Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětská obrna bude úplně vymýcena

  0:01aktualizováno  0:01
Děti už zase můžou skákat přes kaluže: dětská obrna, která mrzačila životy milionů, bude koncem letošního roku vymýcena. Tak to aspoň předpokládá Světová zdravotnická organizace s tím, že nejde o žádné vzdušné zámky, nýbrž o zcela reálnou vyhlídku.

Organizace to oznámila poté, co v severní Nigérii bylo opět obnoveno očkování proti dětské obrně, jež předtím zastavili z náboženských důvodů tamní islamisté.

Program na vymýcení nemoci byl spuštěn v roce 1988. Nebýt jeho, pohybovalo by se dnes po světě na pět milionů ochrnutých dětí a další jeden a čtvrt milionu dětí by nemoc rovnou zabila.

Rozhodnutí obnovit očkování v Nigérii přišlo v kritické chvíli, kdy to vypadalo, že mnohaletý boj proti nemoci bude zbytečný. Počet případů v Nigérii se během jediného roku zpětinásobil a virus začal nesmírně rychle cestovat po Africe, takže děti onemocněly i ve státech, kde už dětská obrna neměla existovat.

Jak se to stalo? Říkejme tomu třeba střet civilizací. Několik muslimských oblastí v Nigérii zakázalo loni v srpnu očkování. Muslimské vlády tam prohlásily, že očkování je vlastně spiknutí západních zemí: ty prý chtějí ve skutečnosti vakcínou sterilizovat muslimy nebo je aspoň infikovat virem HIV.

Do té doby bylo v Nigérii už jen 93 případů nemoci, poté však toto číslo rychle vyskočilo na 480. A virus přeskočil hranice i do západní a střední Afriky. Vstoupil do Beninu, Burkiny Faso, Kamerunu, Středoafrické republiky, Čadu, Ghany, Pobřeží slonoviny a Toga. A nyní se úplně stejný jako v Nigérii - objevil dokonce i na jihu Afriky.

Zdálo se, že Afrika je na prahu největší epidemie nemoci za poslední roky. Lékaři si téměř rvali vlasy, protože v minulém roce se již zdálo, že obrna přestane do pár týdnů existovat. Stalo by se tak po téměř šestnáctiletém úsilí a po kampani, která si vyžádala tři miliardy dolarů na očkování dvou miliard dětí.

Byl to heroický boj. Původně zasahovala dětská obrna 125 zemí, loni byla omezena již jen na šest: na Nigérii, Indii (25 případů), Pákistán (9), Egypt (1), Afghánistán (19) a Niger (20).

"Když Alláh chce, abys zemřel, tak zemřeš"
Radikální muslimové na severu Nigérie byli před časem s vakcínou proti dětské obrně rychle hotovi: je neislámské ji používat, protože když Alláh chce, abys zemřel, zemřeš. Když nechce, nezemřeš.

Obavy však byly přiživovány i poněkud racionálnější zkušeností z roku 1996, kdy americká firma Pfizer na severu Nigérie použila netestované léky proti meningitidě. Místní lidé tvrdí, že tím zemřelo 11 dětí.

A skutečnost, že ze všech nemocí, z nichž mnohé jsou ještě větší metlou, si OSN vybrala zrovna obrnu, činila lidi ještě podezřívavějšími. Argument, že jde vlastně o tajnou sterilizaci, zabíral. Teď se vše vrátilo na dobrou cestu a obrna přestane za pár měsíců existovat. Pokud nedojdou peníze či pokud se neobjeví nová spiklenecká teorie.

Autoři: ,Nejčtenější

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Další z rubriky

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novinky v očkování 2018: děti dostanou méně dávek, senioři ušetří

Ilustrační fotografie

Snížení dávek u dětí, zdarma očkování proti pneumokoku u seniorů a proti papilomaviru u chlapců. Jaké další novinky nás...

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

Honda Civic 1.0 VTEC Turbo 2018 ·...
Honda Civic 1.0 VTEC Turbo 2018 ·...

r.v. 2018, naj. 28 km, benzín, 1. majitel
550 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz