Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Čeští lékaři ve vstřícnosti pokulhávají za EU

Tento příběh způsobil před časem v pražské Nemocnici Na Homolce skandál. "Přišla k nám cizinka, Angličanka, na kolonoskopii. Což je nepříjemné vyšetření konečníku v ne zrovna důstojné poloze – v předklonu, kdy je člověk opřený o lehátko se staženými kalhotami," vzpomíná ředitel nemocnice Oldřich Šubrt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

XXL

Český lékař je k aroganci vychováván, nejde jen o chirurga pana Pafka

Např. oni si vyřvali, že když se doktoráty před jménem jako RNDr apod zrušily, jim jediným zůstaly. A v dnešní době, kdy se titulem lidem moc neříká, lékaři to striktně vyžadují. Navíc, i když má pacient leckdy sám titul, tak tady jsou kupovidu moderní, není to pan doktor/inženýr/magistr ten a ten, ale jen pan ten a ten. Mají v tom opravdu starou školu.

Mám určitou zkušenost s jedním pracovištěm, kde docela vysvětlí, co vyšetření nebo zákrok znamená, jak se to provádí atd. A ptají se, jestli souhlasím. Samozřejmě, léčbu řídí oni. Ale nemávají tím a nedávají najevo svoji nadřazenost. A jedná se o vysoce specializované pracoviště, kvalita péče tím vůbec netrpí.

Domnívám se, že ani péče např v USA není horší jen proto, že lékař nemá takový pocit nadřazenosti vůči pacientovi, spíš naopak. Naši lékaři se těm západním téměř vyrovnají, jenže to platí i o těch ukrajinských. Nejde jen o řemeslo, umět řezat, ale je třeba i umět jednat s lidmi. A tady se mají co učit, jen jiné učitele by to chtě

0/0
21.7.2006 23:11

Krajta

Re: Český lékař je k aroganci vychováván, nejde jen o chirurga pana Pafka

Nikde jinde ve světě se nepoužívají tituly jako např Ing, Mgr, JUDr. Jediný titul, který se venku používá je Dr, ne MUDr a potom ještě Phd.

0/0
22.7.2006 0:44

cmoudina

Re: Český lékař je k aroganci vychováván, nejde jen o chirurga pana Pafka

no dost už toho plácání

komu se to nelíbí, může se jet nechat ošetřit do těch ostatních, bájných, vysněných a vyspělých zemí západní Evropy, či zámoří, kde všichni přes pacientem polezou po kolenou a budou mu líbat nohy - pořádně si ovšem před odjezdem narvěte kešeň, abyste si to mohili taky dovolit.... naše realita je zcela jiná.Neo může mi tedy nekdo vysvětlit, proč se většina národa nejezdí léčit místo od těch neempatickejch střepů v bílejch pláštích z ČR za hranice ?

0/0
22.7.2006 10:02

Eva

názor

Nejsem v zásadě proti připlácení za lékařskou péči ale pak tedy nechci platit tolik peněz za zdravotní pojišťění. Už si ho platím dost let aniž bych marodila v nemocnici, takže to jsou pro mne vyhozené peníze. :-/

Poznámka k článku - osobně si myslím, že při takovém delikátním vyšetření jako je vyšetření konečníku, nemá být ordinace průchoďák a bavit se tam o víkendu a o počasí. Místo toho by se měl vyšetřující lékař bavit s pacientem. To už je zdravotnický personál tak cynický, že jim pojem lidská důstojnost a ohleduplnost nic neříká ??´Rv Zažila jsem to na vlastní kůži a je to nejen nepříjemné ale i ponižující vyšetření.

0/0
20.7.2006 14:49

cmoudina

Re: názor

Vážená dámo

doktoři jsou holt banda, je to všeobecně známo.je ale zajímavé, že o tom, jak se chovají pacienti v čekárně, neřku-li v ordinaci nikdo nic nenapíše.Třeba jen taková základní věc, jak přijít na kontrolu čistě ustrojená a nesmrdět na tři hony, to byste se divila

0/0
21.7.2006 17:40

XXL

Re: názor

Otázka připlácení a menšího pojistného je věci principu solidarity. Za víc jak polovinu lidí platí zdrav. pojištění stát, takže z daní. A u ostatních taky nejsou o to, že za větší pojištění je víc péče. Na druhou stranu, asi bych nenechal různé invalidy na minimální zdrav. péči. Ale to je trochu mimo téma.

Lékaři, zvláště obvodní fungují jako podnikatelé, v půrměru inkasují nějakých 90-100tis. za měsíc na ordinaci. Peníze mají celkem zaručené, v přístupu k pacientovi mají spíš mentalitu zaměstnance.

A totéž je i v nemocnici. Pacient sice přináší peníze, ale zůstává stále ta doktorská nadřazenost, která byla snad na místě před 100 lety. Tehdy měl málokdo maturitu, natož vš. TAkže lékař byl jeden z mála lidí s nejvyšším vzděláním, vysoce finančně hodnocený. Stále zůstává mentalita, že pacienta je něco jako podřízený. Dokonce i vůči sestře. Když jde pacient na sesternu, zpravidla u dveří zaklepe. Opačně ne, sestra prostě do pokoje vejde, ona tam je pánem.

0/0
21.7.2006 22:54

Krajta

Re: Re: názor

Pacient přináší peníze? do nemocnice ?to jsou mi novinky!

0/0
22.7.2006 0:48

XXL

Re: pokr.

Otázka soukromí a práva na stud - snad je nějaký kodex, kde to je, ale doktoři i sestry na něj vesele kašlou, asi jako před 100 lety. Je na místě, že např. pacient/ka je před lékařem/sestrou nahý/á. Myslím, že je dokonce někde i napsáno, že pokud takto pacient je, nemá tam nikdo, kdo ho neošetřuje nebo nijak tam neasistuje, co dělat. Zdrav. personál má stále mentalitu, je nemocnice/ordinace je JEJICH území, oni tam jsou DOMA. Jenže mám-li hosta, zvlášt opačného pohlaví, doma, nemůžu za ní/m lézt do koupelny nebo na WC. Sestry např. musí asistovat při sprchování některých pacientů, jenž mají dojem, že stud pacienta nemusí respektovat vůbec.

Pan dr. Pafko má typickou mentalitu staré školy. Všichni víme, že nejlíp rozumí odborník. Ale pokud si zjednám stavitele, že chci postavit barák, nechám si vše podrobně vysvětlit a ne dejte peníze, bude to tolik a tolik. Co jak bude, nechcte na nás, lépe tomu rozumíme.

0/0
21.7.2006 23:03

Luther

O doktorech v ČR

Léčba je zcela zbytečná, pacient stejně jednou umře.:-D

0/0
20.7.2006 13:09

Kapitalista

Penize

Vazeni, je to vse otazka penez . V zahranici se k vam lekar chova jak nejlip umi, protoze chce abyste se k nemu vratili a mohl vam dat za navstevu ucet. Proc by se mel lekar chovat privetive, kdyz dostane stejne male penize, tak jak tak. Zvyknete si, ze za sluzby se plati a kdyz chcete kvalitni sluzbu a jednou z nich je i lekarska, je treba zaplatit.

0/0
20.7.2006 12:55

Luther

Re: Penize

Zapomínáš to srovnávat s životní úrovní v tom daném státě, pak zjistíš že doktoři na tom v ČR jsou velmi dobře, zkus to srovnat s Polskem, Maďarskem, Slovenskem a zjistíš, že si žijí nad poměry. Tady jde spíš o aroganci některých,ale hlavně obvodních doktorů, protože nemůžem je házet do jednoho pytle.

0/0
20.7.2006 13:03

Meggan11

Re: Re: Penize

Ja bych se radsi srovnavala s vyspelejsimi staty. A kdyz udelam srovnani tam (napr nemecko), tak tam jsou lekari oceneni vic nez u nas. V cechach ma doktor asi takovy plat jako urednik v bance. O platu IT specialisty si muze nechat zdat. To vidim jako problem.

0/0
20.7.2006 13:17

Luther

Re: Re: Re: Penize

Nemůžeš to srovnávat s žádnou jinou zemí musí se to odvíjet od platební schopnosti v té dané zemi.

0/0
20.7.2006 13:21

XXL

Re: Re: Re: Penize

Lékaři u nás nemají platy, jako v Německu, USA. Taky životní náklady mají nižší. Relativně, vzhledem k platům ostatních jsou na tom velice dobře. Obvodní inkasuje 90-100tis/měsíčně, za 4 hod denně ne tak náročné práce. Zubař má hodiny delší, celý den stojí, i fyzicky to je náročnější. Ten by si zasloužil víc, takže u něj bych ty peníze bral. Zkušený lékař, 40 let v nemocnici bude mít hrubého nějakých 42 tisíc, podle nějakých údajů. To je víc, než nějaký úředník u přepážky, samozřejmě, bank. ředitel má peníze zase jiné. Druhá věc je, na jaké peníze si přijde lékař bokem. Chirurgové berou, dnes to už nebude 500, tisíc, dva tisíce jako za bolševika. Dnes to chce vynásobit aspon pěti, myslím, že za tisícikorunu by specialista ve špitále neudělal nic a vrátil by ji. Takže tam bych hádal všimné od 5t, spíš v desítkách tisíc, např. výběr lékaře na operaci.

0/0
21.7.2006 23:20

XXL

Re: Re: Re: Penize pokrač. odpovědi

Lékař má dnes řadu možností. Bud dělat údržbáře na obvodě, odborně nic moc, ale 4-5 h denně za velice slušných 100tis. za měsíc. Nebo jít do špitálu za specialistu, začínat na 20tis., dostat se po atestaci na příjem nějakých 45 tis. Což po zdanění není moc. Kromě všimného, klidně v desítkách tisíc pro chirurga, může být alternativa legálních vedlejšíků. Např. plastický chirurg, dělá špatně placenou práci za 40tis, špičkový specialista. A nemocnice mu půjči sál k soukr. praxi, kde např. za zvětšení prsou si vydělá za hodinu nějakých 25tisíc, v zákl. sazbě (materiál se platí zvlášt), nebo obřízku za 10 tisíc, má to do půl hodiny a další operace. Tyhle doktoři mi nevadí, komerční medicínou si dotují nevelký plat. Pak jsou lékaři, kteří jsou špičkoví specialisté a od lidí nedostanou nic, nevím o úplatcích při transplantacích. Ty těší, že léči a zachranují život, mají slušný plat, ale ke své kvlifikaci jsou hluboce podhodnoceni.

0/0
21.7.2006 23:27

Krajta

Re: Re: Re: Re: Penize pokrač. odpovědi

40 tisíc, jestli vůbec, je včetně přesčasů. 100 tisíc je před odečtením nakladů (někdo musí zaplatit sestru, nájem, elektriku...). Já myslím, že až společnost ocení lékaře lépe, ne formou úplatků, tak se i lékaři začnou chovat jinak, doufám.

0/0
22.7.2006 0:57

Mahas

Re: Re: Penize

Doktori jsou na tom velmi dobre ? Sorry, ale to proste neni pravda... mozna obvodni a soukromnici, pak mozna spicky na klinikach a primari ve spitalech ( coz je spravne , ti neco musi umet a navic jsou za chod oddeleni zodpovedni a tudiz i odvolatelni ), ale jinak stanadartni sekundar placeny dle tarifu si nijak nadstandartne nezije ( proc tolik doktoru - s atestaci ) odchazi do zahranici ? Prumerny sekundar ma zakladni plat ze by za nej automechanik ani zednik nedelal. Dohani to sluzbama a ze by prumerny sekundar mel audi nebo mercedes - jak je na zapad od nasich hranic zvykem, tak to jsem teda nezaznamenal ;-)

Jinak je to o pristupu kazdeho doktora, ale penize jako motivacni faktor funguji velmi dobre. Coz je i odpovedi na otazku, proc se nekdy nekteri lekari chovaji " nestandartne " !

0/0
21.7.2006 13:28

cmoudina

Re: Re: Re: Penize

VMOJE ŘEČV

je vidět, že jsi aktuální situace znalý.Hlavně nejvíc plášou priváti, obvoďáci zvláště, no a kde jsou všichni ti, kteří nemají ani na chleba ? no přece na DRAHÉ zahraniční dovolené.. jsou přece strašně vyčerpáni z kapitace a honění bodů.....Rv

0/0
21.7.2006 17:47

Mahas

Re: Re: Re: Re: Penize

Mila cmoudino, draha zahranicni dovolena ? Neznam, byl jsem letos ve Svedsku - 9 dni, ale ne na dovolene. Bylo to proto, ze krome rezani umim jeste neco jineho ( sportovni fotografie ) za co byl ochotnej nekdo jinej zaplatit. Ale zahranicni dovolena ( treba zrovna to Svedsko nebo Norsko ) pro me nepripada v uvahu. Abych porad neplakal sam za sebe :-P, tak jeden kolega jel do Chorvatska ( tam jezdi i delnici, ne ? ), druhy jede s manzelkou na kolo do Jizerskych hor, treti stravi dovolenou u tchana v Karlovych Varech ( na chate , ne v termalech ;-) ) a primar jede do Italie, zastupce jede do Anglie ... takze presne jak jsem tady popisoval vyse:-/ . Ale kdo nechce, stejne verit nebude .

0/0
23.7.2006 8:20

Icik Dežo

Máte víc, než si zasloužíte!

Zkuste nějakou dobu žít a pracovat na ostrovech Velké Británie a Severního Irska a přejde Vás jakýkoliv životní optimismus, co se týče kvality poskytované lékařské péče jejich Národního zdravotního systému / pro neználky - National Health System . Nevážíte si našeho zdravotnictví a našich lékařů, kteří pracují za sedminu toho, co mají lékaři tam a kdekoliv v EU. Tak se trochu zamyslete, čím to asi je.:-/

0/0
20.7.2006 9:37

Luther

Re: Máte víc, než si zasloužíte!

Opravdu si Dežo, akorát nechápu proč si zapoměl říct, že sociální dávky v EU jsou větší jak v ČR.:-P Nesrovnávej jabka a hrušky!!(Y)

0/0
20.7.2006 12:45

Mahas

Re: Re: Máte víc, než si zasloužíte!

Demagogie je tak snadno dostupna, co Luthere ? Ja bych vas treba nechal na pohotovosti v Australii v 40 st vedru cekat 4 hod na zasiti rany ;-);-) ( osobni zazitek ) , bez vysvetleni proc to tak bylo. Kdepak, Cesi jako pacienti , jsou velmi nevdecni ... a bude hur

0/0
21.7.2006 13:30

Klokan

Re: Re: Re: Máte víc, než si zasloužíte!

Tak to mám velice podobnou zkušenost ze Sydney. Ve čtvrtek večer v šest hodin rozříznutá ruka, na sál jsem se dostal v pátek ve dvě odpoledne. A ještě mi poslali účet za pobyt v nemocnici plus účet od chirurga.

0/0
21.7.2006 14:03

Jeff

Oni nejen nevysvetluji ale ani neposlouchaji.

Kdyz prijdu za ortopedem s tim, ze jsem pri protahovani na treninku neco utrhl v koleni a ze trenuju celorocne 3x tydne a on mi pul minuty potom vysvetli, ze ma vzdycky na jare plny ordinace ctyricatniku, kteri zacnou pracovat na zahradkach a maji z toho zanety kloubu a napise mi antirevmatikum, tak je to u me obycejnej arogantni blbec a ne doktor. A takhle bohuzel funguje dobra polovina ceskych doktoru.

0/0
20.7.2006 9:30

ant.

Moje zkušenost-pokud se pacient zajímá a ptá,lékař odpoví,vysvětlí...

....pokud většina pacientů má chování  jako parouback a inteligenci jako absolvent pomocné školy,tak je pro doktora debata s něčím takovým naprosto zbytečnou ztrátou času...:-):-)

0/0
19.7.2006 18:41

Luther

Re: Moje zkušenost-pokud se pacient zajímá a ptá,lékař odpoví,vysvětlí...

Bohužel většina Doktorů v ČR se chová jak ty popisuješ pacienta.

0/0
20.7.2006 12:50

Tom

Informace, klepani apod.

Kdyz se nam narodil kluk, tak mel novorozeneckou zloutenku. Dali ho na fototerapii a zenu pravidelne cca. po 3 hodinach volali na kojeni. Pak ale jednou nezavolali a po 5 hodinach se zena sla podivat, co se deje. Maly uz nebyl na fototerapii, ale na JIPce s kapackou v hlave. Tohle mi neprijde jako vhodny zpusob, jak bychom se to meli dozvedet. Vubec nikdo se neobtezoval nam to rict!

Vrchol toho vseho nas jeste cekal. Sotva se po nekolika hodinach zena trochu uklidnila, vlitla do naseho pokoje _bez zaklepani_ jakasi cizi babrle a ze pry jestli nechceme koupit pletene boticky pro dite. Zena se slozila znovu. Babrli jsem ukazal, jak vypadaji dvere z venku a zprcal ji, co ze vubec otravuje. Ze pry ma povoleni od vedeni nemocnice! Fakt citlivy pristup. Dovedete si predstavit, ze takhle vleze za rodickou, ktera o dite prisla?

