Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětská obrna bude úplně vymýcena

  0:01aktualizováno  0:01
Děti už zase můžou skákat přes kaluže: dětská obrna, která mrzačila životy milionů, bude koncem letošního roku vymýcena. Tak to aspoň předpokládá Světová zdravotnická organizace s tím, že nejde o žádné vzdušné zámky, nýbrž o zcela reálnou vyhlídku.

Organizace to oznámila poté, co v severní Nigérii bylo opět obnoveno očkování proti dětské obrně, jež předtím zastavili z náboženských důvodů tamní islamisté.

Program na vymýcení nemoci byl spuštěn v roce 1988. Nebýt jeho, pohybovalo by se dnes po světě na pět milionů ochrnutých dětí a další jeden a čtvrt milionu dětí by nemoc rovnou zabila.

Rozhodnutí obnovit očkování v Nigérii přišlo v kritické chvíli, kdy to vypadalo, že mnohaletý boj proti nemoci bude zbytečný. Počet případů v Nigérii se během jediného roku zpětinásobil a virus začal nesmírně rychle cestovat po Africe, takže děti onemocněly i ve státech, kde už dětská obrna neměla existovat.

Jak se to stalo? Říkejme tomu třeba střet civilizací. Několik muslimských oblastí v Nigérii zakázalo loni v srpnu očkování. Muslimské vlády tam prohlásily, že očkování je vlastně spiknutí západních zemí: ty prý chtějí ve skutečnosti vakcínou sterilizovat muslimy nebo je aspoň infikovat virem HIV.

Do té doby bylo v Nigérii už jen 93 případů nemoci, poté však toto číslo rychle vyskočilo na 480. A virus přeskočil hranice i do západní a střední Afriky. Vstoupil do Beninu, Burkiny Faso, Kamerunu, Středoafrické republiky, Čadu, Ghany, Pobřeží slonoviny a Toga. A nyní se úplně stejný jako v Nigérii - objevil dokonce i na jihu Afriky.

Zdálo se, že Afrika je na prahu největší epidemie nemoci za poslední roky. Lékaři si téměř rvali vlasy, protože v minulém roce se již zdálo, že obrna přestane do pár týdnů existovat. Stalo by se tak po téměř šestnáctiletém úsilí a po kampani, která si vyžádala tři miliardy dolarů na očkování dvou miliard dětí.

Byl to heroický boj. Původně zasahovala dětská obrna 125 zemí, loni byla omezena již jen na šest: na Nigérii, Indii (25 případů), Pákistán (9), Egypt (1), Afghánistán (19) a Niger (20).

"Když Alláh chce, abys zemřel, tak zemřeš"
Radikální muslimové na severu Nigérie byli před časem s vakcínou proti dětské obrně rychle hotovi: je neislámské ji používat, protože když Alláh chce, abys zemřel, zemřeš. Když nechce, nezemřeš.

Obavy však byly přiživovány i poněkud racionálnější zkušeností z roku 1996, kdy americká firma Pfizer na severu Nigérie použila netestované léky proti meningitidě. Místní lidé tvrdí, že tím zemřelo 11 dětí.

A skutečnost, že ze všech nemocí, z nichž mnohé jsou ještě větší metlou, si OSN vybrala zrovna obrnu, činila lidi ještě podezřívavějšími. Argument, že jde vlastně o tajnou sterilizaci, zabíral. Teď se vše vrátilo na dobrou cestu a obrna přestane za pár měsíců existovat. Pokud nedojdou peníze či pokud se neobjeví nová spiklenecká teorie.

Autoři: ,Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...Najdete na iDNES.cz