem třeba schopen Vám uvést, který lékař v publikaci popisuje správnou zubní hygienu, což možná nevíte Vy. Nejsem ovšem hned schopen jmenovat lékaře, kteří doporučují jíst méně živočišných tuků a více rostlinné oleje. To se doporučuje jaksi všeobecně, zejména kardiologové, ale nejen oni.

Pravidelný režim, zejména pokud jde o spánek, i procházky v přírodě lékaři doporučují jaksi všeobecně. Podobně jako se doporučuje rekreační sportování, nemusí člověk hned vědět jména lékařů. Nebo mýt si ruce před jídlem (kvůli žloutence) - je podstatné vědět, že to doporučuje MUDr Vít, hlavní hygienik? Nebo to stačí znát obecně?

Já o depresi knížky nečtu, nemám k tomu důvod ani potřebu. Občas si o tom přečtu nějaký článek, spíš ze zvědavosti, abych pochopil, co to vlastně je. Zejména k tím trpí údajně dosti lidí.

0/0
10.4.2009 10:39

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

No vidíte, takže jste si těch několik obsáhlých příspěvků mohl odpustit, když vlastně připouštíte, že jediné, z čeho vycházíte, je Váš názor člověka netrpícího depresemi.

0/0
10.4.2009 10:44

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Až Vám bude 50 let, tak bude mít taky určité životní zkušenosti. Můj názor je, že radit má ten, kdo umí věci zvládat, ne opačně. Vy zkrátka myslíte, že např. do manželství může radit poradce (lékař - ale medicína je něco jiného, takže jde v podstatě o rady laiky, dr. Plzáka), případně někdo, komu se rozpadla aspoň dvě manželství a nyní je bez vztahu. Já zas myslím,  že lépe poradí, komu věci (zde např. manželství) fungují.

Kdo má dotyčným radit - psychiatři, kteří nemají vyléčené nebo lidé, co mají přímo potíže?

Dobrá, pište své rady z tohoto pohledu, možná najdete víc posluchačů/ čtenářů. Někdo ale možná ocení radu, jak jde z problémů vyjít, ne ja v nich zůstat. Pro tyto jsem zas napsal něco já. Já nikoho nekontroluje, jestli něco dodržuje, jen to předkládám každému k zamyšlení či odzkoušení.

0/0
10.4.2009 10:51

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Víte, mně sice naštěstí není 50, ale taky nemám pocit, že jsem snědla všechnu moudrost světa, která mi navíc dovoluje soudit ostatní lidi, a nejsem tak sebestředná, abych si myslela, že existují jen ty problémy, které mám já, a tudíž jen je jsem schopna chápat.

0/0
10.4.2009 10:53

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Jestli se toho dožijete, tak vám jednou bude 50, 60 a třeba i 80. Já nikoho nesoudím, jen jsem se rozdělil o své zkušenosti, které vzhledem k věku, na rozdíl o Vás, přece jen mám. 

Víte, taky na rozdíl od Vás, mám ke starším lidem úctu. Když je někomu třeba 80, tak navzdory někdy se vyskytující skleróze či senilitě těchto lidi, s nimi jednám s veškerou úctou. A cenu člověka nevidím jako klesající. To je přístup otrokáře, že nejlepší je 20 letý a v 60 už žádnou cenu nemá, protože už moc nevyprodukuje. Bohužel, člověka takto jako pracovní sílu chápe si společnost. Jako žena to taky zažijete, že ve 20 jste na vrcholu atraktivity, ve 30 to zůstává, ale jde to už dolů, ve 40 by se hledal partner těžko, takže se budete hodně držet svého muže. Já lidi takhle nehodnotím.

0/0
10.4.2009 11:00

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Nějak vůbec nevím, jak tenhle příspěvek souvisí s depresemi... A Vy mě znáte, že tak přesně víte, kolik mám nebo nemám zkušeností? Nechci se hádat, ale ty Vaše příspěvky o tom, že deprese je jen o stavu psychiky, jsem prostě nemohla nechat bez odezvy, sorry.

0/0
10.4.2009 11:03

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Já Vás znám jen z Vašich reakcí, jako Vy mě naopak. Vašich zkušeností jsem se dotkl jen natolik, že jste-li mladší, máte jich zákonitě méně.

