Dietní pasti a jak se jim vyhnout

  6:00aktualizováno  6:00
Shodit prvních deset kilo může být jednoduché. Ale jste připraveni na krize? Může vás zaskočit kolísající nálada či fakt, že ač jíte málo, kila ubývat přestanou.
Při zdravém a správně uspořádaném jídelníčku by kolísání nálady nemělo nastat.

Při zdravém a správně uspořádaném jídelníčku by kolísání nálady nemělo nastat. | foto: Profimedia.cz

Už víte, jak si poskládat jídelníček, abyste nepřijímali zbytečně moc kalorií. Možná už jste úspěšně pár kilo shodili. Musíte však počítat s tím, že může přijít krize. Když budete vědět, jak se s ní poprat, vaše snažení o zdravější život tím neutrpí. Co všechno hrozí?

1 Víc zhubnout už nejde

Prvních pár kilo šlo dolů téměř samo. Stačilo zařadit víc zeleniny a bílkovin, ubrat večerních sladkostí. Ale pořád ještě máte pocit, že vaše postava není ideální, a chcete se zbavit i zbývajících tukových polštářů. Je však možné, že už to dál nepůjde. Zejména tehdy ne, když už za sebou několik diet máte nebo je vám přes čtyřicet. Obezitologové říkají, že každý člověk má nastavenou svou biologickou váhu, pod kterou to prostě nejde. Každému je dána do vínku jiná. "Chroničtí dietáři vědí, o čem je řeč. Pokud se vám při rozumném hubnutí váha zastaví na určitém bodu a níže to již nejde, nebojujte proti přírodě, i kdyby byla vaše váha v pásmu mírné nadváhy," upozorňuje Iva Málková z hnutí STOB. Pokud tedy vám už nejde dál hubnout, nepanikařte, zůstaňte u zdravého životního stylu a udržujte si stávající váhu.
 

2 Trpíte špatnou náladou, všechno vás dráždí

Při zdravém a správně uspořádaném jídelníčku by kolísání nálady nemělo nastat. Stejně tak by vás neměl dráždit pocit hladu během dne. Pokud to tak je, znamená to, že se omezujete příliš, a tím se uvádíte do nebezpečného pokušení se vším praštit. Dopřejte si občas, co máte rádi.  "Pokud milujete sladké a ode dne D, kdy začínáte hubnout, máte za cíl, že se netknete sladkého, přijde během pár týdnů neodolatelná touha po sladkém," vysvětluje Iva Málková.

3 Přijde stres, řešíte to jídlem

Spousta lidí to tak má od dětství. Když potřebovali uklidnit nebo utěšit, sáhli po čokoládě nebo jiné pochutině. "Vůbec si toto spojení neuvědomujeme, a když převládnou při stresu emoce nad rozumem, pustíme se bezmyšlenkovitě do jídla, což nás uklidní," říká obezitoložka Málková.

Pokud si tedy uvědomíte toto spojení, je to první krok k úspěchu. Při stresu nemůže napětí růst do nekonečna, po chvíli začne napětí klesat i bez jídla. A klesá ještě rychleji, když si dopředu na situace stresu naplánujeme nějakou alternativní činnost, která nám též přinese potěšení. Napište si dopředu seznam činností, které jsou vám příjemné, a uvidíte, jak brzy se vám podaří tímto mechanismem stresové situace zvládnout. Mluvíme o drobných každodenních stresech, ne o situacích, jako je úmrtí v rodině, rozvod a podobně, kdy je třeba někdy zvládání stresu řešit s odborníkem.

4 Jedno selhání znamená konec?

To určitě není pravda. Když se jednou přejíte, není to tragédie, za kterou byste se měli trestat. Na to, abyste přibrali jeden kilogram tuku, je třeba přijmout okolo 25 000 kilojoulů navíc – a to se na posezení ani nepodaří sníst. V žádném případě si proto po jedné takové mimořádné situaci neříkejte, že za pár dnů začnete znova, s čistým štítem. Hrozí totiž, že během oněch několika dnů, kdy se nebudete hlídat, byste mohli opravdu přibrat a vaše hubnutí by bylo jako na houpačce.

5 Odmítnout pohoštění je těžké

Těžké zkoušky vás čekají na návštěvách u známých či při rodinných oslavách. Jak zdvořile vysvětlit, že si opravdu nechcete přidat? "Naše protistrana to myslí dobře, nabízí-li opulentní formu občerstvení, ale my musíme setrvat na tom, že to myslíme dobře především sami se sebou," říká Iva Málková. Pokud jsme si sami sebou jistí, stačí podle odbornice jedno až dvě "ne", prezentovaná s úsměvem.

"Je-li pro nás odmítnutí problém, druhá strana to vycítí a vnímá naše rozpaky a váhání jen jako ostych, a proto přitvrdí," varuje obezitoložka.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Další z rubriky

RETRO: Hubnutí v socialismu. Frčela vajíčková dieta i rady Rajka Dolečka

Obal knihy Abychom netloustli, která vyšla v roce 1970. Jsou v ní dietní rady a...

Touha lidí zhubnout je nezávislá na politickém režimu. I za socialismu se ženy a muži snažili zbavit přebytečných...

Znáte správnou velikost porce? Místo vážení zkuste použít ruku

Ilustrační fotografie

Při zdravém stravování není důležitý jen správně sestavený jídelníček z kvalitních potravin, ale podstatná je i...

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Ilustrační snímek

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých potravin. Jenže mnoho lidí dělá pořád ty...

Najdete na iDNES.cz