Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Rodiče často podceňují jasné signály astmatu

Astmatem je možné onemocnět už ve věku dvou až tří let. Průběh a léčení astmatu v tomto věku navíc předurčuje, jak bude nemoc vypadat za dvacet, třicet let. Největší zodpovědnost leží na rodičích, kteří musí být citliví vůči jakýmkoliv dýchacím potížím dítěte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nyx

kočky

Já tedy nevím, kočky máme doma skoro odjakživa, aktuálně 3ks (máme barák a zahradu), a před tím jsem s nimi byl jako malej o prázdninách v každodenním styku, také se psy, k tomu jsem jako dítě o prázdninách pořád běhal po půdách, po loukách, po stozích slámy, prostě v prašném, alergickém prostředí. Kromě toho, že mám až od 18ti let běžnou sennou rýmu 3 týdny v roce, žádné problémy nemám a nikdo z rodiny také ne. Kocour se mnou běžně chrápe v posteli, jaksi mu nejde vysvětlit, že by měl spát někde jinde:-) máme zvířata naočkovaný, pod nejlepší veterinární péčí, tzn. kočka je u doktora minimálně 1x ročně. Osobně jsem toho názoru, že alergie se vyvine především u lidí, kteří vyrůstají v přespříliš čistém prostředí a pak je položí každá prkotina ve spojení se smogem a nezdravou stravou.

0/0
8.12.2008 23:09

franta_straka_unban

důležitá je prevence

a tou je v tomto případě nebýt posedlý čistotou

protože když má dítě silnou imunitu tak se šance na jakoukoli alergii snižuje k nule

0/0
8.12.2008 22:44

kozel

Rodiče ...

Astma je vlastně alergie . To že se léčí jen vnější projevy věšinou jen zdravotní stav jen zhorší . Bezpečně vím , že když se odstraní příčina /témě vždy nedostatečnost látkové výměny a to až metabolismus buňky /, může bez následku dostat zvířátko , aniž by jej to ohrozilo . Větší riziko vidím pro zvířátko , protože není hračkou a vyžaduje oprávněně od svého druha pozornost . Když se mu pozornosti nedostane , prodělává očistec . netrapte je.!

0/0
8.12.2008 18:25

Dagiss

mnoo

já když byla malá,cpali do mne tetracykluin,že prý mám astma akdovíco ještě a nakonec to byl drobek rohlíku vdechnutý do průdušnice.Ale...nevratné následky to mělo.Tetracyklinové drolící se zuby,kdykoliv si je čistíte,citlivé na vše,co vezmete do úst atd.  Co se koček týká..sama nevím.Měla jsem dvě kočky,první 2 roky,ale nechtěl se s náma odstěhovat (byl to koxcour) a tak zůstal v původním bydlišti.Pořídili jsme si nového kocoura a dcera začala kašlat a slzely jí oči...takže alergie.U nás v ordině se alergie nevyskytujwe,zvířat máme plno už iod narození dcery a i před tím,ale začala být alergik až teď.Zajímavé je,že na kočky u mne v práci alergická není,nekašle,nekýchá,úprostě nic.Kocourka jsme tedy museli dát pryč,a máme doma pouze andulku,morče a psa no a v práci mám koně.Na nic dcerka alergická není.Nevím,co kocourek v sobě "nosil".:-)

0/0
8.12.2008 18:01

svi,utec

Re: mnoo

Tetracyklinem se astma neléčí a nikdy neléčilo. To ti asi léčili bronchitidu, kterou jsi neměla.

0/0
8.12.2008 18:22

Helena J.

jádro pudla

Jádro pudla není žádné kouření ani kočky, ale právě nedostatek potenciálních alergenů v domácnostech, a žádné cesty ven.

Když dítě do pěti let držíte v prakticky sterilním prostředí, tak se nemůžete divit, že se vám dusí po vdechnutí zrnka pylu...

0/0
8.12.2008 15:00

franta_straka_unban

Re: jádro pudla

přesně tak!

proto pořídit kočku, psa, brát často ven třeba v době když všechno kvete, když se suší seno doma utírat prach "jen aby se neřeklo" apod

0/0
8.12.2008 22:46

misaviki

Vyhubit kočky?

Tak podle tohoto článku by bylo nejlepší zakázat chovat kočky vůbec. Vybít je aby nikdo nedostal astma. Působí to na mě jako že je zbytečné nechovat kočku když je doma alergik, protože přijde do třídy kde jsou děti nezodpovědných rodičů chovajících kočku. Napadlo někoho, že po venku chodí spousta koček, posedává kam si sedne pak dítě apod? Že jediné řešení by opravdu bylo vyhubit kočky? Už mě to pěkně vytáčí, taková averze a nenávist vůči tomuto zvířeti. Alergie může být i na rybičky. A napsat bububu článek a dát k němu fotku vzteklé kočky, no musím konstatovat že autor je pěkný ču.ák.

0/0
8.12.2008 11:51

bondy_

Re: Vyhubit kočky?

Pani nebo pane, zda se mi, ze se vseho chytate jako vice co se chyta kosile. Holt Vam nekdo sahnul na oblibene kocicky, tak jecite jako hysterka s PMS. Kocky a koureni byly dva priklady, vime? Me clanek pripadal vcelku normalni, asi to bude tim, ze a) mam kocky rada a b) mam doma syna se silnou alergii na kocky. Cili na rozdil od Vas nestojim jen na jedne strane barikady.

0/0
8.12.2008 12:17

Lisinha

Re: Vyhubit kočky?

No, zrovna s těma kočkama to článek podává velmi kategoricky a nabyla jsem stejného dojmu - kočky můžou za všechno. Argumenty ad hominem - se mi nelíbíš, jsi hysterka cloumaná hormónama, jsou nevkusné.

Mimochodem, mám alergii i kočku, alergologem zakázanou. Stačilo ji přesvědčit, že mi nebude spát na hlavě.

0/0
8.12.2008 13:49

klaun Ferdinand

Re: Vyhubit kočky?

:-© kočka, která zahrabává exkrementy holejma rukama :-)a líže si pr.el ti ležela na hlavě. :-©  Tebe bych chtěl mít doma;-D

0/0
8.12.2008 14:52

Helena J.

Re: Vyhubit kočky?

A tobě něco takového vadí... myslím, že je dost jedno, co chceš nebo nechceš ty, protože žádná duševně zdravá žena by tě v domě nesnesla.:-©:-©

0/0
8.12.2008 14:56

klaun Ferdinand

Re: Vyhubit kočky?

duševně zdravý ženy nemívaj kočky na hlavě. I čarodějnice jí maj pouze na hrbu. 

0/0
8.12.2008 16:40

Helena J.

Re: Vyhubit kočky?

To jenom když chodíš / sedíš / atd., když si lehneš, tak je kočka přes hlavu klasa.

0/0
8.12.2008 21:43

klaun Ferdinand

Re: Vyhubit kočky?

předpokládám, že u vás kočky lítaj po stole, žerou vám z talíře a lidská osádka bytu si kupuje konzervy pro kočky.:-P

0/0
8.12.2008 16:43

Helena J.

Re: Vyhubit kočky?

Ochutnával jsi někdy kočičí konzervu? Řeknu ti, nic moc. Kromě té krevetí Shiny Cat, z toho jim občas krevetku ukradnu. Z talíře je většinou žrát nenechám, protože kočičky přeci nesmějí sůl! Ale když mám něco pro kočky neškodné, tak je samozřejmě nechám, ať si poslouží.

0/0
8.12.2008 21:44

Lisinha

Re: Vyhubit kočky?

Já  tebe taky. V sedmadvaceti zavařovačkách.

0/0
9.12.2008 14:08

Helena J.

Re: Vyhubit kočky?

Nějaký méně primitivní argument než PMS by nebyl? Mimochodem, OP má pravdu, autor článku je buďto neinformovaný, nebo úmyslně fabuluje - oboje u novináře neodpustitelné.

Kromě toho, alergie tohoto typu se nerozvíjejí, pokud dítě vyrůstá se zvířaty a v "přiměřeně špinavé" domácnosti (zvířata, rostliny, prach utíraný jen jednou týdně), takže ve skutečnosti je astma důsledkem absence koček etc.

0/0
8.12.2008 14:54

klaun Ferdinand

Re: Vyhubit kočky?

;-D;-D;-D 

0/0
8.12.2008 12:27

Helena J.

Re: Vyhubit kočky?

Jediné řešení by bylo zanechat té dnešní "výchovy", kdy ženská pohodí děti před televizi a šest hodin doma smejčí, až nikde nezůstane ani zrnko prachu, druhý den totéž, třetí den totéž... ven se děcka taky nedostanou, a když v pěti letech vdechnou první chlup / pyl / prach, tak to IS považuje za bůhvíco.

0/0
8.12.2008 14:55

Helena J.

Re: Vyhubit kočky?

Du hast recht.

Sranda, cca před týdnem jsem šla na davovou událost s péřovým boa, a to jste měli vidět ty záchvaty kýchání a dušení;-D No, hlavně že se u udušenců doma dá papat z podlahy.

0/0
8.12.2008 15:01

klaun Ferdinand

Re: Vyhubit kočky?

jako bych tě měl před vočima - boa - typický na vrch huj a vespod fuj.

0/0
8.12.2008 16:46

Helena J.

Re: Vyhubit kočky?

Tak to tvé vnitřní oko asi moc nefunguje. Já jsem navrch dokonalost, vespod dokonalost;-D

0/0
8.12.2008 21:48

Santa1

Není to tak jednoduché

Doktoři vám akorát řeknou, co všechno děláte blbě, ale jak to reálně dělat dobře, to vám stejně neporadí.

Záleží na alergenu, ale požadavkem je prakticky vždy vytvořit děcku prakticky sterilní prostředí. Přitom zkuste ve škole dosáhnout osvobození od tělocviku a to tak, aby se děcko především ani nepřiblížilo tělocvičně, kde se při cvičení víří prach a roztoči. Pokud nemá opravdové záchvaty dušnosti, učitelé (zejména tělocviku) si myslí, že je dítě simulant. Dále musí trvale užívat antihistaminika, které pokud jsou skutečně účinná mírně otupují a školní výsledky jdou prokazatelně dolů, pak z děcka uděláte neschopného invalidu.

Nakonec jsme se přestěhovali za město, v místě je i škola a světe div se, je po veškerých problémech. Jenže tohle taky není řešení pro každého.

0/0
8.12.2008 9:16

Santa1

Re: Není to tak jednoduché

Kolega zase vsadil na kravské mléko. Děckám ho zcela vyřadil z jídelníčku v jakékoliv podobě (musel je i odhlásit ze školní jídelny, kde ho přidávali do všeho) a prý to taky vyřešilo všechny alergie. Mléko objektivně zahleňuje, ale asi to taky nebude úplně nej.

0/0
8.12.2008 9:17

Lisinha

Re: Není to tak jednoduché

Tak to měl kolega buďdto ohromné štěstí nebo zafungoval placebo efekt. Já mám laktózovou  intoleranci, takže mi mléko kravské nebo jiné fakt nehrozí, ale alergií mám hromadu i tak. Kromě toho to objektivní zahleňování prý zdaleka není tak hrozné, jak se povídá.

0/0
8.12.2008 13:46

Lisinha

Re: Není to tak jednoduché

Ono by v tělocvičně stačilo uklízet, a to pořádně. Nicméně, zas tak zle bych to s učiteli neviděla - oni prostě mají povinnost v tomhle ohledu respektovat papír od doktora a sice můžou kafrat, ale to je tak jediné, co můžou.

Antihistaminika jsou různá - to, co žeru furt, stále a leta, mě ani trochu nebrzdí. Což neznamená, že někoho to oblbovat může, ale v tom případě je potřeba zkusit něco jinýho - občas, pravda, doktoři nechcou, že oni tohle dávaj všem, všichni jsou spokojení, tak co mi tu skuhráte, pane Santo.

Alergologii jsem navštívila jednou. Dostala jsem seznam toho, k čemu se nesmím přiblížit a rady jako nechodit ven, když kvetou alergeny - čili na jaře, v létě, na podzim, v zimě. Zahodit koberce a matrace kuli prachům a roztočům. Zahodit psa a kočku. Nejíst to, to a to. Takže na to kašlu tak skoro na všecko, protože zavřená v zavařovací sklenici fakt žít nemůžu.

0/0
8.12.2008 14:18

Santa1

Re: Není to tak jednoduché

Papír od lékaře nestačí ani náhodou, musí se prokázat, že se skutečně nemůže účastnit TV a pak z něj nebude klasifikován, ale je to složité.