Opět toto nesouvisí s pův. tématem: vy jste nějaký odborník v této oblasti, že jste měla potřebu zareagovat? Tj. lékař či jiné zdravotnické vzdělání, nebo erudice v oblasti psychologie?

0/0
10.4.2009 11:09

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Nemusím jich mít zákonitě méně, to za prvé, a k tomu, abych dospěla k určitému poznání, zkušenost (někdy) nepotřebuji. Ale jinak - nejsem odborník, nicméně o psychologii a psychiatrii se dlouhodobě zájmově zabývám.

0/0
10.4.2009 12:49

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

kde základem je v problémech se vrtat, mluvit o nich. Člověku se krátkodobě možná uleví, ale pak je deprese ještě větší. I prostá strava je správná, lepší než přežírání se pochutinami a "junk food", to řekne zas každý expert na tuto oblast.

Jde o určitý styl života, pravidelnost a kázeň, spartánská skromnost, tělocvik a otužilost a to vše působí nesmírně blahodárně.

Sice nejsem vystudovaný lékař, ale vůbec ne psychiatr. Ale co to je za odborníky, kteří žádnou nemoc nevyléčí, jen dotyčného utlumí chemicky, takže pak je méně nebezpečný nebo bez psychických potíží. Chemické procesy v těle musí pocházet z určitého životního stylu a metabolismu, ne být navozovány medikamenty.

Jako chlapec jsem zažil souseda, otce mého kamaráda, který se na půdě jejich domu oběsil. Což se stalo asi před 40 lety. Kdyby dotyčný žil uvedeným způsobem života, tak by se vykašlal na nevěrnou manželku, nedumal o tom a měl radost ze života.

0/0
10.4.2009 10:33

Lisinha

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Blbooooost.

ze nejste lékař, to se vidí, ale, proboha, něco si o depresích přečtěte, když o nich chcete dřenit. Pak byste věděl, že antidepresiva netlumí, tedy, jejich mechanismus účinku není tlumení nervového systému (vedlejší účinky můžou mít, jako koneckonců cokoli, co má i nevedlejší účinky). Pokud mají procesy v těle být upravovány bez medikamentů, tak... to jako říkáte, že nechat pojít v bolestech všechny s cukrovkou prvního typu, protože když nedonutí slinivku pracovat skrze pozitivní myšlení, dobře jim tak?

0/0
12.4.2009 15:12

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Já pár lidí znám, co deprese mají a antidepresiva berou. Přečtete si možná Vy, jak tyto látky fungují. Jde vlastně o určitou adikci, kterou ovšem předpisuje lékař.

Cukrovka, pokud se dodává tělu inzulín, který nedovede vyrobit, nebo ne v dostatečném množství, jde o něco zcela jiného. Nedává se nějaká umělá látka, ale to, co si normálně tělo samo vyrábí.

0/0
12.4.2009 22:30

Lisinha

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

No jistě, když jsem měla deprese, také jsem brala antidepresiva. Připadá mi to poměrně logické.

Mimochodem, vy se živíte pouze lidskému tělu vlastními lidskými tkáněmi? Když tak sleduju způsob vašeho uvažování,  měl byste se vysloveně štítit třeba brambor, protože v lidském těle se přirozeně žádné nevyskytují.

0/0
13.4.2009 12:44

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Píšete nesmysly. Je rozdíl být proti látkám jako tabák, (nadměrný) alkohol nebo opiáty, kde nejde o obvyklé potraviny, ale něco, co přitom znamená značný zásah do organismu. A srovnávat to s běžnou potravinou, která neovlivňuje přímo mozkovou činnost. Jestli v tom nevidíte rozdíl, tak se obávám, že Vám to nevysvětlím.

0/0
13.4.2009 23:22

Montaigne

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

chlape, vy nevíte, o čem mluvíte, přečtěte si něco o depresích v odborné literatuře, vaše laické úvahy jsou úplně mimo!:-)

0/0
12.4.2009 21:45

Montaigne

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

R^R^R^

0/0
12.4.2009 21:41

modern725

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

tedy já bych vodu nahradil alkoholem, ale to je čistě jen můj názor ... ehm, přes přihlouplou předchozí větu souhlasím, ale pouze jen částečně, na horší formy deprese voda ani čerství vzduch prostě nezabere, farmaka jsou bohužel jediná možnost pro návrat do "normálu" ...

