Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nové choroby: jak stůňou Eskymáci, Aboriginové a indiáni

Typický Eskymák už dávno neloví soby a nežije v iglú. Bydlí v překližkové boudě, trpí dýchacími potížemi, depresí, je obézní a nadměrně holduje alkoholu. Střet s civilizací totiž neničí jen kulturu a tradice původních kmenů, ale i jejich tělesné a duševní zdraví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pk001

O čem to je - II.

Vše je prezentováno tak, že indiánská kultura byla a je zajímavá, nicméně to, co se stalo (genocida) bylo nevyhnutelným důsledkem střetu dvou technicky různě vyspělých civilizací. Oblíbeným heslem se stala relativizace hodnot, kdy je systematicky znevažována především síla indiánské spirituality, za čímž je silný vliv amerických křesťanských církví. Výzkum se zaměřuje na hledání "bílých vran": bezohledných postojů indiánů k přírodě, hledání důkazů o systematické mezikmenové genocidě a brutalitě, jsou vyzdvihováni indiáni, kteří konvertovali na americký styl života. Peněz, které jdou na tyto výzkumy, je obrovské množství - jde totiž o hodně. Kdyby indiáni, podporovaní veřejným míněním, začali teď něco podnikat, mohlo by jít o statisíce kilometrů čtverečních území...

Jak je to tedy doopravdy? Ať si každý udělá úsudek sám, nejlépe podle čísel: v 18. století žilo na území dnešních USA cca 10 miliónů indiánů, o 200 let později několik set tisíc.

Vše je za peníze, i "věda" - bohužel.

0/0
18.2.2009 8:37

Wolftear

Re: O čem to je - II.

Faktem je, že Indiáni navzájem válčili, vyvražďovali se po statisících, znásilňovali a loupili. Jako každá společnost na podobné úrovni se museli vyrovnávat s brutální dětskou úmrtností, krátkými životy, hladem a nemocemi. Ale jistě, hlavně že "žili v souladu s přírodou" a "nebyli ve stresu". Kdo by taky byl?

Doporučoval bych vám méně fanatismu a méně knih Karla Maye. :-)

0/0
18.2.2009 11:35

Pk001

Re: O čem to je - II.

Vy vůbec nevíte, která bije. Pro Vaši informaci: představte si, že je možné, že se dožiji pouze 40 let, 2 z mých 7 dětí zemřou, manželku zabije šíp při napadení mého kmene sousedním, a přesto prožiju šťastnější život než někdo, koho se nic z tohoto nedotkne. To jsou věci, že?

Je to div, ale dosud existují lidé, kteří by raději zemřeli v 50 v plné síle rukou nepřátelského válečníka poté, co prožili klidný, bezstresový život, než chcípli jako zvíře v 85 v domově důchodců poté, co od 30 trpěli vysokým krevním tlakem, od 40 snídali hrsti prášků, od 45 téměř každý den pili, posledních 25 let strávili na vozíčku a ob dva měsíce prožili týden v nemocnici na JIP.   

Na Vás je taková úvaha - soudě dle Vašeho rychlého názoru - ale asi příliš těžko vstřebatelná...  

0/0
18.2.2009 15:18

Pk001

O čem to je - I.

V USA bylo více než 100 let téma indiánů naprosté tabu. Indiánský "problém" byl řešen násilnou asimilací, systémem křesťanských škol a vůbec vymýváním mozků už od dětství, přičemž bylo postaráno o to, aby indiáni hmotně nestrádali a mohlo se říct: vidíte, jak se o vás staráme. Zhruba v roce 1990, přibližně s uvedením filmu Tanec s vlky K. Costnera, nastává exploze zájmu o vše indiánské, lidé objevují, že indiánské hodnoty nemusely být vždy tak "divošské", jak dosud prezentoval mainstream, a samozřejmě se ozývají i indiáni, což je spojeno s nárůstem jejich sebevědomí a nároků. Toho se "oficiální místa" samozřejmě lekla, neboť se obávala nárůstu majetkových požadavků indiánů, snah o revizi různých smluv apod. Co se stalo? Zapojila se tzv. "věda", která má tyto postoje chladit a především zajistit neměnnost statu quo. Začínáme se "v rámci objektivity" dozvídat o tom, že indiáni byli ve srovnání s bělochy totéž v bledě modrém... 