Nežádoucí účinky antihistaminik 2. generace jsou sice znatelně slabší než u starších přípravků, nicméně nejsou zanedbatelné. Působení na centrální nervový systém se může projevit somnolencí, bolestí hlavy a zvýšenou chutí k jídlu resp. zvyšováním tělesné hmotnosti. Tolik odborná literatura.

Mezi nejčastěji předepisované antihistaminika patří přípravky na bázi terfenadinu (Claritine a generika) a cetirizinu (Zyrtec a generika, zejména Zodac). Většina alergiků včetně mě Claritine považuje za placebo (žádné, ani vedlejší účinky). Zodac je účinný, ale poněkud otupuje. Je to ovšem individuální, to nepopírám. Zkoušel jsem ještě Lotanax, ale pokud fakt nemusím, tak neužívám nic, u kluka to bylo totéž.

S posledním odstavcem souhlasím naprosto.

0/0
10.12.2008 19:19

Pro Forma

Hu

Deti driv prichazely do kontaktu se zviraty, vc. kocek, daleko casteji nez dnes. Intenzivne se  kouri (vc. doma) od cca 30. let. Presto generace nasich rodicu na tom byla lepe nez my, rostouci vyskyt astmatu (obecne alergii) lekari zjistuji DNES. To nebude kockama ani kourenim (jakkoli nesnizuji jejich vinu jako bezprostredniho spoustece), ale zivotnim prostredim - te chemie v potravinach, tech uzkostlive bezbacilovych domacnosti... A pak se bude ostrakizovat jedno ze dvou deti ve tride, ktere ma doma kocku... 8-o

0/0
8.12.2008 9:13

klaun Ferdinand

Re: Hu

ona je otázka, co všechno tělo snese.  Pokud přestane stíhat, asi se ozve to nejagresivnější, což si myslím, že kočka je. Sousedka měla 5 koček a celá naše rodina začala mít problémy se svěděním pokožky vždy, když jsme se vrátili domů a to kočky lítaly jen po chodbě. Hned, jak jsme se odstěhovali, problémy zmizely. Je ale pravda, že se stáváme přešlechtěnými, proto jsem také nezaznamenal informaci, že by nepřizůsobivý měl alergii na kočky. 

0/0
8.12.2008 10:50

Lisinha

Re: Hu

A to já zase onehdy poslouchala na Vltavě memoáry nějaké plicní či interní lékařky, která popisovala své začátky někdy v padesátejch. A že dneska málokdy dovezou do špitálu někoho s akutním astmatickým záchvatem, což za jejích mladých let byla běžná věc, protože se řeší alergie a takové ty různé dětské kopřivky a senné rýmy rovnou, než se rozvinou do astmatu, zatímco někdy po válce se holt bralo jako lroblém až to, když jeden začal modrat.

Nemluvě o tom, že moje matka vyrostla na tom zdravém venkově mezi zviřátkama a má spoustu zážitků ze špitálu - zhoucení z přepracování ve třinácti, několik otrav krve, různé vzrušující infekce. Pravdou je, že nemá ani astma, ani alergii. Zato nesnáší venkov.

0/0
8.12.2008 13:54

Helena J.

Re: Hu

A tohle netvrdíš jen ty, ale i přední čeští imunologové:-)

Viděl jsi někdy Výměnu manželek? Tam byly baby, které se chvástaly, že "mají doma dezinfekční prostředí" - jo, a z toho jejich mimina určitě vyroste zdravé dítě.

A už jsem se setkala s dámami, které tvrdily věci jako "s uklízením to rozhodně nepřeháním, maximálně tři hodiny denně"Rv

0/0
8.12.2008 14:58

kozel

Re: Hu

Podle mých zkušeností považuji alergologii a imunologii považuji za dobrý studijní a vědecký obor , ale pro prakticé zdravotnictví zatím naprosto zbytečný.?

0/0
8.12.2008 18:22

Helena J.

Re: Hu

Hm, to víš o tématu opravdu hodně;-D Jak můžeš říct "alergologie a imunologie", když alergologie je podoborem imunologie?

A jak může být imunologie zbytečná, když lidstvo zná rakovinu, autoimunitní choroby (vč. Crohnovy choroby, hepatitis B...), transplantace,HIV...

0/0
8.12.2008 21:47mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.