Rodičům písemné tresty ve škole nevadí. Nikoho to nezabije, tvrdí

  0:46
Rákoskou se už dnes učitelé ve škole neohánějí a facku by neposlušnému žákovi vyťali jen stěží, ale nějakou formu trestu má v záloze snad každý pedagogický pracovník. Co je tak akorát a co už je příliš? Čeští rodiče by klidně přitvrdili.

Podle většiny rodičů dítěti neuškodí, když opíše stokrát „Už nebudu zlobit“. | foto: Profimedia.cz

Nedávno rozvířil hladiny internetu článek o trestu, který paní učitelka uložila nepozornému čtvrťákovi. Musel padesátkrát opsat větu: „V hodinách nikde nechodím, sedím na místě a dávám pozor.“ Na případ upozornila jeho teta, která je rovněž pedagožka.

Písemný trest, který i některým učitelům z jiných škol přišel příliš přísný, ovšem nevyvolal mezi rodiči z řad čtenářů iDNES.cz žádné velké pobouření. Naznačily to i výsledky ankety umístěné pod článkem, která se tázala, zda má smysl trestat žáky opisováním zadané fráze. Výrazně, zhruba v poměru 2:1, převážili zastánci písemných trestů.

Aspoň si vypíše ruku

Ï diskuse pod článkem se nesla v podobném duchu. Mnozí čtenáři a čtenářky připomínali, že oni během své školní docházky také mnohokrát opisovali něco za trest, nebo dokonce postáli na hanbě, a nic tak strašného se jim nestalo. Objevily se i takové názory, že se dotyčnému chlapci alespoň zlepší písmo nebo že padesátkrát je málo, lepší by bylo opisovat trest stokrát.

Zajímal nás proto názor čtenářek OnaDnes.cz a požádali jsme je o vyjádření na našem facebookovém profilu. I zde se ovšem písemný trest setkal víceméně se souhlasem rodičů.

„Já musela psát větu - Při přecházení silnice se musím rozhlédnout nejdříve doleva a pak doprava - a to stokrát. Byl to děs, ale přežila jsem,“ píše třeba Dana Nováková.

Podobné zkušenosti má i uživatelka Táánička Biharyová: „Taky nám učitelka dávala tohle na základce psát a neprožívali jsme to tak. Bolela mě ruka, ale nezabilo mě to.“

Se stonásobným opisovacím trestem se setkaly i další čtenářky. A maminka Šárka Hynková si dokonce postěžovala, že u nich ve škole takové tresty nedávají, a tak její děti nemají vypsanou ruku. 

S jedním z mála hlasů proti takovým trestům pak přispěla Lenka Patková: „Já nesouhlasím. Tento trest je neefektivní. Lepší by byla práce navíc, třeba z probírané látky.“

Facka nebo rána houbou

Ačkoliv oficiálně jsou u nás fyzické tresty ve škole zakázané už od roku 1870, s nějakou formou „výprasku“ se během školní docházky setkal nejeden dnešní rodič nebo prarodič.

„Náš učitel dějepisu zkoušel z látky tak, že si k sedícímu žákovi stoupl a za každou špatnou odpověď mu přistála na hlavě kantorova sevřená pěst,“ vzpomíná třeba paní Jana.

Někteří dnešní dospělí také pamatují drsné soudružky učitelky, které dobře mířenou ránou křídou nebo namočenou houbou trefily neposlušného žáka, který se dostatečně nevěnoval probíranému učivu. 

Někdy dokonce padaly i facky, po jejichž návratu do školních tříd dokonce volají i někteří rodiče vyjadřující své názory pod zmíněným článkem iDNES.cz o školních trestech.

„My jsme zase museli klečet v koutě a na předpažených rukou jsme drželi těžkou knihu,“ loví ve vzpomínkách čtyřicátnice Marta. „Málokdo to vydržel déle než pět minut. A jak to bolelo!“

Dramatické chvíle vnesl do života rodiny dnes již padesátileté Zdeny písemný trest třídní učitelky, kterým tehdy v sedmdesátých letech počastovala celou 2.B.

„Měli jsme přepsat kompletní znění školního řádu, který byl droboučkým písmem na několika posledních stranách žákovské knížky,“ říká tehdejší školačka. „A nemusím ani připomínat, jak pomalu takový druhák píše.“

„Když jsem měla popsané asi dva listy papíru a brečela jsem bolestí, moji rodiče se sekli a prohlásili, ať se na to vykašlu a jdu spát. Bála jsem se, že bude ve škole zle,“ vzpomíná. „Ale stěžovalo si víc rodičů a soudružka učitelka musela uznat, že přestřelila. Už si nepamatuju, jestli se našel nějaký chudák, který to přepsal celé.“

„Takové tresty patří nejméně do minulého století, dnes snad chceme mít z dětí samostatně myslící osoby a ne nějaké tupé stádo, které je motivováno zákazy, příkazy a tresty,“ uzavírá trojnásobná matka Barbora Nováková. 

Podle ní je na učiteli, aby dítě při hodině zaujal natolik, že ho ani nenapadne zlobit nebo vyrušovat.

Děti potřebují hranice

Na názor jsme se zeptali rovněž psycholožky Michaely Kvasničkové, která upozorňuje, že je těžké hodnotit konkrétní situaci, když nevíme, co se ve škole stalo a proč žák trest dostal.

„Obecně je dnes autorita učitele zpochybňována,“ míní psycholožka, která se zaměřuje především na rodinnou terapii. „A pokud má paní učitelka ve třídě 25 žáků, pár dětí s ADHD nebo jinými problémy a krotí třídu i s paní asistentkou, situace jak udržet pořádek a přitom naučit není lehká.“

Smysl takového trestu pak vidí v tom, že chlapec pocítil důsledky svého chování a pro příště se může zařídit jinak. „A překonáváním nepříjemných věcí, se kterými se musíme vyrovnat, prostě rosteme, získáváme zkušenosti a otužujeme se. Což je dobrou přípravou na život,“ dodává Michaela Kvasničková.

Ona sama, pokud by byla v roli rodiče, kterému takový trest vadí, by jej probrala s paní učitelkou i s dítětem individuálně.

„Ve své praxi se setkávám s rodiči, kteří jsou bezradní z chování svých dětí, chybí jim důslednost ve výchově a nejsou ochotni stanovovat hranice,“ dodává. „A když chybí hranice (tedy bezpečné mantinely), tak dítě o to víc zlobí a dožaduje se reakce.“

Jenže rodiče nechtějí být přísní jako jejich tátové a mámy a chtěli by to dělat jinak, tak jdou do druhého extrému a po dítěti vyžadují jen málo. Chtějí být hodní a pokud zvýší hlas nebo dají trest, tak pociťují výčitky.

A přitom říkají: „když já jsem byl/a mladší, já bych si to doma nikdy nedovolil/a“, „dostal jsem pár facek a byl klid“ nebo „táty jsem se bála a máma nás ním vlastně strašila“.

„V touze dělat to jinak se pak jaksi vysype celá zkušenost předchozích generací, která byla funkční,“ uzavírá psycholožka.

Vadí vám školní tresty, při kterých musí žáci opisovat mnohokrát jednu větu?

celkem hlasů: 1366

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 10. května 2018. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1136
Ano
Ano 211
Je mi to jedno
Je mi to jedno 19
Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...