Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Sterilní čistota může blokovat vývoj dětské imunity

Rapidní nárůst alergií u dětí se často přičítá přehnané hygieně, ve které díky přepečlivým matkám vyrůstají. Místo toho, aby dětský organismus odpovídal na běžné infekce a jiné podněty z okolí, reaguje imunitní systém při nedostatku podnětů přemrštěně na alergeny, které by děti přitom měly běžně tolerovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

franta_straka_unban

no to je zase objev

;-D;-D;-D

kdyby to tak nebylo tak jsme dávno vymřeli:-P

0/0
16.2.2009 23:16

Glumik1

Kde jsou ty časy, ...

... kdy jsme hovnu říkali PAPŮ ;-D

0/0
16.2.2009 15:25

franta_straka_unban

Re: Kde jsou ty časy, ...

no to zase přeháníš

ale kdo nezažil období vzdoru s mytím rukou "jenom jako" tak nic nezažil:-P;-D

0/0
16.2.2009 23:18

pinkulinku

tak to je snad davno znamo....

bohuzel znam plno velmi peclivych matek, co tak chrani ty svoje deti, az clovek musi kroutit hlavou..... kolik deti nekde v Africe ma asi alergie......hmm......

0/0
16.2.2009 14:21

nina13

Re: tak to je snad davno znamo....

Já myslím, že to bude v něčem jiném - v dnešní době lékaři zachrání děti, které by vůbec nepřežily. Dřív byla dětská úmrtnost mnohem vyšší. Je fakt, že děti v africe asi moc na alergie netrpí, ale zase tam mají jiné nemoci - a ne z přehnané čistoty, spíš naopak. Ty děti, které to přežijou - pokud neumřou hlady v raném věku, neumřou brzo po porodu apod., mají potom přirozeně vysokou imunitu.

Samozřejmě je to dobře, že jsou lékaři schopni zachránit dítě, které se narodí v sedmém měsíci, má zároveň zdravotní komplikace, ale pak to dítě nejspíš nebude mít dobrý a zdravý imunitní systém. Tyhle děti mají zase jiné děti, a ty už to od nich z části asi zdědí.

No myslím, že je lepší být dnes alergikem než žít ve 14. století a umřít na mor. BTW mor roznášeli krysy, kterým se v těch špinavých městech dobře dařilo. A jsme zase u té hygieny.

0/0
19.5.2009 15:45

nonick

Hmmm... to zase někdo objevil Ameriku...

0/0
16.2.2009 13:10

pesimistka7

Nic se prostě nemá přehánět

Také se mi "líbí", když matka, která má doma antibakteriální kde co, potom vyveze miminko "na procházku" do kavárny v nákupním centru na schůzku se stejně "postiženou" kamarádkou a stráví zde odpoledne, nejlépe v období chřipek, v uzavřeném prostoru kde chrchlá kde kdo /protože i nemocný člověk si musí nakoupit jídlo/ a předhánějí se, která do dítěte nacpala víc bio potravin a umělých posilovačů imunity. Při tom nechá děcko spokojeně si plácat do rukojeti nákupního košíku a následně si cucat prstíky. /Bohužel jsem toho byla svědkem/. Nejsem pokrytec, abych psala, že do nákupních center vůbec nechodím, ale s dětmi to omezuji a raději s nimi chodím na procházku VEN. 

0/0
16.2.2009 11:48

pesimistka7

Re: Nic se prostě nemá přehánět II.

Také občas kupuji biokonzervičky, ale nemám pocit, že když vařím dítěti z nebio potravin, že mu ubližuji. Když je období chřipek dávám staršímu "školkovému" děcku dle rady lékařky preventivně multivitamín, ale i více ovoce a zeleniny - někdy je trošku těžší to do nich dostat, ale jde to. Jinak jsem ho naučila na rybí tuk. Obě děti mám naučené na vodu a neslazené čaje a jediné o co tímto přicházejí je spousta cukru, barviček + bůhvíco a lákavé obrázky na takových nápojích - to přežijou!:-) Když mají rýmu bez teploty, dostanou bylinkový čaj, když kašel tak+jitrocelový sirup a antibiotika prakticky neznáme. Jak jsem psala níž, žádné mléko, ale jogurty a tvrdé sýry. Ale každý podle svého vědomí a svědomí, někdo se třeba můžete inspirovat...:-) Vám i Vašim dětem přeji hodně zdraví.