0/0
18.2.2009 8:30

dwarf

.

Systém se šíří a sežvejkne každého. !

0/0
17.2.2009 20:12

Mirco1

Pk001 je hulvátský fanatik...

... se směšnými názory na "kulturu" ale hlavně "život v rovnováze s přírodou" :)

0/0
17.2.2009 16:59

Pk001

Re: Pk001 je hulvátský fanatik...

A Vy budete zřejmě nějaký takový ten vyznavač Jediných Správných Cest - jak už to bývá, čistě náhodou zrovna těch, co žijete a vyznáváte Vy, konformistický oportunista tělem i duší.

Hrdina mainstreamu. Forrest Gump z české kotliny.

Trefil jsem se?

No jo ... vlastně zbytečná otázka ...

0/0
17.2.2009 19:08

Mirco1

Re: Pk001 je hulvátský fanatik...

Víte, že nevím? Vzděláním evoluční biolog a člověk, který měl přístup k poznatkům, o kterých se vám patrně ani nesnilo. Takže na svých kádrovacích schopnostech, které jsou celkem nutnou výbavou každého fanatika budete muset ještě zapracovat.

0/0
18.2.2009 1:43

Pk001

Re: Pk001 je hulvátský fanatik...

A jak souvisí evoluční biologie s pochopením naprosté eroze hodnotového systému, která nastala po kolonizaci Ameriky bělochy?

Má to srovnání s něčím zde v Evropě? (snad kromě nahnání miliónů Židů do koncentračních táborů za WW2)?

Kde vůbec berete tu drzost naznačovat či dokonce přímo srovnávat "kvality" bělocha, který má např. pouze zdravotní a rodinné problémy, čímž se z něj nakonec stane tzv. "socka", se situací indiána, brutálně přinuceného vzdát se 99% svých hodnot, zcela opustit tradiční životní styl a být vržen do kultury, s níž se naprosto hodnotově neztotožňuje? 

Kde berete to jasno, evoluční biologu?

Pro mě jste jen další z řady přechytralých zastánců Jediné Správné Cesty, jimiž se dnes česká kotlina díky krátkému období prosperity a ještě menší znalosti historie doslova hemží. Já jsem v USA byl, s těmi indiány mluvil a s jejich situací se seznámil - narozdíl od Vás.

0/0
18.2.2009 8:03

Mirco1

Re: Pk001 je hulvátský fanatik...

Jak vidím, tak jste ve svém spravedlivém rozhořčení přehlédl takovou drobnost, že já jsem o žádných sockách nemluvil a problémy nesrovnával, takže se mě tu snažíte peskovat za názory jiných lidí zde na fóru, hulvátský fanatiku :) Ale to mě u vás už nepřekvapí, vy tak rád jako každý fanatik paušalizujete a ty, kteří si s vámi dovolí nesouhlasit házíte do stejného pytle, že se s tím holt nedá nic dělat.

A evoluční biologie s tím má společného mnoho - mám díky tomu dost vědeckých poznatků, abych věděl, jaká nesmyslná chiméra je ta vámi tlačená představa o "vznešených divoších žijících v harmonii s přírodou".

0/0
18.2.2009 10:04

heythere

Re: Pk001 je hulvátský fanatik...

Hulvat a fanaticky zastance sveho nazoru jste tady Vy. Pane "Mirco1". A smesny  k tomu. ;-D

0/0
17.2.2009 19:32

Mirco1

Re: Pk001 je hulvátský fanatik...

Jak jsem si pročítal vaše "přitakávačské" příspěvky k hulvátovi PK001, musel jsem se jen smát :)

0/0
18.2.2009 1:41

Azazel333

Vláda jim postavila domy

a proto se z nich stali obézní alkoholici... to zní rozumně :))

A že by se třeba o sebe postarali sami? To je asi nenapadne.

0/0
17.2.2009 13:40

Pk001

Re: Vláda jim postavila domy

Aha, Vy budete zřejmě zase nějaký takový ten přemoudřelý chytrolín s fotkou V. Klause i na záchodě, že?