0/0
19.7.2006 18:03

kkk

lékařská etika?

kamarádce zemřela sestra (bylo jí 15let) a doktorka, která smrt zavinila, řekla jejímu otci ať je rád, že má ještě další tři děcka....  ten se neudržel a milou paní doktorku prohodil skleněnou výplní dveří, nedivím se mu. mimochodem, doktorku následně vyhodili

0/0
19.7.2006 14:52

oprudil

také jsem měl spor s lékařem a slyšel větu - tak si běžte stěžovat !!

- a já mu povídám , na vás si stěžovat nepůjdu , já vám dám na držku !! A věřte nebo ne , hrdina obrátil !! Viděl , že jsem to myslel opravdu , ale opravdu vážně !!

0/0
19.7.2006 13:02

ant.

Re: také jsem měl spor s lékařem a slyšel větu - tak si běžte stěžovat !!

....hmmmmm...

0/0
19.7.2006 18:33

j777

jojo, ryba smrdi od hlavy...

Lékaři v Česku s pacienty málo komunikují a chovají se nadřazeně. To přiznává i ministr David Rath (ČSSD).

0/0
19.7.2006 12:38

Dezo-Conka

Soudruzi,vidím

že lékař,učitel,vědec... je stále tím,koho živíte,na koho děláte ...prostě váš sluha.Za 16 let jste rozkradli republiku,nevybudovali jse nic/jaký rozdíl od naší světové invazivní kardiologie/a jediná fabrika která funguje je německá Škodovka.

Soudruzi,co tak vystudovat medicínu ,rádi se necháme poučit jak se dělá:-D:-D:-D:-D:-D

0/0
19.7.2006 11:34

judge.lynch

Re: Soudruzi,vidím

jsem učitel a souhlasím s tím, že lékaři jsou mnohdy arogantní a neochotní něco vysvětlovat, však jde jen o vaše zdraví...

0/0
19.7.2006 17:10

Dezo-Conka

Heslo dne

Pracovat jako sSciliáni a zdravotní péče jako v USA za nejdražší pojistku.Sen každé české lopaty.Ve zdravotnictví byl vždy nejhorší management a pracovali jen lékaři a sestry.

P.S.Pracovní neschopnost ve zdravotnictví za komunistů/měsiční/

lékaři 1%   sestry 5%    pomocný perzonál 7%

Já jsem promarodil za 26 let praxe 10 dnů,můj otec/lékař/ ani jediný den

Vo tom je,lopaty

0/0
19.7.2006 11:28

Dezo-Conka

Ano,pacient musí být poučen

To se děje už v třeba v Třinci na Podlesí,ale tato nemocnice provádí lukrativní výkony za krátkodobé hospitalizace a je dobře vedena.Těžko to může stihnout lékař,který se stará často až o 30 pacientů/během dovoloné běžný jev/ na běžné interně, jehož pracovní náplní je ze 60% psaní na stroji.Nejsou písařky,nejsou peníze.Mimochodem,uvědomujete si,že za své peníze dostáváte  4x až 5x tolik péče/operace apod/ než v jiných zemích.Víte,že na neurologické vyšetření v Německu se čeká 4 měsíce?

0/0
19.7.2006 11:23

Melanie

Re: Ano,pacient musí být poučen

Ano v cizine se ceka velmi dlouho na vysetreni ale urcite to stoji za to. Dostanete mnohem lepsi peci a lekari s Vami ochotne komunikuji, a jeste k tomu jste na tom psychicky lepe. Tak premyslejte co se vic dulezitejsi?!

0/0
19.7.2006 13:58

Blanka

Re: Re: Ano,pacient musí být poučen

Souhlasim, ze komunikace je velmi dulezita, ale na druhe strane je pravda, ze pacienti take nekomunikuji. Myslim si, ze v Ceske republice je nedostatek komunikace mezi doktor versus pacient ale take v kazdodennim zivote. Proste Cesi se nenaucili vyjadrit sve pocity 'KOMUNIKOVAT'.

0/0
19.7.2006 14:18

Luther

Re: Re: Ano,pacient musí být poučen

Jednou jsem byl nucen neohlášen navštívit doktora v Německu, čekání mi zpříjemnila sestra čajem a sušenkami.

0/0
20.7.2006 13:15

belgian chocolate

lež jako věž

v Kanadě se za zdravotní pojištění platí kolem 50 dolarů měsíčně (1000 CZK) a kvalita služeb je nesrovnatelná. zubař a léky v tom pravda nejsou, ale 1) nemajetným to proplácí sociálka 2) většina zaměstnavatelů má dodatečné pojištění, které to kryje 3) odepisuje se to z daní.

0/0
19.7.2006 14:26

Blanka

Re: lež jako věž

Samozrejme ze za leky musite platit skoro v kazde zemi, nic neni zadarmo!!!

0/0
19.7.2006 14:37

Jirmat

...

Tragédií je,že lékař je placen paušálně podle počtu přihlášených pacientů.Jelikož je doktorů nedostatek tak má každý agendu plnou a tím i zajištěný příjem.Tak co mu záleží na pacientovi,když nemá kam odejít?Znám spoustu lidí,kteří by doktora vyměnili okamžitě,ale jiný je nevezme a tak trpí neurvalé chování i špatnou péči.Taky proč ne,když to jsou lidé,kteří šli studovat pro společenské postavení a ne péči o pacienta.Proto také tak řvou,že berou málo.

0/0
19.7.2006 10:38

oracle

Re: ...

Přesně tak ti je R^!! Především praktičtí lékaři dostávají paušál okolo 100 tis / měsíc za to že mají pacienty vedené v kartotéce (plus peníze za vyšetření). A když se některý doktor chová neurvale, tak stejně pacient nemůže doktora změnit protože ostatní mají plno a neberou. Rv Co s tím je otázka. BTW byla doba kdy celá VŠE chodila k jednomu moc populárnímu a milému gynekologovi .... ;-D

0/0
19.7.2006 10:54

Em. Hadr

Informovat pacienta je blbost !

Nač to je dobré ? Vždyť v Česku rozumí fotbalu a medicíně každý, tak voč vlastně kráčí ?

0/0
19.7.2006 6:00

John Nowak

Re: Informovat pacienta je blbost !

Pokud pacient nemá o informace o léčbě zájem, tak samozřejmě nemá smysl, aby mu je doktor podáva. Já ale neco málo z medicíny a farmacie znám, a rád bych věděl, co a proč mi doktor předepisuje.

0/0
19.7.2006 8:13

MUDROCH

?

Pokulhávají ve vstřícnosti za lékaři v EU ?To snad ne ! Oni se belhají daleko za EU !!

0/0
19.7.2006 5:52

tabuk

Re: ?

Hlavně naztratit stopu. 

0/0
19.7.2006 7:07

Pete

Dokud pacient nebude rozhodovat

o penězích lékařů, nic podstatného se nezmění, Češi budou dále léčeni

jako stádo skotu. Ale chceme zřejmě mít stále všechno "zadarmo", tak se

nedivme, že svět je někde jinde.

0/0
19.7.2006 3:23

JanSlanina

Re: Dokud pacient nebude rozhodovat

No to bysme dopadli kdyby  závistiváci rozhodovali o penězích doktorů , není to nikde ve světě.Jen si pacienti víc platí a tak je to správné.;-O;-O;-O;-€

0/0
19.7.2006 7:32

Al_Bunda

Re: Re: Dokud pacient nebude rozhodovat

Rozhodovat o penězích lékařů je blbost to je fakt. Pacienti v cizině si víc platí, ale taky si víc vydělávají, takže trochu si připlatit není zas takovej problém. Já sem si v Austrálii vydělal 500 - 600 dolarů za týden úklidem bytů a pak pomocí v kuchyni. Nájem sem měl 100 dolarů a jídlo tak 50 výjmečně 100 dolarů na tejden. No a to se pak s radostí připláci když i za podřadnou práci dostanete docela slušný peníze, co? :-)

0/0
19.7.2006 10:36

Meggan11

Re: Re: Re: Dokud pacient nebude rozhodovat

Platit najem na tyden 100 dolaru? Tak tos musel bydlet v pekny dire a jeste ji sdilet s vetsim poctem lidi, ne? 50 dolaru za jidlo na tyden, snad kdyz clovek bude dlabat ty jejich meat pies, ale jestli chces mit aspon trochu zdravou a vyvazenou stravu, tak to musis trosku pridat.

Jinak australsky system neni tak spatny. Kazdy obcan ma narok na statni zdravotni pojisteni a kdo chce muze se komercne pripojistit, coz si bezny clovek muze dovolit. To by se mi libilo i v cechach.

0/0
20.7.2006 0:43mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.