Ona

Děti narozené starším matkám mohou mít vyšší krevní tlak

Vyšší věk matky může mít za následek zvýšení krevního tlaku novorozence nad obvyklou hodnotu, což může působit na funkci srdce a cévního systému během celého dalšího života dítěte. Zjistili to lékaři z americké Harvard Medical School. Podle nich jde o důkaz, že prostředí v děloze matky působí na zdraví člověka - pozitivně i negativně - také v dospělosti.

Analýzou údajů z 322 porodů vědci objevili, že každé zvýšení věku matky o pět let znamenalo nárůst krevního tlaku novorozence o 11/2 bodu. Dítě čtyřicetileté ženy tak mělo v průměru o pět až šest bodů vyšší systolický tlak (první údaj) než dvacetiletý člověk.

"To je hodně," tvrdí lékař Matthew Gillman. "Zatím neznáme příčinu, podle jedné hypotézy však placenta v těle starších matek nefunguje tak dobře. Mají změněnou produkci hormonů, což může zvyšovat krevní tlak dítěte."

Lékaři zatím nevědí, zda krevní tlak těchto novorozenců je vyšší jen těsně po narození nebo zda přetrvává i v dalším životě. Domnívají se, že děti mají sklony k vyššímu tlaku během růstu a stárnutí, což u nich může zvyšovat riziko srdečních onemocnění nebo poruch krevního a oběhového systému. Pochopení tohoto jevu bude podle vědců vyžadovat mnohem podrobnější výzkumy.

Lékaři z bostonské univerzity se domnívají, že vyšší krevní tlak a srdeční potíže by mohly souviset s nízkou porodní váhou novorozenců. Porovnáním údajů o porodní váze více než 2500 dospělých vědci zjistili, že jedinci, kteří při narození vážili méně než 2,5 kilogramu, měli v porovnání s ostatními zhruba 2,5 krát větší riziko rozvoje srdečních chorob a 1,5 krát větší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou.

Děti s nízkou porodní vahou, avšak narozené v termínu, tak mají větší sklony k srdečním nemocem, vysokému krevnímu tlaku, obezitě a cukrovce. Nadměrně velké děti mohou být naopak ohroženy obezitou, rakovinou prsu nebo prostaty.