Pokud Vám někdo ukradne VAŠI KULTURU a s ní 99% životních hodnot, kterými se Váš národ a všechny národy kolem tisíce let řídily, není to totéž, jako když Vás vyhodí z práce, víte?

Vpád materiální a často i duchovní lůzy z Evropy do Ameriky natrvalo a zcela rozvrátil - a to pouze díky převaze zbraní a chorobám - tisíciletou kulturu místních lidí. Došlo ke srovnatelným změnám, jako kdyby naši civilizaci náhle ovládli mimozemšťané - několik % populace by se možná dokázalo přizpůsobit, ale pro zbytek by byl rozdíl v hodnotách natolik zásadní, že by se upili, ufetovali či dopadli nějak podobně.

Opravdu mě velmi silně iritují takoví ti vševědové, kteří bez znalosti reálií nastřelí postoj vůči např. americkým indiánům stejně jako vůči evropským povalečům, fluktuantům a dalším běžným typům příživníků.

Důrazně doporučuji dostudovat historii dobývání Ameriky Evropany.   

0/0
17.2.2009 13:48

Mirco1

Re: Vláda jim postavila domy

A zjistíte, že v předkolumbovské Americe se totéž dělo jen v menším měřítku také. Například Aztékové kteří téměř vyhladili značně odlišnou Tlaxcalskou kulturu.

Myslíte si, že Apačové sputečně žili celou dobu na území Arizony a Nového Mexika, kde se s nimi setkali běloši? Kolem roku 1000 n.l. migrovali z oblastí velkých plání západně od Mississippi. A myslíte, že do těch nehostinných oblastí šli dobrovolně?

Jinak nevím, co s tím má společného Klaus, ale někteří slaboduší lidé jej musí prostě zatáhnout do všeho.

0/0
17.2.2009 16:53

Pk001

Re: Vláda jim postavila domy

Milý Mirco, zdá se, že nechápete jeden opravdu PODSTATNÝ ROZDÍL.

A to je ten, že pokud Aztékové tyranizovali technicky méně vyspělé kmeny Yucatánského poloostrova, nebo Apačové dělali neustálé nájezdy na prakticky všechny své sousedy (a určitě si přitom nebrali servítky), bylo to zcela něco jiného, než když nějaký křesťanský úchylák s ksichtem poďobaným od neštovic pohodil kousek od tábora Čerokíjů hadr, do kterého si ten ksicht předtím utřel, výsledkem čehož byla vesnice domorodců o 2000 obyvatelích do 3 týdnů bez života.

Pokud si Pónijové nabrali na válečném tažení proti Dakotům několik zajatců, kterým pak uřezali uši, část jich upekli a část snědli, bylo to jistě brutlní, ale bohužel ne tak, jako když důstojník armády USA zvedl ruku s bílou rukavičkou a šavlí dal pokyn k hodinovému vraždění stovek žen a dětí.

Jinými slovy - je to v MĚŘÍTKU, víte?

A pak také: v ukradené kultuře, duši národa, tradicích, náboženství...ty si indiáni vzájemně neničili, ty jim vzali až bílí.    

0/0
17.2.2009 19:17

Mirco1

Re: Vláda jim postavila domy

Skoro bych řekl, že to že je to v měřítku, jsem řekl už v tom příspěvku, na který reagujete, konkrétně to bylo v prvním souvětí. Ano, rozdíl byl v měřítku, ovšem nikoli proto, že by dotyčné indiánské kmeny byly sprituálně na výši a nechtěli by v takovém měřítku válku vést, ale prostě proto, že neměli tak efektivní prostředky.

Váš příklad s úchylákem a neštovicemi je hezký v tom, jak "jemně" naznačujete, že to byla podlost, které by nebyli "vznešení divoši" schopni. Podlost to samozřejmě byla, a to zhruba stejná, jako když středo a jihoameričtí indiáni zjistili, že na tu nepříjemnou, ale pro ně nijak nebezpečnou nemoc přenášenou někdy pohlavním stykem (tehdejší forma byla přenosná ale i jinak) ti bílí prevíti umírají jako mouchy a jsou popsány případy, kdy indiánky byly zvláštně povolné k sexu s bílými muži - zkrátka aby je nakazili. A to ani netušili, jak budou úspěšní, když syfilis dorazil se Španěly do Evropy, přehnal se přes ni jako morová rána.

0/0
18.2.2009 2:17

Pk001

Re: Vláda jim postavila domy

Ani pro mě nejsou indiáni bozi (byť jim v mnohém fandím). Nicméně vy zapomínáte na jednu dost důležitou věc:

HISTORII PÍŠOU VÍTĚZOVÉ.

Války mezi indiánskými kmeny nebyly nic pro slabé povahy, nicméně často celá kampaň skončila pár mrtvými na obou stranách a množstvím důkazů pokoření nepřítele, protože o to šlo často mnohem více. Brutální vyvražďování celých kmenů začalo až s bělochy.

Ano, Irokézové třeba téměř vyvraždili Hurony, nicméně udělali to britskými puškami a udělali to především proto, že na jejich území zavlála americká vlajka a oni chtěli přežít. Ostatně většina válek od 17. století mezi indiány byla vyvolána bílými, ať už záměrně či nepřímo (nucené odsuny kmenů, nutnost zintenzivnění lovu).

Tvrzení typu, že indiánská spiritualita je blaf jsou typickými výplody vítězů ospravedlňujících zpětně své excesy. Jak jsem už napsal, žádné etnikum nebude ničit to, co je pro něj posvátné tak, jak to dělá etnikum, pro něž je to jen věc. 

0/0
18.2.2009 8:13

sillogism

Re: Vláda jim postavila domy

Jsem rád, když najdu v diskusi názor někoho, kdo alespoň trochu ví, o čem mluví.

0/0
20.2.2009 6:29

heythere

Re: Vláda jim postavila domy

Za prve: Ten clanek je o necem jinem pane. .............. zatimco Vy o voze.

A za druhe: Proc Vy se porad jen chcete hadat a nesouhlasit s cimkoliv? I s tim co ma smysl a je rozumne?

0/0
17.2.2009 19:30

heythere

Re: Vláda jim postavila domy

Kouknete se okolo sebe. Rozhlednete se jeste jednou. Takhle dokazi se situaci "vychazet" nasi spoluobcane kteri takto vyrostli. Velka cast naroda zavisla na chlastu nebo prascich nebo jinych nerestech. A ted mi ukazte jak s timto stressem maji "vyzit" ti na ktere toto "spadne" znenadani?

0/0
17.2.2009 19:43

Hucul

Imigrant nikdy nemel pravo...

... rikat mistnim, jak maji zit. Lituju Gronany, kteri meli hrdy zivotni styl lovcu a kocovniku. Danska levice jim zavedla pojem zamestnanosti a nezamestnanosti, zacala vyplacet socialni davky a dovazet zbozi, ktere si za ne mohou koupit a z hrdych lovcu a kocovniku severu udelala za jedinou generaci bandu vozralejch, nesobestacnejch socek s vysokym procentem sebevrazd. Taky jim predstavila pojem politicke korektnosti, a tak se z Eskymackych vozralu stali vozralove Inuitsti a posleze proste alkoholismem trpici Gronane. Nepripomina vam to jinou etnickou skupinu, kterou socialni blaho zlikvidovalo?

0/0
17.2.2009 12:10

mroyko

Re: Imigrant nikdy nemel pravo...

Jestli myslis cigny tak napis cigny, mi to prezijem :,) teda aspon ja jo. Tezko rict co treba cenzor ale...

0/0
17.2.2009 12:35

Hucul

Re: Imigrant nikdy nemel pravo...

No prave. Zacalo to Cigany, pak tu bylo oznaceni Bohemove (pritahli do Francie, kde se vydavali za Cechy, odtud vznikl pojem La Boheme) a dneska uz je slusne zprofanovane i slovo Rom. Ale nebojme se, oni uz s necim prijdou, az to nejnoveji politicky korektni oznaceni bude tak vybydlene jako ty byty, ktere po sobe obcas zanechavaji.

0/0
18.2.2009 11:10

Pk001

Zločin ve jménu pokroku

Přesto ale stále ještě existuje obrovské množství lidí, kteří si myslí, že je naše civilizace lepší (nebo spíš ta nejlepší z těch, co tu kdy byly) a že by nám tito "divoši" měli být vděční za to, že jsme jejich fyzicky i psychicky zdravý a rovnovážný život s přírodou, v níž žili, nahradili přežraností a stresem naší kultury, a duchovní sepětí s celostním pojetím světa křesťanskými lžemi, násilím, fanatismem a bludařstvím. Někomu už začíná docházet, že to všechno nebylo tak černobílé, někoho to zatím teprve čeká. 

0/0
17.2.2009 8:56

Azazel333

Re: Zločin ve jménu pokroku

Ty se přežíráš a žiješ ve stresu? Tak s tím něco dělej! Ale ono je snazší vymlouvat se na tu "zlou civilizaci" ... ty za to přeci nemůžeš, to civilizace...

0/0
17.2.2009 13:41

Pk001

Re: Zločin ve jménu pokroku

Chlapče, chlapče ... co výplod, to perla, opravdu gratuluji!

O tom, že život průměrného člověka v tzv. vyspělém světě je ve 21. století nesrovnatelně hektičtější a více stresující než život indiána na prérii před 300 lety, může asi pochybovat málokdo ...

Znovu ti opakuji: za to, jak dopadli indiáni a spol., můžou ti, kdo je vyrvali z jejich životního stylu, který byl na rozdíl od našeho soběstačný, vyvážený s prostředím, v němž žili a nevytvářel dluhy ani krize.

To je něco úplně jiného, než když přijde pan Novák o práci, protože chlastá a nadýchá, nesežene žádnou další práci (z téhož důvodu), načež se z něj stane tzv. socka.

Ty tvé prvoplánové modré poučky holt neplatí všude a na všechny, asi jako neplatil a neplatí Marxův Kapitál, jímž se otcové filozofie, jíž zřejmě vyznáváš, důsledně, leč nepřiznaně řídili a řídí.  

0/0
17.2.2009 13:55

heythere

Re: Zločin ve jménu pokroku

Je to vubec mozne ze jsou ti lide takovy? Tim myslim ze radsi nez aby se seznamili s problematikou nez zacnou "diskutovat" tak jen nadavaji a shazovaji kohokoliv? Sami se pritom brani jakekoliv zmene i treba positivni. Kolonizatori se snazili cilovedome vyhubit puvodni obyvatelstvo severni Ameriky. I kdyby to nebyla "vladni politika" tak pristehovalci sami se o to snazili.

0/0
17.2.2009 19:40

Mirco1

Re: Zločin ve jménu pokroku

Aaaa další, který věří v blábol "vznešeného divocha".

Jen abyste něco věděl pane "v rovnováze s přírodou", tak vyhynutí severoamerické megafauny i australské megafauny přesně koreluje s vlnami příchodu těchto "vznešených divochů".

Na Novém Zélandu se našly prehistorické doklady úspěšných lovů ptáků moa spočívajících v tom, že se obrovské stádo nahnalo na náhorní planinu a bylo tlačeno ohněm k útesu, ze kterého stovky ptáků popadaly. A z těch hromad mrtvol lovci vzali maso jen z těch na povrchu.

0/0
17.2.2009 16:57

Pk001

Re: Zločin ve jménu pokroku

Milý Mirco, výplode své doby, mainstreamový hrdino: novozélandský příklad, ale ani jiné, jimž věříte coby svému náboženství, NEVYPOVÍDAJÍ VŮBEC O NIČEM.

Nový Zéland je ostrovní země. Co tím asi chci říci?

Pokud kmen XY má posvátné zvíře AB, nebude usilovat o jeho likvidaci. Pokud bílý národ CD se klaní odosobněnému Bohu popírajícímu své projevy v přírodním světě, budou mu ta zvířata šumafuk.

Pro Vaši informaci: ještě v polovině 19. století žilo v Severní Americe např. téměř 50 M-I-L-I-Ó-N-Ů bizonů, 2 milióny vlků, 5 miliónů vidlorohů, 3 milióny párů holubů stěhovavých ... aby po dokončení dobývání Divokého Západu zůstalo cca 200 bizonů v Yellowstonu, pár tisíc vidlorohů a vlků v Kanadě a Minnesotě a holub stěhovavý navždy vyhynul. "Věda" Vám za peníze grantů "dokáže" dnes cokoliv (není to tak dávno, co dokázala nadřazenost árijské rasy).  Musíte proto také znát trochu fakta a hlavně: přemýšlet, přemýšlet, přemýšlet.

  

0/0
17.2.2009 19:25

Mirco1

Re: Zločin ve jménu pokroku

Tak to je nejlepší, když někdo se svou "neotřesitelnou vírou" (ano tím myslím Vás Pk001) a svým nenávistným prskáním na kohokoli zde se bude::

Dovolávat faktů - víte, to co jsem uváděl jsou fakta. Produkty vědeckého bádání vědních oborů paleontologie, paleoekologie a archeologie. Váš pohrdavý přístup k věděckému bádání je symptomatický pro osobu, která má svou víru a jejím prizmatem nahlíží na svět.

Obhajovat "vznešené divochy" - což je typická představa nevzdělance z lůna technické civilizace, který se nadchnul pro něco, o čem si hodně přečetl od lidí, kteří by rádi změnili tuto civilizaci ke svému obrazu. Přečtěte si Kulturní antropologii od Kottaka, tam jsou popsána dlouholetá pozorování několika jihoamerických indiánských kmenů a jejich lovících technik. Dřííve se o nich mluvilo jako o typických "vznešených divoších", kteří loví ve svém revíru šetrně a dříve lovené části nechávají "vzpamatovat se", než tam začnou znovu lovit. Pravda je taková, že tam většinou neloví

0/0
18.2.2009 1:40

Mirco1

Re: Zločin ve jménu pokroku

protože se jim lov ve vylovených místech nevyplatí - ale pokud tím místem z nějakého důvodu procházejí a narazí na lovnou kořist, naprosto regulérně ji uloví. Zároveň nijak nerozlišují při lovu očividně březí zvířata od jiných.

Vaši námitku o tom, že Nový Zéland byl ostrov jsem nepochopil :) Co se týče totemových zvířat, tak je smutnou pravdou, že zatímco ke svému totemovému zvířeti se kmen chová podle nějakých pravidel, k ostatním zvířatům a zdrojům se chová stejně, jako ten vámi nenáviděný "bílý národ".

Zkrátka vznešený divoch neexistuje - a nikdy neexistoval. Pouze neměl dostatečně efektivní prostředky, aby vybil bizony druhu Bison bison, tak jako vybil Bison antiqus, Bison latrifons, a jako vybil Megalonychidy, Camelopsy, Bootheria, Diprotodony ("vačnaté nosorožce"), vačnaté lvy, moa .. atd.,

0/0
18.2.2009 2:07

Pk001

Re: Zločin ve jménu pokroku

Trapně lžete a opět potvrzujete, že Vaše názory jsou silně poplatné relativizujícímu pohledu, který se v USA prosadil jako reakce na nárůst zájmu o vše indiánské začátkem devadesátých let a který měl za cíl zabránit tomu, aby se na tomto základě např. spustila lavina indiánských požadavků na vrácení území.

Znovu Vám opakuji: POKUD POVAŽUJI ZA ZVÍŘATA ROVNOCENNÁ LIDEM, BUDU SE K NIM CHOVAT OHLEDUPLNĚJI, NEŽ POKUD JE POVAŽUJI ZA POUHÉ VĚCI. Nejen ke zvířatům totemovým, klanovým, ale ke VŠEM. Pokud jde o bizony, NEEXISTUJE JEDINÝ PRÉRIJNÍ KMEN, pro něhož by nebyli posvátní, považovaní za duchovní bratry apod. Indiáni zabíjeli pouze tolik, kolik potřebobvali, a zvíře bezezbytku využili. Duchovní obřady prérijních kmenů se netýkaly pouze indiánů samotných, ale často i těch bizonů.

To nejsou idealistické výplody naivního snílka, ale jasné poznatky zformulované autory typu G. Catlina či L. Meyerse v době, kdy tyto kultury ještě existovaly. 

