Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dietoložka: Tereza musí hlavně změnit jídelníček

  1:00aktualizováno  1:00
Tereza má robustní kostru a poměrně dost svalstva, ale špatné stravovací návyky. Až je změní, hubnutí jí půjde jedna radost. K takovému závěru došla dietoložka Marie Dobrovodská. Rovnou finalistce Proměny poradila, co jíst a čemu se naopak vyhnout.

PROMĚNA

ČTĚTE TAKÉ:
Mám svaly! Ale pod špekem, směje se Tereza
O co jde v reality show Proměna

Marie Dobrovodská ze společnosti STOB Terezu hned v úvodu přeměřila a převážila. Kromě obvodu prsou, pasu a boků změřila i krk, paži, stehno a lýtko.

Pak neustále vtipkující finalistku položila na stůl, polepila elektrodami a změřila přístrojem zvaným Bodystat 500. Účel? Zjistit, kolik má Tereza v těle tuku a kolik svalů.

"Bodystat dokáže díky obsahu vody v těle určit poměr svaloviny a tuku. A to s přesností na deset deka," vysvětluje Marie Dobrovodská.

"Zohlední i typ kostry, pohlaví, věk a další individuální charakteristiky. Hubnoucí program, který z výsledků Bodystatu vychází, je tedy šitý přesně na míru," dodává.

Ukázalo se, že Terezina ideální váha by se měla pohybovat mezi 70 a 76 kilogramy. "Bodystat vám pro začátek určil 73 kilo. Abyste shazovala půl kila za týden, což je takový ten zdravý ideál, neměla byste denně přijmout více než šest a půl tisíce kilojoulů," poradila finalistce dietoložka.

Fotky, video, televize Óčko!

Tereza LoučímováReportáž je VIDEOGALERII.
Fotky z natáčení jsou ve FOTOGALERII.
A nezapomeňte, že Proměna běží každý všední den v 16:25 na Óčku!


To je paradoxně víc, než do sebe Tereza vpraví teď. "Jím špatně a jsem si toho vědoma. Mám sedavou práci. Ráno si koupím velkou snídani a tu pak jím celý den," říká Tereza.

"Klasika je obložený rohlík a něco k němu. To bývá moje snídaně, oběd a někdy i večeře," dodává s tím, že hubnutí jí komplikují problémy se štítnou žlázou.

"Já myslím, že to půjde," říká ale Marie Dobrovodská. "Tereza se dost hýbe a když upraví jídelníček, tuku bude ubývat a svaly se zpevní. Musí taky přestat jíst pozdě večer."

"Lidé se někdy diví, když jim radíme, aby začali jíst. Ale je to tak. Kdo chce zhubnout, musí přijímat energii v pravidelných intervalech po malých dávkách. A ne celý den hladovět a večer vyprázdnit ledničku," vysvětluje Marie Dobrovodská.

Tereza jí ukázala i své "stravovací zápisky", tedy archy, kam si zaznamenává, co přes den sní a za jakých okolností.

"Tady jste snídala pacholíka. Toho bych vám i odpustila. Ale je třeba si uvědomit, že má tisíc kilojoulů, což je vlastně šestina denního příjmu," říká dietoložka.

"V Terezině jídelníčku jsem našla dost zásadní nedostatek. Chybějí v něm svačiny. Tělo trpí, čeká, co bude. A ono nic. Tak se přepne na úsporný režim a začne vyrábět tukové zásoby."

A co by tedy dietoložka finalistce Proměny doporučila? "Hlavně ty svačiny. Pak také půl kila ovoce a zeleniny denně. Masa může jíst klidně víc, ale když si koupí kuře a udělá z něj smažený řízek, úplně tím popře dietní zásady."

"Důležité je co nejvíc omezit uzeniny. Naopak mléčné výrobky by měly tvořit dost podstatnou část jídelníčku," uzavírá Marie Dobrovodská.

TEREZA V ČÍSLECH

Aktuální váha: 80,5 kg
Prsa: 108 cm
Pas: 86 cm
Boky: 104 cm
Krk: 34,5 cm
Paže: 32 cm
Stehno: 64 cm
Lýtko: 39 cm

Hmotnost tuku v procentech: 30,4 (ideál je 20-26)
Hmotnost aktivní složky (svaly a tkáně) v pct: 69,6 (ideál 74-80)
Obsah vody v litrech: 37,7 (ideál 40-48)
Obsah vody v pct: 46,8 (ideál 50-60)
Bazální (klidový) metabolismus: 7429 kJ/den
Cílová hmotnost 70-73 kg
Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Karcinogenní akrylamid: pozor na připálenou kůrku i snídaňové cereálie

Chléb s tmavou kůrkou sice vypadá lákavě, ale právě ten si nekupujte. Raději si...

Také si z pečiva nebo hranolků vybíráte ty nejvíce propečené? Raději byste měli sáhnout po světlých kouscích. Nejsou...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...Najdete na iDNES.cz