0/0
16.2.2009 11:49

peta197

Re: Nic se prostě nemá přehánět

jo, to taky nechápu. Asi mají pocit, že s dítětem venku na procházce, doma v pokojíku o něco přijdou...

0/0
16.2.2009 12:41

peta197

připomínka

nevim, jestli teno článek lze paušalizovat. Vyrostla jsem v dost čistém prostředí, a bohužel musí  říct, že nemám ani náznak jakékoliv alergie a mívám maximamálně rýmu tak jednou za rok.

Naproti tomu znám paní u které bych se nenajedla a trpí dost silným exémem a dalšíma nemocema - je prakticky každý týden u doktora. Tak nevim.... 

0/0
16.2.2009 11:35

pesimistka7

Re: připomínka

V čistém, nebo antobakteriálním a desinfikovaném? Jinak je jasné, že se nedá paušalizovat a kde jsou rodinné dispozice k alergiím musí být člověk opatrný, ale i tak si myslím, že sterilní prostředí doma běžně + čističky vzduchu, zvhčovače, desinfekce, je přehnané.

0/0
16.2.2009 11:53

Glumik1

Re: připomínka

Statistika!

jednotlivec není zajímavý

0/0
16.2.2009 15:24

ort

mytí

A taky myslím, že je dost škodlivé, že  někteří lidé si denně sprchují celé tělo i třikrát za den. Samozřejmě se mi taky nelíbí, když někdo páchne potem ale myslím, že  to někteří s drhnutím těla přehánějí.

0/0
16.2.2009 11:13

effi

vše s mírou

uklízet ano, ale s mírou. Však i ty chodníky jsou občas zametený a i ta tráva je občas zhrabaná. Ale co mi třeba šíleně vadí je mastná špína sto let stará, to už je opravdu trochu moc.

0/0
16.2.2009 11:07

Paxa

Článek je bezpochyby pravdivý,

nicméně mě zaujala ta zmínka o přepečlivých matkách. Jasně, člověk má myslet vlastní hlavou a nenechat si nakukat kde co, ale na druhou stranu ne každý a ne vždy dokáže být stoprocentně odolný vůči tomu, co si kde přečte nebo vidí v reklamě. Chci tím říct, že mnohé ty přepečlivé matky by tak přepečlivé nebyly, kdyby se nesetkaly s mediální (nejen reklamní) masáží sdělovacích prostředků, které je nabádají k "dokonalému" mateřství, k němuž patří i bezpříkladná hygiena, takže mi přijde trochu nevkusné, když pak média tyto matky poněkud pejorativně nazývají přepečlivými, a přitom je k přepečlivosti sama vychovávala.

0/0
16.2.2009 11:01

peta197

Re: Článek je bezpochyby pravdivý,

toto je taky určitě pravda, a hlavně mi v poslední době, přijde, že naprostá většina maminek si z hygienou nelámou hlavu vůbec. Běžně mají děti "super savé" plíny půl dne, pusu věčně od jídla, prádlo na sobě pocintaný - přeci je nebudou 5x denně převlíkat. Asi je ten článek jen další návod na "krizi" - nekupujte mycí prostředky - prakticky je nepotřebujeme.

0/0
16.2.2009 11:27

Thorbear

Velký kus pravdy

Televize je plná reklam na nejrůznější sajrajty(Actimel,apod.) a snaží se lidem vsugerovat,že by děti měly vyrůstat v nějaké vakuové bublině.Jenže ty si pak bez kontaktu s vnějšími vlivy nedokáží vybudovat imunitu,a položí je banalita.

Jako děti jsme byli neustále venku,prolézali jsme skládky,půdy,a hledali jsme klukovské "poklady".Nebyli jsme zrovna špindírové,ale ani jsme to s hygienou moc nepřeháněli.Nepamatuji,že by někdo trpěl nějakou alergií,nebo byl častěji nemocný.

0/0
16.2.2009 10:29

cufir-mufir

Re: Velký kus pravdy

Nemluvě o koupání v řekách, kam vypouštěli svinstvo všechny továrny po proudu. 

0/0
16.2.2009 10:32

cufir-mufir

Re: Velký kus pravdy

vypouštěly 8-o:-( pardón 

0/0
16.2.2009 10:36

_blaf

Re: Velký kus pravdy

i bylo spravne....

0/0
16.2.2009 20:25

petr_leicester

Re: Velký kus pravdy

vypoustely ty (y) tovarnY

0/0
17.2.2009 1:01

tmf

ne nadarmo

jsme před lety říkali - čistota půl zdraví špína celé :-)

Nechápu třeba tu reklamu na nějaké čistidlo po kterém může dítě matlat rukama v záchodové míse. To je špatná výchova, dítěti vysvětlím, že do mísy se neleze a ne že budu používat svinstvo z reklamy.

0/0
16.2.2009 10:27

Morrison

svatá slova, zrak mi plane ;)

Důkladná desinfekce patří tam, kde je přítomnost jakýchkoliv mikroorganismů nežádoucí - do lékařství, do potravinářství apod., ale určitě by si člověk neměl snažit desinfikovat tělo.

Příroda (i ta městská) je plná bakterií a virů a nikdo se přeci kvůli tomu dobrovolně neuzavře do plastové koule, tak nechápu, proč si někdo snaží vytvořit takovou sterilní "plastovou kouli" ze svého domova...

Četl jsem už před časem článek na podobné téma na jiném serveru a tam dokonce uváděli, že je velmi důležité učinit kontakt dítěte se "špínou" do dvou týdnů po narození! Ne, že bych ho tedy válel v blátě, ale olíznutí od psa rozhodně neuškodí :D Mimochodem to je prospěšné i pro toho psa, aby nezačal žárlit, ale to patří spíš do rubriky "Hobby" :)

0/0
16.2.2009 10:17

pesimistka7

Re: svatá slova, zrak mi plane ;)

Někde jsem četla dotaz na odborníka od pána, který měl obavy o to, že jeho přítelkyně, když ji pes vítá, si nechá olíznout obličej. Odborník mu odpověděl ať je v klidu, že ten pes má v tlamě míň bakterií než on.;-D

0/0
16.2.2009 10:25

Dagiss

Něco na tom

pravdy je.Moje obě děti zkusily snad všechno,hlínu,písek,trávu apod a ani jedno nemá alergii.Doma to s desinfekcema nijak nepřeháním,0,5 mm prachu mne fakt nerozhází.Znala jsem jednu takovou ženu,uklízela savem apod 3 x denně celou domácnost...dítě má atopický ekzém,alergii snad na všechno,když si pohladilo psa,ona byla schopná jet tramvají i 10km domů,aby se dítě umylo a zase jet tam ,kde původně mířila atd.Tohle pak není dětství pro takové děti,ale vězení. Některé ženské jsou v tomto opravdu praštěné.:-/

0/0
16.2.2009 9:54

pesimistka7

Re: Něco na tom

Také si myslím, že "sterilní domov" často vede ke zchoulostivění dětí. Co ještě doporučuji, je nedávat dětem mléko /myslím to trvanlivé, x krát převařené, vlastně už ano ne mléko;-D/, ale raději výrobky zakysané, jogurty a tvrdé sýry. I tomu připisuji, že moje děti marodí minimálně. Je ale fakt, že jsou-li rodiče alergici, zvyšuje se pravděpodobnost, že i jejich dítě bude trpět alergií, možná i to je důvod, proč někdo přehnaně uklízí - obava, snaha snížit riziko -, někdy je to možná jen "vyjančenost z médií", někdy úchylka. Musím říct, že jsem nesmírně šťastná, že naše děti jsou zdravé. Všem stálé zdraví.

0/0
16.2.2009 10:21

tmf

Re: Něco na tom

znám jedno dítě které útlý věk prožilo téměř v odpadcích, mezi domácími zvířaty, jedlo co mu nechali rodiče, tu vytřelo zbytek z konzervy, tu kus tlačenky od sousedů a je velice zdravé, chřipky nic takového nechytá. Potom znám rodinu kde stále uklízí, dětem vaří "zdravé" polévky z Vitany a ty děti mají snad všechna kožní onemocnění co mohou mít, neustále po doktorech, ozdravné pobyty.

0/0
16.2.2009 10:31

Mar__tanka

Re: Něco na tom

já byl od dětství alergická na různé travní pyly, prach, peří a kdesi cosi. Takže když jsem se před několika lety stěhovala k přítelovi  "na ves" (okraj velkého města, ale je tam velká zahrada, louka), tak mě všichni varovali, že to pro mě bude sebevražda...

první dva roky to bylo krušný - a pak najednou klid. Tělo si zvyklo a dnes už je alergie minulostí - maximálně mám 2 týdny v létě trochu rýmu, což se ale s předchozíma alergickýma záchvatama vůbec nedá srovnávat:-)

0/0
16.2.2009 13:03

Ivo Adler

http://adler.blog.cz

Naši mladí mají psa a dítě /11 měsíců/. Občas se vnučka přetahuje o hračku se psem. Nechci to zakřiknout, ale ještě nestonala. Už delší dobu razím názor, že přiměřená míra špíny je zdraví prospěšná. Lidstvo se v ní vyvíjelo miliony let a je na ní nastaveno. Sterilní čistota je zdraví škodlivá. Někteří rodiče jsou ovšem blbí. Blíže o tom v článku Alergie na uvedeném blogu.

0/0
16.2.2009 9:52

cufir-mufir

už na škole jsme říkávali....

čistota půl zdraví, špína celý ;-D

0/0
16.2.2009 9:48

peta197

čistota

Možná je to pravda, za 10 let budou odborníci zase něco jiného.

Jen mi přijde, že současná "frííí" výchova malých dětí se chvílem už přehání.

0/0
16.2.2009 9:44

cufir-mufir

Žádná novinka !

Dávno známé, že malé romské děti, které se koupají a pijí z kaluží si vesele poskakují vedle bílých vypiplánku s respirátory ! :-P

0/0
16.2.2009 9:28

HolmesS

Ano

Přirozený objev již dávno známého. Nakonec i otec mi kdysi vykládal o člověku od nich z vesnice, kterému když spadl chleba do kravěnce, tak ho jen otřel o kalhoty a klidně snědl. A dožil se velmi vysokého věku a skoro bez nemocí.

Tím samozřejmě nechci propagovat tento extrém, ale ten druhý, tedy sterilní čistota, je určitě ještě nebezpečnější. Nakonec i známá doktorka mi vykládala, že nejhorší bakterie jsou v současnosti v nemocnicích na nejterilnějších odděleních (ARO, JIP...). A je to celkem pochopitlené - pokud to tam chce přežít, tak si to na sterilitu musí zvyknout a pak se to prakticky nedá zlikvidovat.

0/0
16.2.2009 9:24

dedko

Souhlasím,

nejsem prase, ale s čistotou se to nemá přechánět. 40 let jsem pracoval ve zdravotnictví a imunitě vím své. Bez podnětů z okolí i těch negativních se imunitní system nedostatčně vytváří.

0/0
16.2.2009 8:55

Lama.Vikuna

Alergeny

Kýbl hnoje a kýbl písku a dítě bude zdravé. :-))))

0/0
16.2.2009 8:08

kulhanek21

no já nevím

tahle teorie je poměrně známá, kdysi jsem jí věřil... ovšem alergiemi dnes trpí i téměř 50% (!!!) psů... a ti zas tak přehnaně čistotní nejsou... co vy na to páni vědci? ;-)

0/0
16.2.2009 7:44

Glaukom

Re: no já nevím

To je jednoduché, proč : protože je zmršili lidi (geneticky), krmí je sušeným sajrajtem jako prasata, koupají je obden, na každou blbost veterinář automaticky píchne ATB ... stačí ?

0/0
16.2.2009 8:38

cunik_1

Re: no já nevím

tak tak......mám doma psa, který je celý rok venku, no name, a zdravý jako řípa........pak je plno šlechtěnců, který se válejí doma na gauči, každý týden u doktora.......

0/0
16.2.2009 9:31

cufir-mufir

Re: no já nevím

http://hobby.idnes.cz/kocku-bez-srsti-oceni-hlavne-alergici-dwr-/hobby-mazlicci.asp?c=A090209_233808_hobby-mazlicci_lud

;-DR^

0/0
16.2.2009 9:34

Dagiss

Re: no já nevím

nj,pes kýchne,panička se zblázní a už je napíchanej léky,co na tom,že ho pošimral v nose mravenec.Můj pes je skoro celý den venku a nemám s ním jediný problém.Krom pravidelného očkování nás veterinář nevídá.a::..to samé je i s mým koněm..jen očkování,jinak veterináře nezná

0/0
16.2.2009 9:57mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.