0/0
18.2.2009 8:23

heythere

Re: Zločin ve jménu pokroku

Americti eskymaci dostali kdysi davno legalni pravo honit/lovit urcity druh zvere kvuli nabozenskym tradicim. Proc ne. Pouzivali tradicni zbrane a tak toho zas az tak moc neuhonili/neulovili tak jak tak. Zadna velka skoda. Dneska maji motorove cluny, 4X4 vozidla a automaticke pusky se zamerovadli. Co chci rict je ze kdyz se v historii localne "pobilo" par zvirat tak to nemelo takovy dopad jako kdyz se vybiji "civilizovanym" zpusobem !

0/0
17.2.2009 19:57

Mirco1

Re: Zločin ve jménu pokroku

Čímž jenom potvrzujete můj argument, že uvědomělý přístup "vznešeného divocha" žijícího v souladu s přírodou, jak jej tady Pk001 svým milým způsobem tlačí, je jen zdání, protože jediné limity, které dotyční "vznešení divoši" měli, byly v efektivitě - zkrátka neměli dostatečně výkonné prostředky.

0/0
18.2.2009 1:53

Pk001

Re: Zločin ve jménu pokroku

Váš pohled je neuvěřitelně dobový. Dnes se vše posuzuje efektivitou, racionalitou...takže se předpokládá, že stejně racionální, jako jsme dnes my, byli i ti "divoši", které tady řešíme.

Jenže tak to vůbec nebylo a asi se to těžko v těch svých zdrojích placených z grantů vypisovaných s jasným cílem americkou vládou dozvíte.

Říkám Vám naposledy: nechápete myšlení domorodého indiána, přisuzujete mu naše soudobé aspekty, nerozumíte vlivu a podstatě jeho spirituality či vztahu k prostředí, v němž žil. Tvrdím Vám, že toto prostředí bylo pro většinu kultur posvátným podobně jako kostel pro křesťana, čímž nevyznávám ideu "ušlechtilého divocha", ale pouze tvrdím (a narozdíl od Vašich dobově poplatných zdrojů pro to mám svědectví indiánů i autorů, kteří je pouze z nadšenectví zachytili ještě v době, kdy žili svým přirozeným způsobem života), že indián se choval k "přírodě" ohleduplněji ne pouze proto, že neměl tolik prostředků ji ničit, ale také proto, že k ní měl odlišný vztah, než běloch.

 

0/0
18.2.2009 10:17

WIFI

hm

Mohlo by se zdát, že je to smutný, ale situace není rozhodně tak vážná. Na spoustu nemocí stačí snížit příjem potravy, případně zvýšit pohyb a např. u kazivosti zubů zavést jejich pravidelné čištění. Myslím, že řešení jsou to jednoduchá a není problém je pochopit

0/0
17.2.2009 7:07

Pk001

Re: hm

Promiň, ale tvůj názor je v případě např. indiánů velmi naivní. V prostředí, kde jsi obklopen alkoholismem, chronickou nezaměstnaností  A HLAVNĚ pošlapáváním hodnot, jež tvůj kmen tisíciletí vyznával a všeobecným pohrdáním ke tvé kultuře, se jen málokterý jednotlivec dokáže vzchopit. To, co např. předvedli bílí přistěhovalci v USA a co je dnes nazýváno "kolébkou demokracie", nebylo pro původní obyvatele ničím jiným než bezohlednou genocidou spojenou s pošlapáváním i těch nejzákladnějších práv.

0/0
17.2.2009 9:00

WIFI

Re: hm

samozřejmě, že je snažší převzít z okolí jen ty návyky, co se mi líbí, ale pak to není problém společnosti, ale jen můj.

0/0
17.2.2009 9:41

heythere

Re: hm

to je to same jako by Vas pane zavreli do komfortni veznice a pak se Vas ptali proc nejste stastny kdyz se nemusite o nic starat

0/0
17.2.2009 19:47

Hucul

Re: hm

A v cem ted zije prumerny obyvatel zapadni Evropy? Privandrovalci, kteri nas nuti plivat na nase vlastni hodnoty a kteri nas chteji civilizovat zavedenim prava Sharia?

0/0
17.2.2009 12:13

useknutahlava

Re: hm

tak to je dost naivní názor. když se stravuješ nekvalitně, tak ti nepomůže ani snížení stravy ani čištění zubů.

0/0
17.2.2009 12:55mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.