0/0
9.4.2009 16:40

modern725

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

čerství = šotek ý

0/0
9.4.2009 16:41

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

To si děláte srandu? Deprese je zcela regulérní nemoc, ne nějaká blbá nálada, kterou lze vyléčit sportem. To, že Vy jste zdravý, nemá s léčbou depresí nic dělat - je to stejné, jako kdybych řekla, že chodím často na sluníčko, a proto nemám problém se žlučníkem.8-o Mimochodem, pacienti se většinou o své nemoci nebaví, protože se za ni stydí, snaží se s ní bojovat nebo o ní prostě nevědí, což vše jen zhoršuje a zvyšuje riziko sebevraždy. Než začnete kázat, zkuste si o tom něco zjistit - nebo že by opět platilo ono sytý hladovému nevěří?

0/0
10.4.2009 9:13

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

To se říkalo už při zakládání Sokola v předminulém století, v zdavém těle, zdravý duch. Lékaři tuto myšlenku dosti podporovali. Kdo má těm lidem poradit? Někdo, kdo má sám potíže, ten je kompetentní? Nebo psychiatr, který nevyléčí jedinou nemoc a jen lidi nadopuje pilulkami? To je zdravé? Nevšimla jste si, jak po těch někteří lidé silně přibírají na váze? To taky chcete, být jako kulička?

0/0
10.4.2009 10:43

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

A jak můžete vědět, že to těm lidem nepomáhá? Prostě střílíte od boku jen proto, že jste se rozhodl, že na všechny nemoci zabírá pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Jinak nechápu, proč bych zrovna já měla být jako kulička, jak jste na to proboha přišel?8-o

0/0
10.4.2009 10:46

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Píšu o věcech, které mám odzkoušené. Nestřílím od boku a pohyb i další prospívá všem lidem. Tou kuličkou jsem myslel lidi, kteří mají tyto potíže, jsou na medikaci - a jste-li menší postavy, tak se pak říká - je jako kulička. Já osobně proti Vám nic nemám, ani Vás neznám. Tak nechápu, proč mě stále napadáte.

0/0
10.4.2009 10:53

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Já Vás nenapadám, já jenom nechápu, jak můžete popírat problémy jiných lidí a doporučovat jim studené koupele, jako bychom žili ve středověku. Ne, nejsem menší postavy, nemám tyto potíže a nejsem na medikaci, jestli Vás to potěší.

0/0
10.4.2009 10:55

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Já problémy druhých lidí nepopírám, to jste špatně pochopila. Studené koupele ovšem prospívají každému, nejen depresivním, neurotikům apod. V dnešní době je poměrně dosti stresu, takže co bylo někdy před 150 lety, platí dnes dvojnásob. Sám to praktikuji a právě proto žádné takové potíže nemám. Prospěly by i Vám, i když žádné potíže nemáte. Tu menší postavu jsem odvodil z nicku, ale OK, jen se vám líbila ta "Malá mořská víla".

0/0
10.4.2009 11:05

mpes

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

no jestli zrovna z nicku bych odvozoval, jaký člověk píše ten příspěvek... Zvlášť u tebe ;-D

0/0
17.4.2009 8:49

xRocky

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Neni to tak ze ten kdo ma potize je kompetentni. Ale prece jen ma zkusenost kterou ten kdo tohle nezail nemuze pochopit. Vysoce nadpolovicni vetsina sebevrahu odchazi z tohoto sveta ve stavu klinicke deprese - a to platilo i v onech davnych dobach kdy se zakladal Sokol, jen se o tom nevedelo a nemluvilo. A ty Vase dobre minene rady opravdu muzou nekoho privest doslova do hrobu. Ta chemie ty lidi opravdu postavi na nohy tak ze se muzou vzchopit a zacit normalne fungovat. Verte cloveku ktery je dnes dokonale v poradku, zije zpusobem ktery popisujete ale ma - na rozdil od Vas - vlastni prisernou zkusenost. Ne ze bych o tuto pochybnou kvalifikaci stal..... V techto pripadech jde opravdu o zivot, je lepsi byt nadopovany a posleze i trochu pri tele (coz lehce vybehate az budete O.K.) nez v hrobe....

0/0
10.4.2009 11:55

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Já tu neřeším sebevrahy, ano lze říct, že většina jich depresi má (snad kromě zajatých vojáků, kamikaze apod., kde nejde o typickou sebevraždu). Sebevražda se ovšem nechápala dřív jako deprese, ale např. jako nezvládnutí určité situace, může jí např. o ztrátu zaměstnání, člena rodina atd. Ano, tady by asi pomohla chemie, kterou by šlo po krátké době vysadit. Já vůbec neříkám, že chci lidem ty prášky brát. Krátkodobě jsou někde snad na místě, ale nefungují dlouhodobě.

Určitý životní styl (Sokol apod.), to je dlouhodobější řešení. Netvrdím, že po jednom zacvičení či sprše v ledové vodě nebo koupeli bude každý vyléčený. Spíš se začnou věci zlepšovat postupně, výsledky patrné po určité době. Pilulka jistě zabere ihned, ale jen věci odloží.

Když si někdo např. nezdravou stravou způsobí nějaké potíže, tak okamžitá pomoc bývá jiná - léky, operace apod. Dieta je jen jednou částí, zpočátku ne hlavní. Takže mi šlo víc o to poukázat na zdravý životní styl, který nemoc eliminuje, v jejím případě

0/0
10.4.2009 12:22

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

ji odstraňuje, možná ne tak rychle jako medikace. Odstraňuje ji ovšem skutečně, výsledky pomalejší, ale trvalé.

Pokud se Vaše potíže odstranili, tak patříte spíš mezi výjimky. Psychiatrické potíže zpravidla medicína odstraňovat neumí. Otázak šarlatánství: já si spíš myslím, že šarlatánství moderní je různé psychoterapie. Pacienti mluví o svých potíží, negativních pocitech. Jeden tak zatěžuje další, sobě fakticky nepomůže - jak to vidím já. Priessnitzův zcela opačný postup - nesmět o tom vůbec mluvit, nemyslet na problémy - je dle mého názoru daleko lepší. Za šarlatanství bych považoval pití moči nebo homeopatii (čistá voda) apod. Ne ale empiricky ověřené postupy, které další lékařský výzkum z velké části potvrdil.

0/0
10.4.2009 12:29

xRocky

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Ja mam dojem ze ta diskuze je na tema psychofarmaka ano ci ne. Nikdo (ani clovek v klinicke depresi) nebude tyhle pilulky zobat dobrovolne. Kazdy k tomu citi odpor protoze za a) je to chemie a za b) to v nasi kulture znamena stigma blazna.Klinicka deprese se leci na psychiatrii (ambulance ci klinika) ale clovek v klinicke depresi neni blazen.To co bych chtel vyjadrit-psychofarmaka (antidepresiva) jsou velmi dulezita a povazuji za uzitecne (mene nebezpecne) je predepsat. Protoze nikoho nezabiji zatimco jejich absence ano. Vase nazory (mel jsem stejne) prispivaji k averzi vuci psychofarmakum coz muze mit pro nektere postizene fatalni dusledky - jsem presvedcen ze rada lidi kteri odesli dobrovolne z tohoto sveta by mohla dnes zit kdyby se k psychofarmakum dostala. Kazdy den chodim kolem pomnicku mladeho kluk (20let) ktery jak se dodatecne zjistilo trpel klinickou depresi... Mozna jsem na tom t byl podobne jako on, jen jsem mel stesti ze me blizci donutili na lecbu psychofarmaky pristoupit

0/0
10.4.2009 13:45

Mala morska vila

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Podívejte se, Sokol nebo zdravá výživa Vám nepomohou bez dalšího, pokud se ocitnete v problematické situaci. Sport může být třeba způsobem, jak rizikovou situaci přečkat, může i pomoci, ale stejně tak mohou pomoci další záchytné body - rodina, přátelé, jiné koníčky, to vše za předpokladu, že člověk má chuť žít a věří, že po nějaké době bolest problémem způsobená odezní. Jestliže někdo chodil s manželkou do Sokola, manželka nečekaně zemře a dotyčný nemá chuť zde být bez ní, těžko mu Sokol pomůže. Jinak se obávám, že směšujete dva problémy dohromady - krátkodobou depresi vyvolanou konkrétní situací, z níž je možné se za určitých podmínek dostat vůlí a chutí se posunout někam dál, a depresi dlouhodobou, která už je považována za nemoc a kterou je nutné léčit -nejlépe kombinací psychofarmak a psychoterapie. Na tu žádný zdravotní styl bez další léčby nepomůže.

0/0
10.4.2009 12:54

Lisinha

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

No dobře, takže mi vysvětlete, proč já, čtyři večery v týdnu na tanečním tréninku - balet, drsňárna, žádné lehké cupitání - já, kdo celou vegetační sezónu po víkendech lozí po kopcích a lesích s nádobíčkem o hmotnosti asi 8kg a fotí kytky, já, kdo vykazuje všechny známky fyzického zdraví s výjimkou krátkozrakosti, mám deprese? Které mi léči antidepresivy? A po antidepresivech nejsem jako kulička? Dite si něco přečíst, ale něco seriózního,  ne nějakou blbost o spiknutí bílých plášťů. Nebo aspoň sklapněte.

0/0
12.4.2009 15:15

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

Po antidepresivech nejste jako kulička proto, že máte značný fyzický pohyb. Poznal jsem několik lidí, kteří na medikaci jsou a od té doby přibývají na váze. Z mírné nadváhy obezita, z obezity těžká obezita, v jednom případě těžká obezita se posouvá k obezitě morbidní.

Vidíte, berete medikamenty, nicméně deprese máte dále. Takže léčení, které neléčí, pouze odstraní projev. Psychiatrické potíže jsou zpravidla takto "léčeny". Kdyby to bylo v jiné oblasti, tak by se např. bolesti při zánětu slepého střeva sice medikamenty odstranila, ale zánět by pokračoval... Psychiatry nepovažuji za pořádné doktory, protože jejich "léčba" fakticky nic neléčí, maximálně se chemicky vyvolá dobrá nálada.

Vy provozujet intenzivní pohyb, to ovšem není tělocvik pro zdraví, ale pro výkon, takže moc příznivě neúčinkuje. Taky jsem psal o blahodárném účinku studené vody, dále i určitém přístupu, kdy místo rozpitvávání a mluvení o nemocech se naopak o tomto nemluví. Já Vám ovšem nic nenutím, dělejte si po svém,

0/0
12.4.2009 22:39

SlusnyClovek

Re: Po teoretické úvaze praktické rady

výsledky znáte předem. Deprese budou dál, chemicky se snad utlumít, jaké je zlepšování, to vidíte sama.

Popisoval jsem určitý jiný přístup, ani jsem nikomu neradil hned vysadit prášky, je-li na nich závislý. Pokud se Vám to nelíbí, tak to nezkoušejte, ale co Vám na tom vadí. Tohle je diskuse, přidal jsem svůj názor, kdo chce, ať si to podle toho zkusí, kdo nechce, tak nezkusí.

0/0
12.4.2009 22:42

SlusnyClovek

Co to je deprese, z článku není zcela jasné

Ta otázka není tak triviální. V mládí jsem zažil, že např. diagnoza záležela na lékaři, kterého navštívím. U jedné paní doktorky šlo vždy o angínu s penicilínem, jiný lékař dal na totéž kapky Gafo a pěkně do školy. Jednou něčemu říkáme deprese, podruhé jinak. Jednou je deprese to, podruhé ono. Nižší aktivita (deprese nebo únavový syndrom), malé sebevědomí. Potíže se sebevědomím má v určitém smyslu většina lidí, odtud např. nezdravě zvýšená potřeba sebeuplatnění. U úplně malých dětí těžko hledat typické popisy deprese, smutné myšlenky vedoucí až k sebevraždě.

0/0
9.4.2009 15:48

DM3

Re: Co to je deprese, z článku není zcela jasné

to je vidět, že nevíte o depresi vůbec nic. Když jí máte, a máte jí pořádnou, s ničím se to zaměnit nedá, žádné jednou je to to, a podruhé ono. Jsou lidi, co mají tak těžké deprese, že jenom leží a nemohou mluvit. Těm by ty vaše studené sprchy určitě pomohly, vy šarlatáne. Jděte kecat do toho, čemu rozumíte...

0/0
9.4.2009 18:32

Dr.R.

Re: Co to je deprese, z článku není zcela jasné

Pro pochopení věci je toto dobrý příklad: Zakažte diabetikovi inzulín a sprchujte jej studenou vodou.

Taková blbost praští do očí každého. Ale o serotoninu a antidepresivech spousta lidí nic neví, vědět nechce, stydí se, (co by si lidé řekli)......

Kašlete na to, co si lidé o vás řeknou. Mají dost starostí s tím, co si o nich řeknete vy a ostatní.

0/0
10.4.2009 9:12







mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.