Játrům škodí alkohol, kouření i přejídání (ilustrační snímek)

Játrům škodí alkohol, kouření i přejídání (ilustrační snímek) | foto: naturevia.cz

Podpořte svá játra. Dejte si ostropestřec a kopec zeleniny

  • 6
Játra fungují jako hlavní detoxikační orgán těla a kromě toho zastávají i spoustu dalších nezbytných činností. Pokud jsou přetížená, ovlivní to negativně fungování celého těla.

Játra sice mají úžasnou schopnost regenerace, ale není rozumné na to příliš hřešit. Pokud játra přetížíme, vydláždíme si cestu k mnoha nemocem. 

Výživová poradkyně a sportovní dietoložka Lenka Kaprhálová doporučuje podpořit funkci jater pravidelným okysličováním, ideální je podle ní vytrvalostní pohyb za vysokého přísunu kyslíku. 

Játrům také podle dietoložky prospívá pití čajů konkrétně ostropestřce mariánského či kopřivového a zvýšená konzumace zeleniny s vyšším obsahem betakarotenu (např. červená řepa nebo černá ředkev). Ideální je vyhýbat se chemicky upraveným potravinám, jejichž zpracování játra zatěžuje.

"Velké škody způsobují jakékoli žluklé oleje nebo plísně. Pro mnohé bude překvapením, že větší zatížení jater způsobuje příliš velké množství fruktózy najednou – tedy tolik oblíbený fresh," dodala dietoložka Kaprhálová.

Přečtěte si rady, jak pročistit játra. 

Jezte hodně zeleniny

Aby mohla játra správně fungovat, vyžadují vysoké množství vitaminů a minerálů, zvýšeným příjmem zeleniny a zeleninových šťáv navíc podpoříte jejich detoxikační schopnosti. Vhodné jsou především mrkev, řepa a listová zelenina, dále pak česnek, cibule a brokolice, které obsahují síru, jež je potřebná ke zvýšení schopnosti detoxifikace jater.   

Dále čtěte:

Přínosná jsou také rozemletá lněná semínka a lněný olej, které játrům pomáhají filtrovat nadbytečné hormony. Důležitý je rovněž dostatečný příjem tekutin, přes den byste měli vypít alespoň osm sklenic čisté vody. Vodu můžete ochutit čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, citron totiž podporuje detoxikační schopnost jater. 

Pomohou také bylinky

Existují rostliny, které přímo podporují detoxikaci jater a při problémech s játry rozhodně stojí za to je vyzkoušet.

Ostropestřec mariánský - Substance z ostropestřce mariánského zabraňuje výživě...

Ostropestřec mariánský (Silybum Marianum)

Hlavní léčivou složkou v této zázračné bylince jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin, kterým se souhrnně říká silymarin. Tyto látky chrání játra tím, že zabraňují vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Navíc podporují regeneraci poškozených jaterních buněk a posilují imunitní systém. 

Plod ostropestřce se užívá při poškození jater při žloutence, cirhóze či otravách alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami. 

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Ilustrační foto

Smetanka lékařská  (Taraxacum Officinale)

Přírodní lék na očistu jater roste hojně každé jaro jako plevel, který milovníci dokonalého anglického trávníku rok co rok proklínají. Pampeliška je však výborná léčivka a jedna z nejlepších pro játra vůbec. 

Kořen poskytuje játrům očistnou kůru a posiluje jejich funkci, je také vhodný při léčbě hepatitidy a žloutenky. Mladé listy podporují metabolismus a trávení, jelikož stimulují uvolňování žluče z jater a žlučníku. Pampeliška také pomáhá při prevenci žlučových  kamenů.

Artyčok zeleninový - Artyčok má výrazné a okrasné květy.

Artyčok zeleninový (Cynara Scolymus)

Na této výborné a dietní zelenině si pochutnávali již ve starém Egyptě, artyčoky byly také oblíbené u starých Řeků a Římanů. Artyčoky jsou nejenom lahodné, ale také prospívají zdraví. Listy a kořeny podporují činnost jater, působí detoxikačně, pomáhají regeneraci jater a podporují tvorbu žluči. 

Tato zelenina rovněž pomáhá při zažívacích potížích, podporuje funkci slinivky a zlepšuje metabolismus. Artyčok je součástí bylinných čajů, které se užívají při nemocech žlučníku. 

Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma nebo také indický šafrán, který je běžnou součástí kari koření, má výborné protizánětlivé účinky a funguje jako účinný antioxidant. Tento žlutý zázrak je již po staletí jedním ze základních pilířů tradiční čínské medicíny, ale jeho pozitivní účinky na zdraví prokazují i moderní vědecké studie. 

Kurkuma pomáhá regenerovat jaterní buňky, čistí je od jedů a zvyšuje produkci žluče. Výzkumy také ukázaly pozitivní vliv kurkumy na mozkové kognitivní funkce.

Co játrům rozhodně neprospívá

Všechny ochucovadla, barviva, konzervanty a další toxiny v potravinách musí játra složitě přefiltrovat, podobným potravinám byste se proto měli vyhýbat, abyste játra nepřetěžovali. Játrům rovněž neprospívá rafinovaný cukr a umělá sladidla, margaríny, ztužené tuky, smažené pokrmy a zvýšený příjem živočišných tuků. 

Nevhodné je také přejídání a samozřejmě alkohol a kouření. Zničující je pro játra rovněž znečištěné prostředí a stres. 

Přetížená játra přispívají k mnoha nemocem jako alergie, artritida, astma, chronická únava, deprese, bolesti hlavy a migrény, vysoký krevní tlak, vysoké hladiny cholesterolu, hormonová nerovnováha, poruchy imunitního systému, obezita nebo kožní problémy. 

, pro iDNES.cz