Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Digitální pilulka je na světě! Bude hlídat, zda pacient dodržuje léčbu

  • 11
Pilulka se zabudovaným senzorem vysílá z pacientova žaludku data o tom, zda a kdy si lék vzal. Údaje pak mohou lékařům i pacientům pomoci lépe zvládat léčbu. Tablety pro trh schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Technologie, kterou před deseti lety vyvinula americká firma Proteus Digital Health, bude poprvé zavedena do antipsychotika Abilify japonské farmaceutické společnosti Otsuka Pharmaceutical. V USA tento lék užívá sedm milionů lidí a je určen pro lidi se schizofrenií, maniodepresivní psychózou či depresí.

Digitální pilulky zamezí hojnému nedodržování léčebného režimu, které je časté zejména u pacientů s chronickými nemocemi a má negativní dopad jak na pokladny zdravotních pojišťoven, tak na výrobce léčiv. Jestliže se totiž pacientův stav kvůli chybějící léčbě zhorší, zdravotnickému systému to přináší nové náklady a farmaceutické společnosti zase pociťují pokles spotřeby svých léků.

„Technologie umožní lidem řídit svou medikaci pomocí mobilního telefonu,“ uvedl generální ředitel společnosti Proteus Andrew Thompson. Jakmile pacient spolkne tabletku, senzor z mědi hořčíku a křemíku (bezpečných složek obsažených v potravinách), který je uvnitř, vyšle po kontaktu s žaludeční šťávou elektrický signál. Ten po několika minutách zachytí speciální náplast nalepená na jeho těle a nahlásí, že tableta prošla zažívacím traktem. Náplast předá sdělení o užití léku aplikaci v jeho chytrém telefonu. Současně se odesílá informace příslušnému lékaři, případně příbuzným a jiným osobám.

A co se týče ochrany soukromí, Andrew Thompson tvrdí, že data neopustí pacientovo tělo. Přenesou se jen na náplast a před odesláním na mobilní telefon jsou zakódována. Společnost Otsuka pak zdůraznila, že systém se bude používat jedině se souhlasem pacienta.